Celní unie

Vyvážíte do celní unie nebo z ní dovážíte? Tento oddíl zdůrazní světové celní unie a nastíní jejich důsledky pro váš obchod, pokud jde o cla a celní režimy.
Co jsou celní unie?
Celní unie jsou skupiny zemí, které uplatňují jeden společný systém postupů, pravidel a cel pro veškerý nebo téměř veškerý dovoz, vývoz a tranzit zboží. Země účastnící se celních unií obvykle sdílejí společnou obchodní politiku a politiku hospodářské soutěže.
Cla na zboží pocházející ze zemí mimo celní unii jsou zaplacena jednou při prvním vstupu zboží. Poté již není co platit a zboží se volně pohybuje v rámci celní unie.
V celní unii
Pro veškeré zboží a služby dovážené ze zemí mimo celní unii do kterékoli z jejích členských zemí existuje jediný vnější tarif.
Zboží se volně pohybuje mezi dvěma částmi celní unie (buď zcela vyrobené v Unii, nebo propuštěné do volného oběhu po dovozu ze třetích zemí) bez cla na vnitřních hranicích.
Obchodní politika a celní předpisy jsou sladěny a země sdílejí společné normy v několika oblastech, jako je duševní vlastnictví, hospodářská soutěž, zdanění atd.
Jaké jsou celní unie ve světě?
- Andské společenství (CAN)
- Karibské společenství (CARICOM)
- Středoamerický společný trh (CACM)
- Východoafrické společenství (EAC)
- Hospodářské a měnové společenství střední Afriky (CEMAC)
- Eurasijská celní unie (EACU)
- Celní unie Evropské unie (EUCU)
- Celní unie EU-Andorra
- Celní unie EU-San Marino
- Celní unie EU-Turecko
- Rada pro spolupráci v Zálivu (GCC)
- Izraelsko-palestinský úřad
- Společný jižní trh (MERCOSUR)
- Jihoafrická celní unie (SACU)
- Švýcarsko-Lichtenštejnsko (CH-FL)
- Západoafrická hospodářská a měnová unie (WAEMU)