Práva duševného vlastníctva a zemepisné označenia

Ak máte vy alebo váš podnik duševné vlastníctvo založené na jedinečných nápadoch, inováciách alebo značkách, musí byť chránené. Tu je sprievodca rôznymi možnosťami, ktoré existujú na ochranu rôznych druhov duševného vlastníctva, spolu s informáciami o tom, ako presadzovať svoje práva. Môžete sa tiež dozvedieť viac o politike EÚ v oblasti práv duševného vlastníctva a dohodách, ktoré EÚ uzavrela s inými krajinami na ochranu podnikov EÚ.

Obchodná politika EÚ a duševné vlastníctvo

EÚ podporuje prísne normy v oblasti práv duševného vlastníctva, ktoré majú vplyv na podniky a spotrebiteľov v EÚ aj v zahraničí. EÚ sa usiluje o pevný a predvídateľný právny rámec v oblasti práv duševného vlastníctva pre medzinárodný obchod vrátane:

  • Práva duševného vlastníctva, ktoré podporujú inovácie, zaručujú pôvod výrobkov a zabezpečujú ich pravosť, spolu s obmedzujúcimi opatreniami proti akémukoľvek porušovaniu týchto práv.
  • Práva duševného vlastníctva, ktoré chránia spotrebiteľov pred falšovanými výrobkami, ktoré nespĺňajú zdravotné a bezpečnostné normy EÚ.

S cieľom zabrániť porušovaniu práv duševného vlastníctva prijala EÚ revidovanú stratégiu presadzovania práv duševného vlastníctva v tretích krajinách, ktorá sa zameriava na:

  • reagovať na nedávne zmeny v medzinárodnom prostredí duševného vlastníctva vrátane digitalizácie všetkých častí hospodárstva a novo identifikovaných medzier v právnych predpisoch v oblasti duševného vlastníctva a v ich presadzovaní.
  • poskytnúť Európskej komisii potrebné nástroje, aby mohla účinnejšie reagovať na súčasné výzvy.

Ako člen Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) je EÚ signatárom medzinárodných dohôd o právach duševného vlastníctva, ako je Dohoda o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva (TRIP). V dohode TRIPS sa stanovujú minimálne normy ochrany práv duševného vlastníctva, ktoré má poskytovať každá krajina, a postupy urovnávania sporov súvisiacich s právami duševného vlastníctva.

 

Práva duševného vlastníctva v dohode TRIPS zahŕňajú:

Práva duševného vlastníctva v obchodných dohodách EÚ

EÚ rokuje o kapitolách o právach duševného vlastníctva vo svojich obchodných dohodách s inými krajinami a regiónmi. Cieľom je zabezpečiť, aby obaja obchodní partneri mali rovnaké normy ochrany duševného vlastníctva.

  • Obchodné dohody EÚ presahujú rámec dohôd WTO o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva a zaoberajú sa konkrétnymi obavami týkajúcimi sa práv duševného vlastníctva v súvislosti s týmito krajinami.
  • Viac informácií o pravidlách v oblasti práv duševného vlastníctva v obchodných dohodách EÚ nájdete tu.

Politika EÚ v oblasti práv duševného vlastníctva vo vzťahu k rozvojovým krajinám

EÚ podporuje zlepšovanie a presadzovanie noriem v oblasti práv duševného vlastníctva v rozvojových krajinách. Hoci lepšia ochrana práv duševného vlastníctva je dôležitá pre podniky EÚ, priťahuje aj transfer technológií, zahraničné investície, výskum a inovácie v prospech rozvojových krajín.

EÚ poskytuje celý rad nástrojov a programov technickej pomoci na pomoc rozvojovým krajinám pri posilňovaní práv duševného vlastníctva.

EÚ je tiež odhodlaná chrániť výtvory, vynálezy a dizajny EÚ.

S cieľom pomôcť vám vypracovať politiky a postupy na ochranu hodnoty vašich nápadov a výtvorov poskytuje správa EÚ o ochrane a presadzovaní práv duševného vlastníctva spoločnostiam, najmä malým podnikom, informácie o potenciálnych rizikách pre ich duševné vlastníctvo pri zapájaní sa do obchodných činností v určitých krajinách v zahraničí alebo s nimi.

Prenos technológií

EÚ a jej členské štáty sú odhodlané podporovať transfer technológií, najmä do najmenej rozvinutých krajín.

  • EÚ je presvedčená, že politiky zamerané na rozvoj silného režimu práv duševného vlastníctva môžu rozvojovým krajinám pomôcť využívať lepší prístup k zahraničným technológiám.
  • Zahraničné spoločnosti budú s väčšou pravdepodobnosťou udeľovať licencie na znalosti a spolupracovať na spoločných projektoch, keď bude zavedený účinný systém práv duševného vlastníctva.

Nájdite užitočné informácie pre podniky o prenose technológií a otázkach duševného vlastníctva.

Politika EÚ v oblasti prístupu k liekom

EÚ je odhodlaná uľahčiť prístup k liekom v rozvojových krajinách a jej cieľom je nájsť správnu rovnováhu medzi ochranou práv duševného vlastníctva farmaceutických spoločností, ktoré sú na čele výskumu nových liekov, a potrebou zabezpečiť, aby boli tieto lieky dostupné ľuďom na celom svete. EÚ preto prispôsobuje svoj prístup k právam duševného vlastníctva súvisiacim s farmaceutickými výrobkami potrebám a úrovni rozvoja svojich obchodných partnerov.

EÚ rieši rôzne otázky týkajúce sa cenovej dostupnosti, prístupnosti, prijateľnosti, kvality a používania liekov v krajinách s nízkymi a strednými príjmami tým, že podporuje:

  • globálne zdravotnícke organizácie a iniciatívy;
  • systémy verejného zdravotníctva v krajinách s nízkymi a strednými príjmami;
  • výskum a vývoj (R&D) liekov potrebných v krajinách s nízkymi a strednými príjmami;
  • obchodné pravidlá, ktoré uľahčujú prístup k liekom.

Viac informácií o opatreniach EÚ v oblasti globálneho zdravia pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami.

Rýchle odkazy