Narzędzia i usługi online dla mniejszych firm

Usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
- Enterprise Europe Network to największa na świecie sieć wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) o międzynarodowych ambicjach. Ma 3000 ekspertów w 600 organizacjach członkowskich w ponad 60 krajach. Organizacje członkowskie obejmują izby handlowo-przemysłowe, centra technologiczne i instytuty badawcze.
- Punkt informacyjny ds. ochrony handlu dla MŚP oferuje importerom i eksporterom łatwo dostępne porady osobiste w przypadku, gdy mają na nich wpływ instrumenty ochrony handlu, tj. środki antydumpingowe lub antysubsydyjne nałożone w UE lub w innych częściach świata.
- Kurs internetowy na temat instrumentów ochrony handlu dla MŚPopisuje podstawowe aspekty, które MŚP muszą znać w swojej codziennej działalności.
- Punkt informacyjny ds. własności intelektualnej zapewnia bezpłatne informacje i usługi wspierające unijne MŚP w ochronie i egzekwowaniu ich praw własności intelektualnej w krajach partnerskich:
- Chiński punkt informacyjny ds. praw własności intelektualnej dla MŚP
- Punkt pomocy dla MŚP w zakresie własności intelektualnej w Ameryce Łacińskiej
- Punkt pomocy dla MŚP w zakresie własności intelektualnej w Azji Południowo-Wschodniej
- Punkt pomocy dla MŚP w zakresie własności intelektualnej w Indiach
- Punkt pomocy dla MŚP w zakresie własności intelektualnej w Afryce
- Portal „Twoja Europa – Biznes” zapewnia wielojęzyczne informacje i internetowe usługi publiczne dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości biznesowych w Europie i poza nią (kliknij na mapę, wybierz kraj UE, aby dowiedzieć się więcej o działaniach wspierających przedsiębiorstwa prowadzonych przez państwa członkowskie).
- Strona internetowa „Przedsiębiorczość i MŚP” zawiera przegląd działań UE na rzecz MŚP.
- Usługa eTranslation jest bezpłatna i pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki tłumaczeniu dokumentów i tekstów między dowolnymi dwoma językami urzędowymi UE i nie tylko!
- Punkt informacyjny ds. należytej staranności w zakresie sankcji UE dla unijnych MŚP zajmujących się Iranempomaga unijnym przedsiębiorstwom prowadzącym handel z Iranem, dostarczając bezpłatne sprawozdania z należytej staranności dotyczące zgodności z unijnymi środkami ograniczającymi (sankcjami). Sprawozdania uspokajają unijne MŚP i ich partnerów finansowych o zasadności planowanych projektów biznesowych, podkreślając jednocześnie wszelkie potencjalne zagrożenia związane z przestrzeganiem przepisów.
- Finansowane przez UE projekty wspierające przedsiębiorstwa zapewniają unijnym przedsiębiorstwom usługi wsparcia, takie jak informacje o rynkach eksportowych, pomoc w dostępie do rynku, doradztwo w kwestiach regulacyjnych i wytyczne dotyczące praw własności intelektualnej:
- Centrum Współpracy Przemysłowej UE–Japonia
- Centrum MŚP UE w Chinach
- Europejskie Centrum Biznesu ASEAN (EABC), Tajlandia
- Repozytorium handlowe ASEAN, brama ASEAN do przejrzystości regulacyjnej związanej z handlem dla wszystkich państw członkowskich ASEAN
- Wsparcie dla europejskich przedsiębiorstw na rynkach Azji Południowo-Wschodniej (SEBSEAM):
Informacje o targach
- Informacje na temat targów w Niemczech i na całym świecie dostarczane przez bazę danych targów AUMA przez Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Targowego, ze szczegółami dotyczącymi wydarzeń, takimi jak daty, dane dystrybucyjne, statystyki i informacje o tym, jak skontaktować się z targami i organizatorami wydarzeń.
Rozdziały dotyczące MŚP w umowach handlowych
Wszystkie nowe umowy handlowe będą zawierać rozdział dotyczący MŚP, jeżeli kraj partnerski wyrazi na to zgodę. Umożliwiłoby to lepszą wymianę informacji na temat kwestii związanych z dostępem do rynku oraz owocną współpracę między Komisją a krajem partnerskim w odniesieniu do kwestii związanych z MŚP w umowie handlowej.
Rozdziały dotyczące MŚP można znaleźć między innymi w następujących umowach handlowych:
- Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią
- Umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem.
Wspólny Komitet kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą (CETA) uzgodnił w specjalnym zaleceniu dotyczącym MŚP,że każda ze Stron powinna przekazywać MŚP drugiej Strony informacje online na temat CETA i dostępu do rynku oraz że punkt kontaktowy ds. MŚP po obu stronach powinien współpracować w celu rozwiązania konkretnych problemów MŚP.
Jak się z nami skontaktować
Jeśli mają Państwo konkretne pytania dotyczące MŚP, dostępu do rynku lub informacji na tej stronie internetowej, prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego.