EPA SADC – Dél-afrikai Fejlesztési Közösség

Az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodás (GPM) megkönnyíti a két régió lakosai és vállalkozásai számára az egymásba való beruházást és az egymás közötti kereskedelmet, valamint a fejlődés ösztönzését Dél-Afrikában. Ismerje meg, hogy az EU öt SADC-állammal kötött gazdasági partnerségi megállapodása hogyan segítheti elő az Ön kereskedelmét.

A megállapodás rövid áttekintése

Az EU–Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) gazdasági partnerségi megállapodás (EPA) részes államai – Botswana, Lesotho, Mozambik, Namíbia, Dél-Afrika és Szváziföld (korábban Szváziföld) – 2016. június 10-én írták alá az SADC-GPM-megállapodást. A gazdasági partnerségi megállapodás 2016. október 10-én lépett ideiglenesen hatályba, Mozambik pedig 2018. február 4. óta alkalmazza ideiglenesen.

Az SADC-GPM egy fejlesztésorientált kereskedelmi megállapodás, amely aszimmetrikus hozzáférést biztosít az SADC-GPM-csoport partnerei számára. Megvédhetik az érzékeny termékeket a teljes liberalizációtól, és biztosítékokat vezethetnek be, ha az EU-ból származó behozatal túl gyorsan növekszik. Az együttműködésről szóló fejezet azonosítja azokat a kereskedelemmel kapcsolatos területeket, amelyek finanszírozásban részesülhetnek. A megállapodás a fenntartható fejlődésről szóló fejezetet is tartalmaz, amely szociális és környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozik.

Ami az árukereskedelmet illeti, az új piacra jutás magában foglalja a jobb kereskedelmi feltételeket, főként a mezőgazdaságban és a halászatban, beleértve a bort, a cukrot, a halászati termékeket, a virágokat és a konzervgyümölcsöket. Az EU a maga részéről érdemi új piaci hozzáférést fog kapni a Dél-afrikai Vámunióhoz (a termékek közé tartozik a búza, az árpa, a sajt, a húskészítmények és a vaj).

A kedvezményezett országok

  • Botswana
  • Lesotho
  • Mozambik
  • Namíbia
  • Dél-Afrika
  • Szváziföld (Swaziland)

A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség régiójának másik hat tagja – a Kongói Demokratikus Köztársaság, Madagaszkár, Malawi, Mauritius, Zambia és Zimbabwe – más regionális csoportok, nevezetesen Közép-Afrika vagy Kelet- és Dél-Afrika részeként részt vesz az EU-val kötendő gazdasági partnerségi megállapodásokban, illetve tárgyalásokat folytat azokkal.

Aszimmetrikus rendelkezések a SADC-országok javára

A GPM aszimmetrikus rendelkezéseket irányoz elő az SADC-GPM-országok javára, például az érzékeny termékek kizárását a liberalizációból, rugalmas származási szabályokat, valamint a mezőgazdaságra, az élelmiszertermékekre és a fiatal iparágakra vonatkozó különleges biztosítékokat és intézkedéseket.

  • A SADC-GPM-országok öt kétoldalú biztosítékot aktiválhatnak és megemelhetik a behozatali vámokat abban az esetben, ha az EU-ból származó behozatal olyan mértékben vagy olyan gyorsan nő, hogy az a belföldi termelés megzavarásával fenyeget
  • amennyiben az EU a WTO szabályai szerinti védintézkedést alkalmaz, az EU ötéves, megújítható mentességet kínál SADC-GPM-partnereinek annak alkalmazása alól, lehetővé téve az SADC-GPM-országok számára, hogy folytassák exportjukat

Vámtarifák

  • az EU 100%-ban vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít a Botswanából, Lesothóból, Mozambikból, Namíbiából és Szváziföldről érkező valamennyi behozatalhoz. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és minden termék számára ingyenes. Az EU eltörli a vámokat a Dél-Afrikából érkező behozatal 98,7%-a esetében, meghatározott mennyiségi kontingensek keretében.
  • a Dél-afrikai Vámunióhoz tartozó országok (Botswana, Lesotho, Namíbia, Dél-Afrika és Szváziföld) az EU-ból származó behozatal mintegy 86 %-a esetében eltörlik a vámokat. Mozambik az EU-ból származó behozatal 74%-a esetében eltörli a vámokat
  • valamennyi vám megtalálható az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodás I., II. és III. mellékletében

 

Használja a Kereskedési asszisztensem keresési opcióját az adott termékre vonatkozó vámokra és tarifákra vonatkozó pontos információk megtalálásához, figyelembe véve a származási és rendeltetési országot. Ha kétségei vannak, vegye fel a kapcsolatot a vámhatósággal.

Származási szabályok

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok önértékelési eszköze (ROSA)”eszközt a My Trade Assistant  alkalmazásban annak értékeléséhez, hogy az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.

származási szabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.

A származás a forgalmazott áruk "gazdasági állampolgársága". Ha új vagy a témában, akkor az áruk szekcióban bemutatjuk a fő fogalmakat.

Származási szabályok

 

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.

A származási szabályokkal kapcsolatos általános információk az alábbiakban találhatók.

Hol találom a származási szabályokat?

A származási szabályokat az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló I. jegyzőkönyv (HL L 250., 2016.9.16., 1924. o.) tartalmazza. Kérjük, olvassa el az SADC–EU gazdasági partnerségi megállapodás 1. jegyzőkönyvének alkalmazásáról szóló útmutatót is.

A termékem az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból származik?

Ahhoz, hogy az Ön terméke az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodás szerinti alacsonyabb vagy nulla preferenciális vámtarifára jogosult legyen, a terméknek az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból kell származnia.

Egy termék akkor minősül az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból származónak, ha:

A terméknek meg kell felelnie a fejezetben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is (például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak, a változtatás tilalmának szabálya). Léteznek további rugalmassági mechanizmusok is, amelyek segítenek Önnek a termékspecifikus szabályoknak való megfelelésben (például tolerancia vagy kumuláció).

 

Példák az uniós kereskedelmi megállapodások termékspecifikus szabályaira

  • A hozzáadott érték szabálya – a felhasznált nem származó anyagok összértéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
  • A tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a tarifális besorolás megváltozását eredményezi a nem származó anyagok és a végtermék között, például papír előállítása (a harmonizált rendszer 48. árucsoportja) nem származó cellulózból (a harmonizált rendszer 47. árucsoportja)
  • Egyedi műveletek – egyedi gyártási folyamatra van szükség, például szálak fonalakhoz történő fonására, ezeket a szabályokat többnyire a textil- és ruhaiparban, valamint a vegyiparban alkalmazzák
  • E különböző szabályok kombinálhatók úgy, hogy a különböző szabályokat vagylagosan, vagy együttesen tartják be.

Tippek a termékspecifikus szabályoknak való megfeleléshez

A megállapodás további rugalmasságot biztosít, segítve Önt abban, hogy megfeleljen a termékspecifikus szabályoknak, például a toleranciának vagy a kumulációnak.

Tolerancia
  • az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodásban a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termék gyártelepi árának legfeljebb 15 %-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt
  • ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt, értékben kifejezett nem származó anyagok felső határértékeinek túllépésére
  • egyedi tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer szerinti 50–63. árucsoportba besorolt textil- és ruházati termékekre, amelyek az 1. melléklet „Bevezető megjegyzések” című 5–6. megjegyzésében szerepelnek.
Kumuláció

Az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodás a következőket írja elő:

  • kétoldalú kumuláció, amely lehetővé teszi, hogy egy SADC-GPM-államból  származó anyagok az EU-ból származónak minősüljenek (és fordítva), amennyiben azokat egy termék előállítása során használják fel.
  • teljes kumuláció, amely lehetővé teszi a nem származó anyagokon az EU-ban végzett megmunkálás vagy feldolgozás figyelembevételét egy SADC-GPM-államban   (és fordítva) annak értékelésekor, hogy Ön megfelel-e a termékspecifikus szabálynak.
  • diagonal cumulation, which allows (i) materials originating in any SADC EPA state, in the other African Caribbean and Pacific  EPA state or in an EU Overseas Country or Territory and (ii) operation or processing carried out in those countries, to be considered respectively as originating or as having been carried out in a SADC EPA state or the EU when used in the manufacturing of a product provided that certain conditions are met, including administrative cooperation agreements be in place between the two countries from where origin is cumulated. Ez a kumuláció nem vonatkozik i. a csendes-óceáni térségből származó, 1604-1605 HR-kód alá tartozó anyagokra és ii. a Dél-Afrikából származó olyan anyagokra, amelyeket nem lehet vám- és kvótamentesen behozni az EU-ba.   
  • cumulation with respect to materials that are subject to MFN duty free treatment in the EU, which allows exporters in a SADC EPA State to count non-originating materials which at importation into the EU would benefit from duty free and quota free treatment under EU most-favored nation tariffs, as if they are originating in that SADC EPA State, when incorporated into a product produced there, provided that no anti-dumping or anti-circumvention duties are in place against this material from the country of origin
  • cumulation with respect to materials originating in other countries benefiting from preferential duty-free quota-free access to the EU, which allows materials originating in countries benefitting from duty-free and quota-free access to the EU for that material to be counted as originating in an SADC EPA State if used in the manufacturing of a product provided that certain conditions are met. Ez a kumuláció jelenleg nem alkalmazandó.
Eltérések

Egy SADC-GPM-állam  kérésére különleges feltételek mellett egyedi eltérés engedélyezhető annak érdekében, hogy egyes országokból származó egyes termékekre enyhébb származási szabályok vonatkozzanak. Jelenleg nem alkalmazandók különleges eltérések.

