ES ir Moldovos išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė

2014 m. birželio mėn. ES ir Moldovos Respublika pasirašė asociacijos susitarimą, kuris visapusiškai galioja nuo 2016 m. liepos mėn. Išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė (IVLPE) yra neatskiriama Susitarimo dalis. Juo sumažinami tarifai, su kuriais Europos įmonės susiduria eksportuodamos į Moldovą, ir padidinamas muitinės procedūrų veiksmingumas. Be to, susitarimu dar labiau palengvinama prekyba laipsniškai derinant Moldovos teisės aktus, taisykles ir procedūras, įskaitant standartus, su ES teisės aktais, taisyklėmis ir procedūromis.

Apie susitarimą glaustai

Europos Sąjungos ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimas pasirašytas 2014 m. birželio mėn. ir visapusiškai galioja nuo 2016 m. liepos mėn.

Žr. visą susitarimo tekstą ir priedus.

Kokia nauda jūsų verslui?

Asociacijos susitarimas

  • lengviau eksportuoti į Moldovos Respubliką (toliau – Moldova) ir iš jos importuoti;
  • sumažinami tarifai ir sudaromos sąlygos veiksmingai ir greitai atlikti muitinės procedūras;

Be to, susitarimu nustatomas laipsniškas Moldovos teisės aktų, taisyklių ir procedūrų derinimo su ES teisės aktais, taisyklėmis ir procedūromis procesas, pavyzdžiui, standartų srityje, taip sudarant dar palankesnes sąlygas prekiautojams.

Kas gali eksportuoti iš ES į Moldovą pagal ES ir Moldovos asociacijos susitarimą?

Jei esate ES valstybėje narėje registruota įmonė ir turite galiojančią muitinės deklaraciją ir, jei reikia, eksporto licenciją, galite eksportuoti pagal ES ir Moldovos asociacijos susitarimą.

Kas gali eksportuoti į ES iš Moldovos pagal ES ir Moldovos asociacijos susitarimą?

Kad galėtumėte eksportuoti į ES pagal ES ir Moldovos susitarimą, turite būti Moldovos Respublikoje registruota bendrovė.

ES yra viena didžiausių Moldovos prekybos partnerių. Pagrindinės ES ir Moldovos tarpusavio prekybos prekės yra mašinos ir prietaisai, augaliniai produktai, tekstilė ir tekstilės gaminiai, taip pat netaurieji metalai.

Tarifai

Pramoninės prekės

Susitarimo laikino įsigaliojimo dieną ES panaikino visus tarifus pramonės produktams iš Moldovos, o Moldova pradėjo laipsniškai naikinti tarifus tam tikriems produktams per 3–5 metų pereinamąjį laikotarpį, pavyzdžiui,

  • tam tikrų rūšių plastikas ir panašūs gaminiai
  • baldai
  • įvairūs tekstilės gaminiai (pvz., kilimai ir drabužiai)

Moldova iki 2019 m. rugsėjo 1 d. visiškai panaikino šiems produktams taikomus tarifus.

Žemės ūkio prekės

Susitarimu taip pat sumažinami žemės ūkio produktams taikomi tarifai.

Moldova sutiko panaikinti muitų tarifus daugumai savo žemės ūkio produktų po ne ilgesnio kaip dešimties metų pereinamojo laikotarpio. Tai svarbu, pavyzdžiui,

  • vynai
  • kai kurie maisto produktai

Be to, Moldova įsipareigojo panaikinti tarifus pagal konkrečias tarifines kvotas kai kuriems jautriems importui produktams, pavyzdžiui,

  • kiauliena
  • naminių paukščių
  • pieno produktai
  • perdirbti mėsos produktai
  • cukrų

Šių produktų ES eksportui į Moldovą taikomos tarifinės kvotos XV-D priede „Nuolaidų sąrašas“ apibrėžtos taip:

Moldova. Tarifinė kvota (tonomis)

 

2020

2021

2022

1. Kiauliena *

4 500

5 000

5 500

2. Naminiai paukščiai *

5 000

5 500

6 000

3. Pienas *

1 500

2 000

 

4. Perdirbta mėsa

1 700

   

5. Cukrūs *

7 000

8 000

9 000

6. Saldikliai

640

   

* 2020 m. peržiūrėtos kiaulienos, paukštienos, pieno produktų ir cukraus kvotos.

Savo ruožtu ES nuo pirmos dienos panaikino savo tarifus žemės ūkio produktams, išskyrus konkrečius jautrius importui produktus, kuriems ji taip pat nustatė tarifines kvotas. Tai reiškia, kad kiekvienais metais be muitų galima prekiauti tik ribotu jautrių importui produktų kiekiu. Tikslios sumos nustatytos Asociacijos susitarimo 15A priede.

Šių produktų eksportui iš Moldovos į ES taikomos tarifinės kvotos apibrėžtos XV-A priede „Produktai, kuriems taikomos metinės bemuitės tarifinės kvotos (Sąjunga)“ taip:

ES. Tarifinė kvota (tonomis)*

Pomidorai 2 000
Česnakai 220
Valgomosios vynuogės 20 000
Obuoliai 40 000
Šviežios vyšnios 1 500 000
Slyvos 15 000
Vynuogių sultys 500

*Šios kvotos valdomos pagal principą „pirmas atėjai, pirmas gavai“. Paraiškų teikimo laikotarpis – nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. Prieš eksportuodami patikrinkite kiekvienos taikomos kvotos likutį.

Jei kuris nors į ES importuojamas produktas viršys šias tarifines kvotas, bus taikomas didžiausio palankumo režimo muitas. Be to, atkreipkite dėmesį į tai, kad už tam tikrus vaisius ir daržoves reikia mokėti įvežimo į ES kainas. Taip yra, pavyzdžiui, pomidorų atveju. Tai reiškia, kad prie jūsų prekės importo mokesčių gali būti pridėti papildomi mokesčiai, jei jos importo kaina yra mažesnė už nustatytą įvežimo kainą.

Be to, XV-C priede pateiktas žemės ūkio produktų, kuriems ES gali taikyti kovos su priemonių vengimu mechanizmą, sąrašas. Tai reiškia, kad jei importas iš Moldovos viršys tam tikrą lygį, ES galės šešiems mėnesiams sustabdyti mažesnių muitų tarifų taikymą šiems produktams.

Susitarimu neleidžiama taikyti eksporto muitų. Į jį taip pat įtraukta vadinamoji neveikimo išlyga. Ši sąlyga reiškia, kad nei ES, nei Moldova negali didinti muitų ar nustatyti naujų muitų, taikomų kitos šalies prekėms. Susitarimu taip pat draudžiami kiekybiniai importo ir eksporto apribojimai (išskyrus apribojimus, leidžiamus pagal PPO taisykles, pavyzdžiui, GATT XI straipsnį).

Savo produktui taikomą tarifo normą rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Kilmės taisyklės

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti lengvatinį režimą (mažesnį muitą arba jo visai netaikyti), jis turi atitikti tam tikras taisykles, kuriomis apibrėžiama jo kilmė, t. y. kilmės taisykles, nustatytas Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių konvencijoje.

 

Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinkakilmės taisykles, ir sužinoti, kaip parengti tinkamus dokumentus, pasinaudokite interaktyvia „Mano prekybos asistento“ kilmės taisyklių įsivertinimo priemone (ROSA). Daugiau informacijos apie tai, kaip naudoti ROSA

Jei esate naujas į temą, galite rasti įvadas į pagrindines sąvokas prekių skyriuje.

Gaminiams taikomi reikalavimai

Techninės taisyklės ir reikalavimai

Moldova ėmėsi veiksmų, kad suderintų savo teisės aktus, standartus ir procedūras, susijusius su techninėmis prekybos kliūtimis, su ES teisės aktais, standartais ir procedūromis. Tai palengvina prekybą tarp Moldovos ir ES.

Moldova suderino teisės aktus, įskaitant:

  • produktų akreditavimas ir prekyba jais. Jame nustatyti atitikties vertinimo procedūrų moduliai.
  • bendra gaminių sauga, nustatant kriterijus, į kuriuos reikia atsižvelgti nustatant, ar gaminys yra saugus, ir nustatant, kada uždrausti gaminį, nes jis kelia didelį pavojų sveikatai ir saugai;

Šių reglamentų ir kitų teisės aktų, kuriuos Moldova įgyvendino, sąrašas pateikiamas ES ir Moldovos asociacijos susitarimo XVI priede.

Moldovoje taip pat susitarta suderinti

  • įvairių gaminių, įskaitant mašinas, liftus, žaislus, medicinos prietaisus ir paprastus slėginius indus, saugos reikalavimus;
  • gaminiai, kuriems nereikia „Conformité Européenne“ (CE) ženklo, pvz., kosmetikos gaminiai, variklinės transporto priemonės, cheminės medžiagos ir vaistai;

Kalbant apie standartus, Moldova:

  • priima tarptautinius ir Europos standartus pagal geriausią praktiką;
  • įsipareigojo panaikinti bet kokius prieštaraujančius nacionalinius standartus. Tai apima visus prieštaraujančius GOST standartus (GosudarstvennyStandart), naudojamus posovietinėse valstybėse – Moldovos nacionalinė standartizacijos institucija įsteigė septynis techninius komitetus prieštaringiems standartams, kuriuos reikia panaikinti, nustatyti.

 

Jei norite importuoti prekes į ES iš Moldovos iš gamintojo, kuris pasirinko naudoti savo specifikacijas iš Moldovos, turite gauti gamintojo pasirašytą ES atitikties deklaraciją.

ES atitikties deklaracijoje patvirtinama ir deklaruojama, kad atitinkami gaminiai atitinka susijusius reikalavimus ir standartus. Užbaigęs šią procedūrą, gamintojas prie savo prekių gali pritvirtinti „Conformité Européenne“ (CE) etiketę, kurioje nurodoma, kad jos atitinka ES standartus.

Jei jūsų gamintojas nusprendžia įrodyti atitiktį pateikdamas ES atitikties deklaraciją, tai gali kainuoti daugiau pinigų ir laiko nei darbas pagal darniuosius ES standartus, kuriais užtikrinamas lygiavertiškumas.

Peržiūrėkite darniuosius standartus, sugrupuotus pagal esamas sektorines gaminių direktyvas.

Kontaktai dėl techninių reikalavimų

Kaip sužinosiu, kad prekės, kurias importuoju į ES, atitinka ES reglamentus ir standartus?

Jei į ES importuojate prekes, kurios kelia didelį pavojų viešajam interesui (pvz., slėginius indus, liftus ir tam tikras mašinas), atitikties vertinimą turi atlikti notifikuotoji įstaiga (paprastai tai yra konkreti organizacija, pvz., Moldovos vyriausybės akredituotos laboratorijos arba tikrinimo ir sertifikavimo įstaigos).

Ūkio ir infrastruktūros ministerija stebi pavaldžias institucijas, atsakingas už tokias užduotis kaip atitikties vertinimo procedūros, metrologinės patikros ir įmonių akreditavimas. Šios institucijos apima:

Atkreipkite dėmesį, kad daugeliui prekių reikės gauti privalomą sertifikatą, kurį gali išduoti viena iš akredituotų atitikties vertinimo institucijų.

Šiuo metu ES ir Moldova rengia tam tikro tipo abipusio pripažinimo susitarimą, pagal kurį tam tikrus atitikties reikalavimus atitinkančius pramonės gaminius bus galima pateikti rinkai be papildomų bandymų ar atitikties procedūrų.

Sveikatos ir saugos reikalavimai. SFS

Maisto sauga, gyvūnų ir augalų sveikata

Kalbant apie prekybą augalais, žemės ūkio ir maisto prekėmis, kuri yra susijusi su žmonių ir gyvūnų sveikata ir sauga, Moldova susitarė suderinti ES teisės aktus, įskaitant:

  • Žemės ūkio maisto produktų saugos taisyklės
  • specialios taisyklės, taikomos gyvūnų pašarams
  • genetiškai modifikuotiems organizmams taikomos taisyklės
  • taisyklės dėl veterinarinių medicinos prekių

Visų produktų, kuriems taikomas šis susitarimas, sąrašas pateikiamas ES ir Moldovos asociacijos susitarimo XVII-A priede.

Ar planuojate importuoti prekes į ES iš Moldovos?

  • Jūsų prekės turi būti užregistruotos Nacionalinėje maisto saugos agentūroje (ANSA)
  • turite pateikti deklaraciją, kuria ANSA pranešama apie konkrečias jūsų importuojamas prekes.
  • turite gauti Moldovoje išduotą fitosanitarinį sertifikatą, pagal kurį jūsų prekės gali būti įvežtos į ES;

Atkreipkite dėmesį

  • jei į ES importuojate prekes, kurios pagal Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (CITES) priskiriamos rūšims, jums bus leidžiama tai daryti tik gavus Moldovos žemės ūkio, regioninės plėtros ir aplinkos ministerijos leidimą. Ar jūsų prekė įtraukta į sąrašą? Sužinokite čia
  • jei į ES importuojate bet kokias toksiškas chemines medžiagas, turite gauti Moldovos žemės ūkio ministerijos importo leidimą.
  • jei importuojate nuodingųjų cheminių medžiagų, turite susisiekti su savo nacionaliniu oficialiu kontaktiniu centru (OPC);

Nacionalinei maisto saugos agentūrai priskirtas Gyvūnų sveikatos departamentas yra atsakingas už gyvų gyvūnų veterinarinę kontrolę Moldovoje. Išsamių nuostatų, kaip elgtis gyvūnų, augalų ir žuvų ligų atveju, sąrašas pateiktas ES ir Moldovos asociacijos susitarimo XVIII-A priede.

Kontaktinė informacija dėl sanitarinių ir fitosanitarinių reikalavimų (SFS)

Techninės prekybos kliūtys

Nors techninės taisyklės yra svarbios, kartais jos gali trukdyti tarptautinei prekybai, todėl jums, kaip eksportuotojui, gali būti didelė našta.

  • jei manote, kad susiduriate su prekybos kliūtimis, dėl kurių sulėtėja jūsų verslo veikla arba jums užkertamas kelias eksportuoti, galite mums pasakyti:
  • naudodamasi internetine forma praneškite, kas stabdo jūsų eksportą į Moldovą – ES išanalizuos jūsų padėtį ir imsis atitinkamų veiksmų;

Susisiekite su mumis

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Susitarimu užtikrinamos skaidresnės ir paprastesnės muitinės procedūros, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos prekybai ir sumažintos įmonių išlaidos.

Dokumentai

Žingsnis po žingsnio vadovuose aprašomi įvairių rūšių dokumentai, kuriuos turėtumėte parengti savo produktų muitiniam įforminimui.

Priklausomai nuo jūsų produkto, muitinė gali reikalauti visų arba kai kurių toliau nurodytų elementų.

  • komercinė sąskaita faktūra (konkrečius reikalavimus dėl jos formos ir turinio rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“)
  • pakuočių sąrašas
  • tam tikrų prekiųimporto licencijos
  • sertifikatus, įrodančius, kad jūsų produktas atitinka privalomus produktų reglamentus, pvz., sveikatos ir saugos reikalavimus, ženklinimą ir pakavimą.
  • kilmės įrodymas – kilmės deklaracija

Siekiant didesnio aiškumo patikslinama, kad dėl privalomosios tarifinės informacijos ir (arba) privalomosios kilmės informacijos galite kreiptis iš anksto.

Išsamios informacijos apie tai, kokius dokumentus turite pateikti atlikdami savo produkto muitinį įforminimą, rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Kilmės įrodymo ir tikrinimo procedūros

Norėdami sužinoti, kaip įrodyti savo produktų kilmę, kad galėtumėte prašyti taikyti lengvatinius tarifus, ir taisykles, susijusias su muitinės atliekamu kilmės tikrinimu, žr. pirmiau pateiktą skirsnį apie kilmės taisykles.

Informacijos apie importo ir eksporto muitinės procedūras apskritai galima rasti Mokesčių ir muitų sąjungos generalinio direktorato svetainėje.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

Susitarimu saugomos jūsų intelektinės nuosavybės teisės importuojant ir (arba) eksportuojant prekes į Moldovą.

Prekių ženklai ir autorių teisės

ES ir Moldovos susitarime numatyta sąžininga ir skaidri prekių ženklų registravimo sistema. Jei prekių ženklų administracija jūsų paraišką atmeta, apie sprendimą jums turi būti pranešta raštu, nurodant atsisakymo priežastis.

Dizainas ir patentai

Jūsų savarankiškai sukurti dizainai, turintys individualių savybių, saugomi iki 25 metų. Tai suteiks jums išimtinę teisę naudoti dizainą ir neleis trečiosioms šalims, kurios neturi jūsų sutikimo, jį naudoti, atkurti, parduoti ar importuoti ir (arba) eksportuoti.

Geografinės nuorodos

Specialus geografinių nuorodų komitetas, įsteigtas pagal ES ir Moldovos susitarimą, stebi susitarimo įgyvendinimą geografinių nuorodų atžvilgiu ir teikia ataskaitas Prekybos komitetui. Daugiau informacijos apie žemės ūkio produktų, maisto produktų, vyno rūšių ir spiritinių gėrimų geografines nuorodas pateikiama ES ir Moldovos susitarimo XXX priede.

Kaip gauti apsaugą?

Moldovos autorių teisių apsaugos agentūra yra Valstybinė intelektinės nuosavybės agentūra (AGEPI). Ši agentūra siekia tobulinti teisinę sistemą ir pritaikyti ją prie ES normų, taip pat didinti visuomenės informuotumą ir stiprinti teisėsaugos gebėjimus.

Galite kreiptis dėl intelektinės nuosavybės registravimo AGEPI internetu. Laikas, kurio reikia INT apsaugai Moldovoje gauti, skiriasi priklausomai nuo to, kokios apsaugos siekiate

  • autorių teisės: 15–30 dienų
  • prekių ženklai: 10–12 mėnesių
  • augalų patentas: 1,5–3 metai
  • trumpalaikis išradimo patentas: 7–8 mėnesiai
  • ilgalaikis išradimo patentas: 17–18 mėnesių
  • pramoninis dizainas: 10–12 mėnesių
  • geografinės nuorodos, kilmės vietos nuorodos arba tradiciniai gaminiai: 10–12 mėnesių

Prekyba paslaugomis

Tiek Moldovos vyriausybė, tiek ES nustatė savo esamus apribojimus ar išlygas dėl paslaugų teikimo, užtikrindamos aukštą skaidrumo lygį. Moldovos specialiųjų išlygų sąrašas pateiktas ES ir Moldovos asociacijos susitarimo XXVII-E–G prieduose.

Kaip naršote priedus?

ES ir Moldovos asociacijos susitarime yra trys priedai su Moldovos išlygomis, kurios gali turėti įtakos jūsų verslui.

  • Norite pradėti verslą Moldovoje? XXVII-E priede pateikiamas neigiamas visų paslaugų sektorių, prie kurių neturite prieigos, sąrašas. Tai reiškia, kad galite pasinaudoti galimybėmis visuose kituose sektoriuose, kurie nėra išvardyti.
  • domitės tarpvalstybine prekyba jūsų paslaugomis? XXVIII-F priede pateikiamas teigiamas paslaugų sektorių, prie kurių turite prieigą, sąrašas. Šiame sąraše išvardyti visi sektoriai, kuriuose jums leidžiama prekiauti.
  • Ieškote absolventų stažuotojų ar pagrindinių darbuotojų galimybių? XXVII-G priede išvardyti sektoriai arba subsektoriai, kuriems taikomi apribojimai.
  • Ar esate nepriklausomas profesionalus ar sutartinių paslaugų teikėjas? Taikomos išlygos išvardytos XXVII-H priede.
Kas gali pradėti verslą Moldovoje?

Jei esate

  • įmonė – pagal ES ir Moldovos susitarimą galite steigti arba įsigyti savo verslo filialus arba atstovybes Moldovoje arba ES.
  • ES ir Moldovos susitarimas suteikia jums galimybių kurti ir steigti savo verslą per savarankiškai dirbančius asmenis arba jūsų kontroliuojamas įmones.

Šiomis išmokomis užtikrinama, kad su jumis būtų elgiamasi taip pat, kaip su Moldovos piliečiais.

Tarpvalstybinis paslaugų teikimas

Sektoriuose, kuriems suteikta galimybė patekti į Moldovą, susitarimu panaikinami šie apribojimai:

  • dėl paslaugų sandorių arba turto bendros vertės
  • apie bendrą paslaugų operacijų skaičių arba bendrą paslaugų rezultatų kiekį

Jums taip pat bus leidžiama teikti paslaugas Moldovai tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir Moldovos piliečiams.

Laikinas buvimas

Pagal ES ir Moldovos susitarimą galite laikinai persikelti į Moldovą (arba ES) dirbti absolventu stažuotoju, verslo pardavėju arba pagrindiniu tos šalies įmonės personalu.

Laikino buvimo laikotarpiai yra tokie:

  • bendrovės viduje perkeliamam asmeniui (pagrindiniam Moldovos (arba ES) bendrovės personalui arba absolventams stažuotojams) – iki 3 metų;
  • verslo svečias (pvz., keliaujantis verslo reikalais į Moldovą (arba ES) arba verslo pardavėjas) – iki 90 dienų per bet kurį 12 mėnesių laikotarpį;
  • absolventas stažuotojas, kuris nėra bendrovės viduje perkeliamas asmuo – iki 1 metų;

ES ir Moldovos susitarimu taip pat suteikiama galimybių abiejų šalių konkrečių sektorių sutartinių paslaugų teikėjams. Tačiau šiuo atžvilgiu paslaugų teikėjas privalo:

  • laikinai teikti atitinkamą paslaugą kaip subjekto, su kuriuo sudaryta ne ilgesnė kaip vienų metų paslaugų teikimo sutartis, darbuotojas;
  • turėti ne mažesnę kaip 3 metų profesinę darbo patirtį atitinkamame sektoriuje;
  • turėti universitetinį išsilavinimą arba kvalifikaciją, įrodančią lygiaverčio lygio žinias ir atitinkamą profesinę kvalifikaciją;

Daugiau informacijos apie darbuotojams, absolventams stažuotojams, verslo paslaugų pardavėjams ir sutartinių paslaugų teikėjams taikomus apribojimus pateikiama ES ir Moldovos asociacijos susitarimo XXVII-G ir XXVII-H prieduose.

Viešieji pirkimai

ES ir Moldova numato abipusę prieigą prie viešųjų pirkimų rinkų kiekvienoje šalyje nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis. Tai pasakytina apie viešųjų pirkimų sutartis ir koncesijas tradiciniuose sektoriuose, taip pat komunalinių paslaugų sektoriuje.

ES ir Moldovos susitarimu taip pat užtikrinama, kad paraiškos dalyvauti konkurse abiejose šalyse būtų nagrinėjamos sąžiningai, vienodai traktuojant vietos ir užsienio pareiškėjus.

Susitarimu ES ir Moldova įpareigojamos užtikrinti, kad:

  • visi numatomi viešieji pirkimai skelbiami viešai – tai daroma siekiant atverti rinką konkurencijai ir suteikti jums prieigą prie informacijos apie numatomus viešuosius pirkimus iki sutarties skyrimo;
  • visiems ekonominės veiklos vykdytojams būtų prieinamas nediskriminacinis sutarties dalyko aprašymas, kuriame būtų nurodyti tinkami terminai;
  • jūs, kaip ekonominės veiklos vykdytojas, nediskriminuojami, dėl to galite netekti galimybės dalyvauti konkurse;
  • konkurso laimėtojo nustatymo procesas iki konkursą laimėjusio pasiūlymo paskelbimo yra skaidrus;
  • galutinis sprendimas bus perduotas visiems pareiškėjams. Paprašius, atmesti pareiškėjai gaus paaiškinimą, kad galėtumėte išnagrinėti sprendimą.

Elektroninių viešųjų pirkimų konkursų dalyvių tinklo elektroninėje viešųjų pirkimų platformoje pateikiama lengviau prieinama informacija apie viešuosius pirkimus, įskaitant pranešimus apie numatomą viešųjų pirkimų veiklą, elektroninių pasiūlymų dokumentų prieinamumą, automatizuotą viešųjų pirkimų biuletenį ir elektroninio pasiūlymo šablono sukūrimą elektroniniams operatoriams.

Nuorodos, kontaktai, dokumentai

Nacionalinės institucijos

Atstovybės, prekybos rūmai ir verslo asociacijos

Kontaktai dėl techninių reikalavimų

Kontaktinė informacija dėl sanitarinių ir fitosanitarinių reikalavimų (SFS)

Nacionalinės institucijos

Ekonomikos taryba Moldovos Ministrui Pirmininkui

Interneto svetainė: https://consecon.gov.md/en/misiune/

Dvejopo naudojimo prekių prekybos kontrolės skyrius prie Ūkio ir infrastruktūros ministerijos

Moldova yra tarptautinės Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos (CWC) šalis ir stebi medžiagų, kurios gali būti naudojamos tokiems ginklams gaminti, importą. Todėl importui gali reikėti specialaus leidimo.

Secţia control al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii

Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 250669

faksas: +373 22 234064

Moldovos nacionalinis bankas (BNM)

Už valiutos kontrolę ir stabilumą atsakingas Moldovos nacionalinis bankas (BNM). Nacionalinis finansinio stabilumo komitetas yra pavaldus BNM.

Banca Naţională a Moldovei (BNM)

Bd. Grigore Vieru Nr. 1, MD-2005 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 822348, 822502, 822606

Moldovos muitinė

Serviciul Vamal al Republicii Moldavija

g. N. Starostenco 30, MD-2065 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 574201, 574206

Skambučių centras: +373 22 574111

faksas: +373 22 273061

El. paštas: vama@customs.gov.md

Interneto svetainė: http://www.customs.gov.md/

Taršos prevencijos ir atliekų tvarkymo direktoratas prie Žemės ūkio ministerijos

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

g. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526

faksas: +373 22 226858

Atstovybės, prekybos rūmai ir verslo asociacijos

Europos Sąjungos delegacija Moldovos Respublikoje

Delegaţia Uniunii Europene în Republica Moldova

g. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Kišiniovas, Moldova

Tel. +373 22505210

faksas: +373 22272622

El. paštas: Delegacija ryšiams su Moldova@eeas.europa.eu

Moldovos Respublikos atstovybė Europos Sąjungoje

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Briuselis, Belgija

Tel.: +32 27400660

faksas: +32 27400669

El. paštas: Mission.bru@mfa.gov.md (anglų k.)

Interneto svetainė: mrmue.mfa.gov.md

Moldovos Respublikos prekybos ir pramonės rūmai

Programinė įranga, panaši į Industrie a Republicii Moldova:

151, Stefan cel Mare blv., Kišiniovas, MD2004, Moldova

Tel.: +373 22 22 15 52

faksas: +373 22 2 44 25

El. paštas: camera@chamber.md

Europos verslo asociacija Moldova

Asociaţia Businessului European (EBA)

30, Vlaicu Pârcălab g., iš. 7, Kišiniovas, MD2012, Moldova

Tel.: +373 22 90 70 25

Mobilusis telefonas: +373 79 025 999

El. paštas: info@eba.md

EU4Business

EU4Business sekretoriatas

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgija

Tel.: +32 27491851

E. paštas: secretariat@eu4business.eu

Kontaktai dėl techninių reikalavimų

Moldovos standartizacijos institutas (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldova (ISM)

g. Eugen Coca 28, MD-2064 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 905300

faksas: +373 22 905310

Moldovos Respublikos nacionalinis akreditacijos centras (MOLDAC), kaip kita minėtos ministerijos kontroliuojama organizacija, yra paskirtas vienintele nacionaline akreditacijos įstaiga Moldovoje.

Moldovos standartų ir techninių reglamentų katalogas: www.estandard.md

Sveikatos, darbo ir socialinės apsaugos ministerija

Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale

g. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 729907, 268818

faksas: +373 22 738781

Viešųjų paslaugų agentūra

Naujai įvežtos motorinės transporto priemonės turi būti įtrauktos į Viešųjų paslaugų agentūros transporto priemonių registrą. Be to, importuotojas turi deklaruoti ir identifikuoti motorinių transporto priemonių technines sąlygas.

Agenţia Servicii Publice

g. Puškinas 42, MD-2012 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 257070

faksas: +373 22 212259

Nacionalinė kelių transporto agentūra

Už teisinių priemonių, susijusių su vežimu keliais, kontrolę ir stebėseną atsakinga institucija yra Nacionalinė kelių transporto agentūra.

Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) subordonat Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor

g. Alecu Russo 1, MD-2068 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 498810

faksas: +373 22 220657

Kontaktinė informacija dėl sanitarinių ir fitosanitarinių reikalavimų (SFS)

Nacionalinė augalų apsaugos organizacija (NPPO) / Augalų sveikatos apsaugos direktoratas

Direcţia Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

g. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 264674, 294730

faksas: +373 22294730

Gyvūnų sveikatos departamentas, priskirtas Nacionalinei maisto saugos agentūrai

Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

g. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 210178, 294730

faksas: +373 22 294730

Žemės ūkio, regioninės plėtros ir aplinkos ministerija

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului

g. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 204579

faksas: +373 22 220748

Oficialus kontaktinis centras (OCP) toksinių cheminių medžiagų klausimais

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

g. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiniovas, Moldova

Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526

faksas: +373 22 226858

Nacionalinė biologinio saugumo komisija

Comisia Naţională pentru Securitate Biologică

g. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Kišiniovas, Moldova

Tel. ir faksas: +373 22 226874

Kitos nuorodos

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos