Dodatečné doklady o celním odbavení
Při mezinárodním obchodování se zbožím je důležité připravit řadu klíčových dokumentů potřebných pro celní odbavení. Ty obvykle zahrnují mimo jiné obchodní fakturu, doklad o původu a jakékoli příslušné osvědčení nebo licenci.
V závislosti na druhu dopravy však celní orgány v zemi určení obvykle vyžadují další doklady k odbavení zboží. Tento oddíl obsahuje podrobnější informace o těchto dalších typech dokumentů:
- Nákladní list
- Nákladní list FIATA
- Silniční nákladní list
- Letecký nákladní list
- Železniční nákladní list
- Karnet ATA
- Karnet TIR
- Seznam balení.
Popis celého procesu dovozu a vývozu a obecné kroky, které je třeba učinit, naleznete také v našich podrobných příručkách.
Nákladní list
Nákladní list (B/L) je doklad vydaný přepravní společností odesílateli, který potvrzuje, že zboží bylo přijato na palubu. Nákladní list jako takový slouží jako důkaz, že dopravce zboží obdržel. Ukládá dopravci povinnost doručit zboží příjemci. Obsahuje podrobnosti o zboží, plavidle a přístavu určení. Ukazuje smlouvu o přepravě a převádí vlastnictví zboží. To znamená, že držitel konosamentu je vlastníkem zboží.
Nákladní list může být obchodovatelným dokumentem. Lze použít řadu různých druhů konosamentů. „Čistý“ konosament uvádí, že zboží bylo přijato ve zjevně dobrém stavu a pořádku. „Nečistý“ konosament udává, že zboží je poškozené nebo ve špatném stavu. V takových případech může financující banka odmítnout přijmout doklady odesílatele.
Nákladní list FIATA
FIATA Bill of Lading je dokument vypracovaný Mezinárodní federací spedičních asociací (FIATA). Používá se pro různé druhy dopravy (multimodální) a lze jej použít jako doklad pro kombinovanou dopravu s obchodovatelným statusem. Konkrétní způsob dopravy není specifikován. Právní odpovědnost za zboží může být přenesena během cesty.
Silniční nákladní list (CMR)
Silniční nákladní list je doklad obsahující údaje o mezinárodní silniční přepravě zboží. Řídí se Úmluvou o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě z roku 1956 (úmluva CMR). Umožňuje odesílateli mít zboží během přepravy k dispozici.
Doklad je vyhotoven ve čtyřech vyhotoveních, která musí být podepsána odesílatelem a dopravcem. První výtisk je určen pro odesílatele, druhý zůstává u dopravce, třetí doprovází zboží a je předán příjemci a čtvrtý musí být podepsán a orazítkován příjemcem před tím, než je vrácen odesílateli. Obvykle se pro každé vozidlo vydává CMR.
CMR není dokladem o vlastnickém právu a nelze o něm vyjednávat. Právní titul nelze převést.
Letecký nákladní list (AWB)
Letecký nákladní list je doklad, který slouží jako doklad o přepravní smlouvě mezi odesílatelem a společností dopravce. Vydává jej zástupce dopravce a řídí se Varšavskou úmluvou (Úmluva o sjednocení některých pravidel o mezinárodní letecké dopravě, 12. října 1929). Jeden letecký nákladní list může být použit pro více zásilek zboží.
Skládá se ze tří originálů a několika dalších kopií. Každý účastník přepravy (odesílatel, příjemce a dopravce) si ponechá jeden originál. Kopie mohou být vyžadovány na odletových a cílových letištích, během dodání a v některých případech jinými dopravci. Letecký nákladní list obsahuje přepravní smlouvu a prokazuje převzetí zboží.
Standardní letecký nákladní list IATA je specifický typ leteckého nákladního listu používaný leteckými společnostmi, které jsou členy Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA). Obecně obsahuje standardní podmínky stanovené ve Varšavské úmluvě.
Železniční nákladní list (CIM)
Železniční nákladní list (CIM) je doklad nezbytný pro železniční přepravu zboží. Řídí se Úmluvou o mezinárodní železniční přepravě z roku 1980 (COTIF-CIM). CIM vydává dopravce v pěti vyhotoveních. Originál doprovází zásilku. Odesílatel uchovává duplikát originálu. Zbývající tři kopie si dopravce ponechá pro vnitřní potřebu. CIM se považuje za smlouvu o železniční dopravě.
Karnet ATA
Karnety ATA (AdmissionTemporaire/TemporaryAdmission) jsou mezinárodní celní doklady vydané obchodními komorami ve většině průmyslových zemí, které umožňují dočasný dovoz zboží bez cel a daní. Karnety ATA mohou být vydány pro tyto kategorie zboží: obchodní vzorky, profesionální vybavení a zboží pro prezentaci nebo použití na veletrzích, přehlídkách, výstavách atd. Více informací naleznete na internetových stránkách Mezinárodní obchodní komory.
Karnet TIR
Karnety TIR jsou celní tranzitní doklady používané pro mezinárodní přepravu zboží, kdy část cesty musí být uskutečněna po silnici. Umožňují přepravu zboží v režimu TIR. Systém TIR byl zřízen Úmluvou TIR z roku 1975 pod záštitou Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHKOSN)a vyžaduje, aby bylo zboží přepravováno v bezpečných vozidlech nebo kontejnerech. Na všechna cla a daně splatné ze zboží se vztahuje mezinárodně platná záruka. Karnet TIR stanoví, že tuto jistotu musí přijmout země tranzitu a země určení.
Seznam balení
Balící list (P/L) je obchodní doklad, který je přiložen k obchodní faktuře a přepravním dokladům. Poskytuje informace o zboží a podrobnostech balení každé zásilky (hmotnost, rozměry, problémy s manipulací atd.).
Může být požadováno pro celní odbavení jako inventář příchozího nákladu.
Balící seznam obvykle obsahuje:
- informace o vývozci, dovozci a dopravci;
- datum vydání;
- číslo faktury za přepravu;
- druh obalu (buben, bedna, karton, krabice, sud, sáček atd.);
- počet balení;
- obsah každého balení (popis zboží a počet kusů v jednom balení);
- značky a čísla;
- čistá hmotnost, hrubá hmotnost a rozměry balení.
Není vyžadován žádný zvláštní formulář. Vývozce vypracuje seznam balení v souladu s běžnou obchodní praxí. Obvykle se předkládá originál a alespoň jedna kopie.
Obecně platí, že seznam balení nemusí být podepsán. V praxi se však často podepisuje originál a jedna kopie. Balící seznam může být vyhotoven v jakémkoli jazyce. Doporučuje se však překlad do angličtiny.