Споразумение за свободна търговия между ЕС и Нова Зеландия

Споразумението премахва митата и бюрокрацията, пред които са изправени европейските фирми, когато изнасят за Нова Зеландия.

Споразумението с един поглед

Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Нова Зеландия, подписано в Брюксел на 9 юли 2023 г., ще влезе в сила на 1 май 2024 г.

Повече информация

За повече подробности относно търговското споразумение между ЕС и Нова Зеландия вж. ключови елементи на търговското споразумение между ЕС и Нова Зеландия.

За да проучите изчерпателния текст на споразумението, отидете в ЕС-Нова Зеландия: Текст на споразумението. Текстът е удобно разделен на глави и приложения за лесна консултация.

Акценти

Настоящата (2022 г.) двустранна търговия на ЕС с Нова Зеландия вече възлиза на 7,8 милиарда евро годишно за стоки и 3,7 милиарда евро за услуги. Износът на ЕС за новозеландски стоки на стойност 5,5 милиарда евро годишно и вносът на продукти от Нова Зеландия в размер на 2,3 милиарда евро, което води до търговски излишък за ЕС в размер на 3,2 милиарда евро.

Що се отнася до услугите, ЕС изнася повече от два пъти повече, отколкото внася: 2,6 милиарда евро услуги, предоставяни от предприятия от ЕС на клиенти в Нова Зеландия, в сравнение с 1,1 милиарда евро под формата на услуги, предоставяни на клиенти от ЕС от дружества от Нова Зеландия.

Според оценка на въздействието на ССТ търговията между Нова Зеландия и ЕС се очаква да се увеличи с 30 %, като само премахването на митата ще спести на предприятията 140 милиона евро мита годишно. Освен това инвестиционните потоци на ЕС към Нова Зеландия могат да се увеличат с над 80 %.

Споразумението:

  • създава значителни икономически възможности за предприятията, земеделските стопани и потребителите;
  • зачита Парижкото споразумение относно изменението на климата и основните трудови права, приложими чрез търговски санкции като крайна мярка, и
  • укрепва връзките на ЕС с единомислещ съюзник в икономически динамичния Индийско-Тихоокеански регион.

Основни елементи на споразумението

  1. Търговия със стоки

Споразумението премахва митата върху всички стоки от ЕС, изнасяни за Нова Зеландия при влизането му в сила, включително върху храните и напитките, и особено високите мита върху промишлените продукти. Той също така премахва или значително намалява митата на ЕС за повечето новозеландски стоки, изнасяни за ЕС.

  1. Правила за произход

ЕС и Нова Зеландия са договорили правила за произход, които гарантират, че само продукти, които са значително преработени в една от страните, могат да се ползват от тарифните преференции по споразумението. Документацията за произхода се основава на самосертифициране от страна на предприятията. Проверката се основава на контакти с вносителя от страна на местните митници и може да бъде последвана от административно сътрудничество между митническите органи.

  1. Митниците и улесняването на търговията

ЕС и Нова Зеландия се стремят да предоставят на търговците ефективни митнически процедури с подходящи разпоредби, гарантиращи прозрачност на законодателството, формулярите, процедурите, които трябва да се спазват на границата, лесен достъп до информация относно прилаганите тарифи, достъп до звена за контакт в случай на запитвания и консултации с предприятията преди приемането на ново митническо законодателство.

  1. Търговски средства за защита

Споразумението потвърждава възможността за справяне с всяка нелоялна търговия между страните, като се използват инструментите за търговска защита (антидъмпингови, антисубсидийни, глобални гаранции). Споразумението включва и двустранен защитен механизъм, който позволява на ЕС и Нова Зеландия да налагат временни мерки, в случай че значително увеличение на преференциалния внос причинява или заплашва да причини сериозна вреда на местната промишленост.

  1. Санитарни и фитосанитарни мерки

Главата относно санитарните и фитосанитарните въпроси, която обхваща безопасността на храните, здравето на животните и растенията, антимикробната резистентност (АМР) и измамите с търгувани стоки, поддържа високи стандарти. Споразумението потвърждава отново принципите на Споразумението на СТО за СФС, включително „принципа на предпазливост“, което означава, че публичните органи имат законно право да предприемат действия за защита на здравето на хората, животните или растенията, или на околната среда, дори когато научният анализ не е убедителен.

  1. Устойчиви продоволствени системи

ЕС и Нова Зеландия си сътрудничат за укрепване на политиките и за определяне на програми, които допринасят за развитието на устойчиви, приобщаващи, здравословни и издръжливи продоволствени системи и за съвместно участие в прехода към устойчиви продоволствени системи.

  1. Хуманно отношение към животните

ЕС и Нова Зеландия се ангажират да си сътрудничат двустранно и международно за насърчаване на разработването и прилагането на научно обосновани стандарти за хуманно отношение към животните.

  1. Технически пречки пред търговията

Споразумението насърчава прозрачността и използването на международни стандарти за улесняване на достъпа до пазара, като същевременно се запазват равнищата на защита, които всяка страна счита за подходящи. Дружествата от ЕС могат да докажат съответствие с техническите регламенти на Нова Зеландия чрез оценки на съответствието, извършвани в ЕС от признати органи за определени сектори. Нова Зеландия се съгласи да приеме сертификатите на ЕС за одобрение на типа на моторни превозни средства и много категории от тях, одобрени в ЕС, не се нуждаят от допълнително сертифициране. Изискванията за маркиране и етикетиране могат да се извършват и на територията на страната вносител и двете страни могат да си сътрудничат по въпроси, свързани с надзора на пазара. Споразумението включва специални разпоредби относно виното и спиртните напитки, за да се осигури платформа за насърчаване на стандартите в производството и етикетирането на вино, за да се увеличи сближаването на тези стандарти.

  1. Либерализация на инвестициите и търговия с услуги

Споразумението гарантира еднакви условия на конкуренция между доставчиците на услуги от ЕС и техните конкуренти в Нова Зеландия. Обхванатите услуги включват широк спектър от сектори и съществуват специфични за сектора регулаторни разпоредби за услугите по доставка, телекомуникациите, финансовите услуги и услугите за международен морски транспорт. Споразумението съдържа и разпоредби относно движението на специалисти със стопанска цел, като например ръководители или специалисти, които дружествата от ЕС командироват в дъщерните си дружества в Нова Зеландия и членовете на техните семейства.

  1. Цифрова търговия

Споразумението гарантира предвидимост и правна сигурност за предприятията и сигурна онлайн среда за потребителите, които извършват трансгранични цифрови търговски сделки, премахва пречките и предотвратява дискриминацията между онлайн и офлайн дейности. Той улеснява трансграничните потоци от данни, като предвижда забрана на необосновани изисквания за локализиране на данни, като същевременно запазва високо равнище на защита на личните данни и неприкосновеността на личния живот, което е важен фактор за доверието в цифровата среда.

  1. Движение на капитали, плащания и трансфери и временни защитни мерки

В тази глава се посочва, че ако дадена сделка е либерализирана по силата на споразумението (напр. създаването на предприятие за преки чуждестранни инвестиции), тогава парите, необходими за сделката, също трябва да бъдат прехвърлени (напр. вноската на инвеститора в капитала на чуждестранното дъщерно дружество, плащанията във връзка с други сделки, като например търговията със стоки). В същото време настоящата глава позволява на двете страни да предприемат мерки, ако е необходимо, при прилагането на своите законови и подзаконови актове, например във връзка с несъстоятелност, търговия или търговия с ценни книжа.

  1. Държавни поръчки

ЕС и Нова Зеландия реципрочно отварят своите пазари на обществени поръчки извън обхвата, който вече е обхванат от Споразумението на СТО за държавните поръчки (СДП). Нова Зеландия позволява на дружествата от ЕС да подават оферти на равни начала с местните дружества за договори с всички публични органи, чиито обществени поръчки се регулират от правилата за възлагане на обществени поръчки. В замяна ЕС открива за новозеландските доставчици и доставчици на услуги обществени поръчки за всички стоки и услуги от централни държавни органи, които все още не са обхванати от СДП, поръчки за свързани със здравето стоки (фармацевтични продукти и медицински изделия) от регионални правителствени органи и обществени поръчки за доставчици на комунални услуги, извършващи дейност в областта на пристанищата и летищата.

  1. Антиконкурентно поведение и контрол върху сливанията

ЕС и Нова Зеландия постигнаха съгласие, че и в двете юрисдикции трябва да се запазят ефективни закони в областта на конкуренцията, които се прилагат от оперативно независими органи. Тези органи трябва да действат по прозрачен и недискриминационен начин, като зачитат правото на защита. Споразумението предвижда също така сътрудничество между органите.

  1. Субсидии

ЕС и Нова Зеландия признават, че някои субсидии могат да нарушат правилното функциониране на пазарите и да вредят на околната среда, и за тази цел се споразумяха, че по принцип не следва да се отпускат субсидии, които оказват отрицателно въздействие върху конкуренцията или търговията или увреждат околната среда. Освен това ЕС и Нова Зеландия се споразумяха за всеобхватен механизъм за прозрачност, чрез който субсидиите, отпускани както на стоки, така и на доставчици на услуги, следва да се оповестяват публично.

  1. Държавни предприятия

Споразумението определя задължителни правила относно поведението на държавните предприятия, определените монополи и предприятията, на които са предоставени изключителни или специални привилегии (ДП). Правилата гарантират еднакви условия на конкуренция, като изискват от ДП да действат в съответствие с търговски съображения и недискриминация. Това означава, че решенията за покупка и продажба на държавните предприятия трябва да бъдат търговски мотивирани в съответствие с принципите на пазарната икономика по начин, по който би действало частно предприятие.

  1. Интелектуална собственост

ЕС и Нова Зеландия се споразумяха за всеобхватни разпоредби в областта на интелектуалната собственост (ИС) за ефективна защита и прилагане на правата върху интелектуалната собственост, които насърчават иновациите и творчеството в съответните отрасли. Споразумението включва разпоредби относно авторското право и сродните му права, търговските марки, промишления дизайн, сортовете растения и защитата на неразкрита информация, както и солидни разпоредби относно правоприлагането в областта на интелектуалната собственост, включително гранични мерки. По отношение на географските указания (ГУ) споразумението защитава пълния списък на вината и спиртните напитки в ЕС и 163 от най-известните географски указания на ЕС за храни и предвижда възможност за добавяне на повече ГУ в бъдеще. Това ще направи незаконно продажбата на имитации.

  1. Търговия и устойчиво развитие

Споразумението включва специална глава относно търговията и устойчивото развитие (ТУР), която обхваща труда, овластяването на жените, както и въпросите, свързани с околната среда и климата. Освен това за първи път в търговското споразумение на ЕС главата за ТУР предвижда възможността за налагане на търговски санкции като крайна мярка в случай на сериозни нарушения на основните ангажименти в областта на търговията и устойчивото развитие. Тя защитава правото на двете страни да регулират и забранява на страните да отслабват или да не прилагат законите си с цел насърчаване на търговията или инвестициите. Споразумението предлага на организациите на гражданското общество активна роля за наблюдение на изпълнението на споразумението.

  1. Маори

ЕС и Нова Зеландия признават колко е важно всички новозеландци, включително маорите, да могат да се възползват от възможностите за търговия и инвестиции, които споразумението предоставя. Специалните разпоредби гарантират улесняване на сътрудничеството в областта на търговията с маорски продукти и обмена на информация.

  1. Ангажиране на гражданското общество

Споразумението дава на гражданското общество важна роля в неговото прилагане, включително по отношение на разпоредбите относно търговията и устойчивото развитие. ЕС и Нова Зеландия ще информират неправителствените организации, стопанските организации и организациите на работодателите, както и профсъюзите, работещи в областта на икономиката, устойчивото развитие, социалните въпроси, правата на човека, околната среда и други въпроси, за начина, по който прилагат споразумението. Тези групи на гражданското общество ще могат да изразят своите виждания и да дадат своя принос за дискусиите относно начина, по който се прилага търговската част от споразумението.

  1. Добри регулаторни практики и регулаторно сътрудничество

Споразумението насърчава прозрачността на регулаторния процес, като осигурява навременна информация чрез обществени консултации, оценки на въздействието на предложените регулаторни мерки и прегледи на регулаторните мерки. Освен това Нова Зеландия и ЕС могат да си сътрудничат в областта на регулаторните дейности от взаимен интерес.

  1. Малки и средни предприятия

Споразумението отговаря на специфичните нужди на малките и средните предприятия (МСП). Тя изисква и двете страни да предоставят информация относно достъпа до пазара на конкретен уебсайт за МСП и създава „звено за контакт за МСП“ от всяка страна, което да си сътрудничи при определянето на начините, по които тези дружества да се възползват от възможностите, предлагани от споразумението.

  1. Енергия и суровини

Главата „Енергетика и суровини“ допълва разпоредбите на други глави, свързани с енергетиката (стоки, услуги и инвестиции, технически пречки пред търговията, държавни предприятия, обществени поръчки), като осигурява значителна стойност в редица области. Главата забранява монополите за износ на енергия или суровини, забранява необоснованата правителствена намеса при определянето на цените на енергийните стоки и суровините, както и забранява износа или двойното ценообразуване, когато експортните цени се определят над цените на вътрешния пазар.

  1. Уреждане на спорове

Споразумението въвежда справедлив, ефикасен и ефективен механизъм за разрешаване на спорове, които могат да възникнат във връзка с тълкуването и прилагането на неговите разпоредби. Наред с другото, тя включва независими членове на експертната група и надлежен процес и прозрачност, включващи открити изслушвания, публикуване на решения и възможност за заинтересованите страни да представят становища в писмена форма.

Преференциален произход и споразумение за премахване на митата

Преференциално третиране

Взаимно предоставяне на преференциални тарифни ставки между Нова Зеландия и Европейския съюз (ЕС) с цел укрепване на търговските отношения.

Премахване на тарифите

Премахването на митата започва от 1 май 2024 г. в съответствие с глава 2, член 2.5 и приложение 2-A към споразумението.

  • Нова Зеландия: Премахването на тарифите следва спецификациите в глава 2, член 2.5, заедно с приложение 2-А, допълнение 2-A-2. Пълното премахване на тарифите е задължително при влизането в сила на споразумението.
  • ЕС: Премахването на митата е в съответствие с глава 2, член 2.5, заедно с приложение 2-А, допълнение 2-A-1. Очаква се завършване до 2031 г., като някои стоки подлежат на облагане с мита или се ползват от безмитен режим в рамките на разпределените квоти.

Регламент относно произхода

Регламентите относно произхода са посочени в глава 3, раздели А-В от споразумението, включително специфичните за продукта правила за произход в приложение 3-Б и допълнение 3-Б-1.

  • ОВ L, 2024/866, 25.3.2024 г., стр. 51.
  • Приложение 3-Б и допълнение 3-Б-1 (Квоти на произход) във връзка с приложение 3-А (Уводни бележки)
  • ОВ L, 2024/866, 25.3.2024 г., стр. 562 (приложение 3-Б)
  • ОВ L, 2024/866, 25.3.2024 г., стр. 543 (приложение 3-A)

Доказателства за произход

  • Официално: Не са предвидени официални доказателства за произход.
  • Неформален: Приемливите доказателства включват декларация за произход и познания на вносителя.
  • Текст на декларацията: Позовавания на приложение 3-В (ОВ L, 2024/866, 25.3.2024 г., стр. 625), а за специфични продукти — допълнение 3-Б-1 (Квоти на произход: ОВ L, 2024/866, 25.3.2024 г., стр. 620. Изявленията за произход са допустими за многократни пратки в рамките на 12-месечен период.
  • Валидност: Изявленията за произход са валидни за срок от 12 месеца.
  • Изключения: Неофициална декларация за произход е разрешена за нетърговски сделки
    • малки пакети от частни лица за частни лица до 500 EUR (внос в ЕС) или 1000 NZD (внос в Нова Зеландия)
    • личен багаж на пътниците до 1 200 EUR (внос в ЕС) или 1000 NZD (внос в Нова Зеландия)

Правила за произход

  • Обща толерантност: 10 % от цената франко завода, с изключение на продуктите, попадащи в глави 50—63 от ХС, за които се прилагат специфичните разпоредби на приложение 3-A
  • Праг за комплекти: 15 % от цената франко завода за компоненти без произход.
  • Принцип на териториалност: Спазването е задължително.
  • Неманипулация: Спазването е задължително.
  • Забрана на възстановяването: Не е приложимо.
  • Счетоводно разделяне: Приложимо за взаимозаменяеми материали и продукти, попадащи в глави 10, 15, 27, 28, 29 от ХС, позиции от 32.01 до 32.07 или позиции от 39.01 до 39.14, ако се използва метод на счетоводно разделяне.

Кумулация

Позволява се двустранна кумулация между ЕС и Нова Зеландия, което улеснява рационализираните търговски отношения.

МСП

Главата за МСП:

• Изисква както ЕС, така и Нова Зеландия да предоставят свързана с МСП информация за това как да имат достъп и да извършват стопанска дейност на пазарите на другата страна. Тази информация трябва да се предоставя на една публично достъпна цифрова платформа, като например уебсайт за МСП; и

• Изисква от всяка страна да се определят звена за контакт с МСП, които да си сътрудничат при определянето на начините, по които МСП да се възползват от възможностите, предлагани от споразумението.

Това ще гарантира, че МСП от двете страни могат лесно да получат достъп до цялата съответна и актуална информация относно извършването и започването на стопанска дейност в другата страна, като по този начин ще се повиши способността им да се възползват от ССТ.

За повече информация:

Начало — business.govt.nz — Как да правим бизнес в Нова Зеландия?

Споразумение за свободна търговия междуЕвропейския съюз и Нова Зеландия: Ръководство за европейските МСП

 

Информационни фишове

Водачи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки