Jednotný trh EU

Na jednotném trhu EU – někdy nazývaném vnitřní trh – se lidé, zboží, služby a peníze mohou volně pohybovat. Vzájemné uznávání zaručuje, že jakýkoli výrobek zákonně prodávaný v jedné zemi EU může být prodáván ve všech ostatních zemích. Občané EU mohou studovat, žít, nakupovat, pracovat a odejít do důchodu v kterékoli zemi EU – a využívat produkty z celé Evropy.

Přínosy

Společnosti z EU těží z výhod

  • "domácí trh" více než 450 milionů spotřebitelů pro své výrobky
  • snadnější přístup k široké škále dodavatelů
  • nižší jednotkové náklady
  • větší obchodní příležitosti.

Občané EU těží z výhod

  • nižší ceny
  • více inovací a rychlejší technologický rozvoj
  • vyšší bezpečnostní a environmentální normy

Právní předpisy

Cílem právních předpisů týkajících se jednotného trhu se zbožím je zajistit, aby výrobky uváděné na trh EU splňovaly vysoké požadavky na ochranu zdraví, bezpečnost a životní prostředí a aby výrobky, jejichž prodej je v EU povolen, mohly být v oběhu bez překážek obchodu a aby administrativní zátěž byla omezena na minimum.

Klíčové prvky

Klíčovými prvky vnitřního trhu jsou:

  • Bezpečnost – výrobky uváděné na trh v EU musí splňovat vysoké bezpečnostní a environmentální požadavky.
  • Normy – Normy definují technické požadavky nebo požadavky na kvalitu výrobků, výrobních procesů, služeb nebo zkušebních metod. Normalizace je pro průmysl nástrojem k zajištění výkonnosti, bezpečnosti a interoperability výrobků. Více o evropské normalizaci.
  • Posuzování shody – Před uvedením výrobku na trh EU musí být proveden postup posuzování shody. Výrobce může uvést výrobek na trh EU pouze tehdy, pokud splňuje všechny příslušné požadavky. Další informace o postupu posuzování shody.
  • Akreditace – Akreditace je konečná úroveň veřejné kontroly v evropském systému posuzování shody. Jeho cílem je zajistit, aby subjekty posuzování shody měly technickou způsobilost k plnění svých povinností. Více o akreditaci.
  • Oznámené subjekty – Oznámený subjekt je organizace určená zemí EU k posuzování shody určitých výrobků před jejich uvedením na trh. Více informací o oznámených subjektech.
  • Dozor nad trhem – Dozor nad trhem zajišťuje, aby nepotravinářské výrobky na trhu EU neohrožovaly evropské spotřebitele a pracovníky a aby byly chráněny další veřejné zájmy, jako je životní prostředí, bezpečnost a spravedlnost obchodu. Více o dozoru nad trhem.
  • ICSMS – Informační a komunikační systém pro dozor nad trhem (ICSMS) je platforma IT pro usnadnění komunikace mezi orgány dozoru nad trhem v zemích EU a ESVO. Více o systému ICSMS.
  • Označení CE – Označení CE znamená, že výrobek prodávaný v EU splňuje všechny platné požadavky na bezpečnost, zdraví a ochranu životního prostředí. Více o označení CE.
  • Právní metrologie – uplatňování právních požadavků na měření a měřicí přístroje. Právní předpisy EU v oblasti metrologie jsou jedním z pilířů jednotného trhu s výrobky. Cílem požadavků EU je podpora technologických inovací, ochrana zdraví a životního prostředí, zajištění veřejné bezpečnosti a podpora spravedlivého obchodu. Více o legální metrologii.
  • Vnější hranice – země EU kontrolují výrobky pocházející z území mimo EU na hranicích Unie.
  • Nový legislativní rámec – V roce 2008 byl přijat nový legislativní rámec s cílem zlepšit vnitřní trh se zbožím a posílit podmínky pro uvádění široké škály výrobků na trh EU. Přečtěte si více o novém legislativním rámci.

Volný pohyb zboží

Mnoho výrobků na trhu EU podléhá harmonizovaným pravidlům, která chrání spotřebitele, veřejné zdraví a životní prostředí. Harmonizovaná pravidla brání přijetí potenciálně odlišných vnitrostátních pravidel a zajišťují volný pohyb produktů v rámci EU. Některá odvětví však stále podléhají vnitrostátním pravidlům. Zásada volného pohybu zboží zajišťuje, aby tato pravidla nevytvářela neodůvodněné překážky obchodu.

Harmonizovaná odvětví

Harmonizovaná odvětví podléhají společným pravidlům v celé EU. Poskytují podnikům jasný a předvídatelný právní rámec. Pokud výrobci dodržují tato pravidla, jejich výrobky mohou být volně prodávány na trhu.

  • Ve většině odvětví(např. elektronická a elektrická zařízení, strojní zařízení, výtahy a zdravotnické prostředky) se právní předpisy EU omezují na základní požadavky na ochranu zdraví, bezpečnosti a životního prostředí – k prokázání souladu s těmito požadavky mohou výrobci dobrovolně používat normy nebo jiné technické specifikace.
  • V jiných odvětvích (např. automobilový průmysl a chemické látky)stanoví právní předpisy podrobné požadavky, které ukládají určitým typům výrobků stejné technické specifikace.

Neharmonizovaná odvětví

Neharmonizovaná odvětví nepodléhají společným pravidlům EU a mohou se na ně vztahovat vnitrostátní pravidla. Na tato odvětví se i nadále vztahují ustanovení Smlouvy upravující volný pohyb zboží podle článků. 34–36 SFEU. Vnitrostátní předpisy týkající se těchto výrobků podléhají oznamovacímu postupu, aby se zajistilo, že nevytvářejí nepřiměřené překážky obchodu.

Aby byl zajištěn volný pohyb zboží v neharmonizovaných odvětvích, zásada vzájemného uznávání, oznamovací postup 2015/1535 a uplatňování čl. Zásadní význam mají články 34–36 SFEU.

Rychlé odkazy