Tussentijdse economische partnerschapsovereenkomst tussen de EU en de Stille Oceaanstaten (EPO)

De (tussentijdse) economische partnerschapsovereenkomst tussen de EU en de Stille Oceaan (EPO) maakt het voor mensen en bedrijven uit de twee regio’s gemakkelijker om te investeren in en handel te drijven met elkaar en om de ontwikkeling in de Stille Oceaan te stimuleren. Ontdek hoe de EPO van de EU met vier Stille-Oceaanstaten (Fiji, Papoea-Nieuw-Guinea, Samoa, Salomonseilanden) uw handel ten goede kan komen.

De overeenkomst in één oogopslag

De EPO tussen de EU en de Stille Oceaan is in januari 2011 door het Europees Parlement en in mei 2011 door Papoea-Nieuw-Guinea geratificeerd. De regering van Fiji is in juli 2014 begonnen met de toepassing van de overeenkomst. Samoa is in december 2018 tot de overeenkomst toegetreden en past deze sindsdien toe. De Salomonseilanden zijn in mei 2020 ook tot de overeenkomst toegetreden en passen deze sindsdien toe.

Op 27 januari 2025 heeft de Raad van de EU besluiten aangenomen tot goedkeuring van de toetreding van Niue, Tonga en Tuvalu tot de tussentijdse EPO; en op 13 oktober 2025, de toetreding van Vanuatu. Deze staten zullen met de toepassing van de overeenkomst beginnen zodra zij hun interne goedkeuringsprocedures hebben voltooid en de EU daarvan in kennis hebben gesteld.

De EPO tussen de EU en de Stille Oceaan opent de handel in goederen met de EU. De overeenkomst omvat:

  • rechten- en contingentvrije toegang tot de EU-markt voor alle goederen uit de EPO-staten in de Stille Oceaan
  • asymmetrische en geleidelijke openstelling van hun markten voor EU-goederen, waarbij ten volle rekening wordt gehouden met verschillen in ontwikkelingsniveaus en gevoelige sectoren
  • uitsluiting van bepaalde gevoelige sectoren en producten van liberalisering aan de Pacifische zijde
  • de mogelijkheid voor de Stille-Oceaanstaten om opnieuw rechten en contingenten in te voeren indien de invoer uit de EU hun lokale economieën verstoort of dreigt te verstoren;
  • regels inzake technische handelsbelemmeringen en sanitaire en fytosanitaire maatregelen om exporteurs in de Stille Oceaan te helpen aan de EU-invoernormen te voldoen
  • efficiënte douaneprocedures en nauwere samenwerking tussen overheidsdiensten
  • verbeterde oorsprongsregels voor verwerkte visserijproducten uit de Stille Oceaan - de zogenaamde "global sourcing"-bepaling die bedoeld is om het scheppen van banen en de ontwikkeling in de regio te stimuleren.

Handelscijfers

  • De totale handel tussen de EU en de ACS-landen in de Stille Oceaan bedroeg 3,8 miljard EUR in 2024, met een stijging van 50 % sinds 2014.
  • De EU-invoer uit de Stille Oceaan bestaat voornamelijk uit bereide en verduurzaamde vis, palmolie, koffie en ertsen en koper van edelmetaal.
  • De uitvoer van de EU naar de Stille Oceaan bestaat voornamelijk uit schepen en boten, machines en apparaten, en minerale oliën.
  • Fiji, Papoea-Nieuw-Guinea, Samoa, de Salomonseilanden, Oost-Timor, Tonga en Vanuatu zijn lid van de WTO.
  • De EPO's tussen de EU en de Stille Oceaan hebben de uitvoer, de economische groei, het ondernemerschap en de werkgelegenheid aanzienlijk gestimuleerd, waarbij de totale handel met de EU sinds de inwerkingtreding van de overeenkomst in 2014 met 44 % is toegenomen.

Begunstigde landen

  • Fiji
  • Papoea-Nieuw-Guinea
  • Samoa
  • Salomonseilanden

Mogelijke toekomstige begunstigde landen

  • De toetredingen van Niue, Tuvalu, Tonga en Vanuatu staan voor de deur
  • De Cookeilanden, de Federale Staten van Micronesië, de Republiek Marshalleilanden en Oost-Timor hebben hun voornemen te kennen gegeven om tot de EPO toe te treden.
  • Kiribati heeft ook belangstelling getoond om toe te treden tot de EPO.
  • De overeenkomst blijft openstaan voor toetreding door de andere ACS-landen in de Stille Oceaan.

Asymmetrische bepalingen ten gunste van de landen in de Stille Oceaan

De EPO tussen de EU en de Stille Oceaan voorziet in asymmetrische bepalingen ten gunste van de landen in de Stille Oceaan, zoals de uitsluiting van gevoelige producten van liberalisering, lange liberaliseringsperioden, flexibele oorsprongsregels, naast speciale waarborgen en maatregelen voor landbouw, voedselzekerheid en opkomende industrieën.

 

Terwijl de EU-markten onmiddellijk en volledig werden opengesteld, openen de EPO-staten in de Stille Oceaan hun markten gedeeltelijk en geleidelijk voor invoer uit de EU, ten volle rekening houdend met de verschillen in ontwikkelingsniveaus.

Tarieven

  • De EU verleent 100% rechten- en contingentvrije toegang tot alle invoer uit de EPO-landen in de Stille Oceaan. De toegang tot de EU-markt is permanent, volledig en gratis voor alle producten.
  • De EPO-landen in de Stille Oceaan schaffen de rechten gedeeltelijk en geleidelijk af, als volgt:
    • Papoea-Nieuw-Guinea heeft zijn markt vanaf de eerste dag vrijwillig opengesteld voor 88 % van de EU-invoer (zelfs als het zou hebben geprofiteerd van een overgangsperiode van 15 jaar).
    • Fiji stelt zijn markt open voor 87 % van de invoer uit de EU over een periode van 15 jaar
    • Samoa stelt zijn markt open voor 80 % van de invoer uit de EU over een periode van 20 jaar
    • De Salomonseilanden openen hun markt voor 83 % van de invoer uit de EU over een periode van 15 jaar
  • Als de invoer van sommige EU-goederen in de EPO-landen in de Stille Oceaan plotseling toeneemt, kunnen onder bepaalde omstandigheden waarborgen zoals invoerquota en de herinvoering van rechten door de EPO-landen in de Stille Oceaan worden toegepast.

 

Gebruik de zoekoptie van Mijn handelsassistent om de exacte informatie over rechten en tarieven voor uw specifieke product te vinden, rekening houdend met het land van oorsprong en bestemming. Neem bij twijfel contact op met uw douaneautoriteiten.

Oorsprongsregels

Om in aanmerking te komen voor een preferentiële behandeling, moet uw product voldoen aan de oorsprongsregels in het kader van de overeenkomst. Raadpleeg het interactieve instrument voor zelfbeoordeling van oorsprongsregels (ROSA) in Mijn handelsassistent om na te gaan of uw product aan de oorsprongsregels voldoet en hoe u de juiste documenten kunt opstellen.

Algemene informatie over de oorsprongsregels en de oorsprongsprocedures is te vinden in dit deel.

Oorsprong is de "economische nationaliteit" van verhandelde goederen. Als u nieuw bent in het onderwerp, kunt u een inleiding tot de belangrijkste concepten vinden in het gedeelte goederen.

Oorsprongsregels

Om in aanmerking te komen voor het preferentiële tarief, moet uw product voldoen aan bepaalde regels die de oorsprong ervan bewijzen.

Waar vind ik de oorsprongsregels?

De oorsprongsregels zijn opgenomen in Protocol II betreffende de definitie van het begrip "producten van oorsprong" en methoden van administratieve samenwerking in het kader van de economische partnerschapsovereenkomst tussen de EU en de Stille Oceaan.

Is mijn product afkomstig uit de EU of een Stille-Oceaan-EPO-staat?

Om in aanmerking te komen voor een lager of nulpreferentieel tarief in het kader van de economische partnerschapsovereenkomst tussen de EU en de Stille Oceaan, moet uw product afkomstig zijn uit de EU of een Stille-Oceaan-EPO-staat. Een product wordt beschouwd als van oorsprong uit de EU of uit een Stille-Oceaan-EPO-staat, indien het

Het product moet ook voldoen aan alle andere toepasselijke eisen die in het hoofdstuk zijn gespecificeerd (bijvoorbeeld ontoereikende be- of verwerking, de regel van rechtstreeks vervoer). Er zijn ook enkele extra flexibiliteiten om u te helpen te voldoen aan productspecifieke regels (bijvoorbeeld tolerantie of cumulatie).

Tolerantie
  • de tolerantieregel stelt de producent in staat niet van oorsprong zijnde materialen te gebruiken die normaliter door de productspecifieke regel verboden zijn, tot maximaal 15 % van de prijs af fabriek van het product
  • deze tolerantie mag niet worden gebruikt om een drempelwaarde van maximaal niet van oorsprong zijnde materialen, uitgedrukt in in de productspecifieke voorschriften vermelde waarde, te overschrijden.
  • specifieke toleranties gelden voor textiel en kleding die zijn ingedeeld onder de hoofdstukken 50 tot en met 63 van het geharmoniseerd systeem, die zijn opgenomen in de aantekeningen 5 tot en met 6 van bijlage 1 "Inleidende aantekeningen"
Cumulatie

De overeenkomst voorziet in de volgende soorten cumulatie van oorsprong:

  • bilaterale cumulatie, op grond waarvan materialen van oorsprong uit een Stille-Oceaan-EPO-staat als van oorsprong uit de EU (en omgekeerd) kunnen worden meegeteld wanneer zij bij de vervaardiging van een product worden gebruikt
  • volledige cumulatie, waardoor niet van oorsprong zijnde materialen kunnen worden meegeteld als van oorsprong uit de EU of uit de Stille-Oceaan-EPO-staten, wanneer zij in die landen of in andere ACS-staten of landen en gebieden overzee van de EU zijn bewerkt of verwerkt
  • diagonale cumulatie, waardoor materialen van oorsprong uit een Stille-Oceaan-EPO-staat, een andere ACS-staat of een land of gebied overzee van de EU kunnen worden meegeteld alsof zij van oorsprong zijn uit een Stille-Oceaan-EPO-staat of de EU wanneer zij onder bepaalde voorwaarden bij de productie van een product worden gebruikt. Dit soort cumulatie vereist dat er een overeenkomst voor administratieve samenwerking bestaat tussen de twee landen van waaruit de oorsprong wordt gecumuleerd.

Met ingang van 22 februari 2019 mag de EU diagonale cumulatie toepassen met bepaalde ACS-staten en met de landen en gebieden overzee van de EU (PB C 69 van 22.2.2019, blz. 2).

  • cumulatie met naburige ontwikkelingslanden, op grond waarvan materialen van oorsprong uit dergelijke landen kunnen worden meegeteld als van oorsprong uit een Stille-Oceaanstaat wanneer zij bij de vervaardiging van een product worden gebruikt, mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan;

Andere vereisten

Het product moet ook voldoen aan alle andere in het protocol gespecificeerde toepasselijke eisen, zoals ontoereikende be- of verwerking of de regel van rechtstreeks vervoer:

Vervoer door een derde land: regel van rechtstreeks vervoer

Producten van oorsprong moeten van de EU naar een Stille-Oceaan-EPO-staat worden vervoerd (en omgekeerd) zonder verder te worden verwerkt in een derde land.

Overlading of tijdelijke opslag in een derde land is toegestaan indien de producten onder toezicht van de douaneautoriteiten blijven en geen andere behandelingen ondergaan dan:

  • uitladen
  • herladen
  • elke handeling die is ontworpen om ze in goede staat te bewaren

Producten van oorsprong mogen via pijpleidingen worden vervoerd over een ander grondgebied dan dat van de EPO-staten in de Stille Oceaan of de EU.

Het bewijs van het rechtstreekse vervoer moet worden voorgelegd aan de douaneautoriteiten van het land van invoer.

Terugbetaling van rechten

Terugbetaling van rechten die eerder zijn betaald op niet van oorsprong zijnde materialen die worden gebruikt voor de vervaardiging van een product dat in het kader van een preferentieel tarief wordt uitgevoerd, is toegestaan op grond van de economische partnerschapsovereenkomst tussen de EU en de Stille Oceaan.

Procedures voor de oorsprong

Exporteurs en importeurs moeten de oorsprongsprocedures volgen. De oorsprongsprocedures in verband met aanvragen voor een preferentieel tarief en de controle door de douaneautoriteiten zijn opgenomen in titel IV inzake het bewijs van oorsprong en titel V inzake regelingen voor administratieve samenwerking. Zij verduidelijken bijvoorbeeld hoe:

  • om de oorsprong van een product aan te geven
  • om preferenties te claimen
  • de douaneautoriteiten kunnen de oorsprong van een product controleren.

Hoe kan ik aanspraak maken op een preferentieel tarief?

Om in aanmerking te komen voor een voorkeursbehandeling, moet u een bewijs van oorsprong overleggen.

  • u zult ook nodig hebben
    • een certificaat inzake goederenverkeer EUR.1 of
    • een oorsprongsverklaring
  • het bewijs van oorsprong is tien maanden geldig vanaf de datum van afgifte
  • er is geen bewijs van oorsprong vereist wanneer de totale waarde van de producten niet hoger is dan
    • €500 voor kleine pakketten
    • € 1.200 voor persoonlijke bagage

Bewijs van oorsprong

Certificaat inzake goederenverkeer EUR.1

  • Certificaten inzake goederenverkeer EUR.1 worden afgegeven door de douaneautoriteiten van het land van uitvoer
  • Bijlage III bevat een model van het EUR.1-certificaat en geeft instructies voor de voltooiing ervan
  • de exporteur die het certificaat aanvraagt, moet bereid zijn documenten over te leggen waaruit de oorsprong van de betrokken producten blijkt;

Oorsprongsverklaring (eigen verklaring van de exporteur)

  • exporteurs kunnen zelf verklaren dat hun product van oorsprong is uit de EU of uit een Stille-Oceaan-EPO-staat door een oorsprongsverklaring te verstrekken. De oorsprongsverklaring kan worden opgesteld door
    • een toegelaten exporteur, of
    • elke exporteur, indien de totale waarde van de producten niet meer dan 6 000 EUR bedraagt

 

Goedgekeurde exporteurs

Exporteurs in het kader van deze overeenkomst kunnen bij hun douaneautoriteiten een vergunning aanvragen voor het opstellen van oorsprongsverklaringen voor producten van welke waarde dan ook.

De exporteur moet de douaneautoriteiten voldoende garanties bieden dat de oorsprong van de producten en de naleving van alle andere voorwaarden van de overeenkomst (protocol) kunnen worden gecontroleerd.

De douaneautoriteiten kunnen de status van toegelaten exporteur intrekken in geval van misbruik.

Productvereisten

Technische voorschriften en voorschriften

  • meer te weten komen over de technische vereisten, regels en procedures waaraan goederen moeten voldoen om in de Europese Unie te mogen worden ingevoerd
  • zoek in de Mijn handelsassistent naar de specifieke regels en voorschriften die van toepassing zijn op uw product en het land van oorsprong

Gezondheids- en veiligheidseisen SPS

Documenten en procedures voor douaneafhandeling

Voor een beschrijving van de wijze waarop de oorsprong van uw producten kan worden aangetoond om aanspraak te kunnen maken op preferentiële tarieven en van de regels met betrekking tot de controle van de oorsprong door de douaneautoriteiten, raadpleegt u het deel over oorsprongsregels hierboven.

Meer informatie over andere inklaringsdocumenten en -procedures die nodig zijn voor invoer in de Europese Unie.

Ga voor informatie over douaneprocedures voor in- en uitvoer in het algemeen naar de website van DG Belastingen en Douane-unie.

Intellectuele eigendom en geografische aanduidingen

Handel in diensten

Overheidsopdrachten

Investeringen

Andere gebieden

Mededinging

  • Sinds 2014 is de EU gestopt met exportsubsidies voor alle producten die naar EPO-landen worden uitgevoerd.
  • de EU heeft maatregelen met productie- en handelsverstorende gevolgen tot een minimum beperkt
  • als de lokale industrie wordt bedreigd als gevolg van invoerpieken uit Europa, staat de EPO voor de Stille Oceaan toe dat maatregelen worden genomen om industriële sectoren en opkomende industrie te beschermen

Duurzame ontwikkeling en mensenrechten

De EPO tussen de EU en de Stille Oceaan is uitdrukkelijk gebaseerd op de "essentiële en fundamentele" elementen van de Overeenkomst van Samoa, namelijk mensenrechten, democratische beginselen, de rechtsstaat en goed bestuur.

  • de "niet-uitvoeringsclausule" betekent dat "passende maatregelen" (zoals uiteengezet in de Overeenkomst van Samoa) kunnen worden genomen indien een partij haar verplichtingen met betrekking tot de essentiële elementen niet nakomt. Dit kan de opschorting van handelsvoordelen omvatten.
  • de gezamenlijke EPO-instellingen zijn belast met het toezicht op en de beoordeling van het effect van de uitvoering van de EPO op de duurzame ontwikkeling van de partijen.

Capaciteitsopbouw en technische bijstand

De EU verleent technische bijstand op het gebied van hulp voor handel. Dit helpt landen om hun douaneprocedures aan te passen en het papierwerk te verminderen. Voor u betekent dit minder gedoe bij het omgaan met de douane.

Nuttige links en documenten

Snelle links