Kereskedelmi megállapodások
Az EU különleges kereskedelmi megállapodásokkal rendelkezik a fejlődő országok támogatására.
Általános preferenciarendszer (GSP)
Az EU jelenlegi GSP-rendszerét az alacsony és az alacsonyabb közepes jövedelmű országok számára kínálja. A rendszer lehetővé teszi az uniós piacra belépő termékek széles körére vonatkozó uniós vámok részleges vagy teljes eltörlését.
Általános Preferenciarendszer Plusz (GSP+)
A GSP+ a fenntartható fejlődésre és a jó kormányzásra vonatkozó különleges ösztönző előírás. Az uniós importvámokat 0%-ra csökkenti a kiszolgáltatott helyzetben lévő, alacsony és közepes jövedelmű országok esetében, amelyek 27 nemzetközi egyezményt hajtanak végre az emberi jogokról, a munkavállalói jogokról, a környezetvédelemről és a jó kormányzásról.
Minden, csak fegyver nem (EBA)
Az EBA-rendszer a legkevésbé fejlett országokra vonatkozó különleges előírás, amely a fegyverek és lőszerek kivételével valamennyi termék számára teljes vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít az EU egységes piacához.
Gazdasági partnerségi megállapodások (GPM)
A gazdasági partnerségi megállapodások az EU és az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országok közötti kereskedelmi és fejlesztési megállapodások, amelyek célja, hogy a kereskedelem fokozatos liberalizációja és a kereskedelemmel kapcsolatos együttműködés javítása révén megkönnyítsék az AKCS-országok világgazdaságba való integrációját.
Piacra jutási rendelet (MAR)
A piaci visszaélésekről szóló rendelet vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít az uniós piachoz az olyan AKCS-országokból származó termékek számára, amelyek a megerősítésig gazdasági partnerségi megállapodást kötöttek.
Az egyéb különleges kereskedelmi megállapodások közé tartoznak a következők:
Európai Gazdasági Térség (EGT)
Az EGT a 27 uniós tagállamot és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) három országát – Izlandot, Liechtensteint és Norvégiát – tömöríti az EU egységes piacán, biztosítva az áruk, a szolgáltatások, a személyek és a tőke szabad mozgását, valamint a kapcsolódó közös szakpolitikákat (verseny, közlekedés, energia, gazdasági és monetáris együttműködés).
Vámuniók
Az EU három vámunió tagja
A vámuniók biztosítják az áruk szabad mozgását a vámunió két része között, a külső vámok összehangolását, a harmonizált kereskedelempolitikai intézkedéseket, a közös normákat és a vámügyekben való kölcsönös segítségnyújtást, valamint az egyéb területeken való együttműködést.
Tengerentúli országok és területek (TOT-ok)
A TOT-ok nem részei az Európai Uniónak, de alkotmányosan három tagállamhoz (Dánia, Franciaország és Hollandia) kapcsolódnak. Az EU egyoldalú kereskedelmi kedvezményeket biztosít a TOT-okból származó valamennyi termék számára gazdasági és társadalmi fejlődésük előmozdítása, valamint a köztük és a Közösség egésze közötti szoros gazdasági kapcsolatok kialakítása érdekében.