Normy a posuzování shody

Normy a postupy posuzování shody spolu s technickými předpisy jsou tři faktory, které mohou představovat technické překážky obchodu.
Zatímco technické předpisy stanoví povinné požadavky na výrobky, normy poskytují dobrovolné podrobné technické specifikace a kritéria pro vlastnosti výrobku, aby pomohly výrobcům splnit povinné požadavky technických předpisů.
Postupy posuzování shody jsou nástrojem k prokázání toho, že jsou splněny všechny příslušné povinné požadavky na výrobek. Posuzování shody třetí stranou vyžaduje zásah nezávislých subjektů posuzování shody nebo veřejných orgánů a obvykle se vyžaduje u středně až vysoce rizikových výrobků. Je-li vyžadováno povinné posouzení shody třetí stranou, zvyšují se náklady na posouzení shody (finanční náklady a zpoždění v přístupu na trh). Dvoustranné dohody o vzájemném uznávání posuzování shody mají za cíl snížit náklady na zkoušení a certifikaci na jiných trzích tím, že stanoví, že každá strana přijímá zprávy, certifikáty a značky vydané v partnerské zemi v souladu s právními předpisy druhé strany.
Na jaře 2022 byl proveden průzkum EU týkající se posuzování shody. Průzkum byl zaměřen na společnosti v EU, které vyrábějí nebo prodávají průmyslové výrobky mimo EU, s cílem zvýšit povědomí průmyslových odvětví EU o příležitostech, které nabízejí dohody o vzájemném uznávání, a určit konkrétní výzvy, jimž průmysl EU čelí v souvislosti s posuzováním shody na trzích mimo EU. Výsledky průzkumu si můžete stáhnout zde.
Na jaře 2023 provedlo GŘ TRADE další průzkum týkající se posuzování shody a dohod o vzájemném uznávání. Tentokrát se pozornost zaměřila na subjekty posuzování shody v EU s cílem určit potenciální problémy, které brání tomu, aby subjekty posuzování shody v EU byly jmenovány podle dohody o vzájemném uznávání, a pochopit, které další dohody o vzájemném uznávání by byly z hlediska subjektů posuzování shody v EU přínosné. Výsledky tohoto průzkumu si můžete stáhnout zde.