Ръководство за износ на услуги
Планира ли вашето предприятие да изнася услуги извън ЕС? Този раздел ви помага да разберете дали вашето дружество е готово за износ и очертава различните етапи от процеса на износ.
4 Стъпки заекспортиранена услуга
Преди да започнете дейността си — готово ли е Вашето дружество да търгува?
Планирате ли да експортирате услуга за първи път?
Преди да направите това, проверете дали вашето дружество е готово:
- Успешна ли е вашата услуга на вътрешния пазар или в други страни от ЕС?
- Има ли Вашето дружество капацитет да предлага тази услуга на чуждестранни пазари извън ЕС? Разполага ли тя с достатъчно персонал, време, финансови и правни ресурси?
- Ръководството на Вашето дружество ангажирано ли е с разширяването до пазари за износ извън ЕС?
- Разполага ли Вашето дружество с подробен финансов/маркетингов/бизнес план с ясно определени цели в подкрепа на износа за пазари извън ЕС?
- Разполага ли Вашето дружество с конкретна стратегия за това как да изнася услугата извън ЕС? Например можете да изнесете вашата услуга директно на вашия купувач на експортния пазар, като например друго дружество или потребител. Или можете да изнасяте чрез платформи за електронна търговия.
- Ако е приложимо, разполага ли Вашето дружество с необходимата защита на интелектуалната собственост в чужбина?
- Вашето дружество има ли капацитет и експертен опит да адаптира своите услуги в съответствие с културните предпочитания или различните стандарти в държави извън ЕС?
Преди да продължите, разгледайте внимателно горепосочените въпроси и ги обсъдете във вашето дружество, за да решите дали сте готови да изнесете услугите си в страни извън ЕС или какви стъпки трябва да предприемете, за да се подготвите за това.
Стъпка 1: Разбиране на начина, по който могат да бъдат изнасяни услуги
Обикновено има четири различни начина за експортиране на вашата услуга на пазар извън ЕС (наричани още „начини на доставка“). Те са определени в международно споразумение, а именно Общото споразумение по търговията с услуги на Световната търговска организация.
Трансгранично предоставяне на услуги (Начин 1):
Ако вашето дружество е установено в една страна и предоставя услуги на клиент в друга страна, това се нарича трансгранична доставка.
Само услугата пресича границата.
Този вид услуга често се предоставя чрез онлайн портали, телефон или електронна поща.
Пример:
Консултантско дружество в Германия предоставя доклади за икономически анализ на дружество клиент в Индия.
Други примери за услуги, които често се изнасят чрез трансгранично предоставяне, включват:
- пазарни проучвания
- статистически анализ
- съвети в областта на комуникацията, като например консултантски услуги в областта на маркетинга
- професионални услуги (например правни, архитектурни, счетоводни услуги)
- компютърни услуги
- телекомуникационни услуги
- куриерски услуги
Потребление на услуги в чужбина (Начин 2):
Ако Вашето дружество предоставя услуга на вашия национален пазар на чуждестранен клиент, това се нарича потребление на услуги в чужбина.
Клиентът пресича границата и използва услугата, която предоставяте на вашия пазар.
Пример:
Японски клиент пътува до Ирландия и остава в хотел или Dines в ресторант, като по този начин ползва услугите в Ирландия.
Търговско присъствие в чужбина (Начин 3):
Ако Вашето дружество установи присъствие на чуждестранен пазар, това може да се нарича търговско присъствие в чужбина.
Това включва откриване на дъщерно дружество, клон или представителство в друга държава.
Пример:
Датска банка открива клон в Канада или френска телекомуникационна група реши да открие дъщерно дружество в Австралия.
Секторите, в които тази форма на предоставяне на услуги е обичайна, включват:
- финансови услуги
- телекомуникационни услуги
- екологични услуги
По принцип установяването или придобиването на чуждестранно дружество в чужбина се нарича пряка чуждестранна инвестиция.
Когато планирате инвестицията си на чуждестранен пазар, страната, в която искате да инвестирате, може да прилага определени ограничения. Те зависят от нейната правна рамка и могат да включват:
- ограничения по отношение на чуждестранната собственост:
Обикновено те са под формата на ограничаване на дела на собствения капитал на дружествата, който чуждестранните лица имат право да притежават. - Ограничения по отношение на вида на разрешените юридически лица:
Те могат да включват специфични забрани на някои правни субекти, като например съвместни предприятия или еднолични търговци. - процедури за проверка и одобрение:
Те могат да изискват чуждестранните инвеститори да покажат икономически ползи или да получат предварително одобрение за инвестицията. - ограничения за чуждестранен персонал:
Обикновено те са под формата на ограничаване на броя/процента на чуждестранните граждани, които управляват или работят в филиали на чуждестранни дружества, и други оперативни проверки на тези дружества.
Можете да се свържете с агенция за насърчаване на инвестициите в страната, в която искате да инвестирате, местен данъчен консултант или адвокат за сключването на инвестиционен договор и да поискате информация за други задължения на инвеститорите в конкретния сектор.
Базата данни за пречките пред търговията ви позволява да търсите „пречки, свързани с инвестициите“. Тези пречки са показани и в резултатите от търсенето на „Моят търговски сътрудник“.
Присъствие на физически лица в чужбина (Начин 4):
Ако служител на вашето дружество пътува в чужбина, за да предоставя услуга в страна извън ЕС, тогава предоставяте тази услуга чрез присъствието на физическо лице в чужбина.
Различни видове персонал могат да предоставят услугите на вашето дружество:
- Служители по вътрешнокорпоративни трансфери:
Това са служители във вашето предприятие (често ръководители, мениджъри, специалисти), които се прехвърлят към търговското присъствие на вашето дружество в страна извън ЕС. - Бизнес посетители:
Това са краткосрочни престои от няколко месеца (често ограничени до 3 месеца), без да се получава възнаграждение в чуждата държава. Бизнес посетителите обикновено са на висша длъжност във вашето дружество и отговарят за създаването на обект на целевия пазар. - Доставчици на услуги по договори:
Това са служители във Вашето дружество, които предоставят услуга въз основа на договор, който имате с краен потребител в чуждата страна. Доставчиците на услуги по договор се изпращат в чужбина, тъй като Вашето дружество няма търговско присъствие в чуждата държава и временното им пребиваване в чужбина е необходимо за изпълнение на договора за предоставяне на услуги.
В допълнение към тези категории персонал на дружеството независимите специалисти, които са самостоятелно заети лица, също попадат в обхвата на присъствието на физически лица в чужбина:
- Независими специалисти:
Това са самостоятелно заети лица, които предоставят услуга въз основа на договор за услуги в чужда държава.
Секторите, които често предоставят услуги чрез наети лица в чужбина, включват ИКТ услуги, инженерни или професионални услуги или други услуги, които разчитат на следпродажбено подпомагане.
Примери:
- дружества за информационни технологии, които изпращат свои експерти в областта на информационните технологии, за да предоставят съвети по даден проект или инсталират софтуер на местно равнище
- инженерни дружества, които изпращат своя персонал за операции на място в проекти
- адвокати, пътуващи с цел консултиране на клиенти, намиращи се в друга държава
- промишлени предприятия, които изпращат своя персонал за услуги по планиране и поддръжка.
Като обща бележка, една и съща услуга може да се предоставя в различни режими:
Например правни услуги могат да бъдат предоставяни на клиента по електронна поща (начин 1), от установен в чужбина филиал (начин 3) или чрез присъствието на адвоката в чужбина (начин 4).
Стъпка 2: Намиране на пазар и купувач
За да експортирате услуги извън ЕС, първо трябва да откриете пазар и купувач за вашата услуга.
- Търговските камари могат да ви дадат информация за различните пазари и бизнес партньори и да ви насочат към съответните доклади.
- Могат да бъдат от ползаспецифични за търговията доставчици на новини или агенции за насърчаване на търговията във вашата страна или на избрания от вас експортен пазар, които обхващат анализ на пазара и оценка на възможностите за бизнес. Тези органи често предоставят проучвания на ключови сектори на износа.
- Консултантите в областта на износа и съответните банки също могат да предоставят съвети.
Как да изберете целевите си пазари?
Преглед на потенциалните експортни пазари, за да се прецени дали има търсене на вашия продукт и да се прецени дали вашият продукт би бил конкурентоспособен на експортния пазар?
Проверете статистическите данни за търговията на Вашия потенциален целеви пазар.
Статистическите данни за вноса могат да покажат дали страната, за която искате да експортирате, вече внася вашата услуга, откъде идва вносът и дали вече има високо предлагане на вашия вид услуга на пазара.
Как да се намерят потенциални купувачи?
След като изберете един или повече целеви пазари, следващата стъпка е да се идентифицират потенциални търговски партньори и бизнес контакти.
Можете да намерите партньори и контакти на адрес:
- Търговски панаири, организирани специално за купувачи и продавачи. Например Enterprise Europe Network организира редовни прояви за установяване на контакти за конкретни сектори, в които участват и дружества от държави извън ЕС.
- Мероприятия или съдействие от страна на търговските камари за установяване на контакти между потенциални бизнес партньори.
Можете също така да проверите дали имате право да продавате на правителството на потенциалния експортен пазар.
Стъпка 3: Проверете дали вашето дружество може да се възползва от търговско споразумение на ЕС
ЕС често сключва двустранни търговски споразумения със страни извън ЕС.
Проверете дали ЕС има търговско споразумение със страната, за която искате да изнесете, в раздела „ Пазари“.
Търговските споразумения на ЕС могат да обхващат търговията с услуги в ключови сектори и често да намаляват или дори премахват пречките пред износа в тези сектори. Примерите за такива ключови сектори включват:
- финансови услуги
- телекомуникации
- морски транспорт
- професионални услуги
- цифрова търговия
Какви ползи носят търговските споразумения за преките чуждестранни инвестиции
Ако ЕС е сключил търговско споразумение с държавата, пречките пред преките чуждестранни инвестиции могат да бъдат намалени или дори премахнати в определени сектори и може да включват специални инвестиционни разпоредби, които законно да обвързват равнището на защита на чуждестранните инвестиции.
- Осигуряване на по-стабилен и предвидим набор от правила за вас, когато търгувате с чуждестранни пазари
- Гарантиране, че законите на държавите извън ЕС не дискриминират услугите на ЕС
- Създайте нови и по-добри възможности за износ за вашето дружество и улеснете инвестирането в чужбина.
Какво се случва, ако моята служба не е обхваната от споразумение на ЕС?
Ако ЕС все още няма търговско споразумение с държавата, за която искате да изнесете, или ако вашият сектор, който представлява интерес, не е обхванат от конкретно споразумение, трябва:
проверете условията за достъп до пазара, изброени в Общото споразумение по търговията с услуги на СТО.
Членовете на СТО изброяват там пречките пред износа на услуги в своя списък със задължения.
Стъпка 4: Оценете изискванията на Вашия експортен пазар
- Изискванията ще зависят от това как искате да експортирате (вж. стъпка 2) и от вашия целеви пазар.
Можете да проучите подробна информация за специфичните изисквания на избрания от вас целеви пазар в пазарния раздел.
Какви изисквания трябва да проверите за трансгранично предоставяне (начин 1)?
- Изисквания за разрешаване и лицензиране: Може да се наложи Вашето дружество да получи определени лицензи, за да предоставя услугата на експортния пазар.
- Изискване за взаимно признаване на дипломи и квалификации: Съответните дипломи на доставчици на услуги и други квалификации ще трябва да бъдат приети от страната, в която искате да изнасяте, за да можете да предоставяте услугите си в чужбина. Това важи за някои видове износ на професионални услуги: Пример: на одитор от ЕС може да не е позволено да проверява профила на чуждестранно дружество и следователно вие като дружество от ЕС не можете да изнесете вашата услуга във въпросната страна.
- Специфични ограниченияза някои сектори на услугите: Например, могат да възникнат ограничения и ограничения по отношение на застрахователните услуги. Аналогично, някои продукти за износ на финансови услуги може да изискват „еквивалентност“ (предоставена от законодателите на целевите държави), за да бъдат приети на чуждестранния пазар.
Какви изисквания трябва да проверите за потребление в чужбина (начин 2)?
Потреблението в чужбина се осъществява, когато клиентът пътува извън своята страна и потребява услугата, която предоставяте във вашата страна.
- В повечето случаи изискванията, на които трябва да отговаряте, са същите, както при предоставянето на вашата услуга на вашия национален пазар или на пазара на ЕС.
Какви изисквания трябва да проверите за търговско присъствие (режим 3)?
Държавите извън ЕС могат да имат изисквания за търговско присъствие или ограничения, които износителите от ЕС следва да вземат предвид, когато инвестират в тези държави.
- Изисква се присъствие на място:
Някои услуги не могат да бъдат предоставяни в държави извън ЕС, без да имат местно присъствие на този пазар. Такъв може да бъде случаят например при някои застрахователни услуги. Следователно може да се наложи Вашето дружество да установи търговско присъствие в чужбина, например чрез създаване на дъщерно дружество или сътрудничество с местни дружества на чуждестранния пазар, например чрез съвместно предприятие. - Горни граници на чуждестранния капитал:
Някои държави прилагат ограничения по отношение на максималния допустим дял на чуждестранния капитал, когато става въпрос за инвестиции. - Ограничения на инвестициите:
Тези ограничения могат да бъдат свързани със специфични лицензи, необходими за физически лица или дружества, или с ограничения по отношение на броя на разрешените дружества. - Ограничения по отношение на вида правен субект:
Някои чуждестранни пазари могат да имат правни разпоредби, които допускат само съвместни предприятия или изрично забраняват други правни форми на инвестиции, като например еднолично предприятие. - Ограничения по отношение на броя на доставчиците:
Такива ограничения могат да бъдат от значение, когато става въпрос за специфични лицензи, които доставчиците трябва да притежават. - Изисквания за гражданство:
Някои сектори или видове продукти могат да изискват от инвеститорите да притежават лицензи, които са ограничени до физически лица, които са граждани на страната, за която искате да изнасяте, или могат да изискват управителите на предприятието да са от тази националност. Освен това придобиването и използването на земя и недвижимо имущество от чужденци може да бъде ограничено. - Данъчни разпоредби: По отношение на чуждестранните инвестиции могат да се прилагат
специални данъчни разпоредби и конкретни държави могат да имат действаща правна рамка, която включва дискриминационно данъчно облагане на чуждестранните инвестиции. - Финансови ограничения:
Някои финансови ограничения могат да се прилагат по отношение на преките чуждестранни инвестиции. Например те могат да включват ограничения върху паричните преводи, капиталовите трансфери и конвертирането на валути. Трансграничните сливания и придобивания също могат да бъдат ограничени.
Какви изисквания трябва да проверите за присъствието на физически лица (начин 4)?
Износът на услуга много често изисква временното пребиваване на вашите служители в чужбина на целевия пазар, за да може действително да се предостави услугата.
Например:
- може да се наложи инженер от вашата компания да пътува, за да актуализира машина/софтуер или да поддържа оборудване. Възможно е обаче да има ограничения за мобилността на лицата при предоставянето на услуги по този начин.
Изискванията за разследване включват следното:
- Изискване за пребиваване: Може
да се наложи доставчиците на услуги да пребивават в целевата държава. - Изисквания за гражданство: Може да се наложи
доставчиците на услуги да са граждани на страната, в която искате да изнасяте услуги. - Изисквания за лицензиране и сертифициране:
Доставчиците на услуги могат да изискват специални лицензи, свидетелства за обучение, за образование или други сертификати за квалификация. Важно е да се знае дали определени удостоверения са валидни в чуждата държава. Може да се случи също така, че те трябва да бъдат предоставени от субекти от целевата държава за определени професии/услуги. - Изисквания за бизнес визи и разрешителни за работа:
Конкретен пример, свързан с временния престой и изискванията за виза, е дали на служителя е разрешено да отведе съпруга (та) си или децата си по време на престоя. - Анализи наикономическите нужди/анализи на пазара на труда:
Някои страни могат да изискват от вас или от вашия клиент да докажете, че местната работна ръка не може да отговори на нуждите от услуги. - Ограничения/квоти за влизане:
Някои ограничения или квоти за влизане могат да се прилагат за предоставянето на услуги в чужбина в определени професии. - Образователни и други изисквания за квалификация:
Важно е да се знае дали определени удостоверения са валидни във въпросната чужда държава.
Какво друго трябва да научите?
Когато предоставяте услуги в страни извън ЕС, трябва също така да проверите какви данъчни разпоредби се прилагат. Това включва:
- местни данъци
- Плащания на ДДС
На Вашия експортен пазар могат да се прилагат различни данъчни разпоредби. Някои услуги могат да бъдат предмет на изключения в зависимост от страната, в която искате да изнасяте, например ако вашето дружество има постоянно присъствие в тази страна.
Къде можете да намерите повече информация?
- Агенции за насърчаване на инвестициите
- Посолство на вашата целева страна
- консултанти и банки в областта на износа
- Мрежата „Enterprise Europe“
- митнически служби
- Министерства или регулаторни органи във вашата целева държава
- ръководство заизбрани търговски споразумения
- Обща информация за икономическите отношения с вашата целева страна
- Информация относно текущите преговори за търговски споразумения с държави извън ЕС
Вашият контролен списък: 4 стъпки за експортиране на услуга
Преди да започнете: Оценете готовността на Вашето дружество за износ
- Вижте контролния списък с въпроси за оценка на готовността на Вашето дружество за износ
- Обсъдете и решете дали вашето дружество е готово да търгува с държави извън ЕС или какви стъпки трябва да бъдат предприети при подготовката за бъдещи търговски дейности извън ЕС
Стъпка 1: Разбиране на начина, по който могат да бъдат изнасяни услуги
- Решете как бихте искали да експортирате вашата услуга
Стъпка 2: Разбиране на начина, по който могат да бъдат изнасяни услуги
- Изберете вашия нов експортен пазар и оценете потенциала на бизнеса и конкурентоспособността на вашите услуги (важно е разходите, свързани с износа, да бъдат включени в изчисленията на цените)
- Идентифициране на потенциални купувачи
- Посочете агенция/институция/партньор, която да Ви подпомага в организацията и формалностите на процеса на износ (например изготвяне на договори, проверка на условията за плащане, кредитоспособност на купувача, ограничения върху капиталовите трансфери в страната на купувача)
Стъпка 3: проверете дали вашето дружество може да се възползва от търговско споразумение на ЕС
- Потвърдете дали ЕС е сключил търговско споразумение с държавата, в която желаете да изнасяте
- Набелязване на източници за повече информация относно съответното търговско споразумение
- Разгледайте условията за достъп до пазара за вашата услуга в списъка със задълженията
Стъпка 4: Оценете изискванията на Вашия експортен пазар
- Преценете дали вашата услуга има право да навлезе на експортния пазар, от който се интересувате, т.е. дали се прилагат някакви ограничения илизабрани.
- Ако искате да предоставяте услугите си зад граница, проверете какви изисквания могат да се прилагат (например изисквания за разрешаване или лицензиране)
- Ако искате да установите присъствие на чуждестранен пазар, проверете какви ограничения могат да се прилагат (например относно чуждестранната собственост, вида на разрешените юридически лица или процедурите за одобрение)
- Ако искате някой от вашите служители да придружава услугата, която изнасяте, проверете какви конкретни изисквания могат да се прилагат (например по отношение на квалификациите, изискванията за разрешение за работа или ограниченията за влизане)
- Проверете кои данъчни разпоредби се прилагат, когато предоставяте услуги извън ЕС