Допълнителни документи за митническо оформяне

По време на процеса на международна търговия със стоки е важно да се подготвят редица ключови документи, необходими за митническото оформяне. Те обикновено включват, наред с другото, търговската фактура, статута на одобрен икономически оператор, доказателството за произход, обвързващата тарифна информация, обвързващата информация за произхода, съответните сертификати или лицензии, както и регистрите за ДДС и износа.

Въпреки това, в зависимост от транспортното средство, обикновено трябва да се попълнят допълнителни документи, които да се представят на митническите органи на държавата на местоназначение, за да бъдат освободени стоките. В настоящия раздел е представена по-подробна информация за следните допълнителни видове документи:

  • Коносамент (скриване)
  • Коносамент на FIATA (комбиниран транспорт)
  • Road Waybill (Пътен транспорт)
  • Въздушна товарителница (въздушен товарен транспорт)
  • Железопътна товарителница (железопътен товарен превоз)
  • ATA Carnet (всички форми на транспорт)
  • Карнет ТИР (комбиниран автомобилен и друг транспорт)
  • Опаковъчен лист

За описание на цялостния процес на внос и износ, както и на общите стъпки, които трябва да предприемете, можете да направите справка и с нашите ръководства стъпка по стъпка.

Товарителница

Товарителницата (B/L) е документ, издаден от корабоплавателното дружество на опериращия изпращач, в който се потвърждава, че стоките са получени на борда. В това си качество коносаментът служи като доказателство, че превозвачът е получил стоките. Тя ги задължава да доставят стоките на получателя. Той съдържа данни за стоките, плавателния съд и пристанището на местоназначение. Той показва договора за превоз и прехвърля собствеността върху стоките. Това означава, че притежателят на товарителницата вече е собственик на стоките.

Коносаментът може да бъде прехвърляем документ. Могат да се използват няколко различни вида коносамент. В „чисти товарителници“ се посочва, че стоките са получени в привиден ред и състояние. „Нечисти товарителници или товарителници“ означава, че стоките са повредени или са в лош ред. В такива случаи финансиращата банка може да откаже да приеме документите на изпращача.

Коносамент на FIATA

Коносаментът на FIATA е документ, изготвен от Международната федерация на асоциациите на спедиторите (FIATA). Той се използва за различни видове транспорт (мултимодален) и може да се използва като документ за комбиниран транспорт със статут на прехвърляем. Конкретният вид транспорт не е посочен. Правната отговорност за стоките може да бъде прехвърлена по време на пътуването.

Пътна товарителница (CMR)

Пътната товарителница е документ, съдържащ подробности за международния автомобилен превоз на товари. Тя е определена в Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки от 1956 г. (Конвенцията CMR). Тя дава възможност на изпращача да разполага със стоките по време на превоза. Документът трябва да съдържа четири екземпляра, като всички те трябва да бъдат подписани от изпращача и превозвача. Първото копие е предназначено за изпращача; Второто остава притежание на превозвача; Третата придружава стоките и се доставя на получателя; Четвъртият трябва да бъде подписан и подпечатан от получателя, преди да бъде върнат на изпращача. Обикновено за всяко превозно средство се издава CMR.

Бележката CMR не е документ със заглавие и не подлежи на договаряне. Юридическата собственост не може да бъде прехвърляна.

Въздушна товарителница (AWB)

Въздушната товарителница е документ, който служи като доказателство за договора за превоз между изпращача и дружеството на превозвача. Тя се издава от представителя на превозвача и попада в обхвата на разпоредбите на Варшавската конвенция (Конвенция за уеднаквяване на някои правила относно международния въздушен превоз, 12 октомври 1929 г.). За множество пратки на стоки може да се използва една въздушна товарителница. Той съдържа три оригинала и няколко допълнителни копия. Всеки оригинал се съхранява от всяка от страните, участващи в превоза (изпращачът, получателят и превозвачът). Възможно е да се изискват копия на летището на заминаване/местоназначение, по време на доставката, а в някои случаи и от други товарни превозвачи. Въздушната товарителница представлява товарителница, показваща договор за превоз. То доказва получаването на стоките.

Стандартната въздушна товарителница на IATA е специфичен вид въздушна товарителница, използвана от превозвачи, принадлежащи към Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA). Като цяло той съдържа стандартните условия, определени във Варшавската конвенция.

Железопътна товарителница (CIM)

Железопътната товарителница (CIM) е документ, който се изисква за железопътния превоз на стоки. Тя се урежда от Конвенцията за международни железопътни превози от 1980 г. (COTIF-CIM). CIM се издава от превозвача в пет екземпляра. Оригиналът придружава стоките. Изпращачът съхранява дубликат на оригинала. Превозвачът съхранява останалите три копия за вътрешни цели. CIM се счита за договор за железопътен транспорт.

ATA Carnet

Карнетите ATA (Admission Temporaire/временно приемане) са международни митнически документи, издавани от търговските камари в по-голямата част от индустриализирания свят, за да се позволи временен внос на стоки, освободен от мита и такси. Карнети АТА могат да бъдат издавани за следните категории стоки: Търговски мостри, професионално оборудване и стоки за представяне или използване на търговски панаири, изложения, изложби и др. Консултантувайте уебсайта на Международната търговска камара за допълнителна информация. 

Карнет ТИР

Карнетите ТИР са митнически транзитни документи, използвани за международен превоз на стоки, когато част от пътуването трябва да се извърши по шосе. Те позволяват превоза на стоки под режим ТИР. Режимът ТИР е установен с Конвенция ТИР от 1975 г. и е подписан под егидата на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕна ООН). Системата ТИР изисква стоките да пътуват в сигурни превозни средства или контейнери. Всички мита и такси, които подлежат на плащане върху стоките, са обхванати от международно валидна гаранция. Карнетът ТИР предвижда, че това обезпечение трябва да бъде прието от държавите на транзит и местоназначение.

Опаковъчен лист

Опаковъчният лист (P/L) е търговски документ, придружаващ търговската фактура и транспортните документи. Той предоставя информация за внесените изделия и подробности за опаковката на всяка пратка (тегло, размери, проблеми с боравенето и т.н.).

Той се изисква за митническо оформяне като опис на входящия товар.

Опаковъчният лист обикновено включва:

  • информация за износителя, вносителя и транспортното дружество
  • дата на издаване
  • номер на фактурата за превоз на товари
  • вид на опаковката (барабан, каса, картонена кутия, кутия, бъчви, сак и т.н.)
  • брой пакети
  • съдържание на всяка опаковка (описание на стоките и брой артикули за опаковка)
  • маркировки и номера
  • нетно тегло, бруто тегло и измерване на опаковките

Не се изисква специален формуляр. Износителят изготвя опаковъчния лист в съответствие със стандартната търговска практика. Трябва да се представи оригиналният документ и поне едно копие. Като цяло не е необходимо то да бъде подписано. На практика обаче оригиналът и копието на опаковъчния лист често се подписват. Опаковъчният лист може да бъде изготвен на всеки език. Препоръчва се обаче превод на английски език.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки