Vámtarifák

Tervezi-e az Ön vállalkozása áruk behozatalát az EU-ba? Ez a rész segít megérteni az esetlegesen alkalmazandó vámokat, kvótákat és egyéb vámokat.

Termékosztályozás és KTF

Hogyan találom meg az adott importált termékre vonatkozó vámtarifát?

  • Az EU-ba behozott valamennyi termék a vámnómenklatúrába tartozik. A termékkód segít megérteni, hogy mely tarifák vonatkoznak az adott termékre. Az első lépés a termék kódjának azonosítása. A termékbesorolásról itt olvashat bővebben.
  • Miután azonosította az adott termékhez tartozó kódot, ellenőrizheti a vámtarifát a „My Trade Assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) menüpontban.

Az áruk tarifális besorolására vonatkozó kötelező érvényű tarifális felvilágosítás

  • Az EU kötelező érvényű tarifális felvilágosítási rendszere (KTF) azonosítani tudja az importálni kívánt áruk helyes tarifális besorolását. Ez lehetővé teszi, hogy megértse, milyen tarifa vonatkozik az árura, és hogy szüksége van-e különleges behozatali dokumentációra. A KTF-határozat jogbiztonságot nyújt Önnek ezzel a tarifális besorolással kapcsolatban.
  • 2019. október 1-je óta a KTF-hez kapcsolódó valamennyi folyamat elektronikus, és a gazdasági szereplőknek elektronikus úton kell benyújtaniuk a kérelmeket. A már kiadott valamennyi KTF-határozat itt található.

Vámérték-megállapítás

  • A vámérték-megállapítás a behozatalra bejelentett áruk gazdasági értékének kiszámítása.
  • A vámtarifákat (és a héát) az áruk értékének százalékában számítják ki – az áruk értékének meghatározását követően a vámtarifát és az áruk származását figyelembe lehet venni a termékre vonatkozó teljes vám kiszámításához.

Ha többet szeretne megtudni arról, hogyan számítják ki a vámértéket az EU-ban, kattintson ide.

Vámmentesség és -felfüggesztés

Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb importált termék behozatali vámok hatálya alá tartozik. Egyes különleges esetekben azonban kivétel alkalmazható, és nem kell vámot fizetni.

A közös vámtarifa vámtételei a harmadik országokból az EU külső határain keresztül importált árukra vonatkoznak. Bizonyos különleges körülmények között ezek az importvámok elengedhetők.

Lásd az összes olyan esetet, amikor vámmentesség adható (1186/2009/EK tanácsi rendelet).

Bizonyos körülmények között a behozatali vámok ideiglenesen (teljesen vagy részben) felfüggeszthetők bizonyos áruk esetében. Ez nem érinti az esetlegesen alkalmazandó dömpingellenes vámokat.

  • A felfüggesztő eljárás keretében behozott áruk továbbra is szabadon mozoghatnak az uniós piacon, ugyanúgy, mint más jogszerűen behozott áruk.
  • A felfüggesztéseket általában olyan nyersanyagokra, félkész termékekre vagy alkatrészekre adják meg, amelyek nem állnak rendelkezésre az EU-ban – a késztermékekre soha nem adják meg.

További információk

Vámkontingensek

A vámkontingensek lehetővé teszik bizonyos mennyiségű áru csökkentett vagy nulla vámtétellel történő behozatalát. Ez nem érinti az esetlegesen szintén alkalmazandó dömpingellenes vámokat.

A vámkontingensek lehetővé teszik, hogy az egy bizonyos kontingensen belül importált termékek alacsonyabb vámtétellel lépjenek be az Európai Unió piacára, mint a kontingensen kívüli mennyiségek. Nagyobb választékot biztosítanak a fogyasztóknak, és arra ösztönzik a nem uniós országokat, hogy nyissák meg piacaikat az európai áruk előtt.

Kedvezményes vámkontingensek

  • Ez a fajta kontingens gyakran megtalálható az EU és bizonyos más országok közötti kereskedelmi megállapodásokban és preferenciális megállapodásokban.
  • Ez a kontingenstípus azt jelenti, hogy egy adott országból származó bizonyos mennyiségű áru kedvezményes vámtétellel importálható az EU-ba.

Autonóm vámkontingensek

  • Ezeket a kontingenseket egyes ágazatokban meg lehet nyitni az EU-n belüli verseny ösztönzése érdekében – általában erga omnes (valamennyi versenytárs előtt nyitva álló) kontingenseket alkalmaznak, és általában olyan nyersanyagokra, félkész termékekre vagy alkatrészekre adják meg, amelyek nem állnak elegendő mennyiségben rendelkezésre az EU-ban.
  • A késztermékekre nem biztosítanak vámkontingenseket.

A vámkontingensekkel kapcsolatos további információk itt találhatók.

A kvóták kezelése

  • A vámkontingensek többségét az Európai Bizottság Adóügyi és Vámuniós Főigazgatósága kezeli az érkezési sorrendben történő kiszolgálás elve alapján. Ez független attól, hogy a terméket melyik tagállamba importálják. Az aktuális egyenlegekre vonatkozó információk online elérhetők.
  • Egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámkontingenseket az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága kezel. Különféle rendeletek állapítják meg e vámkontingensek kezelésének különös szabályait.
  • Az egyes ágazatokra vonatkozó további információk itt találhatók.

Hogyan tájékozódhat a vámkontingensekről?

Az Ön termékére vonatkozó keresési eredmények a My Trade Assistant alkalmazásban a vámkontingensekről és a behozatali átalányértékekről adnak tájékoztatást. Itt megtalálja az alkalmazandó jogszabályokra való hivatkozást is.

Dömpingellenes intézkedések

Dömpingellenes vámok

A rendes behozatali vámok mellett egy termékre dömpingellenes vagy egyéb piacvédelmi eszközök is vonatkozhatnak az EU-ba történő behozatalkor.

  • Az uniós gyártók panaszt nyújthatnak be az Európai Bizottsághoz, ha úgy vélik, hogy egy terméket nem uniós országok gyártói tisztességtelenül dömpingeltek az uniós piacra. A dömpingellenes panaszt benyújtani szándékozó közösségi gyártóknak az Európai Bizottsághoz kell fordulniuk.
  • az Európai Bizottság saját kezdeményezésére vagy egy uniós tagállam kérésére is vizsgálatot indíthat a dömpinggel kapcsolatban

A dömpingellenes eljárás

Az érintett termék uniós gyártóitól érkező panasz kézhezvételét követően a Bizottság értesítést tesz közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában, amelyben dömpingellenes eljárást indít. Ezen eljárás keretében a vizsgálat maximális határideje 15 hónap. A részletes megállapításokat a Hivatalos Lapban teszik közzé. E megállapítások közé tartozhat például egy dömpingellenes vámokat kivető rendelet vagy az eljárás vámok kivetése nélküli megszüntetése.

Az EU dömpingellenes alaprendelete megfelel az EU nemzetközi kötelezettségeinek, különösen a WTO dömpingellenes megállapodásának.

Lásd még a dömpingellenes vizsgálati eljárás folyamatábráját.

A dömpingellenes intézkedések feltételei

A vizsgálatnak ki kell mutatnia, hogy

  • az érintett ország(ok) exportáló gyártói dömpinget folytatnak
  • az érintett uniós gazdasági ágazat jelentős kárt szenvedett
  • ok-okozati összefüggés van a dömping és a megállapított kár között
  • az intézkedések bevezetése nem ellentétes az uniós érdekkel

A dömpingellenes intézkedések bevezetésének feltételeire vonatkozó részletes információkért lásd a Feltételeket.

Amennyiben a vizsgálat azt állapítja meg, hogy a fenti négy feltétel teljesült, az érintett termék behozatalára dömpingellenes intézkedések vethetők ki.

Ezek az intézkedések általában a következők egyikének formáját öltik:

  • értékvám (tranzakciós érték szerint megadóztatva)
  • egyedi vámok (a termék egyedi összege alapján megadóztatva)
  • árra vonatkozó kötelezettségvállalások (a nem uniós exportőr vállalja, hogy termékeit minimális áron értékesíti az EU-ban)

A vámokat az uniós importőr fizeti meg, és az érintett uniós tagállam nemzeti vámhatóságai szedik be.

Kérjük, vegye figyelembe: ha az EU elfogadja a gyártó árra vonatkozó kötelezettségvállalását, a behozatalra nem szednek be dömpingellenes vámot (önkéntes áremelés). A Bizottság nem köteles kötelezettségvállalásra vonatkozó ajánlatot elfogadni.

A "kisebb kötelesség" szabálya

Vám vethető ki annak érdekében, hogy megszüntessék a dömpingnek egy adott termék behozatalára gyakorolt hatásait. Fel kell mérni a dömping káros hatásainak megszüntetéséhez szükséges vám szintjét. Az intézkedéseket a dömping vagy a kár szintjén vezetik be, attól függően, hogy melyik az alacsonyabb.

Dömpingellenes intézkedések és hajók

Az uniós szabályok közé tartozik az újonnan épített hajók rendkívül alacsony áron történő értékesítéséről szóló rendelet. További részletekért lásd a hajógyártást.

Az intézkedések és felülvizsgálatok időtartama

Az intézkedéseket általában 5 évre vezetik be. Ezen időszak alatt felülvizsgálat tárgyát képezhetik, ha

Az intézkedések 5 év elteltével hatályukat vesztik, kivéve, ha hatályvesztési felülvizsgálatot indítanak.

A Bizottság nyomon követi az intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy azok hatékonyak legyenek, és azokat az exportőrök és importőrök tiszteletben tartsák.

Jelenlegi dömpingellenes vámok

Az összes lezárt és folyamatban lévő dömpingellenes vizsgálatról itt talál információkat.

Szubvencióellenes vagy kiegyenlítő intézkedések

  • a dömpingellenes vámokon kívül szubvencióellenes intézkedések is alkalmazhatók az Ön importtermékére – ezeket kiegyenlítő intézkedéseknek is nevezik, és céljuk a kereskedelmi partner által nyújtott tisztességtelen támogatás hatásainak ellensúlyozása
  • vannak olyan szabályok, amelyek lehetővé teszik az ilyen támogatásokat, és amikor az EU ellensúlyozhatja azokat - többet olvashat ezekről a szabályokról az uniós szubvencióellenes szabályokról
  • a kiegyenlítő intézkedések különböző típusú eszközökből állhatnak, de általában megnövelt vámok formájában alkalmazzák őket - a kiegyenlítő intézkedés állhat kiegészítő értékvámból vagy specifikus vámból, és alkalmazható minimum importár formájában, vagy állhat "árra vonatkozó kötelezettségvállalásból", amennyiben az exportőr vállalja, hogy a terméket a minimumár felett értékesíti
  • a dömpingellenes eljárásokhoz hasonlóan egy uniós gazdasági ágazat panaszt nyújthat be a Bizottsághoz, ha úgy véli, hogy egy nem uniós országból származó termék behozatala támogatott, és kárt okoz az ugyanazt a terméket előállító uniós gazdasági ágazatnak

A szubvencióellenes intézkedésekről további információk itt találhatók.

Az összes lezárt és folyamatban lévő szubvencióellenes vizsgálatról itt talál információkat.

Védintézkedési kötelezettségek

  • védintézkedések alkalmazhatók, ha egy uniós gazdasági ágazatot a behozatal előre nem látható, hirtelen és hirtelen növekedése érint
  • az ilyen intézkedéseket nagyon ritkán alkalmazzák, és csak nagyon különleges körülmények között
  • védintézkedések lehetnek mennyiségi importkorlátozások (kereskedelmi kontingensek) vagy vámemelések - ezek alkalmazhatók a szóban forgó termék valamennyi kereskedelmi partnertől vagy meghatározott származású árukból származó valamennyi behozatalára

Az EU-n belüli biztosítékokról itt olvashat bővebben.

 

Gyorshivatkozások