Тарифи
Планира ли Вашето дружество да внася стоки в ЕС? Този раздел ще ви помогне да разберете някои от тарифите, квотите и другите мита, които могат да се прилагат.
Класификация на продуктите и ОТИ
Как мога да намеря тарифата за конкретен вносен продукт?
- Всеки продукт, внесен в ЕС, се класира в тарифната номенклатура. Продуктовият код ви помага да разберете кои тарифи важат за вашия конкретен продукт. Първата стъпка е да идентифицирате кода на вашия продукт. Повече за класификацията на продуктите можете да намерите тук.
- След като идентифицирате съответния код за вашия конкретен продукт, можете да проверите тарифната ставка в My Trade Assistant.
Обвързваща тарифна информация за тарифното класиране на стоките
- Системата на ЕС за обвързваща тарифна информация (ОТИ) може да определи правилното тарифно класиране за стоките, които искате да внесете. Това ще ви позволи да разберете каква тарифа се прилага за вашата стока и дали се нуждаете от конкретна документация за импортиране. Решението за ОТИ ви дава правна сигурност относно това тарифно класиране.
- От 1 октомври 2019 г. всички процеси, свързани с ОТИ, са електронни и икономическите оператори трябва да подават заявления по електронен път. Всички решения за ОТИ, които вече са издадени, могат да бъдат намерени тук.
Митническо остойностяване
- Митническата стойност е изчисляването на икономическата стойност на стоките, декларирани за внос.
- Митническите тарифи (и ДДС) се изчисляват като процент от стойността на стоките — след като стойността на стоките бъде определена, митническата тарифа и произходът на стоките могат да бъдат взети предвид при изчисляването на общите мита върху продукта.
За повече информация относно начина, по който се изчислява митническата стойност в ЕС, щракнете тук.
Освобождаване от мита и суспендиране на мита
По принцип повечето вносни продукти подлежат на облагане с вносни мита. За някои специални случаи обаче може да се прилага изключение и не е необходимо да се плащат мита.
Митата по Общата митническа тарифа се прилагат за стоки, които се внасят от трети държави през външните граници на ЕС. При някои специални обстоятелства тези вносни мита могат да бъдат облекчени.
Вж. всички случаи, в които може да бъде предоставено освобождаване от мита (Регламент 1186/2009 на Съвета).
Също така при определени обстоятелства вносните мита могат да бъдат временно суспендирани (изцяло или частично) за определени стоки. Това не засяга антидъмпинговите мита, които също могат да се прилагат.
- Стоките, внесени под режим отложено плащане, могат да продължат да се движат свободно на пазара на ЕС по същия начин, както други законно внесени стоки.
- Суспендиранията обикновено се предоставят за суровини, полуготови стоки или компоненти, които не се предлагат в ЕС — те никога не се предоставят за готови стоки.
Повече информация
- Съобщение на Комисията относно суспендирането на автономни мита и автономните тарифни квоти
- База данни за окачване на търсене
Тарифни квоти
Тарифните квоти позволяват определени количества стоки да бъдат внасяни при намалена или нулева ставка на митото. Това не засяга антидъмпинговите мита, които също могат да се прилагат.
Тарифните квоти (ТК) позволяват на продукти, внесени в рамките на определена квота, да навлязат на пазара на Европейския съюз при по-ниска тарифна ставка, отколкото за количества извън квотата. Те дават на потребителите по-голям избор и насърчават държавите извън ЕС да отворят пазарите си за европейски стоки.
Преференциални тарифни квоти
- Този вид квоти често се срещат в търговските споразумения и преференциалните договорености между ЕС и някои други държави.
- Този вид квота означава, че определено количество стоки от определена държава може да бъде внесено в ЕС при преференциална митническа ставка.
Автономни тарифни квоти
- Тези квоти могат да бъдат открити в някои сектори, за да се стимулира конкуренцията в рамките на ЕС — те обикновено се прилагат erga omnes (отворени за всички конкуренти) и обикновено се предоставят за суровини, полуготови стоки или компоненти, които не са налични в достатъчни количества в ЕС.
- Не се предоставят тарифни квоти за готови стоки.
Повече информация за тарифните квоти можете да намерите тук.
Управление на квотите
- Повечето тарифни квоти се управляват от Генерална дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз„на Европейската комисия въз основа на принципа „пръв дошъл, първи обслужен“. Това е независимо от държавата членка, в която се внася даден продукт. Информация за текущите салда е достъпна онлайн.
- Някои тарифни квоти за специфични селскостопански продукти се управляват от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия. В различни регламенти се определят специфичните правила за управлението на тези тарифни квоти.
Допълнителна информация по сектори можете да намерите тук.
Как да разберете за тарифните квоти?
Резултатите от търсенето на вашия продукт в My Trade Assistant предоставят информация за тарифните квоти и стандартните стойности за внос. Ще намерите и препратка към приложимото законодателство.
Антидъмпингови мерки
Антидъмпингови мита
Освен редовните вносни мита, даден продукт може да бъде предмет и на антидъмпингови или други инструменти за търговска защита, когато се внася в ЕС.
- Производителите от ЕС могат да подадат жалба до Европейската комисия, ако смятат, че даден продукт е несправедливо дъмпингов на пазара на ЕС от производители от държави извън ЕС — производители от Общността, които обмислят да подадат антидъмпингова жалба, следва да се свържат с Европейската комисия.
- Европейската комисия може също така да започне разследване на дъмпинга по своя собствена инициатива или по искане на държава — членка на ЕС.
Антидъмпинговата процедура
След като получи жалба от производителите от ЕС на разглеждания продукт, Комисията публикува известие в Официален вестник на ЕС — откриване на антидъмпингова процедура. Максималният срок за разследване в рамките на настоящото производство е 15 месеца. Подробните констатации са публикувани в Официален вестник. Например тези констатации могат да включват регламент за налагане на антидъмпингови мита или прекратяване на процедурата, без да се налагат мита.
Основният антидъмпингов регламент на ЕС е в съответствие с международните задължения на ЕС, по-специално с Антидъмпинговото споразумение на СТО.
Вж. също диаграмата на процеса на антидъмпингово разследване.
Условия за антидъмпингови мерки
Разследването трябва да покаже, че
- съществува дъмпинг от страна на производителите износители в засегнатата(ите) държава(и)
- съществена вреда е понесена от засегнатата промишленост на ЕС
- съществува причинно-следствена връзка между установения дъмпинг и установената вреда
- налагането на мерки не противоречи на интереса на ЕС
За подробна информация относно условията за налагане на антидъмпингова мярка вж. Условията.
Ако разследването установи, че горепосочените четири условия са изпълнени, тогава могат да бъдат наложени антидъмпингови мерки върху вноса на разглеждания продукт.
Тези мерки обикновено са под формата на един от следните
- адвалорно мито (обложено според стойността на сделката)
- специфични мита (обложени за определен размер на продукта)
- ценови гаранции (износителят извън ЕС се съгласява да продава продуктите си на минимална цена в ЕС)
Митата се заплащат от вносителя в ЕС и се събират от националните митнически органи на съответната държава — членка на ЕС.
Моля, имайте предвид: ако ЕС приеме ценовия ангажимент на производителя, върху вноса няма да бъдат събирани антидъмпингови мита (доброволно увеличение на цената). Комисията не е задължена да приеме предложение за гаранция.
Правилото за „по-малко задължение“
Може да бъде наложено мито, за да се премахне въздействието на дъмпинга върху вноса на определен продукт. Направена е оценка на нивото на митото, необходимо за отстраняване на вредоносните последици от дъмпинга. Мерките ще бъдат наложени на равнището на дъмпинга или вредата, в зависимост от това кое от двете е по-ниско.
Антидъмпингови мерки и кораби
Правилата на ЕС включват регламент относно продажбата на новопостроени кораби на прекалено ниски цени. За повече подробности вж. корабостроенето.
Продължителност на мерките и прегледите
Мерките обикновено се налагат в продължение на 5 години. Те могат да бъдат подложени на преразглеждане през този период, ако
- обстоятелствата на износителите са се променили
- вносителите искат пълно или частично възстановяване на платените мита
- новите производители износители искат ускорен преглед
Срокът на действие на мерките изтича след 5 години, освен ако не бъде започнато преразглеждане с оглед изтичане на срока на действие на мерките.
Комисията наблюдава мерките, за да гарантира, че те са ефективни и се спазват от износителите и вносителите.
Текущи антидъмпингови мита
Информация за всички приключили и текущи антидъмпингови разследвания можете да намерите тук.
Антисубсидийни или изравнителни мерки
- освен антидъмпинговите мита, антисубсидийните мерки могат да се прилагат за вашия вносен продукт — те също се наричат изравнителни мерки и имат за цел да компенсират последиците от несправедлива субсидия от страна на търговски партньор.
- има правила, когато такива субсидии са разрешени и когато ЕС може да им противодейства — можете да прочетете повече за тези правила относно антисубсидийните правила на ЕС
- изравнителните мерки могат да се състоят от различни видове инструменти, но обикновено се прилагат под формата на увеличени мита — изравнителната мярка може да се състои от допълнително адвалорно или специфично мито и може да се прилага под формата на минимална вносна цена, или може да се състои в ценови ангажимент, когато износителят се ангажира да продаде продукта над минимална цена.
- подобно на антидъмпинговите процедури, промишлеността на ЕС може да подаде жалба до Комисията, ако счита, че вносът на продукт от държава извън ЕС е субсидиран и вреди на промишлеността на ЕС, произвеждаща същия продукт.
Повече информация за антисубсидийните мерки можете да намерите тук.
Информация за всички приключени и текущи антисубсидийни разследвания можете да намерите тук.
Защитни мита
- защитни мерки могат да се прилагат, когато промишлеността на ЕС е засегната от непредвидено, рязко и внезапно увеличение на вноса
- такива мерки се използват много рядко и само при много специфични обстоятелства.
- защитните мерки могат да се състоят от количествени ограничения на вноса (търговски квоти) или от увеличаване на митата — те могат да се прилагат за целия внос на въпросния продукт от всички търговски партньори или от стоки със специфичен произход.
Повече за предпазните мерки в ЕС можете да прочетете тук.