západní Balkán

Od zahájení procesu stabilizace a přidružení EU postupně uzavírá dvoustranné dohody o volném obchodu – označované jako „dohody o stabilizaci a přidružení“ – s každým z partnerů ze západního Balkánu.

  • Albánie (2009)
  • Severní Makedonie (2004)
  • Černá Hora (2010)
  • Srbsko (2013)
  • Bosna a Hercegovina (2015)
  • Kosovo* (2016)

* Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Dohody o stabilizaci a přidružení jsou nástroji, které zajišťují hospodářský rozvoj a politickou stabilizaci zemí v regionu a vytvoření úzkého a dlouhodobého přidružení mezi EU a západním Balkánem.  Dohody o stabilizaci a přidružení ve skutečnosti představují právní nástroj pro sbližování s acquis EU a postupnou integraci na trh EU.

Dohody o stabilizaci a přidružení vytvořily během přechodného období oblast volného obchodu, která nyní skončila pro všechny kromě Kosova (2026). 

Dohody předpokládají odstranění cel a nesazebních omezení dvoustranného obchodu a vztahují se na zboží ve všech kapitolách harmonizovaného systému.  Pouze několik výjimek týkajících se některých zemědělských produktů a produktů rybolovu není plně liberalizováno a podléhá sníženým clům a/nebo preferenčním množstevním koncesím.

Dohody navíc obsahují ustanovení týkající se otázek hospodářské soutěže, vysoké úrovně ochrany práv duševního vlastnictví a posílené spolupráce v celních záležitostech. Zahrnují rovněž další pravidla týkající se zejména veřejných zakázek, sbližování právních předpisů v mnoha oblastech, včetně normalizace, jakož i ustanovení o službách a usazování.

Přečtěte si více

Pravidla původu

Aby byl váš produkt způsobilý pro preferenční zacházení (nižší nebo žádné clo), musí splňovat určitá pravidla, která definují jeho původ, pravidla původu, která jsou stanovena v celoevropsko-středomořské úmluvě.

 

Chcete-li posoudit, zda váš výrobek splňujepravidla původu, a zjistit, jak připravit správné dokumenty, podívejte se do interaktivního „nástroje pro sebehodnocení pravidel původu“  v části „Můj obchodní asistent“. Další informace o tom, jak ROSA používat, jsou k dispozici.

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy