Práva duševního vlastnictví a zeměpisná označení

Pokud máte vy nebo vaše firma duševní vlastnictví založené na jedinečných nápadech, inovacích nebo značkách, musí být chráněno. Zde je průvodce různými možnostmi, které existují pro ochranu různých typů duševního vlastnictví, spolu s informacemi o tom, jak vymáhat vaše práva. Můžete se také dozvědět více o politice EU v oblasti práv duševního vlastnictví a o dohodách, které EU uzavřela s jinými zeměmi na ochranu podniků v EU.

Obchodní politika EU a duševní vlastnictví

EU podporuje přísné normy v oblasti práv duševního vlastnictví, které mají dopad na podniky a spotřebitele v EU i v zahraničí. EU usiluje o pevný a předvídatelný právní rámec v oblasti práv duševního vlastnictví pro mezinárodní obchod, včetně:

  • Práva duševního vlastnictví, která podporují inovace, zaručují původ výrobků a zajišťují jejich pravost, doprovázená zakazujícími opatřeními proti jakémukoli porušení těchto práv.
  • Práva duševního vlastnictví, která chrání spotřebitele před padělanými výrobky, jež nesplňují zdravotní a bezpečnostní normy EU.

Aby se zabránilo porušování práv duševního vlastnictví, přijala EU revidovanou strategii pro prosazování práv duševního vlastnictví ve třetích zemích, která se zaměřuje na:

  • reakce na nedávné změny v mezinárodním prostředí duševního vlastnictví, včetně digitalizace všech částí hospodářství a nově zjištěných mezer v právních předpisech a prosazování práv duševního vlastnictví.
  • poskytnout Evropské komisi nezbytné nástroje, aby mohla účinněji reagovat na současné výzvy.

Jako člen Světové obchodní organizace (WTO) a Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) je EU signatářem mezinárodních dohod o právech duševního vlastnictví, jako je Dohoda o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPs). Dohoda TRIPS stanoví minimální normy ochrany práv duševního vlastnictví, které má každá země poskytovat, a postupy pro řešení sporů souvisejících s právy duševního vlastnictví.

 

Práva duševního vlastnictví v dohodě TRIPS zahrnují:

Práva duševního vlastnictví v obchodních dohodách EU

EU vyjednává kapitoly o právech duševního vlastnictví ve svých obchodních dohodách s dalšími zeměmi a regiony. Cílem je zajistit, aby oba obchodní partneři dodržovali stejné normy ochrany duševního vlastnictví.

  • Obchodní dohody EU jdou nad rámec dohod WTO TRIPS a řeší konkrétní obavy týkající se práv duševního vlastnictví s těmito zeměmi.
  • Více informací o pravidlech v oblasti práv duševního vlastnictví v obchodních dohodách EU naleznete zde.

Politika EU v oblasti práv duševního vlastnictví vůči rozvojovým zemím

EU podporuje zlepšování a prosazování norem v oblasti práv duševního vlastnictví v rozvojových zemích. I když je lepší ochrana práv duševního vlastnictví důležitá pro podniky v EU, přitahuje také přenos technologií, zahraniční investice, výzkum a inovace ve prospěch rozvojových zemí.

EU poskytuje řadu nástrojů a programů technické pomoci s cílem pomoci rozvojovým zemím posílit práva duševního vlastnictví.

EU je rovněž odhodlána chránit výtvory, vynálezy a průmyslové vzory EU.

Abychom vám pomohli vypracovat politiky a postupy na ochranu hodnoty vašich nápadů a výtvorů, poskytuje zpráva EU o ochraně a prosazování práv duševního vlastnictví společnostem, zejména malým podnikům, informace o možných rizicích pro jejich duševní vlastnictví při podnikání v některých zemích nebo s některými zeměmi v zahraničí.

Přenos technologií

EU a její členské státy jsou odhodlány podporovat přenos technologií, zejména do nejméně rozvinutých zemí.

  • EU se domnívá, že politiky zaměřené na rozvoj silného režimu práv duševního vlastnictví mohou rozvojovým zemím pomoci těžit ze zvýšeného přístupu k zahraničním technologiím.
  • Zahraniční společnosti s větší pravděpodobností udělují licence na znalosti a spolupracují na společných projektech, pokud existuje účinný systém práv duševního vlastnictví.

Najděte užitečné informace pro podniky o přenosu technologií a záležitostech duševního vlastnictví.

Politika EU v oblasti přístupu k lékům

EU je odhodlána usnadnit přístup k léčivým přípravkům v rozvojových zemích a usiluje o nalezení správné rovnováhy mezi ochranou práv duševního vlastnictví farmaceutických společností, které stojí v čele výzkumu nových léčivých přípravků, a potřebou zajistit, aby tyto léčivé přípravky byly dostupné lidem na celém světě. EU proto přizpůsobuje svůj přístup k právům duševního vlastnictví souvisejícím s léčivými přípravky potřebám a úrovni rozvoje svých obchodních partnerů.

EU se zabývá různými otázkami týkajícími se cenové dostupnosti, přístupnosti, přístupnosti, přijatelnosti, kvality a používání léčivých přípravků v zemích s nízkými a středními příjmy tím, že podporuje:

  • celosvětové zdravotnické organizace a iniciativy;
  • systémy veřejné zdravotní péče v zemích s nízkými a středními příjmy;
  • výzkum a vývoj léčivých přípravků potřebných v zemích s nízkými a středními příjmy;
  • obchodní pravidla, která usnadňují přístup k lékům.

Další informace o opatřeních EU v oblasti celosvětového zdraví pro země s nízkými a středními příjmy.

Rychlé odkazy