Obchodní dohody

V současné době má EU největší obchodní síť na světě s více než 40 individuálními dohodami se zeměmi a regiony. Tyto dohody usnadňují obchod s výrobky a službami mezi EU a jejími vnějšími partnery.

Na seznam jsou stále přidávány nové dohody a starší dohody jsou přezkoumávány a sjednávány aktualizace s partnerskými zeměmi.

Odstranění cel

Některé dohody se zaměřují především na odstranění cel

Komplexnější přístup na trh

Jiné zahrnují mnohem širší závazky týkající se otevření obchodu se zbožím a službami, jakož i investic, zadávání veřejných zakázek, hospodářské soutěže, dotací a regulačních otázek.

Cílem těchto dohod je vytvořit s dotčenými obchodními partnerskými zeměmi silnější obchodní režimy založené na pravidlech a hodnotách a zahrnout zvláštní ustanovení o obchodu a udržitelném rozvoji.

Nejnovější z nich mají rovněž zvláštní ustanovení pro řešení výzev, jimž čelí moderní ekonomiky a společnosti, jako je dohoda o hospodářském partnerství s Japonskem, která obsahuje kapitolu o malých a středních podnicích, jakož i zvláštní ustanovení o informačních a telekomunikačních službách a elektronickém obchodu.

Sbližování právních předpisů

Zvláštní typ dohod se zaměřuje na zpřísnění hospodářských vazeb mezi EU a jejími sousedy tím, že přibližuje jejich regulační rámce právu EU, zejména v oblastech souvisejících s obchodem. To platí například pro dohody s

Rozvoj

Další zvláštní typ dohod má výslovný rozvojový cíl. Jedná se o asymetrické obchodní dohody, kdy strana AKT liberalizuje přibližně 80 % obchodu v období 15 až 20 let, zatímco EU poskytuje od prvního dne bezcelní a bezkvótový přístup.

V současné době se většina takových dohod týká obchodu se zbožím a rozvojové spolupráce. Dohoda o hospodářském partnerství s Karibikem rovněž obsahuje ustanovení o službách, investicích a dalších tématech souvisejících s obchodem.

V rámci těchto dohod poskytuje EU významnou pomoc související s obchodem na podporu partnerských zemí při provádění dohod, posilování konkurenceschopnosti vývozu a budování hospodářské infrastruktury. Dotčené země patří k africkým, karibským a tichomořským regionům.

Rychlé odkazy