Задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Молдова

ЕС и Република Молдова подписаха споразумение за асоцииране през юни 2014 г. и то влезе в сила изцяло от юли 2016 г. Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) е неразделна част от споразумението. То намалява митата, с които се сблъскват европейските предприятия при износ за Молдова, и прави митническите процедури по-ефективни. Освен това споразумението допълнително улеснява търговията чрез постепенно сближаване на молдовското законодателство, правила и процедури, включително стандарти, с тези на ЕС.

Споразумението накратко

Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Република Молдова беше подписано през юни 2014 г. и влезе в сила изцяло от юли 2016 г.

Вж. пълния текст и приложенията към споразумението.

Какви са ползите за Вашето предприятие?

Споразумението за асоцииране

  • улеснява износа и вноса от Република Молдова (наричана по-долу „Молдова“).
  • понижава тарифите и дава възможност за ефективно и бързо предприемане на митнически процедури

Освен това със споразумението се установява постепенен процес на сближаване на молдовското законодателство, правила и процедури с тези на ЕС, например в областта на стандартите, като по този начин допълнително се улеснява търговецът.

Кой може да изнася от ЕС за Молдова съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова?

Ако сте дружество, регистрирано в държава — членка на ЕС, и сте придобили валидна митническа декларация и, когато е необходимо, лиценз за износ, можете да изнасяте съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.

Кой може да изнася за ЕС от Молдова съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова?

За да изнасяте за ЕС по силата на споразумението между ЕС и Молдова, трябва да сте дружество, регистрирано в Република Молдова.

ЕС е един от най-големите търговски партньори на Молдова. Основните търговски стоки между ЕС и Молдова включват машини и уреди, растителни продукти, текстил и текстилни изделия, както и неблагородни метали.

Тарифи

Промишлени стоки

На датата на временното влизане в сила на споразумението ЕС премахна всички мита върху промишлените продукти от Молдова, а Молдова започна постепенно премахване на митата за определени продукти в рамките на преходен период от 3 до 5 години, като например:

  • някои видове пластмаси и подобни продукти
  • мебели
  • различни текстилни продукти (напр. килими и облекло)

Молдова напълно премахна тарифите си за тези продукти до 1 септември 2019 г.

Селскостопански стоки

Споразумението също така намалява тарифите за селскостопански продукти.

Молдова се съгласи да премахне митата за повечето от своите селскостопански продукти след преходен период от до десет години. Това е от значение например за

  • вина
  • някои хранителни препарати

Освен това Молдова се ангажира да премахне митата в рамките на конкретни тарифни квоти (ТК) за редица чувствителни продукти, като например:

  • свинско месо
  • домашни птици
  • млечни продукти
  • преработени месни продукти
  • захари

Тарифните квоти, предоставени на износа от ЕС на тези продукти за Молдова, са определени в приложение XV-Г от графика на отстъпките, както следва:

Молдова — тарифна квота (в тонове)

 

2020

2021

2022

1. Свинско месо *

4,500

5,000

5,500

2. Домашни птици *

5,000

5,500

6,000

3. Млечни продукти *

1,500

2,000

 

4. Преработено месо

1,700

   

5. Захари *

7,000

8,000

9,000

6. Подсладители

640

   

* квотите за свинско месо, птиче месо, млечни продукти и захар бяха преразгледани през 2020 г.

От своя страна ЕС премахна своите мита за селскостопански продукти от първия ден, с изключение на специфични чувствителни продукти, за които също така въведе тарифни квоти. Това означава, че всяка година само ограничено количество чувствителни продукти могат да бъдат търгувани без мита. Точните суми са определени в приложение 15А към Споразумението за асоцииране.

Тарифните квоти, предоставени на молдовския износ на тези продукти за ЕС, са определени в приложение XV-A Продукти, за които се прилагат годишни безмитни тарифни квоти (Съюза), както следва:

ЕС — тарифна квота (в тонове) *

Домати 2,000
Чесън 220
Десертно грозде 20,000
Ябълки 40,000
Пресни череши 1,500,000
Сливи 15,000
Гроздов сок 500

* Тези квоти се управляват въз основа на принципа „първи дошъл — първи обслужен“. Периодът за кандидатстване е от 1 януари до 31 декември. Преди да изнасяте, проверете баланса на всяка приложима квота.

