EPA SADC – Dél-afrikai Fejlesztési Közösség

Az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodás (GPM) megkönnyíti a két régió polgárai és vállalkozásai számára, hogy beruházzanak és kereskedjenek egymással, valamint hogy Dél-Afrikában ösztönözze a fejlődést. Ismerje meg, hogy az EU öt SADC-állammal kötött gazdasági partnerségi megállapodása milyen előnyökkel járhat az Ön kereskedelme számára.

A megállapodás dióhéjban

2016. június 10 -én az EU-Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) gazdaságipartnerségi megállapodása (GPM) Botswana, Lesotho, Mozambik, Namíbia, Dél-Afrika és Szváziföld (korábban Szváziföld) államait foglalja magában. A gazdasági partnerségi megállapodás 2016. október 10-én lépett ideiglenesen hatályba, Mozambik pedig 2018. február 4. óta ideiglenesen alkalmazza azt.

Az SADC-GPM egy fejlesztésorientált kereskedelmi megállapodás, amely aszimmetrikus hozzáférést biztosít a SADC-GPM-csoport partnerei számára. Megvédhetik az érzékeny termékeket a teljes liberalizációtól, és biztosítékokat alkalmazhatnak az EU-ból származó behozatal túl gyors növekedése esetén. Az együttműködésről szóló fejezet azonosítja azokat a kereskedelemmel kapcsolatos területeket, amelyek finanszírozásban részesülhetnek. A megállapodás tartalmaz egy, a fenntartható fejlődésről szóló fejezetet is, amely szociális és környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozik.

Ami az árukereskedelmet illeti, az új piacra jutás jobb kereskedelmi feltételeket foglal magában, főként a mezőgazdaságban és a halászatban, többek között a bor, a cukor, a halászati termékek, a virágok és a gyümölcskonzervek tekintetében. Az EU a maga részéről érdemi új piacra jutást fog biztosítani a Dél-afrikai Vámunió számára (termékek közé tartozik a búza, az árpa, a sajt, a hústermékek és a vaj).

A kedvezményezett országok

  • Botswana
  • Lesotho
  • Mozambik
  • Namíbia
  • Dél-Afrika
  • Szváziföld (Szváziföld)

A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség hat másik tagja – a Kongói Demokratikus Köztársaság, Madagaszkár, Malawi, Mauritius, Zambia és Zimbabwe – más regionális csoportok – nevezetesen Közép-Afrika vagy Kelet- és Dél-Afrika – részeként gazdasági partnerségi megállapodásokról tárgyal az EU-val.

A SADC-országok javára hozott aszimmetrikus rendelkezések

A gazdasági partnerségi megállapodás aszimmetrikus rendelkezéseket irányoz elő a SADC-GPM-országok javára, mint például az érzékeny termékek kizárása a liberalizációból, rugalmas származási szabályok, valamint a mezőgazdaságra, az élelmiszertermékekre és a fiatal iparágakra vonatkozó különleges biztosítékok és intézkedések

  • Az SADC-GPM-országok öt kétoldalú biztosítékot aktiválhatnak és növelhetik a behozatali vámokat abban az esetben, ha az EU-ból érkező behozatal annyira vagy olyan gyorsan nő, hogy a belföldi termelés megzavarásával fenyegetnek
  • amennyiben az EU a WTO szabályai alapján védintézkedést alkalmaz, az EU ötéves, megújítható mentességet biztosít SADC-GPM-partnereinek a megállapodás alkalmazása alól, lehetővé téve az SADC-GPM-országok számára exportjuk folytatását.

Tarifák

  • az EU 100%-ban vámmentes és kvótamentes hozzáférést biztosít a Botswanából, Lesothoból, Mozambikból, Namíbiából és Szváziföldről érkező valamennyi behozatalra. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és minden termék számára ingyenes. Az EU eltörli a vámokat a Dél-Afrikából származó, meghatározott mennyiségi kontingensek alá tartozó behozatal 98,7%-a után.
  • a Dél-afrikai Vámunióban részt vevő országok (Botswana, Lesotho, Namíbia, Dél-Afrika és Szváziföld) az EU-ból származó behozatal mintegy 86%-ára eltörlik a vámokat. Mozambik eltörli a vámokat az EU-ból származó behozatal 74%-ára
  • valamennyi vám megtalálható az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodásI., II. és III. mellékletében.

 

Használja a „Kereskedelmi asszisztensem” keresési opciót, hogy megtalálja az Ön konkrét termékére vonatkozó vámokra és vámtarifákra vonatkozó pontos információkat, figyelembe véve a termék származási és rendeltetési országát. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot a vámhatósággal

Származási szabályok

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, látogasson el a „Származási szabályok önértékelési eszközére (ROSA)” („Származási szabályok önértékelési eszköz”) a „ Kereskedelmi asszisztensem” menüpontban, hogy felmérje, terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és tájékozódjon arról, hogyan készítse el a megfelelő dokumentumokat.

A származási szabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.

A származás a kereskedelem tárgyát képező áruk „gazdasági állampolgársága”. Ha Ön új a témában, bemutathatja az árukra vonatkozó részben szereplő főbb fogalmakat.

Származási szabályok

 

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, látogasson el a „Származási szabályok önértékelési eszköze (ROSA)” interaktív felületre a „ Kereskedelmi asszisztensem” menüpontban, hogy felmérje, a termék megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan készítheti el a megfelelő dokumentumokat.

A származási szabályokkal kapcsolatos általános információk az alábbiakban olvashatók.

Hol találhatom a származási szabályokat?

A származási szabályokat az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodásnak a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló I. jegyzőkönyve (HL L 250., 2016.9.16., 1924. o.) határozza meg. Kérjük, olvassa el a SADC-EU gazdasági partnerségi megállapodás 1. jegyzőkönyvének alkalmazásáról szóló útmutatót is.

A termékem az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból származik?

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodás szerinti alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifára, a terméknek az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból kell származnia.

Egy termék az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból származónak minősül, ha:

A terméknek meg kell felelnie az árucsoportban meghatározott összes egyéb alkalmazandó követelménynek is (például nem kielégítő megmunkálás vagy feldolgozás, a változtatás tilalmára vonatkozó szabály). Vannak további rugalmassági mechanizmusok is, amelyek segítik Önt a termékspecifikus szabályoknak való megfelelésben (pl. tolerancia vagy kumuláció).

 

Példák az uniós kereskedelmi megállapodások termékspecifikus szabályaira

  • A hozzáadott érték szabálya – a felhasznált nem származó anyagok összértéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
  • A tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi, például papírgyártás (harmonizált rendszer 48. árucsoport) nem származó cellulózból (harmonizált rendszer 47. árucsoport)
  • Egyedi műveletek – speciális gyártási folyamatra van szükség, például fonalak fonására, ezeket a szabályokat többnyire a textil- és ruházati ágazatban, valamint a vegyiparban alkalmazzák.
  • Ezek a különböző szabályok kombinálhatók úgy, hogy a különböző szabályokat vagylagosan, vagy kombinálva teljesítik.

Tippek a termékspecifikus szabályok betartásához

A megállapodás további rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy Ön megfeleljen a termékspecifikus szabályoknak, például a tűréshatárnak vagy a kumulációnak.

Tűréshatár
  • az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodásban a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termék gyártelepi árának 15%-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt.
  • ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt, értékben kifejezett maximális nem származó anyagokra vonatkozó küszöbérték túllépésére
  • különleges tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer 50–63. árucsoportjai alá besorolt textíliákra és ruházati cikkekre, amelyeket az 1. melléklet „Bevezető megjegyzések” 5–6. megjegyzése tartalmaz.
Kumuláció

Az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodás rendelkezik a következőkről:

  • kétoldalú kumuláció, amely lehetővé teszi, hogy a SADC- GPM - államokból származó anyagokat az EU-ból származónak tekintsék (és fordítva), ha azokat valamely termék előállítása során felhasználják.
  • teljes kumuláció, amely lehetővé teszi a nem származó anyagokon az EU- ban végzett megmunkálás vagy feldolgozás figyelembevételét egy SADC- GPM - államban (és fordítva) annak értékelésekor, hogy Ön megfelel-e a termékspecifikus szabálynak.
  • diagonális kumuláció, amely lehetővé teszi i. bármely SADC- GPM - államból, más afrikai, karibi és csendes-óceáni GPM -államból vagy valamely uniós tengerentúli országból vagy területről származó anyagok és ii. az ezen országokban végzett műveletek vagy feldolgozások valamely SADC - GPM -államban vagy az EU-ban történő származónak vagy elvégzettnek való minősítését, amennyiben azokat termék előállítása során használják fel, feltéve, hogy teljesülnek bizonyos feltételek, beleértve az igazgatási együttműködési megállapodásokat azon két ország között, ahonnan a származási hely halmozódik. Ez a kumuláció nem vonatkozik i. a Csendes-óceánból származó, az 1604–1605 HR-kód alá tartozó anyagokra és ii. a Dél-Afrikából származó olyan anyagokra, amelyek nem hozhatók be vámmentesen és kvótamentesen az EU-ba.   
  • kumulációaz EU-ban legnagyobb kedvezményeselbánás alá tartozó anyagok tekintetében, ami lehetővé teszi egy SADC-GPM-állam exportőrei számára, hogy az EU-ba történő behozatalkor úgy számítsák be a nem származó anyagokat, mintha azok az adott SADC-GPM-államból származónak minősülnének, ha azokat ott előállított termékbe építenék be, feltéve, hogy a származási országból származó ezen anyagra nem alkalmaznak dömpingellenes vagy kijátszásellenes vámot
  • kumulációaz olyan más országokbólszármazó anyagok tekintetében, amelyek preferenciális vám- és kvótamentes hozzáférést élveznek az EU -hoz, ami lehetővé teszi, hogy az EU-ba vámmentesen és kvótamentesen bejutó országokból származó anyagok egy SADC- GPM - államból származónak minősüljenek, amennyiben azokat termék előállítása során használják fel, feltéve, hogy bizonyos feltételek teljesülnek. Ez a kumuláció jelenleg nem alkalmazandó.
Eltérések

Egy SADC- GPM - állam kérésére – meghatározott feltételek mellett – különleges eltérés engedélyezhető annak érdekében, hogy az egyes országokból származó egyes termékekre kevésbé szigorú származási szabályokat lehessen alkalmazni. Jelenleg nem alkalmazandók egyedi eltérések.

Egyéb követelmények

A terméknek meg kell felelnie a jegyzőkönyvben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például a nem kielégítő megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak:

Harmadik országon keresztül történő szállítás: a közvetlen szállításra vonatkozó szabály

Az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodásban a származó termékeket harmadik országban történő további feldolgozás nélkül kell szállítani az EU-ból egy SADC-GPM-államba (és fordítva).

Bizonyos műveletek akkor végezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak, mint például:

  • jelölések, címkék, plombák vagy bármely más dokumentáció hozzáadása vagy felhelyezése az importáló ország sajátos belföldi követelményeinek való megfelelés biztosítása érdekében
  • a termékek jó állapotban történő tartósítása
  • tárolás
  • a szállítmányok felosztása

Kétség esetén a vámhatóságok felkérhetik a nyilatkozattevőt, hogy bármilyen módon bizonyítsa a megfelelést, ideértve a szerződéses fuvarokmányokat, például a hajórakleveleket, a csomagok jelölésén vagy számozásán alapuló ténybeli vagy konkrét bizonyítékokat, illetve a magukhoz az árukhoz kapcsolódó bizonyítékokat.

Vámvisszatérítés

Az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi a preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban kifizetett vámok visszatérítését.

Származási eljárások

A preferenciális vámtarifa igényléséhez kapcsolódó származási eljárásokat és a vámhatóságok általi ellenőrzést a származási igazolásról szóló IV. cím és az igazgatási együttműködés szabályairól szóló V. cím határozza meg.

Hogyan lehet kedvezményes díjszabást igényelni?

Ahhoz, hogy kedvezményes elbánásban részesülhessen, be kell mutatnia a származási igazolást

  • szüksége lesz a következőkre:
  • a származási igazolás a kiállítás napjától számított 10 hónapig érvényes.
  • nincs szükség származási igazolásra, ha
    • kis csomagok esetében a termékek összértéke nem haladja meg az 500 EUR-t, vagy
    • 1 200 EUR az utasok személyes poggyászának részét képező termékek esetében
EUR.1 szállítási bizonyítvány
  • az EUR.1 bizonyítvány mintája a III. mellékletben található, és tartalmazza a kitöltési útmutatót.
  • Az EUR.1 szállítási bizonyítványokat az exportáló ország vámhatóságai állítják ki.
  • a bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat.
Származási nyilatkozat (az exportőr saját nyilatkozata)

Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy egy SADC-GPM-államból származik. Ezt az alábbi módokon lehet elvégezni:

  • elfogadott exportőr, vagy
  • bármely exportőr, feltéve, hogy a szállítmány összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t

 

Elfogadott exportőrök

Az exportáló ország vámhatóságai engedélyezhetik bármely exportőrnek, aki gyakran szállít e megállapodás hatálya alá tartozó termékeket, hogy az érintett termékek értékétől függetlenül származási nyilatkozatot állítson ki.

Az ilyen engedélyt kérő exportőrnek minden olyan biztosítékot meg kell adnia a vámhatóságok számára, amely a termékek származó helyzetének, valamint a jegyzőkönyv egyéb követelményei teljesítésének igazolásához szükséges.

Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az elfogadott exportőri státuszt.

 

Mit kell tartalmaznia a származási nyilatkozatnak?

  • a származási nyilatkozat kiállításához az exportőrnek be kell írnia, le kell pecsételnie vagy (a megfelelő nyelven) a következő nyilatkozatot kell rányomtatnia a számlára, a szállítólevélre vagy más kereskedelmi okmányra: „Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma:... ) kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű megjelölés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.”
  • a származási nyilatkozat szövege az EU bármely hivatalos nyelvén elkészíthető, és a IV. mellékletben található. Tájékozódjon a vámhatóságoknál az esetleges további követelményekről.
  • a származási nyilatkozatot kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, akkor mentesül ez alól a követelmény alól, feltéve, hogy írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító nyilatkozatokért.

Benyújtás

  • a származási nyilatkozatot az exportőr a vonatkozó termékek kivitelekor vagy a kivitelt követően is megteheti, feltéve, hogy azt az importáló országban az érintett termékek behozatalát követő legfeljebb két éven belül bemutatják.
  • a származási nyilatkozat kitöltésekor készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékei származó helyzetét igazoló okmányokat.

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az EU-SADC gazdasági partnerségi megállapodás a következő elveken alapul:

  • az ellenőrzés az importáló és az exportáló Fél vámhatóságai közötti igazgatási együttműködésen alapul.
  • a termékek származásának ellenőrzését a helyi vámhatóságok végzik – az importáló Fél által az exportőrnél tett látogatások nem megengedettek

Az exportáló Fél hatóságai határozzák meg a származást, és tájékoztatják az importáló Fél hatóságait az eredményekről.

A termékre vonatkozó követelmények

Műszaki szabályok és követelmények

  • tudnivalók azokról a műszaki követelményekről, szabályokról és eljárásokról, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az Európai Unióba importálhatók legyenek
  • az Ön termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályok és előírások keresése a Saját Kereskedelmi Asszisztens adatbázisában

Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS

Vámkezelési dokumentumok és eljárások

A preferenciális vámtarifák igényléséhez az Ön termékeinek származását, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályokat a származási szabályokról szóló fenti szakaszban ismertetjük.

Tájékozódjon az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési okmányokról és eljárásokról.

A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

A gazdasági partnerségi megállapodás kétoldalú jegyzőkönyvet tartalmaz az EU és Dél-Afrika között a földrajzi jelzések oltalmáról, valamint a borok és szeszes italok kereskedelméről.

  • az EU több mint 100 dél-afrikai elnevezést, például Rooibos-t, a Dél-Afrikából származó híres infúziót, valamint számos olyan bornevet véd, mint a Stellenbosch és a Paarl
  • Dél-Afrika több mint 250 uniós elnevezést véd az élelmiszerek, borok és szeszes italok kategóriái között

Ez például azt jelenti, hogy egy Dél-Afrikától eltérő országban működő termelő nem forgalmazhat saját területéről származó üzemből előállított teát szimbolikus jelentőségű Rooibos néven. Ugyanez vonatkozik a hagyományos uniós terméknevekre is.

A szolgáltatások kereskedelme

  • konkrét információk a szolgáltatások uniós piacáról
  • általános információk a szolgáltatáskereskedelemre vonatkozó szabályokról, rendeletekről és eszközökről

Közbeszerzés

Beruházás

Egyéb területek

Verseny

  • az EU megszüntette a SADC-GPM-országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását
  • az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító hatású intézkedéseket
  • ha az Európából származó import ugrásszerű növekedése veszélyezteti a helyi ipart, a gazdasági partnerségi megállapodások lehetővé teszik az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelmét szolgáló intézkedések bevezetését.

Vitarendezés

A SADC-GPM értelmében a vitákat konzultáció vagy közvetítés útján, végső soron választottbírósági eljárással rendezik. A választottbírósági eljárást követően a bepanaszolt fél minden szükséges lépést megtesz a határozatnak való megfelelés érdekében. Meg nem felelés esetén a másik félnek joga van kártérítésre, vagy jogosult megtenni minden megfelelő intézkedést, például a vámok növelését.

Fenntartható fejlődés

A SADC-GPM kifejezetten a Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapul. A megállapodás így az uniós megállapodásokban a jogokkal és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban rendelkezésre álló legerősebb nyelvezetet tartalmazza.

  • a „végrehajtás megtagadására vonatkozó záradék” azt jelenti, hogy (a Cotonoui Megállapodásban meghatározott) „megfelelő intézkedések” akkor hozhatók, ha valamelyik fél nem teljesíti a lényeges elemek tekintetében fennálló kötelezettségeit. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését is.
  • a közös EPA-intézmények feladata a gazdasági partnerségi megállapodások végrehajtásának a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatásának nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerep hárul a civil társadalomra és a parlamenti képviselőkre.

Regionális integráció

A SADC-GPM ugyanannyira vonatkozik a SADC-GPM-országok közötti kereskedelemre, mint az EU-val folytatott kereskedelemre.

  • a SADC-GPM származási szabályai új értékláncok kialakítását támogatják a régióban. A halmozásra vonatkozó rendelkezések lehetővé teszik kedvezményes vámtarifák alkalmazását az EU határain a régió egyik országában betakarított, majd egy másik országban tartósított és konzervált gyümölcsökre. Az ilyen típusú rugalmas származási szabályok az agrár-élelmiszeripari, halászati és ipari ágazatokban működő vállalatok javát szolgálják.
  • az SADC-GPM harmonizálja a Dél-afrikai Vámuniónak az EU-ból származó behozatalra kivetett vámtarifáit, és következésképpen javítja a vámunió működését. Ily módon a SADC-GPM megerősíti a regionális integrációt
  • minden SADC-GPM-állam megállapodott abban, hogy az EU-nak nyújtott bármely előnyt kiterjeszti a többi SADC-GPM-államra is.

Kapacitások erősítése és technikai segítségnyújtás

Az EU technikai segítségnyújtást biztosít a kereskedelem számára. Ez segíti az országokat abban, hogy kiigazítsák vámeljárásaikat és csökkentsék a papírmunkát. Ön szerint ez kevesebb kényelmetlenséget jelent a vámügyekben.

Hasznos linkek és dokumentumok

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások