Spletna orodja in storitve za manjša podjetja

Storitve za mala in srednja podjetja (MSP)
- Enterprise Europe Network je največja svetovna podporna mreža za mala in srednje velika podjetja (MSP) z mednarodnimi ambicijami. Ima 3000 strokovnjakov iz 600 članskih organizacij v več kot 60 državah. Organizacije članice vključujejo gospodarske zbornice, tehnološke centre in raziskovalne inštitute.
- Služba za pomoč MSP pri trgovinski zaščiti nudi uvoznikom in izvoznikom enostavno dostopno osebno svetovanje, če nanje vplivajo instrumenti trgovinske zaščite, tj. protidampinški ali protisubvencijski ukrepi, uvedeni v EU ali drugod po svetu.
- Spletni tečaj o instrumentih trgovinske zaščite za MSPopisuje bistvene vidike, ki jih morajo MSP poznati pri vsakodnevnem poslovanju.
- Služba za pomoč uporabnikom na področju intelektualne lastnine zagotavlja brezplačne informacije in storitve za podporo MSP v EU pri zaščiti in uveljavljanju njihovih pravic intelektualne lastnine v partnerskih državah:
- Služba za pomoč MSP v zvezi s pravicami intelektualne lastnine na Kitajskem
- Služba za pomoč MSP na področju intelektualne lastnine v Latinski Ameriki
- Služba za pomoč MSP na področju intelektualne lastnine v jugovzhodni Aziji
- Služba za pomoč MSP na področju intelektualne lastnine v Indiji
- Služba za pomoč MSP na področju intelektualne lastnine v Afriki
- Portal Tvoja Evropa – Podjetniki zagotavlja večjezične informacije in spletne javne storitve za podjetja, ki iščejo poslovne priložnosti v Evropi in zunaj nje (kliknite na zemljevid, izberite državo EU in se pozanimajte o podpornih dejavnostih za podjetja v državah članicah).
Platforma službe EU za pomoč uporabnikom sankcij podpira evropske gospodarske subjekte pri spoštovanju omejevalnih ukrepov Evropske unije (znanih tudi kot sankcije), uvedenih po vsem svetu. Služba za pomoč uporabnikom nudi vire in prilagojeno pomoč MSP, ki izvajajo preglede potrebne skrbnosti v zvezi s sankcijami.
- Projekti za podporo podjetjem, ki jih financira EU, podjetjem EU zagotavljajo podporne storitve, kot so informacije o izvoznih trgih, pomoč pri dostopu do trga, svetovanje o regulativnih vprašanjih in smernice o pravicah intelektualne lastnine:
- Center za industrijsko sodelovanje EU-Japonska
- Center EU za MSP na Kitajskem
- Evropski poslovni center ASEAN (EABC), Tajska
- Repozitorij trgovanja ASEAN, vstopna točka ASEAN do regulativne preglednosti, povezane s trgovino, za vse države članice ASEAN
- Podpora evropskim podjetjem na trgih jugovzhodne Azije (SEBSEAM):
Poglavja o MSP v trgovinskih sporazumih
Vsi novi trgovinski sporazumi bodo vključevali poglavje o MSP, če se bo s tem strinjala partnerska država. To bi omogočilo boljšo izmenjavo informacij o vprašanjih dostopa do trga ter plodno sodelovanje med Komisijo in partnersko državo pri obravnavanju vprašanj, povezanih z MSP, v trgovinskem sporazumu.
Poglavja o MSP so med drugim v naslednjih trgovinskih sporazumih:
- Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko
- Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom.
Skupni odbor celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (CETA) se je v posebnem priporočilu za MSPdogovoril, da bi morala vsaka pogodbenica MSP druge pogodbenice zagotoviti spletne informacije o sporazumu CETA in dostopu do trga ter da bi morala kontaktna točka za MSP na obeh straneh sodelovati pri reševanju vprašanj, specifičnih za MSP.
Kako stopiti v stik z nami
Če imate na tem spletišču posebno vprašanje o MSP, dostopu do trga ali informacijah, uporabite kontaktni obrazec.