Gyors útmutató a származási szabályokkal kapcsolatos munkához

Gyors útmutató a származási szabályokkal kapcsolatos munkához

Származási szabályok – miért van szükség rájuk?

A származási szabályok az uniós kereskedelmi megállapodások lényeges részét képezik. Ahhoz, hogy egy uniós kereskedelmi megállapodás alapján alacsonyabb vagy nulla vámtételre legyen jogosult, az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás különös származási szabályainak.

A származási szabályok meghatározzák, hogy a terméket melyik országban szerezték be vagy gyártották – a „gazdasági állampolgárság” –, és segítenek biztosítani, hogy a vámhatóságok helyesen alkalmazzák az alacsonyabb vámokat annak érdekében, hogy a szabadkereskedelmi megállapodásban részt vevő országokban működő vállalkozások részesüljenek azok előnyeiből.

Ugyanolyan könnyű, mint 1, 2, 3!

A kereskedelmi megállapodások származási szabályai első pillantásra bánhatnak, de az alapismeretek megértése után könnyű.

Három lépés az alacsonyabb vámok megfizetéséhez:

Kezdje meg az import- vagy exportvámok csökkentését!

Ha egy adott terméknek egy adott szabadkereskedelmi megállapodás szerinti partnerországba irányuló vagy onnan történő kiviteléről/behozataláról szeretne tájékozódni, kérjük, látogasson el a „Származási szabályok önértékelési eszközére (ROSA)” című interaktív keresőeszközre (ROSA) annak felmérésére, hogy az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és tájékozódjon arról, hogyan készítse el a helyes származási igazolásokat.

Az uniós szabadkereskedelmi megállapodásokban a származás meghatározására vonatkozó általános elvek áttekintéséhez kérjük, olvassa el az alábbi szakaszt:

1

Nézze meg, hogy a termék megfelel-e a követelményeknek

Hogyan tájékozódhat arról, hogy az Ön terméke megfelel-e az alacsonyabb vámoknak?

Minden egyes kereskedelmi megállapodás egyedi származási szabályokat határoz meg minden egyes termékre vonatkozóan.

Megfelel-e az Ön terméke az egyik származási kritériumnak?

Először is határozza meg, hogy az Ön terméke teljes egészében az érintett országban jött -e létre vagy került-e előállításra. Ha igen, akkor alacsonyabb vámokra is jogosult lehet. A teljes egészében létrejött vagy előállított termékek leginkább az élő állatok és a mezőgazdasági termékek szempontjából relevánsak.

Ha az Ön terméke nem teljes egészében az érintett országban jött létre vagy került előállításra, akkor meg kell felelnie más termékspecifikus szabályoknak. Ha léteznek alternatív szabályok, a terméknek csak az egyiknek kell megfelelnie.

Jellemzően ezek a szabályok.

vagy

  • meghatározza, hogy mely termékek tekinthetők támogathatónak, ha kizárólag származó anyagokból készültek

Példák az alapvető termékspecifikus szabályokra

  • hozzáadott értékre vonatkozó szabály – az összes felhasznált nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának adott százalékát
  • a tarifális besorolás megváltozása – a gyártási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi. Például papír gyártása (harmonizált rendszer 48. árucsoport) nem származó cellulózból (harmonizált rendszer, 47. árucsoport)
  • különleges műveletek – különleges gyártási eljárásra van szükség. Például a szálak fonalakká történő fonása. Ezeket a szabályokat többnyire a textil- és ruházati ágazatban, valamint a vegyiparban alkalmazzák.

Tippek a termékspecifikus szabályok betartásához

Ha az Ön terméke közvetlenül nem felel meg az alapvető termékspecifikus szabályoknak, további szabályok segíthetik az Ön terméke származóvá minősítését.

A további rugalmasság főként a toleranciához és a kumulációhoz kapcsolódik. A kereskedelmi megállapodás bizonyos eltéréseket is tartalmazhat.

Tolerancia
  • a tűréshatár-szabály lehetővé teszi olyan nem származó anyagok felhasználását, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt a termék gyártelepi árának egy bizonyos százalékáig, általában 10%-ig vagy 15%-ig.
  • ezt a tűréshatárt nem használhatja fel arra, hogy túllépje a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagok megengedett legmagasabb értékére vonatkozó küszöbértéket.
Kumuláció
  • a kumuláció lehetővé teszi, hogy az Ön országából származónak vagy az Ön országában végrehajtottnak minősüljön.
  • bármely felhasznált nem származó anyag

vagy

  • más országban végzett feldolgozás

A kumulációnakhárom fő típusa van

  • kétoldalú kumuláció (két partner) – a partnerországból származó anyagok felhasználhatók az Ön országából származó anyagként (és fordítva).  Ez a kumuláció valamennyi uniós preferenciális rendszerre vonatkozik.
  • diagonális kumuláció (több mint két, azonos származási szabályokat alkalmazó partner) – meghatározott harmadik országból származó (a kumulációra vonatkozó rendelkezésben említett) anyagok felhasználhatók az Ön országából származó anyagként
  • teljes kumuláció – a bármely uniós országban vagy bármely más meghatározott országban végrehajtott (a kumulációra vonatkozó rendelkezésben említett) eljárások az Ön országában végrehajtottnak tekinthetők.
Eltérések
  • különleges eltérések is alkalmazhatók – ellenőrizze a kereskedelmi megállapodást

Ha az Ön terméke megfelel valamennyi szabálynak, akkor számos további követelményt is figyelembe kell vennie.

Megfelel-e az Ön terméke az összes többi vonatkozó követelménynek is?

A terméknek meg kell felelnie minden egyéb alkalmazandó követelménynek, például a minimális műveleteknek (elegendő megmunkálás vagy feldolgozás) és a közvetlen szállításra vonatkozó szabályoknak.

Minimális műveletek – kielégítő megmunkálás vagy feldolgozás
  • ellenőriznie kell, hogy az Ön országában végzett megmunkálás vagy feldolgozás meghaladja-e az előírt minimális műveleteket.
  • a minimális műveletek felsorolását a kereskedelmi megállapodás származási szabályai tartalmazzák. Ide tartozhatnak az olyan műveletek, mint például:
    • csomagolás
    • egyszerű vágás
    • egyszerű összeállítás
    • egyszerű keverés
    • textíliák vasalása vagy sajtolása
    • festési vagy fényezési műveletek
  • ha az Ön országában végzett termelés a felsoroltak közé tartozik, és ott semmilyen más nem készült, ami azt jelenti, hogy semmilyen anyagot nem állítottak elő vagy nem alakítottak át, a termék nem tekinthető származónak, még akkor sem, ha a termékspecifikus származási szabályok teljesültek
Közvetlen szállításra vonatkozó szabály vagy harmadik országon keresztül történő szállítás
  • ha az Ön terméke „származónak” minősül is, Önnek továbbra is gondoskodnia kell arról, hogy a terméket az exportáló országból küldték, és a rendeltetési országba anélkül érkezett, hogy bármely más országban manipulálták volna, eltekintve a termék jó állapotának megőrzéséhez szükséges műveletektől.
  • minden egyes kereskedelmi megállapodás meghatározza a konkrét feltételeket
  • a harmadik országban történő átrakodás vagy ideiglenes raktározás jellemzően akkor megengedett, ha a termékek a vámhatóságok felügyelete alatt maradnak, és nem mennek keresztül más műveleteken, mint
    • kirakodás
    • újratöltés
    • minden olyan művelet, amelynek célja a jó állapotban tartása
  • felhívjuk figyelmét, hogy az importáló ország vámhatóságainak bizonyítaniuk kell, hogy a terméket közvetlenül szállították.
Vámvisszatérítés

Egyes kereskedelmi megállapodások vámvisszatérítést tesznek lehetővé.

Ez azt jelenti, hogy ha Ön vámot fizet olyan nem származó anyagok után, amelyeket olyan termék előállításához használ fel, amelyet ezt követően preferenciális vámtarifa alapján exportál, kérelmezheti e vámok visszatérítését.

Ki segíthet annak meghatározásában, hogy az Ön terméke megfelel-e a követelményeknek?

  • használja a ROSA- t, hogy segítsen felmérni, hogy terméke megfelel-e a szabályoknak. Kattintson a „ Kereskedelmi asszisztensem” menüpontra, és válassza ki termékét és piacát, hogy elérje ezt a segítséget.
  • ha jogilag biztos abban, hogy termékeire a helyes termékkódot alkalmazza, kérelmezheti a kötelező érvényű tarifális felvilágosításról szóló határozatot.
  • ha kétségei vannak az áru eredetével kapcsolatban, a kötelező érvényű származási felvilágosítást (BOI) is kérelmezheti. A KSZF-határozat igazolja az Ön áruinak származását, és kötelező érvényű az Európai Unióban. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a KSZF nem mentesíti Önt a vonatkozó kereskedelmi megállapodás szabályai szerinti származási igazolás benyújtása alól.

Ha az Ön terméke „származó”

Miután tudja, hogy a terméke alacsonyabb vám alá tartozik (az Ön terméke „származónak” számít), a következő lépés a rendeltetési ország vámhatóságainak a származó státus igazolása. Csak ebben az esetben lesz lehetősége arra, hogy alacsonyabb vámot fizessen.

2

A termék származásának igazolása

Minden kereskedelmi megállapodás külön szabályokat állapít meg a származási eljárásokra vonatkozóan. Ezeket a Piacok menüpontban vagy a „Kereskedelmi asszisztensem” keresési találataiban tekintheti meg.  A szabályok meghatározzák, hogyan tudja igazolni a termék eredetét.

Származási igazolás

A kereskedelmi megállapodástól függően különböző típusú származási igazolások léteznek. Jellemzően lehetnek:

  • az exportáló ország vámhatóságai által kiállított hivatalos származási bizonyítvány (például „EUR.1 szállítási bizonyítvány”)
  • az exportőr saját nyilatkozata (gyakran „származási nyilatkozat” vagy „számlanyilatkozat”)

A hivatalos származási bizonyítványok esetében a kereskedelmi megállapodás

  • példával szolgál
  • utasításokat ad a kitöltésre vonatkozóan

Önbevallások esetében a kereskedelmi megállapodás

  • jelzi, hogy a számlán vagy a termékeket azonosító egyéb okmányokon milyen szöveget kell feltüntetni

A származási igazolás a kiállítás napjától számított meghatározott számú hónapig érvényes.

A kis értékű termékek esetében általában nincs szükség származási igazolásra.

A származási bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat.

A származás önbevallásához az exportőrnek általában előzetesen engedélyeznie kell a „jóváhagyott exportőr” státusszal rendelkező vámhatóságoknak.

3

Mutassa be termékeit és okmányait vámkezelés céljából

Miután rendelkezésére áll a vámkezeléshez szükséges valamennyi okmány, beleértve a termék helyes származási igazolását is, készen áll arra, hogy az alacsonyabb vám megfizetése iránti kérelmét benyújtsa a rendeltetési ország vámhatóságainak.

Az egyes kereskedelmi megállapodások származási szabályai leírják, hogy a vámhatóságok hogyan ellenőrizhetik a termék származását.

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés általában a következőkön alapul:

  • igazgatási együttműködés az importáló és az exportáló ország vámhatóságai között
  • a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések

Kezdje meg, hogy importja vagy exportja után alacsonyabb vámokban részesüljön!

Mi történik, ha az Ön terméke nem felel meg a követelményeknek?

Ha az Ön terméke nem felel meg a kereskedelmi megállapodás származási szabályainak, a szokásos vámokat kell alkalmazni. 

  • a Kereskedelmi Világszervezetben tagsággal rendelkező országok esetében a legnagyobb kedvezményes vámtételeket (MFN-vámtételek) kell alkalmazni.
  • más országok esetében az általános vámtételt (GEN vámtételek) kell alkalmazni.
  • A Rosa segít megtalálni a termékére vonatkozó származási szabályokat
Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások