Kaip skaityti prekybos sutartį

Jei norite eksportuoti savo produktą ar paslaugą, jums gali būti taikomas palankus režimas pagal prekybos susitarimą. Prekybos susitarimai leidžia jums lengviau ir pigiau eksportuoti, suteikiant jūsų produktui konkurencinį pranašumą paskirties rinkoje. Šiame skirsnyje sužinosite, kaip veikia ES prekybos susitarimai, ir kaip rasti reikiamą informaciją.

ES prekybos susitarimai gali atrodyti sudėtingi dokumentai, tačiau jie grindžiami lengvai suprantama logine struktūra. Toliau pateikiama standartinė pagrindinė prekybos susitarimo struktūra, padedanti rasti informaciją apie jūsų konkrečią prekybos veiklą. Tai yra bendrosios gairės. Kiekvienas susitarimas yra skirtingas, atsižvelgiant į jį pasirašiusių šalių padėtį ir jų užmojus liberalizuoti prekybą.

1. Preambulė

Preambulėje nurodomos šalys, patvirtinami jų bendri tikslai plėtoti ekonominius santykius ir pripažįstamas šių santykių pagrindas.

2. Apibrėžtys, tikslai ir pradinės nuostatos

Šiame skyriuje paaiškinami susitarime vartojami terminai, kad būtų užtikrintas bendras kalbos supratimas.

3. Nacionalinis režimas ir patekimas į prekių rinką

Šiame skyriuje ir jo prieduose paprastai aprašoma, kokiu mastu ir kaip greitai susitarimu bus sumažinti arba panaikinti muitai prekėms, kuriomis šalys prekiauja tarpusavyje. Čia rasite visų prekių, kurioms taikomas prekybos susitarimas, tarifus. Paprastai yra atskiras priedas, kuriame nurodomi konkretūs įsipareigojimai, kuriuos kiekviena šalis prisiėmė dėl kiekvienos prekių kategorijos.

4. Prekybos teisių gynimo priemonės

Šiame skyriuje kalbama apie atsakomąsias priemones, kurių šalis gali imtis reaguodama į neigiamą nesąžiningos prekybos praktikos, pavyzdžiui, dempingo ir neteisėtų subsidijų, poveikį.

5. Techninės prekybos kliūtys

Šiame skyriuje numatoma suderinti tam tikrus reglamentus ir pripažinti tam tikrų kokybės sertifikavimo procedūrų lygiavertiškumą konkrečiuose sektoriuose. Jame gali būti numatytas atitikties įvertinimo procedūrų abipusis pripažinimas, t. y. produktai gali būti priimti importui į paskirties šalį remiantis eksportuojančioje šalyje išduotais atitikties įvertinimo dokumentais.

6. Sanitarinės ir fitosanitarinės priemonės

Šiame skyriuje nustatomos maisto saugos, gyvūnų sveikatos ir augalų sveikatos taisyklės. Bendras tikslas – supaprastinti ir suderinti atitikties procedūras ir užtikrinti, kad teisėtos maisto saugos ir gyvūnų bei augalų sveikatos priemonės nesudarytų nepagrįstų kliūčių prekybai. Čia rasite kiekvienos šalies kompetentingas institucijas ir patvirtinimo mechanizmus, kurių turite laikytis, kad galėtumėte eksportuoti.

7. Muitinė ir prekybos lengvinimas

Šiuo skyriumi siekiama racionalizuoti muitinės procedūras ir padaryti jas veiksmingesnes. Čia rasite kitur nenurodytas muitinės procedūras, dokumentų reikalavimus ir kilmės taisyklių laikymosi nustatymo metodus, taip pat informaciją, susijusią su muitiniu įvertinimu ir mokesčiais, ir jūsų teisę apskųsti muitinės sprendimus.

8. Investicijos

Šiame skyriuje išdėstomos priemonės, kuriomis siekiama atverti investicijas ir apsaugoti investuotojus užtikrinant sąžiningas sąlygas jiems. Juo būtų galima panaikinti užsienio kapitalo viršutines ribas arba veiklos rezultatų reikalavimus, palengvinti pelno pervedimą ir nustatyti stabilias ir nuspėjamas investicijų garantijų taisykles. Ji taip pat galėtų sukurti investicinių teismų sistemas, kad investuotojai galėtų greitai ir sąžiningai išspręsti investicinius ginčus su vyriausybėmis.

9. Prekyba paslaugomis

Šiame skyriuje aptariama tarpvalstybinė prekyba paslaugomis. Jis iš dalies atitinka Bendrojo susitarimo dėl prekybos paslaugomis (GATS), kuriuo nustatomos visų PPO narių tarpusavio prekybos paslaugomis taisyklės, struktūrą. Tačiau į prekybos susitarimus dažnai įtraukiami papildomi įsipareigojimai tokiose srityse kaip finansinės paslaugos, telekomunikacijos, e. prekyba ir laikinas fizinių asmenų judėjimas. Konkretūs įsipareigojimai gali būti pateikti prieduose su atskiru kiekvienos šalies įsipareigojimų sąrašu.

10. Viešieji pirkimai

Šiame skyriuje nustatomos sritys, kuriose abiejų šalių bendrovės gali tiekti prekes ir teikti paslaugas viena kitos vyriausybėms, įskaitant centrines, regionines, provincijų ir vietos administracijas. Jei šalys jau yra PPO sutarties dėl viešųjų pirkimų (SVP) narės, prekybos susitarimu gali būti padidinti įsipareigojimai, susiję su viešųjų pirkimų subjektų, kuriems taikoma ši sutartis, skaičiumi, prekių ir paslaugų, kurioms ji taikoma, skaičiumi ir tinkamumo dalyvauti konkurse vertės ribomis.

11. Intelektinė nuosavybė

Šiame skyriuje paprastai remiamasi galiojančiomis tarptautinėmis intelektinės nuosavybės konvencijomis ir apibrėžiamos procedūros bei taisyklės, susijusios su autorių teisėmis, prekių ženklais, dizainu, patentais, duomenų apsauga ir kt. Jame taip pat galėtų būti apibrėžtos naujos bendradarbiavimo sritys, pavyzdžiui, geografinių nuorodų apsauga.

12. Konkurencija ir susiję klausimai

Šiame skirsnyje paprastai kalbama apie konkurencijos teisę, tyrimus ir sankcijas, susijusias su prekybos karteliais, dominuojančią padėtį rinkoje užimančių įmonių piktnaudžiavimu ir antikonkurenciniais susijungimais. Į ją taip pat gali būti įtrauktos taisyklės dėl subsidijų, valstybės valdomų įmonių ir įmonių, kurioms suteiktos specialios privilegijos, siekiant užtikrinti vienodas sąlygas privačioms įmonėms.

13. Ginčų sprendimas ir tarpininkavimas

Šiame skyriuje nustatoma ginčų dėl to, kaip šalys taiko arba aiškina susitarimą, sprendimo sistema ir nurodomos oficialios procedūros, kurių turi laikytis abi šalys, jei jos negali pasiekti susitarimo tarpininkavimo būdu.

14. Baigiamosios nuostatos

Šiame skyriuje paprastai išdėstoma, kaip susitarimas įsigalios, numatoma galimybė naujoms šalims prisijungti prie susitarimo po to, kai jis bus pasirašytas, ir nustatoma susitarimo keitimo ateityje tvarka.

15. Kiti protokolai

Jame gali būti atitinkamos kitur nenurodytos informacijos, pvz., konkrečios kiekvienos produktų kategorijos kilmės taisyklės.

Sparčiosios nuorodos