Szolgáltatások - statisztika
A szolgáltatások alkotják az EU gazdaságának gerincét. Ezek az ágazatok széles körét foglalják magukban, például a közlekedési szolgáltatásokat, a távközlési szolgáltatásokat, a szakmai szolgáltatásokat, a pénzügyi szolgáltatásokat, a postai és futárpostai szolgáltatásokat, a kiskereskedelmi és forgalmazási szolgáltatásokat, a környezetvédelmi szolgáltatásokat és az idegenforgalmat.
A szolgáltatáskereskedelem az áru- és szolgáltatáskereskedelem teljes uniós összértékének több mint egyharmadát teszi ki. Az elmúlt évtizedben nőtt a szolgáltatások kereskedelmének jelentősége az EU gazdasága szempontjából, beleértve az árukereskedelemhez viszonyított jelentőségét is.
2023-ban az uniós szolgáltatásexport értéke elérte az 1 427 milliárd EUR-t (+1,6 % 2022-höz képest), míg a szolgáltatásimport 1 274 milliárd EUR-t tett ki (+4,1 % 2022-höz képest). Ezzel az EU a világ legnagyobb szolgáltatásexportőre és -importőre, a szolgáltatások világkereskedelmének mintegy 25%-ával.
2023-ban az uniós szolgáltatásexport első 5 célállomása a következő volt:
- Egyesült Államok (22,3%)
- Egyesült Királyság (19,6%)
- Svájc (10,8%)
- Kína (4,1%)
- Japán (2,6%)
2023-ban az EU-ból exportált fő szolgáltatási ágazatok a következők voltak:
- egyéb üzleti szolgáltatások - azaz kutatási és fejlesztési szolgáltatások, szakmai és vezetési tanácsadási szolgáltatások, valamint műszaki, kereskedelemmel kapcsolatos és egyéb üzleti szolgáltatások (23,9%)
- távközlési, számítástechnikai és információs szolgáltatások (20,7%)
- közlekedési szolgáltatások (17,2%)
- utazási szolgáltatások (12,6%)
- pénzügyi szolgáltatások (7,1%)
Összehasonlításképpen: a teljes uniós agrár-élelmiszeripari export 2023-ban elérte a 228,6 milliárd EUR-t, ami valamivel kevesebb, mint a szállítási szolgáltatások uniós exportja.
Az EU a világ legnagyobb befektetője. A szolgáltatások az EU külföldi közvetlen külföldi befektetéseinek több mint 70%-át teszik ki.
Az ezen az oldalon bemutatott, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmére vonatkozó statisztikák az Eurostattól származnak, és rögzítik az uniós tagállamok lakosai és a harmadik országok lakosai közötti szolgáltatási tranzakciókat.
Ezek a statisztikák szolgáltatástípusonként és partnerországonként adják meg a monetáris értékeket, az adott ország fizetési mérlegében nyilvántartott tranzakciók alapján.
A szolgáltatások nemzetközi kereskedelmére vonatkozó további statisztikák az alábbi linkeken érhetők el:
- az EU éves szolgáltatáskereskedelmének áttekintése partnerenként és ágazatonként (Forrás: Eurostat BOP_ITS)
- további információk a szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó statisztikákról
- keresse fel a szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó statisztikák adatbázisát
- a szolgáltatások kereskedelmében mutatkozó különbségek áttekintése tagállamonként
- keresse meg a statisztikák előállításához használt módszertant