EPA – střední Afrika
Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a střední Afrikou usnadňuje občanům a podnikům z EU a Kamerunu vzájemně investovat a obchodovat a podněcovat rozvoj ve střední Africe. Zjistěte, jak může dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Kamerunem prospět vašemu obchodu.
Na první pohled
Jednání o komplexní dohodě EPA s celým regionem střední Afriky byla zahájena v roce 2003. K dnešnímu dni vstoupila v platnost dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Kamerunem, která představuje krok směrem k dosažení úplné regionální dohody.
Dohoda poskytla Kamerunu bezprecedentní volný přístup na trh EU pro všechny jeho produkty. Patří mezi ně banány, hliník, zpracované kakaové výrobky, překližky a další čerstvé a zpracované zemědělské produkty. EU těží z postupné liberalizace svých produktů na kamerunském trhu od 4. srpna 2016.
Země, které jsou příjemci pomoci
- V současné době je Kamerun jedinou zemí ve střední Africe, která provádí dohodu EPA.
- Gabon a Kongo (Brazzaville) dosud nepodepsaly dohodu o hospodářském partnerství. Kongo obchoduje s EU v rámci systému GSP EU, zatímco Gabon jako země s vyššími středními příjmy podle klasifikace Světové banky není od 1. ledna 2014 způsobilý pro systém GSP.
- Čad, Středoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Svatý Tomáš a Princův ostrov a Rovníková Guinea jsou nejméně rozvinuté země, takže využívají bezcelního a bezkvótového přístupu EU v rámci režimu EBA EU.
- EU a středoafrické regionální organizace (CEMAC a ECCAS) zkoumají možnost dosažení komplexní dohody o hospodářském partnerství prostřednictvím prozatímní dohody, kterou Kamerun již využívá.
Asymetrická ustanovení ve prospěch střední Afriky
Dohoda o hospodářském partnerství, která plně zohledňuje rozdíly v úrovni rozvoje mezi stranami, předpokládá ustanovení o asymetriích ve prospěch Kamerunu, jako je vyloučení citlivých produktů z liberalizace, dlouhá období liberalizace, pružná pravidla původu a zvláštní záruky a opatření pro některé citlivé zemědělské trhy a odvětví.
- Zatímco trhy EU jsou okamžitě a plně otevřeny, Kamerun má 15 let na to, aby se otevřel dovozu do EU. Výrobci 20 % nejcitlivějšího zboží budou navíc trvale chráněni před konkurencí.
Sazby
- EU uděluje nulové clo a nulové kvóty na dovoz z Kamerunu. Přístup na trh EU je trvalý, plný a bezplatný pro všechny výrobky.
- Kamerun postupně ruší cla na 80 % zboží, a to v průběhu 15 let. Citlivé výrobky, včetně většiny druhů masa, vína a lihovin, sladu, mléčných výrobků, mouky, některé zeleniny, dřeva a výrobků ze dřeva, použitých oděvů a textilií, obrazů a použitých pneumatik, jsou z liberalizace zcela vyloučeny.
- Pomocí možnosti vyhledávání v aplikaci Můj obchodní asistent najdete přesné informace o clech a sazbách pro váš konkrétní produkt s ohledem na zemi jeho původu a určení. V případě pochybností se obraťte na celní orgány.
Pravidla původu
Aby byl váš produkt způsobilý pro preferenční zacházení, musí splňovat pravidla původu podle dohody. Chcete-li posoudit, zda váš výrobek splňujepravidla původu, a zjistit, jak připravit správné dokumenty, podívejte se do interaktivního „nástroje pro sebehodnocení pravidel původu“ v části „Můj obchodní asistent“.
Obecné informace o pravidlech původu jsou k dispozici níže.
V současné době probíhají jednání o nových, zdokonalených pravidlech původu, která budou co nejdříve připojena k dohodě o hospodářském partnerství.
Kamerun mezitím využívá zlepšená obecná pravidla původu obsažená v nařízení Rady 2016/1076 (dříve 1528/2007) o přístupu na trh EU.
Tolerance
Tolerance obsažené v dohodě o hospodářském partnerství jsou mírnější než obvyklé tolerance. Dosahují 15 % ceny konečného produktu ze závodu namísto 10 % předpokládaných ve většině dohod EU. Na textil a oděvy se vztahují zvláštní tolerance.
Kumulace
Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a střední Afrikou zahrnuje tyto druhy kumulace:
- Dvoustranná kumulace s EU.
- Diagonální kumulace a úplná kumulace se ZZÚ a zeměmi AKT za určitých podmínek.
- Kumulace se sousedními rozvojovými zeměmi za určitých podmínek.
Přímá doprava
Důkaz o přímé přepravě musí být předložen celním orgánům země dovozu.
Navracení cla
Náhrada může být požadována za clo zaplacené z materiálů, které byly dříve dovezeny k dalšímu zpracování a poté vyvezeny do země, která podepsala dohodu o hospodářském partnerství s EU.
Podmínky na plavidlech
Ryby ulovené na volném moři a ve výlučných ekonomických zónách Kamerunu lze považovat za ryby pocházející z Kamerunu pouze tehdy, jsou-li uloveny plavidly, která splňují určitá kritéria. Tato kritéria se vztahují k místu registrace plavidla, k vlajce, pod kterou plavidlo pluje, a k jeho vlastnictví.
Neexistují žádné zvláštní požadavky na státní příslušnost posádky, velitelů nebo důstojníků. Tyto požadavky, které byly obsaženy v původní dohodě z Cotonou, byly nyní odstraněny, aby se usnadnilo udělování statusu původu rybám uloveným zeměmi EPA.
