Čezmorske države in ozemlja (ČDO)
Ali vaše podjetje uvaža izdelke iz čezmorskih držav in ozemelj Evropske unije? Ta oddelek vam pomaga razumeti pravila o poreklu za ČDO.
Na kratko
Čezmorske države in ozemlja so ustavno odvisni od treh držav članic EU: Dansko, Francijo in Nizozemsko.
- Državljani ČDO so evropski državljani, vendar ČDO niso del ozemlja EU
- za ČDO ne velja neposredno pravo Unije, vendar imajo status „pridruženosti“ v skladu z Lizbonsko pogodbo.
- status pridruženega člana prispeva k njihovemu gospodarskemu in družbenemu razvoju
Seznam čezmorskih držav in ozemelj
- Aruba (Nizozemska)
- Curação (Nizozemska)
- Francoska Polinezija (Francija)
- Grenlandija (Danska)
- Nova Kaledonija (Francija)
- Saint Barthélemy (Francija)
- Sint Maarten (Nizozemska)
- Saint Pierre in Miquelon (Francija)
- Wallis in Futuna (Francija)
- Bonaire, Sint Eustatius in Saba (Nizozemska)
- Francoska južna in antarktična zemljišča (Francija)
Pravila o poreklu
Pravila o poreklu, predlagana za ČDO, presegajo pravila splošne sheme preferencialov, in sicer
- poenostavitev potrdila o izvoru za majhne pošiljke, manjše od 10000 EUR
- odobritev možnosti razširjene kumulacije z drugimi trgovinskimi partnerji EU
Kumulacija je mogoča tudi z
- Države s sporazumom o gospodarskem partnerstvu ali sporazumom o prosti trgovini z EU
- Države, ki uživajo ugodnosti splošnega sistema preferencialov
- omogočanje čezmorskim državam in ozemljem, da odstopajo od pravil o poreklu.
Strpnost
Dovoljeno odstopanje je določeno na
- 15 % mase proizvoda za proizvode, ki se uvrščajo v poglavje 2 HS in poglavja 4 do 24, razen predelanih ribiških proizvodov iz poglavja 16 in
- 15 % cene izdelka franko tovarna za druge izdelke, razen za izdelke, ki se uvrščajo v poglavja 50 do 63. (Člen 6 Priloge VI k Sklepu)
Kumulacija
Poreklo se lahko kumulira na naslednje načine:
- Kumulacija z državami članicami Evropske unije (člen 7 Priloge VI k Sklepu)
- Kumulacija z državami SGP (člen 8 Priloge VI)
- Kumulacija z drugimi državami, ki so upravičene do dostopa do trga Evropske unije brez dajatev in kvot v okviru GSP (člen 9 Priloge VI)
- Kumulacija s partnerskimi državami Unije za sporazum o prosti trgovini (člen 10 Priloge VI)
Posebna pravila o poreklu za posamezne izdelke
Seznam izdelkov in postopkov obdelave ali predelave, ki podelijo status blaga s poreklom, je v Dodatku II k Sklepu Sveta 2013/755/EU z dne 25. novembra 2013.
Odstopanja
Na pobudo Evropske komisije ali na zahtevo države članice EU ali ČDO se ČDO lahko odobri začasno odstopanje od določb Priloge VI.
Dokazilo o poreklu
Da bi bili proizvodi s poreklom iz ČDO upravičeni do preferencialnih stopenj dajatev na meji EU, morajo biti opremljeni z:
- Potrdilo o gibanju blaga EUR.1, ki ga izdajo carinski organi države izvoznice - izvoznik (ali pooblaščeni zastopnik), ki zaprosi za potrdilo, mora biti na zahtevo pripravljen predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov in izpolnjujejo druge zahteve pravil o poreklu
- izjavo o poreklu - ki jo izda kateri koli izvoznik za pošiljke, katerih vrednost je enaka ali manjša od 10000 EUR, ali pooblaščeni izvozniki za pošiljke katere koli vrednosti
Pri izpolnjevanju izjave o poreklu morate biti pripravljeni predložiti dokumente, ki dokazujejo status izdelkov s poreklom in izpolnjujejo druge zahteve iz Priloge o pravilih o poreklu.
Za izjavo o poreklu morate na računu, dobavnici ali drugem trgovinskem dokumentu natipkati, ožigosati ali natisniti naslednjo izjavo (v ustreznem jeziku):
„Izvoznik izdelkov, zajetih v tem dokumentu (carinsko dovoljenje št....) ) Izjavlja, da imajo ti izdelki, razen če je jasno navedeno drugače, [...] preferencialno poreklo.“
Različne jezikovne različice so skupaj s pojasnili navedene v vzorcu izjave o poreklu (strani 103 in 104 Sklepa Sveta 2013/755/EU). Če izjavo oddate ročno, morate to storiti s črnilom in s tiskanimi črkami.
- izjavo na računu morate podpisati ročno. Če ste pooblaščeni izvoznik, ste oproščeni te zahteve, če se vaši carinski organi pisno zavežejo, da sprejemate polno odgovornost za vsako izjavo o poreklu, ki vas opredeljuje.
- da bi postali pooblaščeni izvoznik, morate biti sposobni prepričati svoje carinske organe, da lahko dokažejo status izdelkov s poreklom in katere koli druge zahteve, ki jih lahko zahtevajo. Carinski organi lahko status pooblaščenega izvoznika umaknejo, če ga kakor koli zlorabite. Če želite izvedeti več o postopkih, se obrnite na svoje carinske organe.
Dokazilo o poreklu ostane veljavno 10 mesecev.
Kadar se uporabljajo določbe o kumulaciji
- dokazilo o statusu porekla surovin, ki prihajajo iz drugih ČDO ali EU, bi moralo biti prikazano s potrdilom o gibanju blaga EUR.1, izjavo o poreklu ali dobaviteljevo izjavo (popolna kumulacija).
- v primeru kumulacije z državo SGP ali državo, s katero je EU podpisala sporazum o prosti trgovini, bi bilo treba dokazilo o statusu porekla predložiti v skladu z določbami zadevnega sporazuma.
- V primerih kumulacije z upravičencem do splošne sheme preferencialov je treba predložiti dokazilo o statusu porekla v skladu z Uredbo (EGS) št. 2454/93.