Duševní vlastnictví
Co je duševní vlastnictví?
Duševním vlastnictvím se rozumí výtvory, jako jsou vynálezy, literární a umělecká díla, návrhy a symboly a jména a obrázky používané podniky.
- Je důležité, aby podniky chránily své duševní vlastnictví prostřednictvím práv duševního vlastnictví.
- Práva duševního vlastnictví chrání vynálezce, tvůrce a podniky před ostatními, kteří nespravedlivě profitují z jejich výtvorů nebo vynálezů.
- Práva duševního vlastnictví dávají společnostem možnost získat zpět peníze, které investovaly do vývoje výrobku, nebo jejich pověst – pokud jsou nápady, značky nebo výrobky společnosti pirátské a padělané, snižuje to jejich schopnost růst a zaměstnávat lidi.
- Práva duševního vlastnictví poskytují spotřebitelům záruky prostřednictvím ochranných známek a zeměpisných označení, které identifikují místo vzniku a mohou sloužit jako ukazatele kvality.
- Padělané výrobky mohou ohrozit bezpečnost nebo zdraví občanů, například v případě náhradních dílů pro vozidla nebo léčivých přípravků.
Práva duševního vlastnictví poskytují právní ochranu pro vaše podnikání.
Hlavní typy práv duševního vlastnictví jsou popsány níže.
Patenty
Patenty chrání vynález, technický výrobek nebo postup. Pro ostatní je nezákonné vyrábět, používat, prodávat, pronajímat nebo dodávat patentovaný předmět nebo proces. Držitel patentu však může udělit povolení jiným osobám tím, že jim udělí patentovou licenci. Patentová licence je dohoda mezi majitelem patentu a někým, kdo chce patent používat. Obvykle vyžaduje platbu od osoby, která licenci přijímá.
Autorské právo
Autorské právo chrání literární díla, stipendia, vědu a umění. Patří sem knihy a články, filmy, obrazy, hudba, hry, fotografie a software. Je důležité, aby si podniky pamatovaly, že autorská práva existují automaticky. To znamená, že není třeba se registrovat ani o něj žádat. Například každý, kdo vytvoří kresbu, automaticky vlastní autorská práva k ní.
Sousední práva nebo práva s nimi související
Kromě autorského práva existují „související práva“, která se někdy nazývají „práva související s autorským právem“. Sousedními právy jsou poplatky za veřejné vystoupení splatné při veřejném provedení zvukového záznamu držitele autorských práv. Každá skladba má dva základní typy autorských práv: jeden pro kompozici písně a jeden pro nahrávku písně. Autorská práva na kompozici platí skladateli a vydavateli, zatímco autorská práva na zvukovou nahrávku platí umělci, který píseň a nahrávací společnost nahrál. Stejně jako autorská práva jsou i tato práva automatická.
Ochranné známky
Vaše firma může používat ochrannou známku k odlišení vašich produktů nebo služeb od produktů nebo služeb vašich konkurentů. Práva k ochranným známkám chrání názvy výrobků nebo služeb. Chrání rovněž logo výrobku a design jeho obalu. Vaše firma musí zaregistrovat vaši ochrannou známku, pokud ji chcete chránit.
Práva k (průmyslovým) vzorům
Práva k (průmyslovým) vzorům chrání vzhled dvourozměrných nebo trojrozměrných výrobků. Patří sem vzory tapet, textil a design předmětů pro domácnost, jako jsou budíky, hračky a židle. Design musí být nový a originální. K získání takové ochrany musí být (průmyslový) vzor v zásadě nejprve zapsán. V některých případech jsou však (průmyslové) vzory v EU automaticky chráněny bez předchozího zápisu.
Zeměpisná označení
Zeměpisné označení je označení používané na produktech, které mají specifický zeměpisný původ a mají vlastnosti nebo pověst, které lze přičíst tomuto původu.
Například čaj Darjeeling. V regionu, kde je chráněno zeměpisné označení Darjeeling, mohou producenti čaje Darjeeling zakázat používání výrazu „Darjeeling“ pro čaj, který se nepěstuje v jejich čajových zahradách nebo nevyrábí podle norem stanovených v kodexu správné praxe pro zeměpisné označení.
Zeměpisná označení se obvykle používají pro zemědělské produkty, potraviny, vína a lihoviny, řemeslné výrobky a průmyslové výrobky. Označení zeměpisného označení musí identifikovat produkt jako pocházející z určitého místa. Klikněte zde pro více informací.
Práva šlechtitelů rostlin
Chovatelé rostlin se mohou dovolávat práv šlechtitelů rostlin na ochranu svých nových odrůd rostlin. Aby odrůda mohla požívat těchto výlučných práv, musí být nová, odlišná, jednotná a stálá. Tyto nové odrůdy jsou často výsledkem dlouhých a nákladných šlechtitelských procesů.
Práva šlechtitelů poskytují šlechtiteli výlučnou kontrolu nad rozmnožovacím materiálem (který zahrnuje osivo, řízky a dělení rostlin a tkáňové kultury rostlin) a sklizeným materiálem (který zahrnuje řezané květiny, ovoce a listy) nové odrůdy po řadu let.
S těmito právy se chovatel může rozhodnout stát se výhradním prodejcem odrůdy nebo licencovat odrůdu ostatním.
Mnoho zemí má práva šlechtitelů rostlin díky členství v Mezinárodní úmluvě na ochranu nových odrůd rostlin a v Dohodě WTO o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS).
Databázová práva
Databáze, které jsou sbírkami objednaných dat, mohou být chráněny databázovými právy. Pro společnost vytvoření takové databáze často vyžaduje značnou investici času a peněz. Vlastník databáze má právo zabránit kopírování podstatných částí své databáze.
Obchod a duševní vlastnictví v kostce
Bez ohledu na to, co vaše firma dělá nebo službu, kterou poskytuje, je pravděpodobné, že budete používat a vytvářet duševní vlastnictví.
Například:
- Většina podniků má obchodní název nebo jednu či více ochranných známek a měla by zvážit jejich ochranu.
- Téměř všechny podniky mají cenné důvěrné obchodní informace, jako jsou databáze zákazníků nebo prodejní strategie, které mohou chtít chránit.
- Mnoho podniků rovněž vyvíjí originální tvůrčí návrhy nebo vymýšlí či vylepšuje výrobky či služby – podniky mohou rovněž vyrábět a distribuovat díla chráněná autorskými právy.
Vaše firma by měla zvážit, jak nejlépe využít IP systém ve svůj prospěch.
- Vaše podnikání by mělo zvážit, co je zapotřebí k ochraně, správě a prosazování vašeho duševního vlastnictví a obchodního tajemství, aby z vašich aktiv získalo co nejlepší obchodní výsledky.
- Některé společnosti mohou považovat registraci práv duševního vlastnictví za nákladnou, zejména pokud se jedná o malý podnik.
- Mějte však na paměti, že určitá práva duševního vlastnictví lze požívat bez jakéhokoli formálního postupu a bez placení jakýchkoli oficiálních poplatků – tak je tomu v případě autorských práv a nezapsaných průmyslových vzorů.
Vaše firma může využívat duševní vlastnictví, které patří ostatním. V takových případech můžete získat právo na užívání tím, že si vezmete licenci – tím se zabrání sporu a nákladným soudním sporům, které mohou následovat.
Jak vymáhat svá práva duševního vlastnictví
Pokud se domníváte, že byla porušena vaše práva duševního vlastnictví, měli byste zvážit vyhledání odborného, případně právního poradenství.
- Můžete být vyzváni, abyste údajnému porušovateli vašich práv duševního vlastnictví zaslali formální dopis – známý jako dopis o zdržení se jednání.
- To by je mělo informovat o tom, že může dojít ke konfliktu mezi právy duševního vlastnictví vaší společnosti a jejich obchodními činnostmi – mělo by to upřesnit přesný konflikt a může také navrhnout možné řešení problému.
- Pokud porušovatel neúmyslně porušuje vaše práva, může dopis o zastavení porušování zastavit nebo vám umožnit vyjednat licenční dohodu, aniž byste se obrátili na soud.
- V případě úmyslného porušování práv duševního vlastnictví, jako je padělání a pirátství, vám může být doporučeno, abyste požádali o pomoc donucovací orgány.
Pokud si myslíte, že je ve vašem zájmu vyhnout se soudním sporům, existují také alternativní mechanismy řešení sporů, jako je rozhodčí řízení a mediace, které byste mohli zvážit.
Jaká je souvislost mezi obchodem a právy duševního vlastnictví?
Firmy dnes dělají víc, než jen dovážejí zboží do zahraničí. Inovace, kreativita a branding přidávají jejich obchodu mnohem větší hodnotu než v minulosti. Znalosti vaší společnosti o nových technologiích, nápadech, metodách a technikách jsou důležitým přínosem.
Ochranou podnikatelských nápadů s účinnými právy duševního vlastnictví vlády podporují podnikatelské inovace a kreativitu, protože mohou růst vaše podnikání a vytvářet pracovní místa.
Mnoho společností z EU působí v zahraničí. Vzhledem k tomu, že jejich duševní vlastnictví je v mezinárodním obchodu stále důležitější, mohou různé úrovně ochrany a prosazování práv duševního vlastnictví po celém světě vytvářet napětí.
Země, které mají mnoho duševního vlastnictví v zahraničí, se snaží hájit své domácí obchodní zájmy tím, že žádají ostatní vlády, aby ve svých zemích zajistily účinná pravidla nebo prosazování pravidel práv duševního vlastnictví.
Dohoda o nových obchodních pravidlech pro práva duševního vlastnictví je důležitým způsobem, jak zajistit větší jistotu a předvídatelnost a také systematičtěji řešit spory o práva duševního vlastnictví v zahraničí.
Existuje několik mezinárodních dohod o právech duševního vlastnictví, včetně:
- Světová obchodní organizace a její Dohoda o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPs). Dohoda TRIPS stanoví minimální normy pro ochranu práv duševního vlastnictví, které by měla každá země stanovit, a stanoví postupy pro řešení sporů týkajících se práv duševního vlastnictví. Mezi práva duševního vlastnictví, na něž se vztahuje dohoda TRIPS, patří:
- autorské právo a práva s ním související
- ochranné známky včetně servisních značek
- zeměpisná označení včetně označení původu
- průmyslové vzory
- patenty včetně ochrany nových odrůd rostlin
- dispoziční návrhy integrovaných obvodů
- nezveřejňované informace, včetně obchodního tajemství a údajů ze zkoušek.
- Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO):
- WIPO je agentura Organizace spojených národů, která poskytuje služby, politiku, informace a spolupráci v oblasti duševního vlastnictví a usiluje o rozvoj vyváženého a účinného mezinárodního systému duševního vlastnictví, který umožňuje inovace a kreativitu ve prospěch všech.
- Další informace o mezinárodních smlouvách WIPO o právech duševního vlastnictví.
ÚřadEvropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO):
- EUIPO je agentura Evropské unie (EU) odpovědná za správu ochranných známek EU (OZEU), zapsaných (průmyslových) vzorů Společenství (RCD), zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků a za evropskou a mezinárodní spolupráci v oblasti duševního vlastnictví, jakož i Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví.
- Ochranné známky EU (OZEU)
- Zapsaný (průmyslový) vzor Společenství
- Zeměpisná označení
- Finanční podpora malým a středním podnikům: Fond pro malé a střední podniky „Ideas Powered for Business SME Fund“je grantový program, který má pomoci malým a středním podnikům se sídlem v EU chránit jejich práva duševního vlastnictví.
- Online nástrojIP Scan: nástroj prosebehodnocení k sebehodnocení správného využívání práv duševního vlastnictví.
- Bezplatná podpora IP (IP Pro bono): požádat o bezplatnou podporu IP od profesionálů IP ve vašem jazyce.
- Alternativní řešení sporů (ADR): Mediační středisko úřadu EUIPO poskytuje služby alternativního řešení sporů všem stranám zapojeným do sporů v oblasti duševního vlastnictví projednávaných před úřadem EUIPO.