Zvláštní pravidla původu produktu
- Podívejte se na specifická pravidla původu produktu pro váš produkt prostřednictvím služby Můj obchodní asistent
Požadavky na výrobek
Technická pravidla a požadavky
- Seznamte se s technickými požadavky, pravidly a postupy[link], které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
- V databázi My Trade Assistant vyhledejte konkrétní pravidla a předpisy vztahující se na váš produkt a jeho zemi původu.
Požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost SPS
- Seznamte se s obecnými zdravotními, bezpečnostními, sanitárními a fytosanitárními normami, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
- V databázi My Trade Assistant vyhledejte pravidla týkající se zdraví, bezpečnosti a sanitárních a fytosanitárních opatření, která se vztahují na váš výrobek a jeho zemi původu.
Dokumenty a postupy celního odbavení
Doklady o původu
- Chcete-li se stát schváleným vývozcem, musíte být schopni prokázat celním orgánům status původu vašich produktů, jakož i veškeré další požadavky, které mohou uložit.
Celní orgány mohou v případě zneužití odejmout status schváleného vývozce. Chcete-li se o postupech dozvědět více, obraťte se na celní orgány.
- Aby se na produkty pocházející z Kamerunu vztahovaly preferenční celní sazby, musí k nim být přiložen doklad o původu. Doklad o původu zůstává v platnosti po dobu 10 měsíců. To může být buď:
- Průvodní osvědčení EUR.1 - vydané celními orgány země vývozu. Vývozce (nebo zplnomocněný zástupce), který žádá o osvědčení, musí být připraven předložit na požádání doklady prokazující status původu dotčených produktů a splnit ostatní požadavky protokolu o pravidlech původu.
- prohlášení na faktuře – vydané kterýmkoli vývozcem pro zásilky v hodnotě 6 000 EUR nebo nižší nebo schválenými vývozci pro zásilky jakékoli hodnoty. Při vyplňování prohlášení na faktuře byste měli být připraveni předložit doklady prokazující status původu vašich produktů.
Další dokumenty
- Další dokumenty a postupy týkající se celního odbavení[link] potřebné k dovozu do Evropské unie.
Duševní vlastnictví a zeměpisná označení
- Konkrétní informace o právních předpisech EU v oblasti duševního vlastnictví a zeměpisných označení, jakož i o politice EU v oblasti práv duševního vlastnictví vůči nejméně rozvinutým a rozvojovým zemím
- Najděte obecné informace o duševním vlastnictví a zeměpisných označeních
Obchod se službami
- Konkrétní informace o trhu EU se službami
- Obecné informace o pravidlech, předpisech a zařízeních upravujících obchod službami
Veřejné zakázky
- Konkrétní informace o trhu EU s veřejnými zakázkami
- Obecné informace o právních předpisech v oblasti zadávání veřejných zakázek, pravidlech a přístupu na různé trhy
Investice
- Konkrétní informace o investicích ze zahraničí do EU
- Najděte si obecné informace, které vám umožní investovat v zahraničí
Ostatní (hospodářská soutěž, obchod a udržitelný rozvoj)
Mediace a rozhodčí řízení
Nedávno byl rozhodnutím Rady 2019/1954 přijat jednací řád pro mediaci a rozhodčí řízení, jakož i kodex chování rozhodců.
Hospodářská soutěž
- Od roku 2014 EU zastavila vývozní subvence na všechny produkty vyvážené do všech zemí EPA.
- EU minimalizovala opatření, která narušují výrobu a obchod
- Pokud je místní průmysl ohrožen kvůli prudkému nárůstu dovozu z Evropy, dohoda o hospodářském partnerství umožňuje Kamerunu zahájit opatření na ochranu citlivých odvětví.
Rozvojová spolupráce
Aby bylo možné plně využít obchodních preferencí dohody o hospodářském partnerství, obsahuje dohoda rovněž složku týkající se spolupráce. Hlavními prioritními oblastmi rozvojové spolupráce, které EU a Kamerun určily, jsou:
- rozvoj základní regionální infrastruktury;
- zemědělství a zajišťování potravin;
- průmysl, diverzifikace a konkurenceschopnost ekonomik;
- posílení regionální integrace;
- zlepšení podnikatelského prostředí;
- Podpora provádění pravidel souvisejících s obchodem.
Udržitelný rozvoj
Dohody o hospodářském partnerství jsou výslovně založeny na „základních a základních“ prvcích stanovených vdohodě z Cotonou, tj. lidských právech, demokratických zásadách, právním státu a řádné správě věcí veřejných. Dohody o hospodářském partnerství tak obsahují jedny z nejsilnějších formulací o právech a udržitelném rozvoji, které jsou k dispozici v dohodách EU.
- „Doložkou o nevykonávání“ se rozumí, že „vhodná opatření“ (jak je stanoveno v dohodě z Cotonou) mohou být přijata, pokud některá ze stran neplní své povinnosti týkající se podstatných prvků. To může zahrnovat pozastavení obchodních výhod.
- Smíšený výbor dohody o hospodářském partnerství má za úkol sledovat a posuzovat dopad provádění dohody na udržitelný rozvoj smluvních stran. V souladu s dohodou z Cotonou má občanská společnost a poslanci jasnou úlohu.
Užitečné odkazy a dokumenty
- Můj obchodní asistent – vše, co potřebujete vědět o vašem konkrétním vývozu/dovozu z/do EU
- Úplné znění prozatímní dohody o hospodářském partnerství mezi EU a střední Afrikou