Електронната търговия в търговските споразумения на ЕС

Искате ли да търгувате и да извършвате стопанска дейност по цифров път?Научете тук за разпоредбите в областта на цифровата търговия в търговските споразумения на ЕС и получавате информация за дружествата, които се интересуват от търговия по цифров път.

Знаете ли, че цифровата търговия е все по-важна тема в рамките на търговските споразумения на ЕС и че неотдавнашните споразумения за свободна търговия на ЕС разглеждат по-широк кръг от въпроси, свързани с цифровата търговия?

  • първото търговско споразумение на ЕС, което включва глава относно електронната търговия, беше Споразумението за икономическо партньорство (СИП) между ЕС и КАРИФОРУМ, подписано през 2008 г.
  • оттогава ЕС последователно е разглеждал въпроса като важен елемент от търговската си политика и от преговорите си с трети страни.
  • през последните няколко години ЕС разработи амбициозен дял за цифрова търговия, който предлага във всички преговори за ССТ.
  • тези правила имат за цел да гарантират предвидимост и правна сигурност за предприятията, както и сигурна онлайн среда за потребителите — те имат за цел също така да премахнат необоснованите пречки пред цифровата търговия.

 

Основните елементи на подхода на ЕС към цифровата търговия включват:

  • няма мита върху предаването по електронен път
  • потоци от данни и забрана на изискванията за локализиране на данни
  • защита на потребителите и защита срещу нежелани съобщения за директен маркетинг
  • разпоредби относно сключването на договори чрез електронни средства и електронни подписи
  • защита на изходния код на софтуера
  • сътрудничество и регулаторен диалог

В двустранните си търговски споразумения ЕС традиционно включва позовавания на регулаторния диалог.Те могат да допринесат за улесняване на развитието на електронната търговия, особено в полза на малките и средните предприятия.

В следващия раздел ще намерите общ преглед на други важни разпоредби в областта на електронната търговия, включени в двустранните търговски споразумения на ЕС.

  • премахване на необоснованите пречки пред електронната търговия, включително чрез забрана на митата, таксите и таксите за предаване по електронен път — това не забранява налагането на вътрешни такси, като например вътрешни данъци.
  • търговските споразумения на ЕС включват принципа за липса на предварително разрешение, който забранява разрешителните процедури, насочени конкретно към онлайн услугите поради протекционистки съображения.
  • обхващат методите за електронно удостоверяване на автентичност и електронните подписи, които са необходими за валидирането на онлайн трансакции и по този начин представляват ключов фактор за цифровата търговия.
  • установяване на диалог по регулаторни въпроси, например признаването на електронни подписи — в неотдавнашното споразумение между ЕС и Сингапур двете страни разглеждат и евентуално бъдещо споразумение за взаимно признаване на електронните подписи
  • няколко онлайн мерки за защита на потребителите, включително срещу спам. Споразуменията на ЕС последователно включват разпоредби, насочени към поддържане на регулаторен диалог относно третирането на такива нежелани съобщения
  • обхващат областите на сътрудничество и уреждане на спорове — те поставят акцент върху регулаторния диалог в ключови области на политиката, включително например отговорността на посредниците на доставчиците на услуги по отношение на електронното предаване и съхранението на информация.

Улесняване на изграждането на капацитет

  • СИП между ЕС и КАРИФОРУМ включва ангажименти за предоставяне на подкрепа за техническа помощ, обучение и изграждане на капацитет в различни области, които могат също така да изградят капацитет за търговия по цифров път.
Споделяне на тази страница:

Бързи връзки

Често задавани въпроси

  1. Какво мито се дължи, ако софтуер, разработен в ЕС, се изнася в трета държава и е вграден в друг продукт, например автомобил, когато този продукт се внася в ЕС?
  2. Какво е задължението за заплащане на стойността на услуги като инженеринг, развойна дейност, художествени произведения или дизайн, разработени в ЕС, изнесени в трета държава и след това внесени например в дрехи, велосипеди обратно в ЕС?
  3. Има ли дължими мита върху внесения софтуер от трети държави?
  4. Какво представлява моят търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  5. Какво означава „условие за достъп до пазара“ за услуги?
  6. За кои условия за достъп до пазара мога да намеря информация за моя търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  7. Къде мога да намеря информация за държавите, които не са обхванати от моя търговски сътрудник в областта на услугите и инвестициите?
  8. За кои сектори на услугите мога да намеря информация за моя търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  9. За кои държави мога да намеря информация за моя търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  10. Какво означава „начин на предоставяне“ на услугите?