Nyugat-Balkán

A stabilizációs és társulási folyamat elindítása óta az EU fokozatosan kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásokat (a továbbiakban: stabilizációs és társulási megállapodások) kötött valamennyi nyugat-balkáni partnerrel.

  • Albánia (2009)
  • Észak-Macedónia (2004)
  • Montenegró (2010)
  • Szerbia (2013)
  • Bosznia-Hercegovina (2015)
  • Koszovó* (2016)

* Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244. sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.)

 

A stabilizációs és társulási megállapodások olyan eszközök, amelyek biztosítják a régió országainak gazdasági fejlődését és politikai stabilizációját, valamint az EU és a Nyugat-Balkán közötti szoros, hosszú távú társulás létrehozását.  Valójában a stabilizációs és társulási megállapodások képezik az uniós vívmányokhoz való igazodás és az uniós piacba való fokozatos integráció jogi eszközét.

A stabilizációs és társulási megállapodások egy átmeneti időszakban szabadkereskedelmi térséget hoztak létre, amely Koszovó kivételével mára mindenki számára véget ért (2026). 

E megállapodások előirányozzák a vámtételek és a nem vámjellegű korlátozások megszüntetését a kétoldalú kereskedelemben, és a harmonizált rendszer valamennyi árucsoportjában felsorolt árukra vonatkoznak.  Néhány, egyes mezőgazdasági és halászati termékekre vonatkozó kivétel nem teljesen liberalizált, és azokra csökkentett vámok és/vagy kedvezményes mennyiségi engedmények vonatkoznak.

 

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, olvassa el a „Származási szabályok önértékelési eszköze (ROSA)” interaktív „Származási szabályok önértékelési eszközét (ROSA)” menüpontban, hogy felmérje, hogy terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan készítse el a megfelelő dokumentumokat.

 

A származási szabályokat a pán-euromediterrán egyezmény szabályozza.

Emellett a megállapodások versenyjogi kérdésekre, a szellemi tulajdonjogok magas szintű védelmére és a vámügyekben folytatott megerősített együttműködésre vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaznak. További szabályokat is tartalmaznak különösen a közbeszerzésre, a jogszabályok számos területen történő közelítésére, többek között a szabványosításra vonatkozóan, valamint a szolgáltatásokra és a letelepedésre vonatkozó rendelkezéseket.

Továbbiinformációk:

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások