Обществени поръчки
Обществените поръчки се отнасят до процеса, чрез който публичните органи, като например държавни служби, местни органи или държавни предприятия, закупуват работа, стоки или услуги от частния сектор.
Правилата за обществените поръчки гарантират, че публичните средства се използват правилно, когато публичните органи правят покупки от частния сектор.
Как правителствата възлагат поръчки на предприятия
За да се предотвратят измами, отпадъци, корупция или протекционизъм на местно равнище, законите на повечето държави уреждат до известна степен държавните поръчки. Законите обикновено изискват от възложителя да издава обществени поръчки ( конкурентни), ако стойността на поръчката надвишава определен праг.
Стандартният начин за възлагане на поръчки за стоки на предприятия е конкурентна тръжна процедура, която позволява на най-голям брой предприятия да наддават. При конкурентните тръжни процедури съществуват различни видове процедури за възлагане на обществени поръчки.
Многостранното споразумение на Световната търговска организация (СТО) за държавните поръчки (СДП) от 2012 г.
Държавите — членки на ЕС, се присъединиха към Споразумението на СТО за държавните поръчки ( СДП). Това е основното международно споразумение, свързано с обществените поръчки. Тя е многостранна, защото не всички членове на СТО са се присъединили към нея.
Останалите 19 страни от СДП са:
Армения, Австралия, Канада, Китайски Тайпе, Хонконг (Китай), Исландия, Израел, Япония, Лихтенщайн, Черна гора, Молдова, Нидерландия по отношение на Аруба, Норвегия, Нова Зеландия, Южна Корея, Сингапур, Швейцария, Украйна и Съединените щати.
Други членове на СТО преговарят за присъединяване към СДП.
СДП съдържа два основни елемента:
- процедури и правила за начина, по който следва да се провежда тръжната процедура за даден договор
- Списъци на възложителите и видовете обществени поръчки, които всяка държава е приела да отвори за конкуренция в чужбина
Научете повече за възможностите за участие в процедури за възлагане на обществени поръчки чрез портала на СТО за достъп до информация относно достъпа до пазара на обществени поръчки (e-GPA) .
По този начин се предоставя информация за обхвата, включително за приложимите прагове, указващи стойността, над която се прилагат правилата на Споразумението за държавните поръчки.
ЕС се застъпва за отваряне на международните пазари за обществени поръчки и за двете
- в Споразумението на СТО за държавните поръчки
- и чрез двустранни и регионални споразумения
Повече ресурси за обществените поръчки
- Преглед на Споразумението на СТО за държавните поръчки
- Общо въведение в обществените поръчки
- Информация относно европейските политики в областта на обществените поръчки
- обществени поръчки в търговските споразумения
Можете да намерите информация за обществените поръчки по конкретни търговски споразумения в раздела за пазарите.