Търговски споразумения
Понастоящем ЕС разполага с най-голямата мрежа от търговски споразумения в света с над 40 индивидуални споразумения с повече от 70 държави. Тези споразумения улесняват търговията със стоки и услуги между ЕС и неговите външни партньори.
В мрежата продължават да се добавят нови споразумения, а по-старите споразумения се преразглеждат и актуализират с държавите партньори.
Премахване на митата
Някои от споразуменията са съсредоточени главно върху премахването на митата:
- Споразумения за асоцииране с осемте средиземноморски държави (Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Мароко, Палестинската окупирана територия и Тунис)
- Споразумения с Мексико и Чили
- Споразумения за икономическо пространство с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия;
- Митнически съюзи с Türkiye, Andorra и San Marino
- Споразумения за стабилизиране и асоцииране с шестте държави от Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия), съдържащи допълнителни разпоредби за подготовка за постепенното им интегриране на пазара на ЕС
- Споразумения с Швейцария и Фарьорските острови.
По-всеобхватен достъп до пазара
Други споразумения включват много по-широки ангажименти за отваряне на търговията със стоки и услуги, както и инвестиции, обществени поръчки, конкуренция, субсидии и регулаторни въпроси:
- Канада
- Централна Америка (Коста Рика, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Никарагуа и Панама)
- Колумбия, Еквадор и Перу
- Сингапур
- Южна Корея
- Виетнам.
Тези споразумения имат за цел да разработят по-силни, основани на правила и основани на ценности търговски режими със съответните търговски партньори, и да включват специални разпоредби относно търговията и устойчивото развитие.
Неотдавнашните споразумения съдържат и специфични разпоредби за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени съвременните икономики и общества, като например Споразумението за икономическо партньорство с Япония, което включва глава относно малките и средните предприятия и специални разпоредби относно информационните и телекомуникационните услуги и електронната търговия.
Правно сближаване
Конкретен вид споразумения се съсредоточават върху затягането на икономическите връзки между ЕС и неговите съседи, като сближават регулаторните си рамки с правото на ЕС, по-специално в свързаните с търговията области. Това важи например за споразуменията със:
Развитие
Друг специален вид споразумение има изрична цел за развитие. Това са асиметрични търговски споразумения, в които засегнатите държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) либерализират около 80 % от търговията за период от 15 до 20 години, докато ЕС предоставя безмитен и безквотен достъп от първия ден.
Повечето от тези споразумения обхващат търговията със стоки и сътрудничеството за развитие. Споразумението за икономическо партньорство (СИП) с Карибския басейн включва и разпоредби относно услугите, инвестициите и други въпроси, свързани с търговията.
В рамките на тези споразумения ЕС предоставя значителна помощ, свързана с търговията, за да помогне на държавите партньори да прилагат споразуменията, да засилят конкурентоспособността на износа и да развият икономическа инфраструктура. Съответните държави принадлежат към групата на АКТБ:
- Западна Африка (Гана, Кот д’Ивоар)
- Централна Африка (Камерун)
- Източна и Южна Африка (Коморски острови, Мадагаскар, Мавриций, Сейшелските острови и Зимбабве)
- Южноафриканската общност за развитие (Ботсуана, Есватини, Лесото, Мозамбик, Намибия и Южна Африка)
- КАРИФОРУМ (Антигуа и Барбуда, Бахамски острови, Барбадос, Белиз, Доминика, Доминиканска република, Гренада, Гвиана, Ямайка, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Лусия, Сейнт Винсент, Суринам и Тринидад и Тобаго)
- Тихия океан (Фиджи, Папуа-Нова Гвинея, Самоа и Соломоновите острови).