Közbeszerzés
A közbeszerzés arra a folyamatra utal, amelynek során a hatóságok – például kormányzati szervek, helyi hatóságok vagy állami tulajdonú vállalatok – munkát, árukat vagy szolgáltatásokat vásárolnak a magánszektortól.
A közbeszerzési szabályok biztosítják, hogy a közpénzeket megfelelően használják fel, amikor a hatóságok a magánszektortól vásárolnak.
Hogyan ítélik oda a kormányok a szerződéseket a vállalkozásoknak?
A csalás, a pazarlás, a korrupció vagy a helyi protekcionizmus megelőzése érdekében a legtöbb ország törvényei bizonyos mértékben szabályozzák a közbeszerzést. A jogszabályok általában előírják a közbeszerzést végző hatóság számára, hogy nyilvános (versenypályázati) ajánlatokat bocsásson ki, amennyiben a beszerzés értéke meghalad egy bizonyos értékhatárt.
Az árubeszerzési szerződések vállalkozásoknak történő odaítélésének szokásos módja a versenytárgyalás, amely a legtöbb cég számára teszi lehetővé az ajánlattételt. A versenytárgyalási eljáráson belül különböző típusú közbeszerzési eljárások léteznek.
A WTO 2012. évi többoldalú megállapodása a közbeszerzésről (GPA)
Az uniós tagállamok csatlakoztak a WTO Kormányzati Beszerzési Megállapodásához (GPA). Ez a közbeszerzéssel kapcsolatos fő nemzetközi megállapodás. Plurilaterális, mivel nem minden WTO-tag csatlakozott.
A GPA további 19 országa a következő:
Örményország, Ausztrália, Kanada, Kínai Tajpej, Hongkong (Kína), Izland, Izrael, Japán, Liechtenstein, Montenegró, Moldova, Aruba tekintetében Hollandia, Norvégia, Új-Zéland, Dél-Korea, Szingapúr, Svájc, Ukrajna és az Egyesült Államok.
Más WTO-tagok tárgyalásokat folytatnak a GPA-hoz való csatlakozásról.
A közbeszerzésről szóló megállapodás két fő elemből áll.
- a szerződésre vonatkozó pályázati eljárások és szabályok
- Azon beszerző ügynökségek és beszerzési típusok jegyzéke, amelyek tekintetében az egyes országok megállapodtak abban, hogy megnyitják őket a külföldi üzleti verseny előtt
További információk az ajánlattételi lehetőségekről a WTO integrált közbeszerzési piacra jutási információs forrásán (e-GPA) keresztül.
Ez tájékoztatást nyújt a lefedettségről, többek között az alkalmazandó küszöbértékekről, megjelölve azt az értéket, amely felett a közbeszerzésről szóló megállapodás szabályai alkalmazandók.
Az EU támogatja a nemzetközi közbeszerzési piacok megnyitását
- a WTO Kormányzati Beszerzési Megállapodásában
- valamint kétoldalú és regionális megállapodásokrévén
Több forrás a közbeszerzés területén
- A WTO közbeszerzésről szóló megállapodásánakáttekintése
- Általános bevezetés a közbeszerzésbe
- Tájékoztatás az európai közbeszerzési politikákról
- közbeszerzés a kereskedelmi megállapodásokban
A konkrét kereskedelmi megállapodások szerinti közbeszerzésekkel kapcsolatos információk a „Polgárok” részben találhatók.