Egyéb követelmények

A terméknek meg kell felelnie a jegyzőkönyvben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak:

Harmadik országon keresztül történő szállítás: közvetlen szállítási szabály

Az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodásban a származó termékeket az EU-ból egy SADC-GPM-államba kell szállítani (és fordítva), harmadik országban történő további feldolgozás nélkül.

Egyes műveletek elvégezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak, például:

  • jelölések, címkék, plombák vagy bármely olyan dokumentáció hozzáadása vagy elhelyezése, amely biztosítja az importáló ország sajátos belföldi követelményeinek való megfelelést
  • a termékek tartósítása jó állapotban
  • tárolás
  • a szállítmányok felosztása

Kétség esetén a vámhatóságok felkérhetik a nyilatkozattevőt, hogy szolgáltasson bizonyítékot a megfelelésről, amely bármilyen módon megadható, beleértve a szerződéses fuvarokmányokat, például a hajórakleveleket, a csomagok jelölésén vagy számozásán alapuló ténybeli vagy konkrét bizonyítékokat, illetve a magához az áruhoz kapcsolódó bármely bizonyítékot.

Vámvisszatérítés

Az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi a preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban fizetett vámok visszatérítését.

Származási eljárások

A preferenciális tarifális elbánás igényléséhez és a vámhatóságok általi ellenőrzéshez kapcsolódó származási eljárásokat a származási igazolásról szóló IV. cím és az igazgatási együttműködésre vonatkozó rendelkezésekről szóló V. cím határozza meg.

Hogyan lehet kedvezményes tarifát igényelni?

A preferenciális elbánás igénybevételéhez be kell nyújtania a származási igazolást.

  • Szükséged lesz vagy
  • a származási igazolás a kiállítás napjától számított 10 hónapig érvényes marad
  • nincs szükség származási igazolásra, ha
    • a termékek összértéke kis csomagok esetében nem haladja meg az 500 EUR-t, vagy
    • 1200 EUR az utasok személyes poggyászának részét képező termékek esetében
EUR.1 szállítási bizonyítvány
  • az EUR.1 bizonyítvány mintája a III. mellékletben található, és kitöltési útmutatóként szolgál
  • Az EUR.1 szállítási bizonyítványokat az exportáló ország vámhatóságai állítják ki.
  • a bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányok benyújtására
Származási nyilatkozat (az exportőr nyilatkozata)

Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból származik. Meg lehet csinálni a

  • elfogadott exportőr, vagy
  • bármely exportőr, feltéve, hogy a szállítmány összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t

 

Jóváhagyott exportőrök

Az exportáló ország vámhatóságai engedélyezhetik bármely exportőrnek, aki gyakran szállít e megállapodás hatálya alá tartozó termékeket, hogy az érintett termékek értékétől függetlenül származási nyilatkozatot állítson ki.

Az ilyen engedélyt kérő exportőrnek minden olyan biztosítékot meg kell adnia a vámhatóságok számára, amely a termékek származó helyzetének, valamint e jegyzőkönyv egyéb követelményei teljesítésének ellenőrzéséhez szükséges.

Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az elfogadott exportőri státuszt.

 

Mit kell tartalmaznia a származási nyilatkozatnak?

  • a származási nyilatkozat megtételéhez az exportőrnek be kell írnia, le kell bélyegeznie vagy ki kell nyomtatnia a következő nyilatkozatot (a megfelelő nyelven) a számlára, a szállítólevélre vagy más kereskedelmi okmányra: „Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma: ...) ) nyilatkozik arról, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek ... preferenciális származásúak.”
  • a származási nyilatkozat szövege az EU bármely hivatalos nyelvén elkészíthető, és a IV. mellékletben található. Ellenőrizze a vámhatóságoknál, hogy vannak-e további követelményeik.
  • származási nyilatkozatát kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy a vámhatóságai felé írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító bármely nyilatkozatért.

