Как да четем търговско споразумение

Ако искате да изнасяте продукта или услугата си, бихте могли да се възползвате от благоприятно третиране благодарение на търговско споразумение. Търговските споразумения правят износа по-лесен и по-евтин, като дават на вашия продукт конкурентно предимство на целевия пазар. Този раздел ще ви помогне да разберете как функционират търговските споразумения на ЕС и ще ви покаже как да намерите информацията, от която се нуждаете.

Търговските споразумения на ЕС може да изглеждат сложни документи, но те се основават на лесна за следване логическа структура. По-долу е стандартната основна структура на търговско споразумение, за да ви помогне да намерите информацията за вашата конкретна търговска дейност. Това е обща насока. Всяко споразумение е различно в зависимост от положението на подписалите страни и равнището на тяхната амбициозна либерализация на търговията.

1. Преамбюл

Преамбюлът посочва страните, потвърждава общите им цели за развитието на техните икономически отношения и признава основата на тези отношения.

2. Определения, цели и първоначални разпоредби

В тази глава се обясняват термините, използвани в споразумението, за да се гарантира общо разбиране на езика.

3. Национално третиране и достъп до пазара на стоки

Тази глава и приложенията към нея обикновено описват до каква степен и колко бързо споразумението ще намали или премахне митата за стоки, търгувани между страните. Тук ще намерите тарифите за всички стоки, обхванати от търговското споразумение. Обикновено има отделно приложение с конкретни ангажименти, поети от всяка страна за всяка категория стоки.

4. Търговски средства за защита

Тази глава се отнася до контрамерките, които дадена страна може да предприеме в отговор на отрицателните последици от нелоялните търговски практики, като дъмпинг и незаконни субсидии.

5. Технически пречки пред търговията

Тази глава предвижда хармонизирането на някои регламенти и признаването на еквивалентността на някои процедури за сертифициране на качеството в конкретни сектори. Той може да предвижда взаимно признаване на процедурите за оценяване на съответствието, т.е. продуктите могат да бъдат приети за внос в държавата по местоназначение въз основа на документи за оценяване на съответствието, издадени в страната износител.

6. Санитарни и фитосанитарни мерки

Настоящата глава определя правилата относно безопасността на храните, здравето на животните и здравето на растенията. Общата цел е да се опростят и хармонизират процедурите за съответствие и да се гарантира, че законните мерки за безопасност на храните и здравето на животните и растенията не създават необосновани пречки пред търговията. Тук ще намерите компетентните органи във всяка страна и механизмите за одобрение, които трябва да спазвате за износ.

7. Митнически и търговски облекчения

Тази глава има за цел да рационализира митническите процедури и да ги направи по-ефективни. Ще намерите митнически процедури, които не са обхванати другаде, изисквания към документацията и методи за определяне на съответствието с правилата за произход, както и информация, свързана с митническото остойностяване и такси, както и правото ви да обжалвате митническите решения.

8. Инвестиция

В тази глава се определят мерки за отваряне на инвестициите и защита на инвеститорите, като се гарантира тяхното справедливо третиране. Тя би могла да премахне пределните стойности на чуждестранния собствен капитал или изискванията за резултатите, да улесни прехвърлянето на печалби и да установи стабилни и предвидими правила за инвестиционните гаранции. Тя би могла също така да създаде системи на инвестиционните съдилища, които да позволят на инвеститорите да разрешават инвестиционни спорове с правителствата бързо и справедливо.

9. Търговия с услуги

Тази глава се отнася до трансграничната търговия с услуги. То следва отчасти структурата на Общото споразумение по търговията с услуги (ГАТС), което определя правилата за търговия с услуги между всички членове на СТО. Търговските споразумения обаче често съдържат допълнителни ангажименти в области като финансовите услуги, телекомуникациите, електронната търговия и временното движение на физически лица. Конкретни ангажименти могат да се съдържат в приложения, с отделен график за всяка от страните.

10. Държавни поръчки

Тази глава определя областите, в които дружествата от всяка страна могат да доставят стоки и услуги на правителствата на другата страна, включително централните, регионалните, провинциалните и местните администрации. Когато страните вече са членове на Споразумението на СТО за държавните поръчки (СДП), търговското споразумение може да задълбочи ангажиментите по отношение на броя на обхванатите възложители, броя на обхванатите стоки и услуги и праговете на стойността за допустимост на офертите.

11. Интелектуална собственост

Тази глава обикновено се основава на съществуващите международни конвенции в областта на интелектуалната собственост (ИС) и очертава процедури и правила по отношение на авторското право, търговските марки, дизайните, патентите, защитата на данните и т.н. Тя би могла също така да определи нови области на сътрудничество, като например защитата на географските указания.

12. Конкуренцията и свързаните с нея въпроси

Този раздел обикновено се отнася до правото в областта на конкуренцията, разследванията и санкциите, свързани с търговски картели, неправомерно поведение от страна на дружества с господстващо положение на пазара и антиконкурентни сливания. Тя може да включва и правила относно субсидиите, държавните предприятия и предприятията, на които са предоставени специални привилегии, за да се гарантират еднакви условия на конкуренция за частните дружества.

13. Уреждане на спорове и медиация

Тази глава определя система за разрешаване на спорове относно начина, по който страните прилагат или тълкуват споразумението, и посочва формалните процедури, които трябва да следват и двете страни, ако не могат да постигнат съгласие чрез медиация.

14. Заключителни разпоредби

В тази глава обикновено се посочва как споразумението ще влезе в сила, предвижда се възможността нови страни да се присъединят към споразумението след подписването му и се определят процедурите за изменение на споразумението в бъдеще.

15. Други протоколи

Това може да съдържа съответната информация, която не е включена другаде, като например специфични правила за произход за всяка категория продукти.

Бързи връзки