Tengerentúli országok és területek (TOT)
Az Ön vállalata importál-e termékeket az Európai Unió tengerentúli országaiból és területeiről? Ez a szakasz segít megérteni a TOT-okra vonatkozó származási szabályokat.
Dióhéjban
A tengerentúli országok és területek (TOT-ok) alkotmányos szempontból három uniós tagállamtól függenek: Dánia, Franciaország és Hollandia.
- A TOT-állampolgárok európai polgárok, de a TOT-ok nem részei az EU területének
- a TOT-ok nem tartoznak közvetlenül az uniós jog hatálya alá, de a Lisszaboni Szerződés értelmében „társult” jogállással rendelkeznek.
- az „associate” státusz elősegíti gazdasági és társadalmi fejlődésüket
A tengerentúli országok és területek jegyzéke
- Aruba (Hollandia)
- Curação (Hollandia)
- Francia Polinézia (Franciaország)
- Grönland (Dánia)
- Új-Kaledónia (Franciaország)
- Saint Barthélemy (Franciaország)
- Sint Maarten (Hollandia)
- Saint Pierre és Miquelon (Franciaország)
- Wallis és Futuna (Franciaország)
- Bonaire, Sint Eustatius és Saba (Hollandia)
- Francia Déli és Antarktiszi Területek (Franciaország)
Származási szabályok
A TOT-ok számára javasolt származási szabályok túlmutatnak az általános vámkedvezmény-rendszer szabályain:
- a származási bizonyítvány egyszerűsítése a 10,000 EUR alatti kisebb szállítmányok esetében
- a más uniós kereskedelmi partnerekkel való kiterjesztett kumuláció lehetőségének biztosítása
Kumuláció a következőkkel is lehetséges:
- az EU -val gazdasági partnerségi megállapodást vagy szabadkereskedelmi megállapodást kötött országok
- az általános preferenciarendszer előnyeit élvező országok
- a TOT-ok számára a származási szabályoktól való eltérés lehetővé tétele.
Tűréshatár
A tűréshatár a következő:
- A termék tömegének 15%-át a HR 2. és 4–24. árucsoportjába tartozó termékek esetében, a 16. árucsoportba tartozó feldolgozott halászati termékek kivételével, és
- Más termékek esetében a termék gyártelepi árának 15%-a, kivéve az 50–63. árucsoportba tartozó termékeket. (A határozat II. mellékletének 6. cikke)
Kumuláció
A származás a következő módokon halmozható:
- kumuláció az Európai Unió tagállamaival (ahatározat II. mellékletének 7. cikke)
- kumuláció a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országokkal(a II. melléklet 8. cikke)
- kumuláció az Európai Unió piacához való vám- és kvótamentes hozzáférést élvező egyéb országokkal a GSP keretében (II. melléklet 9. cikk)
- kumuláció az Unió szabadkereskedelmi megállapodás partnerországaival (a II.melléklet 10. cikke)
Termékspecifikus származási szabályok
A származó helyzetet eredményező termékek és megmunkálási vagy feldolgozási műveletek jegyzéke a 2021. október 5-i (EU) 2021/1764 tanácsi határozat I. függelékében található.
Eltérések
Az Európai Bizottság kezdeményezésére vagy valamely uniós tagállam vagy TOT kérésére a TOT számára ideiglenes eltérést lehet engedélyezni a II. melléklet rendelkezéseitől.
A származás igazolása
Ahhoz, hogy az EU határán preferenciális vámtételeket lehessen alkalmazni, a TOT-okból származó termékeket az alábbiak egyikének kell kísérnie:
- az exportáló ország vámhatóságai által kiállított EUR.1 szállítási bizonyítvány – a bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőnek) készen kell állnia arra, hogy kérésre benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályok mellékletében foglalt egyéb követelményeket.
- származási nyilatkozat – bármely exportőr, 10,000 EUR vagy annál kisebb értékű szállítmányok esetében, vagy elfogadott exportőrök által bármilyen értékű szállítmányok esetében
A származási nyilatkozat kitöltésekor Önnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékei származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló melléklet egyéb követelményeit.
A származási nyilatkozat kiállításához be kell írnia, le kell pecsételnie vagy (a megfelelő nyelven) a következő nyilatkozatot kell rányomtatnia a számlára, a szállítólevélre vagy más kereskedelmi okmányra:
„Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma:... ) kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű megjelölés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.”
A különböző nyelvi változatok és a magyarázó megjegyzések megtalálhatók a származási nyilatkozat mintájában (a 2013/755/EU tanácsi határozat 103. és 104. oldala). Ha a nyilatkozatot kézzel adja ki, ezt tintával, nyomtatott karakterekkel kell megtennie.
- a számlanyilatkozatot kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül ez alól a kötelezettség alól, feltéve, hogy írásban kötelezettséget vállal vámhatóságainak arra, hogy teljes körű felelősséget vállal az Önt azonosító származási nyilatkozatokért.
- ahhoz, hogy elfogadott exportőr legyen, képesnek kell lennie arra, hogy meggyőződjön vámhatóságairól arról, hogy igazolni tudja termékei származó helyzetét, valamint az általuk esetlegesen előírt egyéb követelményeket. A vámhatóságok visszavonhatják az elfogadott exportőri státuszt, ha Ön azzal bármilyen módon visszaél. Ha többet szeretne megtudni az eljárásokról, vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.
A származási igazolás 10 hónapig érvényes.
Kumulációs rendelkezések alkalmazása esetén
- a más TOT-okból vagy az EU-ból származó inputok származó helyzetének igazolását EUR.1 szállítási bizonyítvánnyal, származási nyilatkozattal vagy szállítói nyilatkozattal (teljes kumuláció) kell igazolni.
- a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országgal vagy olyan országgal való kumuláció esetén, amellyel az EU szabadkereskedelmi megállapodást írt alá, a származó helyzetet a vonatkozó megállapodás rendelkezéseivel összhangban kell bizonyítani.
- az általános vámkedvezmény-rendszer kedvezményezettjével való kumuláció esetén a 2454/93/EGK rendelettel összhangban igazolni kell a származó helyzetet.