Benyújtás

  • az exportőr származási nyilatkozatot tehet az érintett termékek kivitelekor vagy a kivitelt követően, feltéve, hogy azt az importáló országban az érintett termékek behozatalát követő legfeljebb két éven belül bemutatják
  • a származási nyilatkozat kitöltésekor készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékek származó helyzetét igazoló okmányokat

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodás a következő elveken alapul:

  • az ellenőrzés az importáló és az exportáló Fél vámhatóságai közötti igazgatási együttműködésen alapul
  • a termékek származásának ellenőrzését a helyi vámhatóságok végzik – az importáló Fél nem látogathatja meg az exportőrt

Az exportáló Fél hatóságai meghatározzák a származást, és az eredményekről tájékoztatják az importáló Fél hatóságait.

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

  • megismerhetik azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az Európai Unióba importálhatók legyenek
  • keressen rá az Ön termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokra és rendelkezésekre a My Trade Assistant adatbázisban

Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS

Vámkezelési dokumentumok és eljárások

A preferenciális tarifák igénylése céljából a termékek származásának igazolására szolgáló módszerek, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok leírása a származási szabályokról szóló fenti szakaszban található.

Tájékozódjon az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési dokumentumokról és eljárásokról.

A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

A gazdasági partnerségi megállapodás kétoldalú jegyzőkönyvet tartalmaz az EU és Dél-Afrika között a földrajzi jelzések oltalmáról, valamint a borok és szeszes italok kereskedelméről.

  • az EU több mint 100 dél-afrikai elnevezést véd, például a Rooibos-t, a híres dél-afrikai forrázatot, valamint számos bornevet, például a Stellenbosch-t és a Paarl-t
  • Dél-Afrika több mint 250 uniós elnevezést véd az élelmiszerek, borok és szeszes italok kategóriáiban

Ez például azt jelenti, hogy egy Dél-Afrikán kívüli ország gyártója nem hozhatja forgalomba a saját területéről származó üzemből feldolgozott teát a szimbolikusan fontos Rooibos név alatt. Ugyanez vonatkozik a hagyományos uniós terméknevekre is.

Szolgáltatáskereskedelem

Közbeszerzés

Beruházás

Egyéb területek

Verseny

  • az EU megszüntette a SADC-GPM-országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását
  • az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító hatásokkal járó intézkedéseket
  • ha a helyi ipar veszélybe kerül az Európából érkező behozatal megugrása miatt, a gazdasági partnerségi megállapodások lehetővé teszik az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelmét célzó intézkedések elindítását

Vitarendezés

Az SADC-GPM értelmében a vitákat konzultáció vagy közvetítés, végső soron pedig választottbírósági eljárás útján rendezik. A választottbírósági eljárást követően a bepanaszolt fél minden szükséges lépést megtesz a határozatnak való megfelelés érdekében. Meg nem felelés esetén a másik félnek joga van kártérítésre, vagy lehetősége van arra, hogy minden megfelelő intézkedést megtegyen, például megemelje a vámokat.

Fenntartható fejlődés

Az SADC-GPM kifejezetten a Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapul. A megállapodás így az uniós megállapodásokban a jogokra és a fenntartható fejlődésre vonatkozóan rendelkezésre álló egyik legerősebb megfogalmazást tartalmazza.

  • a „nem teljesítési záradék” azt jelenti, hogy (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint) „megfelelő intézkedések” hozhatók, ha valamelyik fél nem teljesíti az alapvető elemek tekintetében fennálló kötelezettségeit. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését.
  • a közös GPM-intézmények feladata a GPM-ek végrehajtása által a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatás nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerepe van a civil társadalomnak és a parlamenti képviselőknek.

Regionális integráció

Az SADC-GPM ugyanannyira szól az SADC-GPM-országok közötti kereskedelemről, mint az EU-val folytatott kereskedelemről.

  • az SADC-GPM származási szabályai támogatják új értékláncok kialakítását a régióban. A halmozódásra vonatkozó rendelkezések lehetővé teszik kedvezményes tarifák alkalmazását az EU határán a régió egyik országában betakarított, majd egy másik országban tartósított és konzervált gyümölcsökre. Az ilyen típusú rugalmas származási szabályok az agrár-élelmiszeripari, halászati és ipari ágazatokban működő vállalkozások javát szolgálják.
  • az SADC-GPM harmonizálja az EU-ból származó behozatalra kivetett dél-afrikai vámuniós vámokat, és következésképpen javítja a vámunió működését. Ily módon az SADC-GPM megerősíti a regionális integrációt
  • az egyes SADC-GPM-államok megállapodtak abban, hogy az EU-nak nyújtott bármely előnyt kiterjesztik a többi SADC-GPM-államra is

Kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás

Az EU technikai segítséget nyújt a kereskedelemösztönző támogatáshoz. Ez segíti az országokat vámeljárásaik kiigazításában és a papírmunka csökkentésében. Számodra ez kevesebb gondot jelent a vámkezelés során.

Hasznos linkek és dokumentumok

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások