DHP SADC – Juhoafrické rozvojové spoločenstvo
Dohoda o hospodárskom partnerstve (DHP) medzi EÚ a SADC uľahčuje ľuďom a podnikom z týchto dvoch regiónov vzájomné investovanie a obchod a podnecuje rozvoj v celej južnej Afrike. Zistite, ako môže dohoda o hospodárskom partnerstve EÚ s piatimi štátmi SADC prospieť vášmu obchodu.
Dohoda v skratke
The EU - Southern African Development Community (SADC) Economic Partnership Agreement (EPA) states comprising Botswana, Lesotho, Mozambique, Namibia, South Africa and Eswatini (formerly Swaziland) signed the SADC EPA agreement on 10 June 2016. Dohoda o hospodárskom partnerstve predbežne nadobudla platnosť 10. októbra 2016, pričom Mozambik ju predbežne vykonáva od 4. februára 2018.
SADC-DHP je obchodná dohoda zameraná na rozvoj, ktorá poskytuje asymetrický prístup partnerom v skupine SADC-DHP. Môžu chrániť citlivé výrobky pred úplnou liberalizáciou a zaviesť ochranné opatrenia, keď dovoz z EÚ rastie príliš rýchlo. V kapitole o spolupráci sa uvádzajú oblasti súvisiace s obchodom, ktoré môžu využívať financovanie. Dohoda obsahuje aj kapitolu o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorá sa zaoberá sociálnymi a environmentálnymi otázkami.
Pokiaľ ide o obchod s tovarom, nový prístup na trh zahŕňa lepšie obchodné podmienky najmä v poľnohospodárstve a rybnom hospodárstve vrátane vína, cukru, produktov rybného hospodárstva, kvetov a konzervovaného ovocia. Na svojej strane získa EÚ zmysluplný nový prístup na trh Juhoafrickej colnej únie (výrobky zahŕňajú pšenicu, jačmeň, syr, mäsové výrobky a maslo).
Zvýhodnené krajiny
- Botswana
- Lesotho
- Mozambik
- Namíbia
- Južná Afrika
- Eswatini (Svazijsko)
Ďalší šiesti členovia regiónu Juhoafrického rozvojového spoločenstva – Konžská demokratická republika, Madagaskar, Malawi, Maurícius, Zambia a Zimbabwe – sú súčasťou dohôd o hospodárskom partnerstve s EÚ alebo o nich rokujú ako súčasť iných regionálnych skupín, konkrétne strednej Afriky alebo východnej a južnej Afriky.
Asymetrické ustanovenia v prospech krajín SADC
V dohode o hospodárskom partnerstve sa predpokladajú asymetrické ustanovenia v prospech krajín SADC-DHP, ako napríklad vylúčenie citlivých výrobkov z liberalizácie, pružné pravidlá pôvodu, ako aj osobitné záruky a opatrenia pre poľnohospodárstvo, potravinárske výrobky a začínajúce priemyselné odvetvia.
- Krajiny SADC-DHP môžu aktivovať päť dvojstranných ochranných opatrení a zvýšiť dovozné clá v prípade, že sa dovoz z EÚ zvýši natoľko alebo tak rýchlo, že hrozí narušenie domácej výroby.
- ak by EÚ uplatňovala ochranné opatrenie podľa pravidiel WTO, ponúkne svojim partnerom SADC-DHP obnoviteľnú päťročnú výnimku z jeho uplatňovania, čo krajinám SADC-DHP umožní pokračovať vo vývoze,
Tarify
- EÚ udeľuje 100 % bezcolný a bezkvótový prístup na všetok dovoz pochádzajúci z Botswany, Lesotha, Mozambiku, Namíbie a Svazijska. Prístup na trh EÚ je trvalý, úplný a bezplatný pre všetky výrobky. EÚ ruší clá na 98,7 % dovozu z Južnej Afriky v rámci osobitných kvantitatívnych kvót.
- krajiny, ktoré sú súčasťou Juhoafrickej colnej únie (Botswana, Lesotho, Namíbia, Južná Afrika a Svazijsko), odstraňujú clá na približne 86 % dovozu z EÚ. Mozambik ruší clá na 74 % dovozu z EÚ
- všetky clá možno nájsť v prílohách I, II a III k dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC
Použite možnosť vyhľadávania Môj obchodný asistent na vyhľadanie presných informácií o clách a sadzbách pre váš konkrétny výrobok s prihliadnutím na jeho krajinu pôvodu a určenia. V prípade pochybností sa obráťte na svoje colné orgány.
Pravidlá pôvodu
Na to, aby váš výrobok spĺňal podmienky na preferenčné zaobchádzanie, musí spĺňať pravidlá pôvodu podľa dohody. Skontrolujte „Nástrojna vlastné hodnotenie pravidiel pôvodu (ROSA)“ v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty.
Všeobecné informácie o pravidlách pôvodu a postupoch stanovenia pôvodu sa nachádzajú v tomto oddiele.
Pôvod je "ekonomická štátna príslušnosť" obchodovaného tovaru. Ak ste v tejto téme noví, úvod k hlavným konceptom nájdete v časti tovar.
Pravidlá pôvodu
Na to, aby váš výrobok spĺňal podmienky na preferenčné zaobchádzanie, musí spĺňať pravidlá pôvodu podľa dohody. Skontrolujte interaktívnynástroj vlastného hodnotenia pravidiel pôvodu (ROSA) v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty.
Všeobecné informácie o pravidlách pôvodu sú k dispozícii nižšie.
Kde nájdem pravidlá pôvodu?
Pravidlá pôvodu sú stanovené v protokole I týkajúcom sa vymedzenia pojmu „pôvodné výrobky“ a metód administratívnej spolupráce (Ú. v. EÚ L 250, 16.9.2016, s. 1924) k Dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC. Prečítajte si aj Príručku o uplatňovaní protokolu 1 k DHP medzi SADC a EÚ.
Má môj výrobok pôvod v EÚ alebo v štáte SADC-DHP?
Aby sa na váš výrobok vzťahovala nižšia alebo nulová preferenčná colná sadzba podľa dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC, výrobok musí mať pôvod v EÚ alebo v štáte SADC-DHP.
Výrobok sa považuje za výrobok s pôvodom v EÚ alebo v štáte SADC-DHP, ak je
- úplne získané v EÚ alebo v štáte SADC-DHP alebo
- vyrobené v EÚ alebo v štáte SADC-DHP s použitím nepôvodných materiálov za predpokladu, že takéto materiály boli podrobené dostatočnému opracovaniu alebo spracovaniu v súlade so špecifickými pravidlami pre výrobky stanovenými v prílohe II.
Pozri aj prílohu 1 „Úvodné poznámky“ k špecifickým pravidlám pôvodu pre výrobky. Okrem toho sa v prílohe II písm. a) stanovujú výnimky zo špecifických pravidiel pre určité výrobky.
Výrobok musí spĺňať aj všetky ostatné uplatniteľné požiadavky uvedené v kapitole (napríklad nedostatočné opracovanie alebo spracovanie, pravidlo nepozmeňovania). Existujú aj niektoré ďalšie možnosti flexibility, ktoré vám pomôžu dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky (napríklad tolerancia alebo kumulácia).
Príklady špecifických pravidiel pre výrobky v obchodných dohodách EÚ
- Pravidlo pridanej hodnoty – hodnota všetkých použitých nepôvodných materiálov nesmie presiahnuť určitý percentuálny podiel ceny výrobku zo závodu
- Zmena nomenklatúrneho zatriedenia – výrobný proces vedie k zmene nomenklatúrneho zatriedenia medzi nepôvodné materiály a konečný výrobok, napríklad výroba papiera (kapitola 48 harmonizovaného systému) z nepôvodnej buničiny (kapitola 47 harmonizovaného systému)
- Osobitné operácie – vyžaduje sa osobitný výrobný proces, napríklad spriadanie vlákien na výrobu priadze, takéto pravidlá sa väčšinou používajú v textilnom a odevnom a chemickom odvetví
- Kombinácia týchto rôznych pravidiel je možná, pričom rôzne pravidlá sa dodržiavajú alternatívne alebo v kombinácii.
Tipy, ktoré vám pomôžu dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky
Dohoda poskytuje dodatočnú flexibilitu, ktorá vám pomôže dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky, ako je tolerancia alebo kumulácia.
Tolerancia
- v dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC pravidlo tolerancie umožňuje výrobcovi použiť nepôvodné materiály, ktoré sú bežne zakázané špecifickým pravidlom pre výrobky, až do výšky 15 % ceny výrobku zo závodu
- táto tolerancia sa nemôže použiť na prekročenie prahovej hodnoty maximálnych nepôvodných materiálov vyjadrených v hodnote uvedenej v špecifických pravidlách pre výrobky
- osobitné tolerancie sa uplatňujú na textílie a odevy zatriedené v kapitolách 50 až 63 harmonizovaného systému, ktoré sú zahrnuté v poznámkach 5 až 6 prílohy 1 „Úvodné poznámky“
Kumulácia
V dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC sa stanovuje:
- dvojstranná kumulácia, ktorá umožňuje, aby sa materiály s pôvodom v štáte SADC-DHP považovali za materiály s pôvodom v EÚ (a naopak), ak sa používajú pri výrobe výrobku.
- úplná kumulácia, ktorá umožňuje, aby sa opracovanie alebo spracovanie vykonané na nepôvodných materiáloch v EÚ zohľadnilo v štáte SADC-DHP (a naopak) pri posudzovaní toho, či spĺňate špecifické pravidlo pre výrobky.
- diagonal cumulation, which allows (i) materials originating in any SADC EPA state, in the other African Caribbean and Pacific EPA state or in an EU Overseas Country or Territory and (ii) operation or processing carried out in those countries, to be considered respectively as originating or as having been carried out in a SADC EPA state or the EU when used in the manufacturing of a product provided that certain conditions are met, including administrative cooperation agreements be in place between the two countries from where origin is cumulated. Táto kumulácia sa nevzťahuje na i) materiály HS 1604 až 1605 s pôvodom v Tichomorí a ii) materiály s pôvodom v Južnej Afrike, ktoré nemožno do EÚ dovážať bez cla a bez kvót.
- Európska komisia uverejnila 12. novembra 2018 zoznam materiálov s pôvodom v Južnej Afrike, ktoré nemožno dovážať do EÚ v bezcolnom a bezkvótovom režime.
- Od 1. októbra 2018 môžu vývozcovia EÚ uplatňovať túto diagonálnu kumuláciu s inými štátmi AKT-DHP a so zámorskými krajinami a územiami EÚ(Ú. v. EÚ C 407). 12.11.2018, s. 8).
- Štáty SADC-DHP zatiaľ neoznámili EÚ, že uzavreli dohody o administratívnej spolupráci, a preto túto kumuláciu zatiaľ nemôžu uplatňovať.
- kumulácia, pokiaľ ide o materiály, na ktoré sa v EÚ vzťahuje bezcolné zaobchádzanie podľa doložky najvyšších výhod,čo umožňuje vývozcom v štáte SADC-DHP započítať nepôvodné materiály, na ktoré by sa pri dovoze do EÚ vzťahovalo bezcolné a bezkvótové zaobchádzanie podľa sadzieb podľa doložky najvyšších výhod EÚ, ako keby mali pôvod v danom štáte SADC-DHP, ak sú použité vo výrobku vyrobenom v tomto štáte, za predpokladu, že na tento materiál z krajiny pôvodu nie sú zavedené žiadne antidumpingové clá ani clá proti obchádzaniu
- cumulation with respect to materials originating in other countries benefiting from preferential duty-free quota-free access to the EU, which allows materials originating in countries benefitting from duty-free and quota-free access to the EU for that material to be counted as originating in an SADC EPA State if used in the manufacturing of a product provided that certain conditions are met. Táto kumulácia sa v súčasnosti neuplatňuje.
Výnimky
Na žiadosť štátu SADC-DHP by sa za osobitných podmienok mohla udeliť osobitná výnimka s cieľom umožniť uplatňovanie voľnejších pravidiel pôvodu na konkrétne výrobky s pôvodom v konkrétnych krajinách. V súčasnosti sa neuplatňujú žiadne osobitné výnimky.
Ďalšie požiadavky
Výrobok musí spĺňať aj všetky ostatné uplatniteľné požiadavky uvedené v protokole, ako je nedostatočné opracovanie alebo spracovanie alebo pravidlo priamej prepravy:
Preprava cez tretiu krajinu: pravidlo priamej dopravy
V dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC sa výrobky s pôvodom musia prepravovať z EÚ do štátu SADC-DHP (a naopak) bez ďalšieho spracovania v tretej krajine.
Niektoré operácie sa môžu vykonávať v tretej krajine, ak výrobky zostávajú pod colným dohľadom, ako napríklad:
- pridanie alebo pripevnenie značiek, štítkov, pečatí alebo akejkoľvek dokumentácie na zabezpečenie súladu s osobitnými domácimi požiadavkami dovážajúcej krajiny
- konzervovanie výrobkov v dobrých podmienkach
- skladovanie
- rozdelenie zásielok
V prípade pochybností môžu colné orgány požiadať deklaranta, aby poskytol dôkaz o súlade, ktorý možno poskytnúť akýmkoľvek spôsobom vrátane zmluvných prepravných dokladov, ako sú nákladné listy, alebo faktických či konkrétnych dôkazov založených na označení alebo číslovaní balení alebo akýchkoľvek dôkazov týkajúcich sa samotného tovaru.
Vrátenie cla
Vrátenie ciel, ktoré boli predtým zaplatené za nepôvodné materiály použité na výrobu výrobku, ktorý sa vyváža v rámci preferenčnej colnej sadzby, je povolené na základe Dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC.
Postupy stanovenia pôvodu
Postupy stanovenia pôvodu týkajúce sa žiadosti o preferenčnú colnú sadzbu a overovania colnými orgánmi sú stanovené v hlave IV o dôkaze o pôvode a hlave V o dojednaniach o administratívnej spolupráci.
Ako požiadať o zvýhodnenú tarifu?
Aby ste mohli využívať preferenčné zaobchádzanie, musíte predložiť dôkaz o pôvode
- Budete potrebovať buď
- dôkaz o pôvode zostáva v platnosti 10 mesiacov od dátumu vydania
- dôkaz o pôvode sa nevyžaduje, ak
- celková hodnota výrobkov nepresahuje 500 EUR v prípade malých balení alebo
- 1 200 EUR v prípade výrobkov, ktoré sú súčasťou osobnej batožiny cestujúcich
Sprievodné osvedčenie EUR.1
- vzor osvedčenia EUR.1 je uvedený v prílohe III a obsahuje pokyny na jeho vyplnenie
- Sprievodné osvedčenia EUR.1 vydávajú colné orgány vyvážajúcej krajiny.
- vývozca žiadajúci o osvedčenie by mal byť pripravený predložiť doklady preukazujúce status pôvodu príslušných výrobkov
Vyhlásenie o pôvode (vlastné vyhlásenie vývozcu)
Vývozcovia môžu sami vyhlásiť, že ich výrobok má pôvod v EÚ alebo v štáte SADC-DHP, a to predložením vyhlásenia o pôvode. To môže byť vykonané
- schválený vývozca alebo
- ktorýkoľvek vývozca za predpokladu, že celková hodnota zásielky nepresahuje 6 000 EUR
Schválení vývozcovia
Colné orgány vyvážajúcej krajiny môžu povoliť každému vývozcovi, ktorý často prepravuje výrobky podľa tejto dohody, aby vyhotovil vyhlásenia o pôvode bez ohľadu na hodnotu príslušných výrobkov.
Vývozca, ktorý žiada o takéto povolenie, musí poskytnúť colným orgánom všetky záruky potrebné na overenie statusu pôvodu výrobkov, ako aj splnenia ostatných požiadaviek tohto protokolu.
Colné orgány môžu v prípade akéhokoľvek zneužitia odobrať štatút schváleného vývozcu.
Čo by malo vyhlásenie o pôvode obsahovať?
- na vyhotovenie vyhlásenia o pôvode by vývozca mal na faktúru, dodací list alebo iný obchodný doklad napísať, opečiatkovať alebo vytlačiť toto vyhlásenie (v príslušnom jazyku): „Vývozca výrobkov, na ktoré sa vzťahuje tento doklad (colné povolenie č. ... ) vyhlasuje, že pokiaľ nie je jasne uvedené inak, tieto výrobky majú... preferenčný pôvod.“
- znenie vyhlásenia o pôvode sa môže vyhotoviť v ktoromkoľvek úradnom jazyku EÚ a nachádza sa v prílohe IV. Informujte sa u colných orgánov o prípadných dodatočných požiadavkách.
- vyhlásenie o pôvode musíte podpísať ručne. Ak ste schválený vývozca, ste oslobodený od tejto požiadavky za predpokladu, že poskytnete svojim colným orgánom písomný záväzok, že prijímate plnú zodpovednosť za akékoľvek vyhlásenie, ktoré vás identifikuje.
Predloženie
- vyhlásenie o pôvode môže vývozca vyhotoviť pri vývoze výrobkov, na ktoré sa vzťahuje, alebo po ich vývoze za predpokladu, že ho predloží v dovážajúcej krajine najneskôr do dvoch rokov po dovoze výrobkov, na ktoré sa vzťahuje,
- pri vypĺňaní vyhlásenia o pôvode by ste mali byť pripravení predložiť doklady preukazujúce status pôvodu vašich výrobkov
Overovanie pôvodu
Colné orgány môžu overiť, či je dovážaný výrobok skutočne pôvodným výrobkom alebo či spĺňa iné požiadavky na pôvod. Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC je založená na týchto zásadách:
- overovanie je založené na administratívnej spolupráci medzi colnými orgánmi dovážajúcej a vyvážajúcej zmluvnej strany
- kontroly pôvodu výrobkov vykonávajú miestne colné orgány – návštevy dovážajúcej zmluvnej strany u vývozcu nie sú povolené
Orgány vyvážajúcej zmluvnej strany určia pôvod a informujú o výsledkoch orgány dovážajúcej zmluvnej strany.
Požiadavky na výrobok
Technické pravidlá a požiadavky
- získať informácie o technických požiadavkách, pravidlách a postupoch, ktoré musí tovar spĺňať, aby mohol byť dovezený do Európskej únie,
- vyhľadajte osobitné pravidlá a predpisy uplatniteľné na váš výrobok a jeho krajinu pôvodu v databáze Môj obchodný asistent
Požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia SPS
- získať informácie o všeobecných zdravotných, bezpečnostných, sanitárnych a fytosanitárnych normách, ktoré musí tovar spĺňať, aby mohol byť dovezený do Európskej únie,
- vyhľadajte osobitné pravidlá v oblasti zdravia, bezpečnosti a sanitárnych a fytosanitárnych opatrení, ktoré sa vzťahujú na váš výrobok a jeho krajinu pôvodu, v databáze Môj obchodný asistent
Dokumenty a postupy colného konania
Opis spôsobu preukázania pôvodu vašich výrobkov na účely uplatnenia preferenčných ciel a pravidiel týkajúcich sa overovania pôvodu colnými orgánmi nájdete v oddiele o pravidlách pôvodu.
Ďalšie informácie o ďalších colných dokladoch a postupoch potrebných na dovoz do Európskej únie.
Informácie o colných postupoch pri dovoze a vývoze vo všeobecnosti nájdete na webovom sídle GR pre dane a colnú úniu.
Duševné vlastníctvo a zemepisné označenia
Dohoda o hospodárskom partnerstve zahŕňa dvojstranný protokol medzi EÚ a Južnou Afrikou o ochrane zemepisných označení a o obchode s vínom a liehovinami.
- EÚ chráni viac ako 100 juhoafrických názvov, ako je Rooibos, slávny nálev z Južnej Afriky a početné názvy vín ako Stellenbosch a Paarl
- Juhoafrická republika chráni viac ako 250 názvov EÚ v kategóriách potravín, vín a liehovín
To napríklad znamená, že výrobca v inej krajine ako Južná Afrika nemôže uvádzať na trh čaj spracovaný z rastliny z jeho vlastného územia pod symbolicky dôležitým názvom Rooibos. To isté platí pre tradičné názvy výrobkov EÚ.
- nájsť konkrétne informácie o právnych predpisoch EÚ v oblasti duševného vlastníctva a zemepisných označení, ako aj o politike EÚ v oblasti práv duševného vlastníctva voči najmenej rozvinutým a rozvojovým krajinám
Obchod so službami
- nájsť konkrétne informácie o trhu EÚ so službami
- nájsť všeobecné informácie o pravidlách, predpisoch a zariadeniach, ktorými sa riadi obchod so službami
Verejné obstarávanie
- nájsť konkrétne informácie o trhu verejného obstarávania v EÚ
- nájsť všeobecné informácie o právnych predpisoch, pravidlách a prístupe na rôzne trhy v oblasti verejného obstarávania
Investície
- nájsť konkrétne informácie o investíciách zo zahraničia do EÚ
- nájsť všeobecné informácie na umožnenie vašej investície v zahraničí
Ďalšie oblasti
Hospodárska súťaž
- EÚ zastavila vývozné dotácie na všetky výrobky vyvážané do krajín SADC-DHP
- EÚ minimalizovala opatrenia s účinkami narúšajúcimi výrobu a obchod
- ak je miestny priemysel ohrozený v dôsledku prudkého nárastu dovozu z Európy, DHP umožňujú zavedenie opatrení na ochranu priemyselných odvetví a nerozvinutého priemyslu
Urovnávanie sporov
Podľa SADC-DHP sa spory riešia prostredníctvom konzultácií alebo mediácie a v konečnom dôsledku prostredníctvom rozhodcovského konania. Po rozhodcovskom konaní strana, voči ktorej sťažnosť smeruje, podnikne všetky potrebné kroky na splnenie rozhodnutia. V prípade nesúladu má druhá strana právo na náhradu škody alebo môže prijať všetky primerané opatrenia, ako napríklad zvýšenie ciel.
Trvalo udržateľný rozvoj
Dohoda SADC-DHP je výslovne založená na „základných a základných“ prvkoch stanovených v Dohode z Cotonou, t. j. na ľudských právach, demokratických zásadách, právnom štáte a dobrej správe vecí verejných. Dohoda teda obsahuje jedny z najsilnejších formulácií o právach a udržateľnom rozvoji, ktoré sú k dispozícii v dohodách EÚ.
- „doložka o nevykonaní“ znamená, že „primerané opatrenia“ (stanovené v dohode z Cotonou) sa môžu prijať, ak ktorákoľvek strana neplní svoje záväzky v súvislosti so základnými prvkami. To môže zahŕňať pozastavenie obchodných výhod.
- úlohou spoločných inštitúcií DHP je monitorovať a posudzovať vplyv vykonávania DHP na udržateľný rozvoj zmluvných strán. V súlade s Dohodou z Cotonou má občianska spoločnosť a poslanci jasnú úlohu.
Regionálna integrácia
SADC-DHP je rovnako o obchode medzi krajinami SADC-DHP ako o obchode s EÚ.
- pravidlá pôvodu SADC-DHP podporujú rozvoj nových hodnotových reťazcov v regióne. Ustanovenia o kumulácii umožňujú uplatňovanie zľavnených ciel na hraniciach EÚ na ovocie zozbierané v jednej krajine regiónu a následne konzervované a konzervované v inej krajine. Tento typ flexibilných pravidiel pôvodu je prínosom pre spoločnosti v agropotravinárskom, rybárskom a priemyselnom odvetví.
- DHP SADC harmonizuje clá Juhoafrickej colnej únie uložené na dovoz s pôvodom v EÚ a následne zlepšuje fungovanie colnej únie. Týmto spôsobom SADC-DHP posilňuje regionálnu integráciu.
- každý štát SADC-DHP súhlasil s tým, že každá výhoda, ktorú poskytol EÚ, sa rozšíri aj na ostatné štáty SADC-DHP
Budovanie kapacít a technická pomoc
EÚ poskytuje technickú pomoc v oblasti pomoci obchodu. Krajinám to pomáha prispôsobiť ich colné postupy a znížiť administratívnu záťaž. Pre vás to znamená menej problémov pri jednaní s colnými úradmi.
Užitočné odkazy a dokumenty
- Môj obchodný asistent – pozrite si podrobné podmienky, pravidlá a požiadavky týkajúce sa vášho výrobku
- Pozri úplné znenie dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a SADC
- Budovanie kapacít na vykonávanie Príloha X
- Ustanovenia o kumulácii po roku 2015 Príloha IX
- Uplatňovanie výnimky Príloha VII
- Informačné osvedčenie Príloha VI
- Spoločné vyhlásenia Andorra a San Maríno, príloha XI
- Zámorské krajiny a územia Príloha VIII
- Vyhlásenia dodávateľa Príloha V