Споразумение за Европейското икономическо пространство (ЕИП)

Научете за Споразумението за ЕИП между 27 държави — членки на ЕС, и три държави от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ): Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Накратко

Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП) включва Исландия, Лихтенщайн и Норвегия (членуващите в ЕИП държави от ЕАСТ) във вътрешния пазар на ЕС, като гарантира свободното движение на стоки, услуги, хора и капитали, както и единни свързани политики (конкуренция, транспорт, енергетика, икономическо и парично сътрудничество).

  • Същите правила и условия се прилагат за всички предприятия в рамките на ЕИП. Законодателството на ЕС, свързано с вътрешния пазар, е част от законодателството на държавите от ЕИП.

Какво обхваща Споразумението за ЕИП?

В допълнение към ангажиментите, които попадат в обхвата на вътрешния пазар и свързаните с него политики, Споразумението за ЕИП гарантира участието на трите държави в редица програми и агенции на ЕС в следните области:

  • научноизследователска и развойна дейност (НИРД)
  • образование
  • социална политика
  • околна среда
  • защита на потребителите
  • туризъм
  • култура

Норвегия, Исландия и Лихтенщайн нямат официален достъп до процеса на вземане на решения в ЕС. Те обаче са в състояние да дадат своя принос по време на подготвителните етапи. Например те имат право да участват в експертни групи, комисии на Комисията и да представят коментари относно предстоящото законодателство, което следва да бъде включено в Споразумението за ЕИП.

Какво не обхваща Споразумението за ЕИП?

Споразумението за ЕИП не обхваща следните политики на ЕС:

  • Общи политики в областта на селското стопанство и рибарството (въпреки че споразумението съдържа разпоредби относно различни аспекти на търговията със селскостопански и рибни продукти);
  • Митнически съюз;
  • Обща търговска политика;
  • Обща външна политика и политика на сигурност;
  • Правосъдие и вътрешни работи (въпреки че държавите от ЕАСТ са част от Шенгенското пространство);
  • икономическия и паричен съюз (ИПС).

Търговия със стоки

Споразумението за ЕИП предвижда висока степен на либерализация на търговията в повечето сектори. Въпреки това, селското стопанство и рибарството не са обхванати от Споразумението за ЕИП.

Земеделски продукти

В Протокол 3 към Споразумението за ЕИП е определена система за компенсиране на цените на преработените селскостопански продукти. Тази система има за цел да компенсира разликите в цените на основните селскостопански продукти в рамките на ЕИП. Тя постига това чрез предоставяне на субсидии за износ и налагане на мита върху вноса. Субсидиите и митата се изчисляват въз основа на референтни цени, договорени между договарящите се страни. Протокол 3 не се прилага по отношение на Лихтенщайн.

Риба

Държавите от ЕИП, членки на ЕАСТ, не участват в общата политика на ЕС в областта на рибарството. Исландия и Норвегия издават свои собствени риболовни квоти и запазват някои ограничения по отношение на собствеността и установяването в сектора на рибарството.

Въз основа на Споразумението за ЕИП и допълнителните двустранни споразумения митата върху повечето видове продукти от бяла риба бяха премахнати. Освен това има значително намаляване на митата за други видове риба и преработени рибни продукти. Споразумението за ЕИП обаче не предвижда намаления на митата за някои от най-важните видове в Исландия и Норвегия.

Следователно Споразумението за ЕИП не възпрепятства ЕС да прилага защитни мерки, като антидъмпингови мита и изравнителни мерки, по отношение на рибните продукти.

Тарифи

  • Всички продукти с произход от ЕИП, с изключение на някои риби и селскостопански продукти и в съответствие с правилата за произход, могат да бъдат търгувани безплатно в рамките на ЕИП.
  • Въпреки това държавите от ЕС и членуващите в ЕИП държави от ЕАСТ прилагат различни тарифи за вноса от трети държави.
  • Проверете тарифите, приложими за вашия продукт в моя търговски помощник

Правила за произход

За да може даден продукт да получи преференциално третиране съгласно Споразумението за ЕИП, той трябва да е с произход от ЕИП. Следователно Споразумението за ЕИП съдържа правила за произход, които определят до каква степен даден продукт трябва да бъде произведен или преработен в рамките на ЕИП, за да получи статут на продукт в преференциален произход за ЕИП.

Преди да експортирате/внасяте, уверете се, че:

Изисквания към продуктите

Стоките могат да се движат свободно между ЕС и другите държави от ЕИП. Изискванията към продуктите между държавите от ЕИП (включително ЕС) са:

  • Хармонизирани и идентични, тъй като правилата, приети на европейско равнище, които се прилагат в цялата територия на ЕИП, замениха националните разпоредби относно продуктите. Поради това стоките могат да се движат без допълнително одобрение или изпитване.
  • Не е хармонизирано, но се прилага взаимно признаване. Поради това продуктите, продавани законно на пазара в една държава от ЕИП, могат да бъдат предлагани на пазара във всички други държави от ЕИП, дори ако продуктът не отговаря напълно на техническите правила на държавата вносител от ЕИП.

Технически правила и изисквания

  • Научете за техническите изисквания, правила и процедури, които стоките трябва да изпълнят, за да бъдат внесени в Европейското икономическо пространство.
  • Търсене на специфични правила и разпоредби, приложими по отношение на вашия продукт и неговата държава на произход в моя търговски асистент. За да видите изискванията за вашия продукт, първо трябва да посочите неговия митнически код. Ако не сте запознати с митническия код, можете да го търсите с името на вашия продукт във вградения търсачка.

Изисквания за здраве и безопасност

  • Ветеринарните и фитосанитарните въпроси попадат в обхвата на приложение I към Споразумението за ЕИП и законодателството в областта на храните е обхванато от глава XII от приложение II. Законодателството в областта на храните и ветеринарните въпроси не се прилага по отношение на Лихтенщайн, който поради митническия си съюз с Швейцария прилага ветеринарните разпоредби, предвидени в Споразумението за селското стопанство между Швейцария и ЕС.
  • ЕС и държавите от ЕИП, членки на ЕАСТ, не разполагат с напълно хармонизирано законодателство по отношение на растенията. Споразумението за ЕИП съдържа законодателство относно семената на растения, попадащо в обхвата на глава III от приложение I (фитосанитарни въпроси), с изключение на разпоредбите, свързани с вноса и граничния контрол.
  • Научете за стандартите за здраве, безопасност, санитарни и фитосанитарни стандарти, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внасяни в Европейския съюз.
  • Търсене на правилата в областта на здравеопазването, безопасността и санитарните и фитосанитарните мерки, приложими по отношение на Вашия продукт и неговата държава на произход в рамките на моя търговски асистент. За да видите изискванията за вашия продукт, първо трябва да посочите неговия митнически код. Ако не сте запознати с митническия код, можете да го търсите с името на вашия продукт във вградения търсачка.

Документи и процедури за митническо освобождаване

  • Митническият съюз на ЕС не обхваща Норвегия, Лихтенщайн и Исландия. Между тези държави и ЕС все още се прилагат митнически граници и процедури.
  • За някои продукти, смятани за висок риск, от органа за оценка на съответствието се изисква да оценява дали даден продукт съответства на приложимото сертифициране на продукт, извършено от ООС, определени от една държава от ЕИП, се признава в рамките на цялото ЕИП.
  • Научете за други документи и процедури за митническо освобождаване, необходими за внос в Европейското икономическо пространство.
    • Интелектуална собственост (ИС) и географски указания (ГУ)
  • Споразумението за ЕИП съдържа хармонизирани разпоредби относно ПИС и гарантира висока степен на защита на правата на човека (изобретения, дизайн, търговски марки и т.н.) и авторското право (музика, филми, печатни медии, софтуер и т.н.) във всички държави от ЕИП.
  • Правилата също така съдържат принципа на регионално изчерпване на правата върху интелектуалната собственост, който се прилага в цялото ЕИП. На практика, след като даден продукт е пуснат на пазара в ЕИП от титуляр на правото (или с негово съгласие), последният вече не може да се позовава на изключителното си право да възпрепятства вноса на такива продукти от друга държава от ЕИП.
  • Съгласно член 65, параграф 2 от Споразумението за ЕИП законодателството относно интелектуалната собственост е включено в приложение XVII. Въпреки това не всички инициативи на ЕС в тази област са включени.
  • Научете повече за законодателството на ЕС в областта на интелектуалната собственост и за ЕИ, както и политиката на ЕС в областта на ПИС за търговията.

Търговия с услуги

Повече информация за правилата, разпоредбите и улесненията за търговията с услуги

Обществени поръчки

Със Споразумението за ЕИП бе създаден единен пазар на обществени поръчки на стойност приблизително 18 % от БВП на ЕИП. Поради това съществуват значителни възможности за дружествата в рамките на ЕИП, тъй като те могат да се конкурират за обществени поръчки в рамките на вътрешния пазар.

Обща информация за законодателството в областта на обществените поръчки, правилата и достъпа до различни пазари. Търсене на специфична информация за пазара на обществени поръчки в ЕС.

Инвестиции

Вижте??????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Друго (конкуренция, ТУР)

Конкуренцията

За да се осигури хомогенно ЕИП с еднакви условия на конкуренция, едни и същи правила за конкуренция се прилагат за всички предприятия в ЕИП. Правилата относно конкуренцията на вътрешния пазар обхващат четири основни области и са идентични в трите държави от ЕИП членки на ЕАСТ и в държавите — членки на ЕС. Тези правила са:

  • Премахване на споразуменията, които ограничават конкуренцията и злоупотребата с господстващо положение (например споразумения за фиксиране на цени между конкуренти)
  • Контрол върху сливания между предприятия (напр. сливане на две големи групи, което води до господстващо положение на пазара)
  • Либерализация на монополни икономически сектори (напр. телекомуникации)
  • Забрана — при спазване на определени изключения — държавна помощ, която би нарушила конкуренцията чрез селективно поставяне в по-благоприятно положение на определени предприятия или национални промишлени сектори.

В резултат на строгите правила за конкуренция, включени в Споразумението за ЕИП, антидъмпингови мерки, изравнителни мита и други търговски мерки по принцип са забранени между държавите от ЕИП.

Държавна помощ

В съответствие с Договорите за ЕС Споразумението за ЕИП като цяло забранява всякакви мерки, които могат да бъдат определени като държавна помощ, включително безвъзмездни средства, заеми при облекчени условия и данъчни облекчения, които могат да доведат до изкривяване на търговията. Въпреки това някои политически, икономически и социални съображения могат да доведат до изключения от тази забрана.

Полезни връзки и документи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки