Umowa przejściowa o partnerstwie gospodarczym między UE a państwami Pacyfiku

Przejściowa umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a regionem Pacyfiku (EPA) ułatwia obywatelom i przedsiębiorstwom z obu regionów wzajemne inwestowanie i wymianę handlową oraz pobudza rozwój w całym regionie Pacyfiku. Dowiedz się, w jaki sposób umowa o partnerstwie gospodarczym UE z czterema państwami Pacyfiku może przynieść korzyści w handlu.

Porozumienie w skrócie

Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Pacyfikiem została ratyfikowana przez Parlament Europejski w styczniu 2011 r. oraz przez Papuę-Nową Gwineę w maju 2011 r. Rząd Fidżi rozpoczął stosowanie umowy w lipcu 2014 r. Samoa przystąpiło do umowy w grudniu 2018 r. i od tego czasu stosuje ją. Wyspy Salomona również przystąpiły do umowy w maju 2020 r. i od tego czasu stosuje ją.

Tonga i Timor Wschodni poinformowały Komisję Europejską, że zamierzają przystąpić do umowy o partnerstwie gospodarczym.

Umowa o partnerstwie gospodarczym UE–Pacyfik otwiera handel towarami z UE. Umowa obejmuje

  • bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do rynku UE dla wszystkich towarów pochodzących z państw Pacyfiku objętych umową o partnerstwie gospodarczym
  • asymetryczne i stopniowe otwieranie swoich rynków na towary z UE, przy pełnym uwzględnieniu różnic w poziomach rozwoju i wrażliwych sektorów;
  • wyłączenie niektórych wrażliwych sektorów i produktów z liberalizacji po stronie Pacyfiku
  • możliwość ponownego wprowadzenia przez państwa Pacyfiku ceł i kontyngentów, jeżeli przywóz z UE zakłóca lub grozi zakłóceniem ich lokalnej gospodarki
  • przepisy dotyczące barier technicznych w handlu oraz środków sanitarnych i fitosanitarnych, aby pomóc eksporterom z Pacyfiku w spełnieniu unijnych norm przywozowych
  • skuteczne procedury celne i ściślejsza współpraca między administracjami
  • ulepszone reguły pochodzenia dla przetworzonych produktów rybołówstwa z Pacyfiku – tzw. przepis dotyczący globalnego zaopatrzenia, który ma na celu pobudzenie tworzenia miejsc pracy i rozwoju w regionie.

Kraje korzystające

  • Fidżi
  • Papua-Nowa Gwinea
  • Samoa
  • Wyspy Salomona

Ewentualne przyszłe państwa będące beneficjentami

  • Tonga wyraziła zamiar przystąpienia do umowy o partnerstwie gospodarczym
  • Timor Wschodni wyraził zamiar przystąpienia do umowy o partnerstwie gospodarczym
  • Umowa pozostaje otwarta na przystąpienie innych państw AKP z regionu Pacyfiku.

Asymetryczne przepisy na rzecz państw Pacyfiku

Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a regionem Pacyfiku przewiduje asymetryczne przepisy na korzyść krajów Pacyfiku, takie jak wyłączenie produktów wrażliwych z liberalizacji, długie okresy liberalizacji, elastyczne reguły pochodzenia, a także specjalne zabezpieczenia i środki dla rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i nowo powstających gałęzi przemysłu.

 

Podczas gdy rynki UE zostały natychmiast i całkowicie otwarte, państwa Pacyfiku objęte umową o partnerstwie gospodarczym otwierają swoje rynki częściowo i stopniowo na przywóz z UE, w pełni uwzględniając różnice w poziomach rozwoju.

Taryfy

  • UE zapewnia w 100% bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do całego przywozu pochodzącego z państw Pacyfiku objętych umową o partnerstwie gospodarczym. Dostęp do rynku UE jest stały, pełny i bezpłatny dla wszystkich produktów.
  • Kraje Pacyfiku objęte umową o partnerstwie gospodarczym stopniowo i częściowo znoszą cła w następujący sposób:
    • Papua-Nowa Gwinea dobrowolnie otworzyła swój rynek na 88 % przywozu do UE od pierwszego dnia (nawet gdyby skorzystała z 15-letniego okresu przejściowego)
    • Fidżi otwiera swój rynek na 87% importu z UE w ciągu 15 lat
    • Samoa otwiera swój rynek na 80% importu z UE w ciągu 20 lat
    • Wyspy Salomona otwierają swój rynek na 83% importu z UE w ciągu 15 lat
  • Jeżeli przywóz niektórych towarów z UE do państw Pacyfiku objętych umową o partnerstwie gospodarczym gwałtownie wzrośnie, państwa Pacyfiku objęte umową o partnerstwie gospodarczym mogą w pewnych okolicznościach zastosować zabezpieczenia, takie jak kontyngenty przywozowe i ponowne wprowadzenie ceł.

 

Użyj opcji wyszukiwania My Trade Assistant, aby znaleźć dokładne informacje na temat ceł i taryf dla konkretnego produktu, biorąc pod uwagę jego kraj pochodzenia i przeznaczenia. W razie wątpliwości należy skontaktować się z organami celnymi.

 

Reguły pochodzenia

Aby kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, Twój produkt będzie musiał spełniać reguły pochodzenia określone w umowie. Proszę sprawdzić interaktywne narzędzie samoocenyreguł pochodzenia (ROSA) w sekcji Mój asystent handlowy, aby ocenić, czy dany produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować odpowiednie dokumenty.

Ogólne informacje na temat reguł pochodzenia i procedur dotyczących pochodzenia można znaleźć w tej sekcji.

Pochodzenie to "narodowość ekonomiczna" towarów będących przedmiotem handlu. Jeśli jesteś nowy w temacie, możesz znaleźć wprowadzenie do głównych pojęć w sekcji towarów.

Reguły pochodzenia

Aby zakwalifikować się do preferencyjnej stawki, produkt musi być zgodny z pewnymi zasadami, które potwierdzają jego pochodzenie.

Gdzie mogę znaleźć reguły pochodzenia?

Reguły pochodzenia określono w protokole II dotyczącym definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej w ramach umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a regionem Pacyfiku.

Czy mój produkt pochodzi z UE lub państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym?

Aby produkt kwalifikował się do niższej lub zerowej preferencyjnej taryfy celnej na mocy umowy o partnerstwie gospodarczym UE-Pacyfik, musi pochodzić z UE lub państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym. Produkt uznaje się za pochodzący z UE lub państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym, jeżeli:

Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w rozdziale (np. niewystarczająca obróbka lub przetworzenie, zasada transportu bezpośredniego). Istnieją również dodatkowe mechanizmy elastyczności, które mogą pomóc w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów (np. tolerancja lub kumulacja).

 

Przykłady przepisów dotyczących poszczególnych produktów w umowach handlowych UE

  • zasada wartości dodanej – wartość wszystkich użytych materiałów niepochodzących nie może przekraczać określonego odsetka ceny ex-works produktu.
  • zmiana klasyfikacji taryfowej – proces produkcji powoduje zmianę klasyfikacji taryfowej między materiałami niepochodzącymi a produktem końcowym, np. produkcja papieru (dział 48 systemu zharmonizowanego) z niepochodzącej masy papierniczej (dział 47 systemu zharmonizowanego);
  • konkretne operacje – wymagany jest specyficzny proces produkcji, na przykład przędzenie włókien do przędzy. Takie przepisy stosuje się głównie w sektorach włókienniczym i odzieżowym oraz chemicznym.
  • możliwe jest połączenie tych różnych przepisów, przy czym różne przepisy są przestrzegane alternatywnie lub w połączeniu.

Wskazówki, które pomogą Ci zachować zgodność z zasadami dotyczącymi poszczególnych produktów

Umowa zapewnia dodatkową elastyczność, która pomaga w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów, takich jak tolerancja lub kumulacja.

Tolerancja
  • reguła tolerancji pozwala producentowi na stosowanie materiałów niepochodzących, które są zwykle zakazane na mocy reguły dotyczącej konkretnego produktu, do 15 % ceny ex-works produktu
  • tolerancja ta nie może być stosowana w celu przekroczenia progu maksymalnej ilości materiałów niepochodzących wyrażonej wartością wymienioną w regułach dotyczących poszczególnych produktów.
  • szczególne tolerancje mają zastosowanie do wyrobów włókienniczych i odzieży sklasyfikowanych w działach 50–63 Systemu Zharmonizowanego, które są zawarte w uwagach 5–6 do załącznika 1 „Uwagi wstępne”
Kumulacja

Umowa przewiduje następujące rodzaje kumulacji pochodzenia:

  • kumulacja dwustronna, która umożliwia zaliczenie materiałów pochodzących z państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym jako pochodzących z UE (i odwrotnie) w przypadku wykorzystania ich do wytworzenia produktu
  • pełna kumulacja, która umożliwia zaliczenie materiałów niepochodzących jako pochodzących z UE lub państw Pacyfiku objętych umową o partnerstwie gospodarczym, jeżeli zostały one poddane obróbce lub przetworzeniu w tych państwach lub w innych państwach AKP lub krajach i terytoriach zamorskich UE
  • kumulacja diagonalna, która umożliwia liczenie materiałów pochodzących z dowolnego państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym, innego państwa AKP lub kraju lub terytorium zamorskiego UE tak, jakby pochodziły one z państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym lub z UE, gdy są wykorzystywane do produkcji produktu pod pewnymi warunkami. Ten rodzaj kumulacji wymaga zawarcia umowy o współpracy administracyjnej między dwoma krajami, z których pochodzi kumulacja.

Od dnia 22 lutego 2019 r. UE może stosować kumulację diagonalną z niektórymi państwami AKP oraz z krajami i terytoriami zamorskimi UE (Dz.U. C 69 z 22.2.2019, s. 2).

  • kumulacja z sąsiednimi krajami rozwijającymi się, która umożliwia liczenie materiałów pochodzących z takich krajów jako pochodzących z państwa Pacyfiku, jeżeli są one wykorzystywane do wytwarzania produktu, pod warunkiem że spełnione są pewne warunki

Inne wymogi

Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w protokole, takie jak niewystarczająca obróbka lub przetworzenie lub zasada transportu bezpośredniego:

Transport przez państwo trzecie: zasada transportu bezpośredniego

Produkty pochodzące muszą być transportowane z UE do państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym (i odwrotnie) bez dalszego przetwarzania w państwie trzecim.

Przeładunek lub czasowe składowanie w państwie trzecim jest dozwolone, jeżeli produkty pozostają pod nadzorem organów celnych i nie są poddawane czynnościom innym niż:

  • rozładunku
  • przeładunek
  • wszelkie czynności mające na celu zachowanie ich w dobrym stanie

Produkty pochodzące mogą być transportowane rurociągiem przez terytorium inne niż terytorium państw Pacyfiku objętych umową o partnerstwie gospodarczym lub UE.

Dowody transportu bezpośredniego będą musiały zostać przedstawione organom celnym kraju przywozu.

Zwrot cła

Zwrot ceł zapłaconych wcześniej za materiały niepochodzące wykorzystane do wytworzenia produktu wywożonego w ramach taryfy preferencyjnej jest dozwolony na mocy umowy o partnerstwie gospodarczym UE–Pacyfik.

Procedury dotyczące pochodzenia

Eksporterzy i importerzy muszą przestrzegać procedur dotyczących pochodzenia. Procedury dotyczące pochodzenia związane z wnioskami o preferencyjną taryfę i weryfikacją przez organy celne określono w tytule IV dotyczącym dowodu pochodzenia oraz w tytule V dotyczącym ustaleń w zakresie współpracy administracyjnej. Wyjaśniają one na przykład, w jaki sposób:

  • w celu zadeklarowania pochodzenia produktu
  • Aby ubiegać się o preferencje
  • organy celne mogą zweryfikować pochodzenie produktu.

Jak ubiegać się o preferencyjną taryfę?

Aby skorzystać z preferencyjnego traktowania, należy przedstawić dowód pochodzenia.

  • Będziesz także potrzebować
    • świadectwa przewozowego EUR.1 lub
    • deklarację pochodzenia
  • dowód pochodzenia jest ważny przez okres 10 miesięcy od daty wystawienia
  • dowód pochodzenia nie jest wymagany, jeżeli całkowita wartość produktów nie przekracza
    • 500 euro za małe paczki
    • 1200 euro za bagaż osobisty

Dowód pochodzenia

Świadectwo przewozowe EUR.1

  • Świadectwa przewozowe EUR.1 wystawiają organy celne kraju wywozu
  • Załącznik III zawiera wzór świadectwa EUR.1 i instrukcje dotyczące jego wypełniania.
  • eksporter ubiegający się o świadectwo powinien być przygotowany do przedłożenia dokumentów potwierdzających status pochodzenia danych produktów

Deklaracja pochodzenia (własna deklaracja eksportera)

  • eksporterzy mogą złożyć oświadczenie własne, że ich produkt pochodzi z UE lub z państwa Pacyfiku objętego umową o partnerstwie gospodarczym, przedstawiając deklarację pochodzenia. Deklaracja pochodzenia może zostać sporządzona przez
    • upoważnionego eksportera, lub
    • każdego eksportera, jeżeli całkowita wartość produktów nie przekracza 6 000 EUR

 

Zatwierdzeni eksporterzy

Eksporterzy w ramach tej umowy mogą zwrócić się do swoich organów celnych o zezwolenie na sporządzanie deklaracji pochodzenia dla produktów o dowolnej wartości.

Eksporter musi przedstawić organom celnym wystarczające gwarancje, że status pochodzenia produktów i spełnienie wszystkich pozostałych wymogów umowy (protokół) mogą zostać zweryfikowane.

Organy celne mogą cofnąć status upoważnionego eksportera w przypadku jakichkolwiek nadużyć.

Co powinna zawierać deklaracja pochodzenia?

  • eksporter powinien wpisać, ostemplować lub wydrukować następującą deklarację na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym identyfikującym produkt (załącznik IV): „Eksporter produktów objętych niniejszym dokumentem (pozwolenie celne nr ... ) oświadcza, że o ile nie wskazano inaczej, produkty te są ... preferencyjnego pochodzenia.”
  • deklarację pochodzenia można sporządzić w dowolnym języku urzędowym UE
  • deklarację pochodzenia należy podpisać odręcznie. Jeżeli jest Pan/Pani upoważnionym eksporterem, jest Pan/Pani zwolniony/a z tego wymogu, pod warunkiem że złoży Pan/Pani organom celnym pisemne zobowiązanie do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za każdą deklarację identyfikującą Pana/Panią.

Zgłoszenie

  • deklaracja pochodzenia może zostać sporządzona przez eksportera przy wywozie produktów, do których się odnosi, lub po wywozie, pod warunkiem że zostanie przedstawiona w kraju przywozu nie później niż dwa lata po przywozie produktów, do których się odnosi
  • wypełniając deklarację pochodzenia, należy być przygotowanym do przedłożenia dokumentów potwierdzających status pochodzenia swoich produktów

Weryfikacja pochodzenia

Organy celne mogą sprawdzić, czy przywożony produkt rzeczywiście pochodzi lub spełnia inne wymogi dotyczące pochodzenia. Weryfikacja opiera się na

  • współpraca administracyjna między organami celnymi Strony dokonującej przywozu i Strony dokonującej wywozu
  • kontrole przeprowadzane przez lokalne organy celne – wizyty Strony dokonującej przywozu u eksportera są niedozwolone

Organy Strony dokonującej wywozu określają pochodzenie i informują organy Strony dokonującej przywozu o wynikach.

Wymogi dotyczące produktów

Przepisy i wymagania techniczne

  • zapoznanie się z wymogami technicznymi, zasadami i procedurami, które muszą spełniać towary, aby mogły zostać przywiezione do Unii Europejskiej;
  • wyszukiwanie szczegółowych zasad i przepisów mających zastosowanie do Twojego produktu i jego kraju pochodzenia w sekcji Mój asystent handlowy

Wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa SPS

Dokumenty i procedury odprawy celnej

Opis sposobu udowodnienia pochodzenia Państwa produktów w celu ubiegania się o preferencyjne stawki celne oraz zasad dotyczących weryfikacji pochodzenia przez organy celne znajduje się w sekcji dotyczącej reguł pochodzenia powyżej.

Dowiedz się więcej o innych dokumentach i procedurach odprawy celnej niezbędnych do przywozu do Unii Europejskiej.

Informacje na temat procedur celnych dotyczących przywozu i wywozu można znaleźć na stronie internetowej DG ds. Podatków i Unii Celnej .

Własność intelektualna i oznaczenia geograficzne

Handel usługami

Zamówienia publiczne

Inwestycje

Inne obszary

Konkurencja

  • od 2014 r. UE zaprzestała subsydiowania wywozu wszystkich produktów wywożonych do państw objętych umową o partnerstwie gospodarczym.
  • UE zminimalizowała środki powodujące zakłócenia produkcji i handlu
  • jeśli lokalny przemysł jest zagrożony z powodu gwałtownego wzrostu importu z Europy, umowa o partnerstwie gospodarczym z Pacyfikiem zezwala na uruchomienie środków w celu ochrony sektorów przemysłowych i nowo powstającego przemysłu

Zrównoważony rozwój i prawa człowieka

Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a regionem Pacyfiku wyraźnie opiera się na „zasadniczych i podstawowych” elementach określonych w umowie z Kotonu, tj. prawach człowieka, zasadach demokratycznych, praworządności i dobrych rządach.

  • „klauzula o niewykonaniu” oznacza, że „odpowiednie środki” (określone w umowie z Kotonu) mogą zostać podjęte, jeżeli którakolwiek ze stron nie wypełni swoich zobowiązań w odniesieniu do istotnych elementów. Może to obejmować zawieszenie korzyści handlowych.
  • wspólnym instytucjom UPG powierzono zadanie monitorowania i oceny wpływu wdrażania UPG na zrównoważony rozwój Stron. Zgodnie z umową z Kotonu społeczeństwo obywatelskie i posłowie do parlamentu mają do odegrania wyraźną rolę.

Budowanie potencjału i pomoc techniczna

UE zapewnia pomoc techniczną na rzecz wymiany handlowej. Pomaga to krajom w dostosowaniu procedur celnych i ograniczeniu formalności. Dla Ciebie oznacza to mniej kłopotów w kontaktach z organami celnymi.

Przydatne linki i dokumenty

Udostępnij tę stronę: