Jak czytać umowę handlową
Jeśli chcesz wyeksportować swój produkt lub usługę, możesz skorzystać z uprzywilejowanego traktowania dzięki umowie handlowej. Umowy handlowe sprawiają, że eksport jest łatwiejszy i tańszy, co daje produktowi przewagę konkurencyjną na rynku docelowym. Ta sekcja pomoże Ci zrozumieć, jak działają umowy handlowe UE, i podpowie, jak znaleźć potrzebne informacje.
Umowy handlowe UE mogą wydawać się skomplikowanymi dokumentami, ale opierają się na łatwej do naśladowania strukturze logicznej. Poniżej znajduje się standardowa podstawowa struktura umowy handlowej, która pomoże Ci znaleźć informacje dotyczące Twojej konkretnej działalności handlowej. Jest to ogólna wytyczna. Każda umowa jest inna, w zależności od sytuacji sygnatariuszy i ich poziomu ambicji w zakresie liberalizacji handlu.
1. Preambuła
W preambule wskazano strony, potwierdzono ich wspólne cele w zakresie rozwoju ich stosunków gospodarczych i uznano podstawę tych stosunków.
2. Definicje, cele i przepisy wstępne
W niniejszym rozdziale wyjaśniono terminy stosowane w umowie w celu zapewnienia wspólnego rozumienia języka.
3. Traktowanie narodowe i dostęp towarów do rynku
Rozdział ten i załączniki do niego zazwyczaj opisują, w jakim stopniu i jak szybko porozumienie obniży lub zniesie cła na towary będące przedmiotem wymiany handlowej między stronami. Tutaj znajdziesz taryfy dla wszystkich towarów objętych umową handlową. Zazwyczaj istnieje osobny załącznik zawierający szczegółowe zobowiązania podjęte przez każdą ze stron w odniesieniu do każdej kategorii towarów.
4. Środki ochrony handlu
Niniejszy rozdział odnosi się do środków przeciwdziałania, które strona może podjąć w odpowiedzi na negatywne skutki nieuczciwych praktyk handlowych, takich jak dumping i nielegalne subsydia.
5. Bariery techniczne w handlu
Rozdział ten przewiduje harmonizację niektórych przepisów i uznanie równoważności niektórych procedur certyfikacji jakości w określonych sektorach. Może ona przewidywać wzajemne uznawanie procedur oceny zgodności, tj. produkty mogą być dopuszczone do przywozu w kraju przeznaczenia na podstawie dokumentów oceny zgodności wydanych w kraju wywozu.
6. Środki sanitarne i fitosanitarne
Niniejszy rozdział ustanawia przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, zdrowia zwierząt i zdrowia roślin. Ogólnym celem jest uproszczenie i harmonizacja procedur zgodności oraz zapewnienie, aby uzasadnione środki w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zwierząt i roślin nie tworzyły nieuzasadnionych barier w handlu. Tutaj znajdziesz właściwe organy w każdym kraju oraz mechanizmy zatwierdzania, których musisz przestrzegać, aby dokonać wywozu.
7. Ułatwienia celne i handlowe
Niniejszy rozdział ma na celu usprawnienie procedur celnych i zwiększenie ich skuteczności. Znajdziesz tu procedury celne nieuwzględnione gdzie indziej, wymogi dotyczące dokumentacji i metody ustalania zgodności z regułami pochodzenia, a także informacje dotyczące ustalania wartości celnej i opłat celnych oraz prawo do odwołania się od decyzji celnych.
8. Inwestycje
W rozdziale tym określono środki mające na celu otwarcie inwestycji i ochronę inwestorów poprzez zapewnienie ich sprawiedliwego traktowania. Mogłoby to znieść pułapy kapitału zagranicznego lub wymogi dotyczące wyników, ułatwić transfer zysków oraz ustanowić stabilne i przewidywalne zasady dotyczące gwarancji inwestycyjnych. Mogłaby również ustanowić systemy sądów ds. inwestycji, aby umożliwić inwestorom szybkie i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów inwestycyjnych z rządami.
9. Handel usługami
Niniejszy rozdział dotyczy transgranicznego handlu usługami. Wynika to częściowo ze struktury Układu ogólnego w sprawie handlu usługami (GATS), który określa zasady handlu usługami między wszystkimi członkami WTO. Umowy handlowe często zawierają jednak dodatkowe zobowiązania w obszarach takich jak usługi finansowe, telekomunikacja, handel elektroniczny i tymczasowy przepływ osób fizycznych. Zobowiązania szczegółowe mogą być zawarte w załącznikach wraz z odrębnym harmonogramem dla każdej ze stron.
10. Zamówienia publiczne
W niniejszym rozdziale określono obszary, w których przedsiębiorstwa z każdej ze stron mogą dostarczać towary i usługi rządom drugiej strony, w tym administracji centralnej, regionalnej, prowincjonalnej i lokalnej. W przypadku gdy strony są już członkami Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA), porozumienie handlowe może pogłębić zobowiązania pod względem liczby objętych nim podmiotów zamawiających, liczby objętych nim towarów i usług oraz progów wartości w odniesieniu do kwalifikowalności ofert.
11. Własność intelektualna
Rozdział ten zazwyczaj opiera się na istniejących międzynarodowych konwencjach dotyczących własności intelektualnej i określa procedury i zasady dotyczące praw autorskich, znaków towarowych, wzorów, patentów, ochrony danych itp. Mógłby również określać nowe obszary współpracy, takie jak ochrona oznaczeń geograficznych.
12. Konkurencja i sprawy pokrewne
Sekcja ta zazwyczaj odnosi się do prawa konkurencji, dochodzeń i sankcji związanych z kartelami handlowymi, nadużyciami ze strony przedsiębiorstw o dominującej pozycji na rynku oraz połączeniami antykonkurencyjnymi. Może również obejmować przepisy dotyczące dotacji, przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw, którym przyznano specjalne przywileje, aby zapewnić równe warunki działania dla przedsiębiorstw prywatnych.
13. Rozstrzyganie sporów i mediacja
W rozdziale tym określono system rozstrzygania wszelkich sporów dotyczących sposobu, w jaki strony stosują lub interpretują porozumienie, oraz wymieniono formalne procedury, których muszą przestrzegać obie strony, jeżeli nie mogą osiągnąć porozumienia w drodze mediacji.
14. Przepisy końcowe
Rozdział ten zazwyczaj określa, w jaki sposób umowa wejdzie w życie, przewiduje możliwość przystąpienia nowych stron do umowy po jej podpisaniu oraz określa procedury wprowadzania zmian do umowy w przyszłości.
15. Inne protokoły
Może to zawierać istotne informacje nieuwzględnione gdzie indziej, takie jak szczegółowe reguły pochodzenia dla każdej kategorii produktu.