Ако даден внос, който пристига в ЕС, надвиши тези тарифни квоти, ще се прилага мито НОН. Освен това моля, имайте предвид, че някои плодове и зеленчуци изискват заплащане на входни цени в ЕС. Такъв е случаят например с доматите. Това означава, че към вносните такси на вашата стока могат да бъдат добавени допълнителни такси, ако цената на вноса е под определената входна цена.

Освен това приложение XV-В включва списък на селскостопанските продукти, за които ЕС може да прилага „механизъм за недопускане на заобикаляне“. Това означава, че ако вносът от Молдова надвиши определено равнище, ЕС има право да суспендира по-ниските мита за тези продукти за период от шест месеца.

Споразумението не позволява мита върху износа. Тя включва и т.нар. клауза „standstill“. Тази клауза означава, че нито ЕС, нито Молдова могат да увеличат митата или да въведат нови мита, насочени към стоки от другата страна. Споразумението също така забранява количествените ограничения върху вноса и износа (с изключение на ограниченията, разрешени съгласно правилата на СТО, като например член XI от ГАТТ).

Намерете приложимата за вашия продукт тарифна ставка в Моят търговски асистент.

Правилата за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивнияинструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да изготвите правилните документи.

Обща информация относно правилата за произход и процедурите, свързани с произхода, може да бъде намерена в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нов по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоките.

Правилата за произход

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход, приложими съгласно Споразумението за асоцииране с Молдова, са определени в допълнение I към Регионалната конвенция за паневросредиземноморските преференциални правила за произход (Конвенцията PEM). Тези правила са в процес на преразглеждане и в средата на 2021 г. следва да се прилага нов набор от алтернативни правила за произход, включително разпоредби относно кумулацията, възстановяването на мита, толеранса и правилото за непромяна (вж. по-долу), които ще бъдат облекчени.

Конвенцията PEM за правилата за произход има за цел установяването на общи правила за произход и кумулация между 25 договарящи се страни (ЕС, ЕАСТ, балканските държави и партньорите по ССТ от региона на южното и източното съседство на ЕС) и ЕС за улесняване на търговията и интегриране на веригите на доставки в рамките на зоната.

Списък на договарящите страни по PEM

Подробна информация за паневросредиземноморската система може да бъде намерена в Наръчника на потребителя.

Моят продукт с произход от ЕС или Молдова ли е в съответствие с Конвенцията за опазване на мира в Европа?

За да може вашият продукт да се ползва от по-ниската или нулевата преференциална тарифа съгласно Конвенцията, той трябва да е с произход от ЕС или Молдова.

Продукт „с произход“, ако е:

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в главата, като недостатъчна обработка или преработка и правилото за директен транспорт. Съществуват и някои допълнителни възможности за гъвкавост, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продуктите правила, като например толерантност или кумулация.

Примери за основните видове специфични за продуктите правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавена стойност — стойността на всички материали без произход в даден продукт не може да надхвърля определен процент от цената му франко завода
  • промяна в тарифното класиране — производственият процес води до промяна в тарифното класиране на материалите без произход и крайния продукт — например производство на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например изпридане на влакна в прежда — такива правила се използват предимно в текстилния и химическия сектор.

Съвети за спазване на специфичните за продуктите правила

Споразумението предоставя допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфичните за продуктите правила, като например допустими отклонения или кумулация.

Толеранс
  • правилото за отклонение позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното за продукта правило до 10 % от цената на продукта франко завода
  • това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на който и да е праг на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните правила за отделните продукти.
  • специфични допустими отклонения се прилагат за текстилните изделия и облеклото, класирани в глави 50—63 от ХС, които са включени в бележки 5—6 от приложение I, уводни бележки към списъка в приложение II.
Кумулация

Конвенцията предвижда три начина за кумулиране на произхода

  • двустранна кумулация — материалите с произход от Молдова могат да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват в производството на продукта в ЕС
  • диагонална кумулация — материалите с произход от една от договарящите се страни по Конвенцията могат да се считат за материали с произход от друга договаряща страна, когато се преценява дали крайният продукт е с произход, за да се ползва от преференциален достъп, когато се изнася за трета договаряща страна в рамките на паневросредиземноморската зона. Диагоналната кумулация
    обаче се прилага само ако съществува търговско споразумение между всички засегнати договарящи страни и тези държави прилагат едни и същи правила за произход. Моля, проверете „матрицата“ (таблица, съдържаща всички действащи споразумения, като използвате Конвенцията PEM), в която са посочени договарящите страни, с които Молдова може да прилага диагонална кумулация. През април 2020 г. общите партньори на ЕС и Република Молдова, отговарящи на условията за диагонална кумулация, бяха Türkiye и Западните Балкани (партньори в рамките на Централноевропейското споразумение за свободна търговия — ЦЕФТА).
  • пълна кумулация — обработката или преработката, извършена в договаряща страна по PEM, може да се счита за операции, извършени в друга договаряща страна по PEM, независимо дали преработката е достатъчна за придобиване на статут на продукт с произход
    Молдова, може да използва пълна кумулация при вътрешната търговия в рамките на държавите от ЦЕФТА.

 

Как функционира диагоналната кумулация?

Диагоналната кумулация се среща между няколко различни държави, които споделят едни и същи правила за произход и имат търговски споразумения помежду си. Това е така, когато производител на стоки в която и да е държава може да внася материали и да ги използва така, сякаш произхождат от собствената си държава. Например съгласно Конвенцията PEM молдовският търговец, който произвежда дрехи за износ за ЕС, може да използва тъкани с произход от Тюркие за производството на дрехите и може да ги счита за продукти с произход от Молдова. Изискването за двойна трансформация, т.е. производство на тъкани от прежди (без произход) и производство на дрехи, е изпълнено и дрехите се считат за продукти с произход от Молдова, когато се изнасят за ЕС, и следователно ще се ползват от свободен достъп до пазара на ЕС.

Допълнителни разяснения относно кумулацията на PEM могат да бъдат намерени тук.

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в Конвенцията, като недостатъчна обработка или преработка или правилото за директен транспорт.

Транспорт през трета държава: правило за директно транспортиране

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до Молдова (и обратно) или през териториите на договарящите страни, с които се прилага кумулация, без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Някои операции могат да се извършват в трета държава, ако продуктите остават под митнически надзор, като например:

  • разтоварване
  • повторно зареждане
  • всяка друга операция, предназначена да запази продуктите в добро състояние

Доказателство, че тези условия са изпълнени, се предоставя на митническите органи на страната вносител чрез представяне на

  • единен транспортен документ (напр. коносамент), който обхваща преминаването от държавата износител през третата държава, през която стоките преминават транзитно
  • сертификат, издаден от митническите органи на третата държава, през която превозвате стоките си
  • при липса на такива — всякакви удостоверителни документи

Възстановяване на мита

Съгласно Конвенцията PEM в търговията между ЕС и Молдова не е възможно да се получи възстановяване на мита, платени преди това за материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа.

Процедури, свързанис произхода

Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите са посочени в дял V „Доказателство за произход „ и дял VI относно договореностите за административно сътрудничество. Те изясняват например как да се декларира произходът на даден продукт, как да се претендира за преференции или как митническите органи могат да проверят произхода на продукта.

Как да поискате преференциална тарифа

За да се възползват от преференциална тарифа, вносителите трябва да представят доказателство за произход.

Доказателството за произход може да бъде:

Доказателството за произход е валидно за срок от 4 месеца от датата на издаване.

Сертификати за движение EUR.1 или EUR-MED

  • сертификатите за движение EUR.1 или EUR-MED се издават от митническите органи на страната износител
  • Приложение III а и приложение III б включват образци на сертификати EUR.1 и EUR-MED и дават указания за тяхното попълване.
  • износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде подготвен да представи документи, доказващи статута на продукти с произход на съответните продукти.

Допълнителни обяснения за това кога да се използва сертификатът EUR.1 или EUR-MED са дадени на страница 72 от наръчника.

Декларация за произход или декларация за произход EUR-MED

Износителите могат сами да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или от договарящата страна по Конвенцията, като представят декларация за произход. Декларацията за произход може да бъде изготвена чрез:

  • одобрен износител
  • всеки износител, ако общата стойност на пратката не надвишава 6,000 EUR
Как се изготвя декларация за произход

Износителят следва да попълни, подпечатва или отпечатва следната декларация върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ, идентифициращ продукта (приложение IVa):

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...) ) декларира, че освен когато ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“

Как се изготвя декларация за произход EUR-MED

В този случай декларацията е следната (приложение IV б):

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...), декларира, че освен ако ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.

— кумулация, приложена с... (наименование на държавата/държавите).

не се прилага кумулация

Декларацията за произход може да бъде изготвена на всеки един от официалните езици на ЕС или на официалните езици в PEM зоната, както е посочено в приложение IV, букви а) и б) (изявлението, свързано с кумулацията, следва винаги да бъде на английски език).

Трябва да подпишете декларацията си за произход на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободен от това изискване, при условие че се задължите писмено Вашите митнически органи да поемат пълна отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасян продукт действително е с произход, или отговаря на други изисквания за произход. Проверката се основава на

  • административно сътрудничество между митническите органи в страните вносители и износители
  • проверки, извършвани от местните митници. Не се разрешават посещения на износителя от страната вносител.

Органите на страната износител определят окончателно произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.

Изискванията към продуктите

Технически правила и изисквания

Молдова предприе стъпки за сближаване на своето законодателство, стандарти и процедури относно техническите пречки пред търговията с тези на ЕС. Това ви улеснява търговията между Молдова и ЕС.

Молдова е сближила разпоредбите, включително

  • акредитацията и предлагането на пазара на продукти. В него се определят модулите на процедурите за оценяване на съответствието.
  • обща безопасност на продуктите, в които се определят критериите за това какво трябва да се има предвид, когато даден продукт се определя като безопасен, и кога да се забрани даден продукт, тъй като той представлява сериозен риск за здравето и безопасността

За списък на тези регламенти и други законодателни актове, които Молдова е приложила, вж. приложение XVI към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.

Молдова също се съгласи да сближи

  • изисквания за безопасност на широка гама от изделия, включително машини, асансьори, играчки, медицински изделия и обикновени съдове под налягане
  • продукти, за които не се изисква етикет Conformité Européenne (CE), например козметични продукти, моторни превозни средства, химикали и фармацевтични продукти

По отношение на стандартите Молдова:

  • е приемал международни и европейски стандарти в съответствие с най-добрите практики
  • решени да отменят всички противоречащи си национални стандарти. Това включва всички противоречащи си стандарти на GOST(Gosudarstvenny Standart), използвани в постсъветските държави — молдовският национален орган по стандартизация създаде седем технически комитета за установяване на противоречащи си стандарти за отмяна.

 

Ако искате да внасяте стоки в ЕС от Молдова от производител, който е избрал да използва собствените си спецификации от Молдова, трябва да получите ЕС декларация за съответствие, подписана от производителя.

ЕС декларацията за съответствие удостоверява и декларира, че съответните продукти отговарят на съответните изисквания и стандарти. След като го попълни, производителят може да прикрепи етикета Conformité Européenne (CE) към своите стоки, което показва, че той отговаря на стандартите на ЕС.

Ако вашият производител избере да докаже съответствие чрез ЕС декларация за съответствие, това може да струва повече пари и време, отколкото да работи с хармонизираните стандарти на ЕС, които дават еквивалентност.

Преглед на хармонизираните стандарти, групирани в съществуващите секторни директиви за продуктите.

Контакти във връзка с техническите изисквания

Как ще разбера, че стоките, които внасям в ЕС, отговарят на разпоредбите и стандартите на ЕС?

Ако внасяте в ЕС стоки, които представляват висок риск за обществения интерес (напр. съдове под налягане, асансьори и определени машини), оценката на съответствието трябва да се извърши от нотифициран орган (който обикновено е специфична организация като лаборатории или органи за инспекция и сертифициране, акредитирани от молдовското правителство).

Министерството на икономиката и инфраструктурата наблюдава подчинените институции, отговарящи за задачи като процедури за оценяване на съответствието, метрологични проверки и акредитация на дружествата. Тези институции включват:

Моля, имайте предвид, че за голям брой стоки ще трябва да получите задължително сертифициране, което може да бъде издадено от една от акредитираните институции за оценяване на съответствието.

Понастоящем ЕС и Молдова работят по вид споразумение за взаимно признаване, което ще позволи определени промишлени продукти, които отговарят на изискванията за съответствие, да бъдат пускани на пазара без допълнителни изпитвания или процедури за съответствие.

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд — СФС

Безопасност на храните, здраве на животните и растенията

По отношение на търговията с растения, селскостопански и хранителни стоки, които познават здравето и безопасността на хората и животните, Молдова се съгласи да сближи законодателството на ЕС, включително

  • правила за безопасност на продуктите на хранително-вкусовата промишленост
  • специфични правила за фуражите
  • правила относно генетично модифицираните организми
  • правила относно медицинските стоки за ветеринарни цели

За списък на всички обхванати продукти вж. приложение XVII-A към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.

Планирате ли да внасяте стоки от Молдова в ЕС?

  • Вашите стоки трябва да бъдат регистрирани в Националната агенция по безопасност на храните (ANSA)
  • трябва да подадете декларация, с която уведомявате ANSA за конкретните стоки, които внасяте
  • трябва да получите фитосанитарен сертификат, издаден в Молдова, който дава възможност за въвеждане на вашите стоки в ЕС

Моля, обърнете внимание

  • ако внасяте в ЕС стоки, посочени като видове съгласно Конвенцията по международната търговия със застрашени видове (CITES), ще имате право да правите това само с разрешение от Министерството на земеделието, регионалното развитие и околната среда на Молдова. Включено ли е Вашето добро състояние в списъка? Проверете тук
  • ако внасяте в ЕС токсични химични вещества и материали, трябва да получите разрешително за внос от Министерството на земеделието на Молдова.
  • ако внасяте токсични химикали, трябва да се свържете с вашето национално официално звено за контакт (OCP).

Министерството на здравеопазването на животните, възложено на Националната агенция за безопасност на храните, отговаря за ветеринарния контрол на живи животни в Молдова. За списък с подробни разпоредби относно начините за справяне с болести по животните или по растенията и по рибите вж. приложение XVIII-А към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.

Контакти във връзка със санитарните/фитосанитарните изисквания (СФС)

Технически бариери пред търговията

Въпреки че техническите правила са важни, те понякога могат да действат като пречки пред международната търговия и следователно могат да представляват значителна тежест за вас като износител.

  • ако смятате, че сте изправени пред търговска бариера, която забавя дейността ви или ви пречи да изнасяте, можете да ни кажете
  • съобщете какво спира вашия износ за Молдова, като използвате онлайн формуляра — ЕС ще анализира Вашето положение и ще предприеме подходящи действия

Свържете се с нас

Документи и процедури за митническо оформяне

Споразумението гарантира по-прозрачни и опростени митнически процедури за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията.

Документи

В ръководствата за стъпка по стъпка се описват различните видове документи, които трябва да подготвите за митническо оформяне на вашите продукти.

В зависимост от вашия продукт митническите органи могат да изискат всички или някои от елементите по-долу.

  • търговска фактура (вижте специфичните изисквания по отношение на нейната форма и съдържание в „Моят търговски асистент“)
  • опаковъчен лист
  • лицензии за внос на някои стоки
  • сертификатите, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изискванията за здраве и безопасност, етикетирането и опаковането.
  • доказателство за произход — декларация за произход

За по-голяма сигурност можете да кандидатствате предварително за обвързваща тарифна информация и/или обвързваща информация за произход.

За подробна информация относно документите, които трябва да представите за митническо оформяне на вашия продукт, отидете на моя търговски асистент.

Процедури за доказване и проверка на произхода

За описание на начина на доказване на произхода на вашите продукти, за да поискате преференциални тарифи, и на правилата, свързани с проверката на произхода от страна на митническите органи, моля, направете справка с раздела относно правилата за произход по-горе.

За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

Интелектуална собственост и географски указания

Споразумението защитава правата ви върху интелектуална собственост при вноса и/или износа на вашите стоки за Молдова.

Търговски марки и авторско право

Споразумението между ЕС и Молдова осигурява справедлива и прозрачна система за регистриране на търговски марки. Ако заявката ви бъде отхвърлена от администрацията на марките, решението трябва да Ви бъде съобщено писмено, като се посочат причините за отказа.

Дизайни и патенти

Твоите самостоятелно създадени дизайни с оригиналност са защитени при регистрация за срок до 25 години. Това ще ви даде изключителното право да използвате дизайна и да възпрепятствате трети страни, които нямат вашето съгласие, да го използват, пресъздават, продават или внасят и/или изнасят.

Географски указания

Специален комитет по географските указания, създаден съгласно Споразумението между ЕС и Молдова, наблюдава прилагането на споразумението във връзка с географските указания и докладва на Комитета по търговията. За повече информация относно географските означения на селскостопански продукти, храни, видове вина и спиртни напитки вж. приложение XXX към споразумението между ЕС и Молдова.

Как да получите закрила?

Молдовската агенция за защита на авторското право е Държавната агенция за интелектуална собственост (AGEPI). Тази агенция работи за подобряване на правната рамка и адаптирането ѝ към нормите на ЕС, както и за повишаване на обществената осведоменост и изграждане на капацитет в областта на правоприлагането.

Можете да кандидатствате за регистрация на интелектуална собственост в AGEPI онлайн. Времето, необходимо за получаване на защита на ПИС в Молдова, варира в зависимост от вида на закрилата, която търсите

  • авторски права: 15—30 дни
  • търговски марки: 10—12 месеца
  • патент за растения: 1.5—3 години
  • краткосрочен патент за изобретение: 7—8 месеца
  • дългосрочен патент за изобретение: 17—18 месеца
  • промишлен дизайн: 10—12 месеца
  • географски указания, наименования за произход или традиционни специалитети: 10—12 месеца

Търговия с услуги

Както молдовското правителство, така и ЕС изложиха своите съществуващи ограничения или резерви по отношение на предоставянето на услуги при висока степен на прозрачност. За списък на специфичните резерви на Молдова вж. приложение XXVII-Д към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.

Как преглеждате приложенията?

Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова съдържа три приложения с резерви от страна на Молдова, които могат да окажат въздействие върху Вашия бизнес.

  • търсите бизнес в Молдова? Приложение XXVII-Д съдържа отрицателен списък на всички сектори на услугите, до които нямате достъп. Това означава, че можете да се възползвате от възможностите във всички останали сектори, които не са включени в списъка.
  • интересувате ли се от трансграничната търговия на Вашите услуги? Приложение XXVIII-Е съдържа положителен списък на секторите на услугите, до които имате достъп. В този списък са посочени всички сектори, в които имате право да търгувате.
  • търсите възможности за дипломиран стажант или ключов персонал? Вприложение XXVII-Ж са изброени секторите или подсекторите, в които се прилагат ограничения.
  • Вие сте независим професионален доставчик или доставчик на услуги по договор? Вприложение XXVII-З са изброени приложените резерви.
Кой може да установи стопанска дейност в Молдова?

Ако сте

  • предприятие, споразумението между ЕС и Молдова ви позволява да установите или да придобивате клонове на вашето предприятие или представителства в Молдова или в ЕС.
  • физическо лице, споразумението между ЕС и Молдова ви предоставя възможности за създаване и установяване на вашето предприятие чрез самостоятелна заетост или предприятия, които са под ваш контрол

Тези помощи гарантират, че сте третирани по същия начин като молдовските граждани.

Трансгранично предоставяне на услуги

В секторите, на които е предоставен достъп до Молдова, споразумението премахва следните ограничения:

  • върху общата стойност на сделките с услуги или активите
  • относно общия брой на операциите по предоставяне на услуги или общото количество на резултатите от услугите

Също така ще имате право да предоставяте услуги на Молдова при същите условия като молдовските граждани.

Временен престой

Споразумението между ЕС и Молдова ви позволява временно да се преместите в Молдова (или в ЕС), за да работите като дипломиран стажант, търговец или ключов персонал на дружество в тази страна.

Периодите на временен престой са, както следва:

  • лице,преместено при вътрешнокорпоративен трансфер (ключов персонал на дружество в Молдова (или в ЕС) или дипломирани стажанти) — до 3 години
  • бизнес посетител (напр. пътуване за установяване на стопанска дейност в Молдова (или в ЕС) или бизнес продавач) — до 90 дни в рамките на всеки период от 12 месеца
  • дипломиран стажант, който не е лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер — до 1 година

Споразумението между ЕС и Молдова също така създава възможности за доставчиците на услуги по договор в конкретни сектори в двете страни. В това отношение обаче доставчикът трябва:

  • предоставят въпросната услуга временно като наето лице на предприятие, което е получило договор за услуги за срок, не по-дълъг от 1 година
  • да притежават най-малко 3 години професионален опит в сектора
  • да притежават университетска диплома или квалификация, доказваща знания на еквивалентно ниво и съответни професионални квалификации

За повече информация относно ограниченията, които се налагат на персонала, дипломираните стажанти, търговците и доставчиците на услуги по договор, вж. приложение XXVII-Ж и приложение XXVII-З към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.

Обществени поръчки

ЕС и Молдова предвиждат взаимен достъп до пазарите на обществени поръчки във всяка държава на национално, регионално и местно равнище. Това се отнася за обществените поръчки и концесиите в традиционните сектори, както и в сектора на комуналните услуги.

Споразумението между ЕС и Молдова също така гарантира, че разглеждането на заявленията за участие в търгове в двете държави се извършва справедливо, като местните и чуждестранните кандидати се третират еднакво.

Споразумението задължава както ЕС, така и Молдова да гарантират, че

  • всички планирани обществени поръчки се оповестяват публично — това се прави, за да се отвори пазарът за конкуренция и да се предостави достъп до информация относно планираната поръчка преди възлагането на поръчката.
  • налице е недискриминационно описание на предмета на поръчката, в което са посочени подходящи срокове, достъпно за всички икономически оператори.
  • няма дискриминация спрямо Вас като икономически оператор, който може да ви попречи да отговаряте на условията за участие в търга
  • има прозрачност в процеса на възлагане на офертата до обявяването на спечелилата оферта
  • окончателното решение ще бъде съобщено на всички кандидати — при поискване неуспелите кандидати ще получат обяснение, което ще ви позволи да анализирате решението.

Електронната платформа за възлагане на обществени поръчки чрез свързване в мрежа предоставя по-достъпна информация за обществените поръчки, включително обявяването на планираните дейности по възлагане на обществени поръчки, наличието на електронни тръжни документи, автоматизирания бюлетин за обществените поръчки и генерирането на електронен образец за оферти за електронните оператори.

Връзки, контакти, документи

Национални институции

Представителства, търговски камари и бизнес асоциации

Контакти във връзка с техническите изисквания

Контакти във връзка със санитарните/фитосанитарните изисквания (СФС)

Национални институции

Икономически съвет към министър-председателя на Молдова

Уеб: https://consecon.gov.md/en/misiune/

Отдел за контрол на търговията със стоки с двойна употреба към Министерството на икономиката и инфраструктурата

Молдова е страна по Международната конвенция за забрана на химическото оръжие (КХО) и наблюдава вноса на вещества, които могат да се използват за производството на такива оръжия. Следователно за вноса може да се изисква специално разрешение.

Secoiia control al circulato iei mărfurilor cu dubla dddato ie al Ministerul Economiei si Infrastructurii

BD. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Chisinau, Молдова

Тел.: + 373 22 250669

Факс: + 373 22 234064

Национална банка на Молдова (БНМ)

Отговорният орган за валутния контрол и стабилността е Националната банка на Молдова (БНМ). Националният комитет за финансова стабилност е подчинен на BNM.

Banca Naexiională a Moldovei (BNM)

BD. Grigore Vieru № 1, MD-2005 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 822348, 822502, 822606

Митници в Молдова

Serviciul Vamal al Republicii Moldova

Ул. N. Starostenco 30, MD-2065 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 574201, 574206

Център за обаждания: + 373 22 574111

Факс: + 373 22 273061

Адрес за електронна поща: vama@customs.gov.md

Уеб: http://www.customs.gov.md/

Дирекция „Предотвратяване на замърсяването и управление на отпадъците“ към Министерството на земеделието

Direcția iurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale -Mediului

Ул. Константин Таназа 9, MD-2005 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 204512, 204525, 204526

Факс: + 373 22 226858

Представителства, търговски камари и бизнес асоциации

Делегация на Европейския съюз в Република Молдова

Делегат на Uniunii Europene în Republica Молдова

Ул. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22505210

Факс: + 373 22272622

Адрес за електронна поща: Delegation-Moldova@eeas.europa.eu

Мисия на Република Молдова в Европейския съюз

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Brussels, Белгия

Тел.: + 32 27400660

Факс: + 32 27400669

Адрес за електронна поща: mission.bru@mfa.gov.md

Уеб: mrmue.mfa.gov.md

Търговско-промишлена палата на Република Молдова

Камера на Comert si Industrie a Republicii Moldova

151, Stefan cel Mare blv., Chisinau, MD2004, Молдова

Тел.: + 373 22 22 15 52

Факс: + 373 22 2 44 25

Адрес за електронна поща: camera@chamber.md

Европейска бизнес асоциация Молдова

Asociația Businessului European (ЕБО)

Ул. „Vlaicu pârcălab“ № 30 от. 7 г., Кишинев, MD2012, Молдова

Тел.: + 373 22 90 70 25

Мобилен тел.: + 373 79 025 999

Адрес за електронна поща: info@eba.md

EU4Business

EU4Business Секретариат

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Белгия

Тел.: + 32 27491851

Адрес за електронна поща: secretariat@eu4business.eu

Контакти във връзка с техническите изисквания

Институт за стандартизация на Молдова (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldova (ISM)

Ул. Eugen Coca 28, MD-2064 Chisinau, Молдова

Тел.: + 373 22 905300

Факс: + 373 22 905310

Като друга организация, контролирана от посоченото министерство, Националният център за акредитация на Република Молдова (MOLDAC) е определен за единен национален орган по акредитация в Молдова.

Каталог на молдовските стандарти и технически регламенти: www.estandard.md

Министерство на здравеопазването, труда и социалната закрила

Ministerul Sļnļții, Muncii si Protectiei Sociale

Ул. Васил Александри 2, MD-2009 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 729907, 268818

Факс: + 373 22 738781

Агенция за обществени услуги

Нововнесените моторни превозни средства трябва да бъдат вписани в регистъра на транспортните средства на Агенцията за обществени услуги. Освен това вносителят трябва да декларира и идентифицира техническите условия за моторните превозни средства.

Agento ia Servicii Publice

Ул. Пушкин 42, MD-2012 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 257070

Факс: + 373 22 212259

Национална агенция за автомобилен транспорт

Органът, отговарящ за контрола и мониторинга на правните мерки в областта на автомобилния превоз, е Националната агенция за автомобилен транспорт.

Министерство на транспорта (ANTA), подчинено на Ministerului Transporturilor -Infrastructurii Drumurilor

Ул. Alecu Russo 1, MD-2068 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 498810

Факс: + 373 22 220657

Контакти във връзка със санитарните/фитосанитарните изисквания (СФС)

Национална организация за растителна защита (НОРЗ)/Дирекция „Защита на здравето на растенията“

Directo ia Protec-ia i sănătatea plantelor atribuite Agen-iei Na-ionale pentru Siguran-Alimentelor (ANSA)

Ул. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 264674, 294730

Факс: + 373 22294730

Отдел „Здравеопазване на животните“ към Националната агенция по безопасност на храните

Departamentul de sănătate Animală atribuit inatribuit includi Agento iei Naļionale pentru Sigurancos a Alimentelor (ANSA)

Ул. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 210178, 294730

Факс: + 373 22 294730

Министерство на земеделието, регионалното развитие и околната среда

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale i Mediului

Ул. Константин Таназа 9, MD-2005 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 204579

Факс: + 373 22 220748

Официално звено за контакт (OCP) за токсични химикали

Direcția iurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale -Mediului

Ул. Константин Таназа 9, MD-2005 Кишинев, Молдова

Тел.: + 373 22 204512, 204525, 204526

Факс: + 373 22 226858

Национална комисия по биологична сигурност

Comisia Najională pentru Securitate Biologică

Ул. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Chisinau, Молдова

Тел. и факс: + 373 22 226874

Допълнителни връзки

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки