Dohody o hospodárskom partnerstve (DHP)
Informácie o dohodách o hospodárskom partnerstve (DHP) EÚ s africkými, karibskými a tichomorskými (AKT) partnermi.
V skratke
Dohody ohospodárskom partnerstve (DHP) sú obchodné a rozvojové dohody dojednané medzi EÚ a africkými, karibskými a tichomorskými (AKT) krajinami. V plnej miere a okamžite otvárajú trhy EÚ, zatiaľ čo partneri z krajín AKT sa počas prechodných období otvárajú len čiastočne dovozu do EÚ.
Dohody o hospodárskom partnerstve:
- ide o proces, ktorý pochádza od podpísania Dohody z Cotonou.
- sú „prispôsobené“ tak, aby vyhovovali špecifickým regionálnym podmienkam.
- sú dohody v súlade s pravidlami WTO, ale presahujú rámec tradičných dohôd o voľnom obchode, zameriavajú sa na rozvoj AKT, berúc do úvahy ich sociálno-ekonomickú situáciu a zahŕňajú spoluprácu a pomoc s cieľom pomôcť krajinám AKT využívať výhody týchto dohôd.
- poskytnúť priestor pre rozsiahlu obchodnú spoluprácu v oblastiach, ako sú hygienické normy a iné štandardy.
- vytvoriť spoločné inštitúcie, ktoré monitorujú vykonávanie dohôd a riešia otázky obchodu kooperatívnym spôsobom.
- sú navrhnuté tak, aby boli hnacou silou zmien, ktoré pomôžu naštartovať reformy a prispejú k dobrej správe hospodárskych záležitostí. To pomôže partnerom AKT prilákať investície a podporiť ich hospodársky rast.
Zvýhodnené krajiny
Celkovo už DHP vykonáva 32 krajín AKT v 7 regiónoch:
- Stredná Afrika — Kamerun
- Východná a južná Afrika (ESA) – Komory, Madagaskar, Maurícius, Seychely a Zimbabwe. Tu nájdete dohodu s osobitnými ustanoveniami.
- Východoafrické spoločenstvo
- Juhoafrické rozvojové spoločenstvo (SADC) – Botswana, Svazijsko, Lesoth, Mozambik, Namíbia, Južná Afrika
- Západná Afrika — Pobrežie Slonoviny a Ghana
- Carribean — Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikánska republika, Grenada, Guyana, Jamajka, Svätá Lucia, Svätý Vincent, Svätý Krištof a Nevis, Surinam, Trinidad a Tobago.
- Tichomorie — Fidži, Papua-Nová Guinea, Samoa a Šalamúnove ostrovy.
Dva regióny v Afrike – západná Afrika a Východoafrické spoločenstvo (EAC) – ešte musia dokončiť svoje procesy podpisovania, zatiaľ čo členské štáty EÚ a 15 zo 16 západoafrických krajín a 2 z 5 krajín EAC podpísali tieto regionálne DHP.
Pozri prehľad vykonávania DHP v rôznych partnerských krajinách.
Asymetrické ustanovenia v prospech krajín AKT
V dohodách o hospodárskom partnerstve sa predpokladajú asymetrie v prospech krajín AKT, ako je vylúčenie citlivých výrobkov z liberalizácie, dlhé liberalizačné obdobia, pružné pravidlá pôvodu a osobitné záruky a opatrenia v oblasti poľnohospodárstva, potravinovej bezpečnosti a ochrany začínajúcich priemyselných odvetví.
- Zatiaľ čo trhy EÚ sú okamžite a úplne otvorené, krajiny AKT majú 15 rokov na to, aby sa otvorili dovozu z EÚ (s ochranou citlivých dovozov) a vo výnimočných prípadoch až 25 rokov. Okrem toho výrobcovia 20 % najcitlivejších výrobkov budú požívať trvalú ochranu pred hospodárskou súťažou.
Sadzby
- EÚ poskytuje nulové clá a nulové kvóty na dovoz z krajín AKT. Prístup na trh EÚ je trvalý, úplný a bezplatný pre všetky výrobky z DHP
- Krajiny AKT postupne rušia clá v priebehu 15 – 25 rokov. Citlivé výrobky, ako sú potraviny, možno úplne vylúčiť z liberalizácie. Ak sa dovoz určitého tovaru EÚ do krajín AKT náhle prudko zvýši, uplatňujú sa ochranné opatrenia, ako sú dovozné kvóty. Niektoré DHP umožňujú krajinám AKT uložiť nové clá z osobitných dôvodov súvisiacich s rozvojom.
- Ak chcete nájsť presné informácie o clách a clách pre váš konkrétny výrobok, použite možnosť vyhľadávania môjho obchodného asistenta, pričom sa zohľadní krajina jeho pôvodu a určenia. V prípade pochybností sa obráťte na vaše colné orgány.
Pravidlá pôvodu
Pružné pravidlá pôvodu umožňujú krajinám AKT vyvážať výrobky s vstupmi z iných krajín, najmä v kľúčových odvetviach – poľnohospodárstve, rybnom hospodárstve, textilnom a odevnom priemysle. Napríklad textilný výrobok môže vstúpiť do EÚ bez cla, ak sa aspoň jedna etapa jeho výroby – tkanie alebo pletenie – uskutočnila v krajine DHP.
Pred vývozom/dovozom sa uistite, že:
- Skontrolujte pravidlá pôvodu, ktoré sa vzťahujú na váš výrobok, vo formulári vyhľadávania
- Poraďte sa s vašimi colnými orgánmi.
Tolerancia
Tolerancie uvedené v DHP sú miernejšie ako obvyklé. Predstavujú 15 % ceny konečného výrobku zo závodu namiesto 10 % predpokladaných vo väčšine dohôd EÚ. V prípade textilu a odevov sa budú uplatňovať osobitné tolerancie.
Kumulácia
Všeobecné ustanovenia EPA zahŕňajú tieto druhy kumulácie:
- Dvojstranná kumulácia s EÚ
- Diagonálna kumulácia a úplná kumulácia so ZKÚ a krajinami AKT. V ustanoveniach uplatniteľných v jednotlivých DHP sa môžu vyskytnúť rozdiely. Skontrolujte príslušné ustanovenia pre každú DHP. Vo väčšine implementovaných dohôd o hospodárskom partnerstve sa bude kumulácia so všetkými krajinami AKT (ako sa vymedzuje v každej DHP) uplatňovať len vtedy, ak:
- krajiny zapojené do získania statusu pôvodu uzavreli dohody o administratívnej spolupráci;
- vstupy a konečné výrobky získali status pôvodu uplatnením rovnakých pravidiel pôvodu ako tie, ktoré sú zahrnuté v DHP.
- Kumulácia so susednými rozvojovými krajinami. Materiály s pôvodom v susednej rozvojovej krajine (podliehajúcej súvislej zemepisnej jednotke) inej ako štát AKT sa môžu považovať za materiály s pôvodom v štátoch DHP, ak sú začlenené do tam získaného výrobku. Upozorňujeme, že:
- Zoznam toho, čo sa považuje za susednú krajinu, je pripojený ku každému protokolu.
- Aby sa tento druh kumulácie mohol uplatniť, musia o ňu požiadať krajiny DHP.
- V tomto prípade sú pravidlá pôvodu uplatniteľné na vstupy pochádzajúce zo susedných krajín vymedzené v každej DHP.
V prípade SADC-DHP, ktorá sa predbežne vykonáva od 16. septembra 2016, existujú dva ďalšie typy kumulácie, ktoré nahrádzajú ustanovenia týkajúce sa kumulácie so susednými rozvojovými krajinami. Sú to:
- Kumulácia, pokiaľ ide o materiály, na ktoré sa v Európskej únii vzťahuje oslobodenie od cla podľa doložky najvyšších výhod (DNV)
- Kumulácia, pokiaľ ide o materiály s pôvodom v iných krajinách, ktoré využívajú zvýhodnený a bezkvótový prístup do Európskej únie
V praxi to umožňuje krajinám SADC-DHP kumulovať pôvod všetkých materiálov, ktoré sa môžu dovážať do EÚ za nulové clo (ide o rámec preferenčnej dohody s EÚ – vrátane VSP – alebo na základe doložky najvyšších výhod). Preto sa pre signatárske krajiny DHP stanovuje „globálna kumulácia“ materiálov s nulovým clom bez ohľadu na ich pôvod.
Priama doprava
Colným orgánom dovážajúcej krajiny sa musí predložiť dôkaz o priamej preprave.
Uplatňuje sa priama doprava medzi štátom východnej a južnej Afriky (ESA) a EÚ (alebo cez územie iných krajín uvedených v článkoch o kumulácii). Pôvodné výrobky sa môžu prepravovať potrubím cez iné územie, ako je územie štátu VJA alebo EÚ.
Uplatňuje sa priama doprava medzi tichomorským štátom a EÚ (alebo cez územie iných krajín uvedených v článkoch o kumulácii). Rovnaká zásada sa uplatňuje na prepravu tovaru medzi štátmi CARIFORUM-u a EÚ.
V prípade SADC-DHP sa prísnejšie podmienky ustanovenia o priamej doprave nahrádzajú novým systémom nazvaným „nezmeniť“. Pravidlo nemennosti umožňuje prekládku, skladovanie a rozdeľovanie zásielok na území tretích krajín.
Vrátenie cla
Znamená to, že náhradu možno požadovať za clo zaplatené za materiály, ktoré boli predtým dovezené na ďalšie spracovanie a potom vyvezené do krajiny, ktorá podpísala dohodu o hospodárskom partnerstve s EÚ.
Podmienky plavidiel
Ryby ulovené na otvorenom mori a vo výhradných hospodárskych zónach krajín DHP sa môžu považovať za pochádzajúce z krajiny DHP, len ak sú ulovené plavidlami, ktoré spĺňajú určité kritériá. Tieto kritériá sa týkajú miesta registrácie plavidla, vlajky, pod ktorou sa plaví, a ich vlastníctva.
Upozorňujeme, že podľa pravidiel pôvodu DHP neexistuje žiadna osobitná požiadavka na štátnu príslušnosť posádky, kapitánov lodí alebo dôstojníkov. Tieto požiadavky, ktoré boli uvedené v pôvodnej dohode z Cotonou, sa teraz odstránili, aby sa uľahčilo udeľovanie pôvodu rýb ulovených krajinami DHP.
Vzhľadom na ustanovenia o kumulácii môžu tieto podmienky splniť rôzne štáty DHP.
Špecifické pravidlá pôvodu pre výrobky
Osobitné pravidlá pre výrobky sú uvedené v prílohe II ku každému protokolu. V prípade niektorých DHP sú však niektoré miernejšie pravidlá uvedené v prílohe 2A.
- Na vyhľadanie pravidiel vzťahujúcich sa na váš konkrétny výrobok podľa krajiny pôvodu a krajiny určenia použite možnosť vyhľadávania môjho obchodného asistenta.
- Pravidlá pôvodu ovocie DHP
- Pravidlá pôvodu rybolovu v rámci DHP
- Pravidlá pôvodu éterické oleje DHP
- Pravidlá pôvodu remeselná výroba podľa DHP
- Pravidlá pôvodu guma DHP
- Pravidlá pôvodu kakaa DHP
- Pravidlá pôvodu oblečenia v rámci DHP
- Pravidlá pôvodu Elektrické zariadenia DHP
- Pravidlá pôvodu – DHP s kožami
- Pravidlá pôvodu mäso DHP
- Pravidlá pôvodu dreva v rámci DHP
Výnimky
V nadväznosti na tieto ustanovenia sa v rámci rôznych dohôd o hospodárskom partnerstve udelili výnimky z osobitného pravidla pre výrobok. Dohoda o hospodárskom partnerstve s krajinami CARIFORUM-u napríklad udelila Dominikánskej republike výnimku (pozri dohodu o hospodárskom partnerstve Cariforum o osobitnom pravidle pre odevy), VJA a tichomorskéDHP udelili jednu výnimku pre konzervované tuniaky (osobitné pravidlo pre konzervované tuniaky pozri v dohode ESA EPA) anapokon krajinám SADC-DHP boli udelené výnimky vo viacerých oblastiach vrátane tuniaka a homára. (v prípade Namíbie pozri osobitné pravidlo pre tuniaka dlhoplutvého a Mozambik ako osobitné pravidlo pre krevety, garnáty a homáre).
Dôkazy o pôvode
- Aby ste sa mohli stať schváleným vývozcom, musíte byť schopní preukázať svojim colným orgánom status pôvodu vašich výrobkov, ako aj akékoľvek iné požiadavky, ktoré môžu uložiť.
Colné orgány môžu v prípade zneužitia status schváleného vývozcu odňať. Ak sa chcete dozvedieť viac o postupoch, obráťte sa na vaše colné orgány.
- Na to, aby boli výrobky s pôvodom v krajinách DHP oprávnené na preferenčné colné sadzby, musia byť sprevádzané dôkazom o pôvode. Dôkaz o pôvode zostáva v platnosti 10 mesiacov. Môže to byť buď
- sprievodné osvedčenie EUR.1 – vydané colnými orgánmi vyvážajúcej krajiny. Vývozca (alebo splnomocnený zástupca), ktorý žiada o osvedčenie, musí byť na požiadanie pripravený predložiť doklady preukazujúce status pôvodu príslušných výrobkov a spĺňať ostatné požiadavky protokolu o pravidlách pôvodu.
- fakturačné vyhlásenie – vystavené ktorýmkoľvek vývozcom na zásielky v hodnote 6000 EUR alebo menej alebo schválenými vývozcami na zásielky akejkoľvek hodnoty
- Pri vypĺňaní fakturačného vyhlásenia by ste mali byť pripravení predložiť doklady preukazujúce status pôvodu vašich výrobkov a spĺňať ostatné požiadavky protokolu o pravidlách pôvodu.
Príslušné vzory sprievodného osvedčenia EUR.1 a vyhlásenia na faktúre možno nájsť v každej dohode DHP ako prílohy v rámci protokolu týkajúceho sa vymedzenia pojmu „pôvodné výrobky“ a metód administratívnej spolupráce.
Požiadavky na výrobky
Technické pravidlá a požiadavky
- Informácie o technických požiadavkách, pravidlách a postupoch, ktoré musí tovar spĺňať, aby mohol byť dovezený do Európskej únie.
- Vyhľadajte osobitné pravidlá a predpisy platné pre váš výrobok a krajinu jeho pôvodu v databázeobchodných asistentov. Ak sichcete pozrieť požiadavky na váš výrobok, musíte najprv zistiť jeho colný kód. Ak nepoznáte colný kód, môžete ho vyhľadať s názvom vášho výrobku vo vstavanom vyhľadávači.
Zdravotné a bezpečnostné požiadavky SPS
- Informácie o zdravotných, bezpečnostných, sanitárnych a fytosanitárnych normách, ktoré musí tovar spĺňať, aby sa mohol dovážať do Európskej únie.
- Vyhľadať v databáze obchodných asistentov pravidlá týkajúce sa zdravia, bezpečnosti a sanitárnych a fytosanitárnych opatrení, ktoré sa vzťahujú na váš výrobok a krajinu jeho pôvodu. Ak sichcete pozrieť požiadavky na váš výrobok, musíte najprv zistiť jeho colný kód. Ak nepoznáte daný colný kód, môžete ho vyhľadať podľa názvu vášho výrobku pomocou integrovaného vyhľadávača.
Dokumenty a postupy colného konania
Postupy preukazovania a overovania pôvodu
Opis spôsobu, ako preukázať pôvod vašich výrobkov na uplatnenie preferenčnej sadzby, a pravidiel týkajúcich sa overovania pôvodu colnými orgánmi, nájdete v oddiele o pravidlách pôvodu.
Iné dokumenty
Informácie o ďalších dokumentoch colného konania a postupoch potrebných na dovoz do Európskej únie.
Duševné vlastníctvo a zemepisné označenia
- Nájsť konkrétne informácie o právnych predpisoch EÚ v oblasti duševného vlastníctva a zelenej infraštruktúry, ako aj o politike EÚ v oblasti práv duševného vlastníctva voči najmenej rozvinutým a rozvojovým krajinám
- Všeobecné informácie o duševnom vlastníctve a zemepisných označeniach
Obchod so službami
- Nájsť konkrétne informácie o trhu EÚ so službami
- Všeobecné informácie o pravidlách, predpisoch a zariadeniach, ktorými sa riadi obchod so službami
Verejné obstarávanie
- Nájsť konkrétne informácie o trhu verejného obstarávania v EÚ
- Všeobecné informácie o právnych predpisoch týkajúcich sa verejného obstarávania, pravidlách a prístupe na rôzne trhy
Investície
- Nájsť konkrétne informácie o investíciách zo zahraničia do EÚ
- Nájdite všeobecné informácie na umožnenie vašej investície v zahraničí
Iné (hospodárska súťaž, obchod a trvalo udržateľný rozvoj)
Hospodárska súťaž
- EÚ od roku 2014 zastavila vývozné dotácie na všetky výrobky vyvážané do krajín DHP.
- EÚ minimalizovala opatrenia s výrobou a deformáciou obchodu
- Ak je miestny priemysel ohrozený nárastom dovozu z Európy, dohody o hospodárskom partnerstve umožňujú spustenie opatrení na ochranu priemyselných odvetví a začínajúcich priemyselných odvetví.
Udržateľný rozvoj
Dohody o hospodárskom partnerstve sú výslovne založené na „základných a základných“ prvkoch dohody zCotonou, t. j. ľudských právach, demokratických zásadách, právnom štáte a dobrej správe vecí verejných. Dohody o hospodárskom partnerstve teda obsahujú niektoré z najsilnejších formulácií o právach a udržateľnom rozvoji, ktoré sú k dispozícii v dohodách EÚ.
- „Doložka o nevykonaní“ znamená, že „primerané opatrenia“ (ako sa stanovuje v Dohode z Cotonou) možno prijať, ak niektorá zo strán neplní svoje záväzky týkajúce sa podstatných prvkov. To môže zahŕňať pozastavenie obchodných výhod.
- Úlohou spoločných inštitúcií DHP je monitorovať a hodnotiť vplyv vykonávania DHP na trvalo udržateľný rozvoj zmluvných strán. V súlade s Dohodou z Cotonou má občianska spoločnosť a poslanci parlamentu jasnú úlohu.
Regionálne začlenenie
Cieľom dohôd o hospodárskom partnerstve je prispieť k regionálnej hospodárskej integrácii. V regionálnych preferenčných doložkách v dohodách o hospodárskom partnerstve sa stanovuje, že krajiny v tom istom regióne si navzájom poskytujú aspoň rovnaké výhody ako EÚ.
Dohody o hospodárskom partnerstve sa preto týkajú obchodu medzi krajinami v DHP, ako aj obchodu s EÚ.
- EÚ poskytuje rozvojovú pomoc a opatrenia na budovanie obchodných kapacít na podporu poľnohospodárov z krajín AKT pri dodržiavaní sanitárnych, fytosanitárnych a iných poľnohospodárskych noriem.
Posilnenie kapacít a technická pomoc
Spolu s každou DHP poskytuje EÚ technickú pomoc pre obchod. To pomáha krajinám prispôsobiť ich colné postupy a znížiť administratívnu záťaž. Pre vás to znamená menej ťažkostí pri styku s colnými orgánmi.
Užitočné odkazy a dokumenty
Pozri brožúru Putting Partnership into practice (Putting Partnership in practice). Dohody o hospodárskom partnerstve (DHP) medzi EÚ a africkými, karibskými a tichomorskými krajinami (AKT)