СИП ЮАОР — Южноафриканската общност за развитие

Споразумението за икономическо партньорство (СИП) между ЕС и ЮАОР улеснява хората и предприятията от двата региона да инвестират и търгуват помежду си и да стимулират развитието в Южна Африка. Научете как Споразумението на ЕС за икономическо партньорство с пет държави от ЮАОР може да бъде от полза за вашата търговия.

Споразумението с един поглед

Страните по Споразумението за икономическо партньорство(СИП) между ЕС и Южноафриканската общност за развитие (СИП), включващи Ботсуана, Лесото, Мозамбик, Намибия, Южна Африка и Есватини (преди Свазиленд), подписаха споразумението за СИП ЮАОР на 10 юни 2016 г. СИП влезе в сила временно от 10 октомври 2016 г., като Мозамбик го прилага временно от 4 февруари 2018 г.

СИП ЮАОР е търговско споразумение, насочено към развитието, което предоставя асиметричен достъп на партньорите от групата по СИП ЮАОР. Те могат да предпазят чувствителните продукти от пълна либерализация и да въведат предпазни мерки, когато вносът от ЕС нараства твърде бързо. В глава относно сътрудничеството се посочват свързаните с търговията области, които могат да се възползват от финансиране. Споразумението съдържа и глава относно устойчивото развитие, която обхваща социалните и екологичните въпроси.

По отношение на търговията със стоки новият достъп до пазара включва по-добри търговски условия главно в селското стопанство и рибарството, включително за вино, захар, рибни продукти, цветя и консервирани плодове. От своя страна ЕС ще получи значим нов достъп до пазара в Южноафриканския митнически съюз (продуктите включват пшеница, ечемик, сирене, месни продукти и масло).

Държави бенефициери

  • Ботсуана
  • Лесото
  • Мозамбик
  • Намибия
  • Южна Африка
  • Есватини (Свазиленд)

Останалите шест членове на Южноафриканската общност за развитие — Демократична република Конго, Мадагаскар, Малави, Мавриций, Замбия и Зимбабве — са част от СИП или водят преговори с ЕС като част от други регионални групи, а именно Централна Африка или Източна и Южна Африка.

Асиметрични разпоредби в полза на държавите от ЮАОР

В СИП се предвиждат асиметрични разпоредби в полза на държавите по СИП ЮАОР, като например изключването на чувствителните продукти от либерализацията, гъвкавите правила за произход, в допълнение към специалните гаранции и мерки за селското стопанство, хранителните продукти и зараждащата се промишленост.

  • Държавите по СИП ЮАОР могат да задействат пет двустранни предпазни мерки и да увеличат вносните мита, в случай че вносът от ЕС се увеличи толкова или толкова бързо, че заплашва да наруши вътрешното производство.
  • ако ЕС прилага предпазна мярка съгласно правилата на СТО, ЕС предлага на своите партньори по СИП ЮАОР 5-годишно освобождаване от прилагането му, което дава възможност на държавите по СИП ЮАОР да продължат износа си

Тарифи

  • ЕС предоставя 100 % безмитен и безквотен достъп до целия внос от Ботсуана, Лесото, Мозамбик, Намибия и Свазиленд. Достъпът до пазара на ЕС е постоянен, пълен и свободен за всички продукти. ЕС премахва митата върху 98,7 % от вноса с произход от Южна Африка в рамките на специфични количествени квоти.
  • държавите, които са част от Южноафриканския митнически съюз (Ботсуана, Лесото, Намибия, Южна Африка и Есватини), премахват митата върху около 86 % от вноса от ЕС. Мозамбик премахва митата върху 74 % от вноса от ЕС
  • всички мита могат да бъдат намерени в приложения I, II и III към СИП между ЕС и ЮАОР.

 

Използвайте опцията за търсене на My Trade Assistant, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата страна на произход и местоназначение. Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи

Правила за произход

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация за правилата за произход и процедурите за произход можете да намерите в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нови по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоки.

Правила за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация за правилата за произход можете да намерите по-долу.

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход са определени в Протокол I относно определението на понятието „продукти с произход“ и методите на административно сътрудничество (ОВ L 250, 16.9.2016 г., стр. 1924) към Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР. Моля, направете справка и в Ръководството за прилагане на протокол 1 към СИП ЮАОР-ЕС.

Моят продукт е с произход от ЕС или от държава по СИП ЮАОР?

За да може вашият продукт да се ползва от по-ниската или нулевата преференциална тарифа съгласно Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР, даден продукт трябва да е с произход от ЕС или от държава по СИП ЮАОР.

Счита се, че даден продукт е с произход от ЕС или от държава по СИП ЮАОР, ако е

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в главата (например недостатъчна обработка или преработка, правилото за непроменимост). Има и някои допълнителни възможности за гъвкавост, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила (например толерантност или кумулация).

 

Примери за специфични за продуктите правила в търговските споразумения на ЕС

  • Правилото за добавена стойност — стойността на всички използвани материали без произход не може да надвишава определен процент от цената на продукта франко завода
  • Промяна на тарифното класиране — производственият процес води до промяна на тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт, например производството на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • Специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например изпридане на влакна за прежди, такива правила се използват най-вече в текстила и облеклото, както и в химическия сектор.
  • Комбинация от тези различни правила е възможна, като различните правила се спазват алтернативно или в комбинация.

Съвети, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила

Споразумението осигурява допълнителна гъвкавост, която ви помага да спазвате специфичните за продукта правила, като толерантност или кумулация.

Търпимост
  • в споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР правилото за толерантност позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното правило за продукта, до 15 % от цената на продукта франко завода
  • това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на прага от максималните материали без произход, изразен в стойността, посочена в правилата за отделните продукти.
  • специфични допустими отклонения се прилагат за текстилни изделия и облекла, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в бележки 5—6 към приложение 1 „Уводни бележки“
Кумулация

Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР предвижда

  • двустранна кумулация, която позволява материалите с произход от държава по СИП ЮАОР да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват при производството на даден продукт.
  • пълна кумулация, която позволява обработката или преработката, извършена върху материали без произход в ЕС, да бъде взета предвид в държава по СИП ЮАОР (и обратно), когато се преценява дали спазвате специфичното за продукта правило.
  • диагонална кумулация, която позволява i) материалите с произход от която и да е държава по СИП ЮАОР, от другата държава по СИП Африка Карибите и Тихоокеанския басейн или от отвъдморска държава или територия на ЕС и ii) операциите или преработката, извършвани в тези държави, да се считат съответно за продукти с произход или за извършени в държава по СИП ЮАОР или в ЕС, когато се използват при производството на даден продукт, при условие че са изпълнени определени условия, включително споразумения за административно сътрудничество между двете държави, от които се кумулира произходът. Тази кумулация не се прилага за i) материали по ХС 1604—1605 с произход от Тихоокеанския басейн и ii) материали с произход от Южна Африка, които не могат да бъдат внасяни безмитно в ЕС без квоти.   
  • кумулация по отношение на материали, които подлежат на безмитен режим в ЕС, което позволява на износителите в държава по СИП ЮАОР да отчитат материали без произход, които при вноса в ЕС биха се ползвали от безмитен и безквотен режим съгласно тарифите на ЕС за най-облагодетелствана нация, все едно че са с произход от тази държава по СИП ЮАОР, когато са вложени в продукт, произведен там, при условие че не са въведени антидъмпингови мита или мита за заобикаляне спрямо този материал от държавата на произход
  • кумулация по отношение на материали с произходот други държави, които се ползват от преференциален безмитен и освободен от квоти достъп до ЕС, което позволява материалите с произход от държави, ползващи се от безмитен и освободен от квоти достъп до ЕС, да се считат за материали с произход от държава по СИП ЮАОР, ако се използват при производството на даден продукт, при условие че са изпълнени определени условия. Понастоящем тази кумулация не е приложима.
Дерогации

По искане на държава по СИП ЮАОР може да бъде предоставена специална дерогация при специални условия, за да се даде възможност за прилагане на по-облекчени правила за произход за конкретни продукти с произход от конкретни държави. Понастоящем не се прилагат специални дерогации.

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в протокола, като например недостатъчна обработка или преработка или правилото за пряк транспорт:

Транспорт през трета държава: правило за пряк транспорт

В Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до държава по СИП ЮАОР (и обратно), без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Някои операции могат да се извършват в трета държава, ако продуктите остават под митнически надзор, като например:

  • добавяне или поставяне на маркировки, етикети, пломби или друга документация, за да се гарантира съответствие със специфичните национални изисквания на държавата вносител
  • консервиране на продукти в добри условия
  • съхранение
  • разделяне на пратки

В случай на съмнение митническите органи могат да поискат от декларатора да представи доказателство за съответствие, което може да бъде предоставено по всякакъв начин, включително договорни транспортни документи, като коносаменти или фактически или конкретни доказателства, основани на маркирането или номерирането на опаковките, или всякакви доказателства, свързани със самите стоки.

Възстановяване на мита

Възстановяването на платени по-рано мита върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа, е разрешено съгласно Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР.

Процедури за произход

Процедурите за произход, свързани с искането за преференциална тарифа и проверката от страна на митническите органи, са посочени в дял IV относно доказателството за произход и в дял V относно договореностите за административно сътрудничество.

Как да поискате преференциална тарифа?

За да се ползвате от преференциално третиране, трябва да представите доказателство за произход

  • ще ви трябва или
  • доказателството за произход остава валидно в продължение на 10 месеца от датата на издаване
  • не се изисква доказателство за произход, когато
    • общата стойност на продуктите не надвишава 500 EUR в случай на малки опаковки, или
    • 1 200 EUR за продукти, които са част от личния багаж на пътниците
Сертификат за движение EUR.1
  • образец на сертификат EUR.1 е включен в приложение III и дава указания за неговото попълване.
  • Сертификатите за движение EUR.1 се издават от митническите органи на страната износител.
  • износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти.
Декларация за произход (собствена декларация на износителя)

Износителите могат самостоятелно да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или от държава по СИП ЮАОР, като представят декларация за произход. Тя може да бъде направена от

  • одобрен износител, или
  • от всеки износител, при условие че общата стойност на пратката не надвишава 6 000 EUR

 

Одобрени износители

Митническите органи на страната износител могат да разрешат на всеки износител, който извършва чести доставки на продукти съгласно настоящото споразумение, да изготвя декларации за произход, независимо от стойността на съответните продукти.

Износител, който иска такова разрешение, трябва да предостави на митническите органи всички гаранции, необходими за проверка на произхода на продуктите, както и на изпълнението на другите изисквания на настоящия протокол.

Митническите органи могат да отнемат статута на одобрен износител в случай на злоупотреба.

 

Какво трябва да съдържа декларацията за произход?

  • за да направи декларация за произход, износителят следва да напише, подпечата или отпечата следната декларация (на съответния език) върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ: „Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №... ) декларира, че освен ако не е ясно посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“
  • текстът на декларацията за произход може да бъде изготвен на всеки от официалните езици на ЕС и може да бъде намерен в приложение IV. Консултирайте се с митническите органи за всякакви допълнителни изисквания, които те биха могли да имат.
  • трябва да подпишете декларацията си за произход на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободени от това изискване, при условие че се ангажирате писмено с митническите органи, че поемате пълната отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.

Подчинение

  • декларация за произход може да бъде изготвена от износителя, когато продуктите, за които се отнася, се изнасят или след износ, при условие че тя е представена в страната вносител не по-късно от две години след вноса на продуктите, за които се отнася.
  • когато попълвате декларация за произход, трябва да сте готови да представите документи, доказващи произхода на вашите продукти

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внесеният продукт действително е с произход или дали отговаря на други изисквания за произход. Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и ЮАОР се основава на следните принципи:

  • проверката се основава на административно сътрудничество между митническите органи на страната вносител и страната износител
  • проверките на произхода на продуктите се извършват от местните митници — посещенията на страната вносител при износителя не са разрешени

Органите на страната износител определят произхода и информират за резултатите органите на страната вносител.

Изисквания към продуктите

Технически правила и изисквания

  • научете за техническите изисквания, правила и процедури, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз
  • търсене на специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход в базата данни My Trade Assistant

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд СФС

Документи и процедури за митническо оформяне

За описание на начина, по който да докажете произхода на вашите продукти, за да поискате преференциални тарифи, и на правилата, свързани с проверката на произхода от митническите органи, моля, направете справка в раздела относно правилата за произход по-горе.

Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.

За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

Интелектуална собственост и географски означения

СИП включва двустранен протокол между ЕС и Южна Африка относно защитата на географските указания и търговията с вина и спиртни напитки.

  • ЕС защитава над 100 южноафрикански имена като Rooibos, известната инфузия от Южна Африка и многобройни наименования на вина като Stellenbosch и Paarl.
  • Южна Африка защитава над 250 европейски наименования, разпространени в категориите храни, вина и спиртни напитки

Това означава например, че производител от страна, различна от Южна Африка, не може да предлага на пазара чай, преработен от растение от собствената му територия под символично важното име Rooibos. Същото се отнася и за традиционните наименования на продукти в ЕС.

Търговия с услуги

Обществени поръчки

Инвестиция

Други области

Конкуренция

  • ЕС спря субсидиите за износ на всички продукти, изнасяни за държавите по СИП ЮАОР
  • ЕС сведе до минимум мерките с ефект на нарушаване на производството и търговията
  • ако местната промишленост е застрашена от скок на вноса от Европа, СИП позволяват да се задействат мерки за защита на промишлените сектори и зараждащата се промишленост.

Уреждане на спорове

Съгласно СИП ЮАОР споровете се уреждат чрез консултации или посредничество и в крайна сметка чрез арбитраж. След арбитражната процедура страната, срещу която е подадена жалбата, предприема всички необходими мерки, за да се съобрази с решението. В случай на неспазване, другата страна има право на обезщетение или има право да предприеме всички подходящи мерки, като например увеличаване на митата.

Устойчиво развитие

СИП ЮАОР се основава изрично на „съществените и основни“ елементи, определени в Споразумението от Котону, т.е. правата на човека, демократичните принципи, принципите на правовата държава и доброто управление. По този начин споразумението съдържа някои от най-силните формулировки относно правата и устойчивото развитие, налични в споразуменията на ЕС.

  • „клаузата за неизпълнение„означава, че „подходящи мерки“ (както са определени в Споразумението от Котону) могат да бъдат предприети, ако някоя от страните не изпълни задълженията си по отношение на съществените елементи. Това може да включва спиране на търговските ползи.
  • на съвместните институции по СИП е възложено да наблюдават и оценяват въздействието на изпълнението на СИП върху устойчивото развитие на страните. В съответствие със Споразумението от Котону има ясна роля за гражданското общество и членовете на парламента.

Регионална интеграция

СИП ЮАОР се отнася както до търговията между държавите по СИП ЮАОР, така и до търговията с ЕС.

  • правилата за произход на ЮАОР по СИП подкрепят развитието на нови вериги за създаване на стойност в региона. Разпоредбите за натрупване позволяват прилагането на отстъпки на границата на ЕС за плодове, добити в една държава от региона, а след това консервирани и консервирани в друга. Този вид гъвкави правила за произход са от полза за предприятията в хранително-вкусовата промишленост, рибарството и промишлеността.
  • със СИП ЮАОР се хармонизират митата на Южноафриканския митнически съюз, наложени върху вноса с произход от ЕС, и следователно се подобрява функционирането на митническия съюз. По този начин СИП ЮАОР укрепва регионалната интеграция
  • всяка държава по СИП ЮАОР се е съгласила, че всяко предимство, което е предоставила на ЕС, ще бъде разширено и за другите държави по СИП ЮАОР.

Изграждане на капацитет и техническа помощ

ЕС предоставя техническа помощ за търговията. Това помага на държавите да адаптират митническите си процедури и да намалят документацията. За вас това означава по-малко неприятности, когато се занимавате с митници.

Полезни връзки и документи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки