Den foreløbige økonomiske partnerskabsaftale mellem EU og Stillehavslandene (ØPA)
Den (foreløbige) økonomiske partnerskabsaftale mellem EU og Stillehavsområdet (ØPA) gør det lettere for borgere og virksomheder fra de to regioner at investere i og handle med hinanden og fremme udviklingen i hele Stillehavsområdet. Find ud af, hvordan EU's ØPA med fire Stillehavslande (Fiji, Papua Ny Guinea, Samoa og Salomonøerne) kan gavne din handel.
Overblik over aftalen
ØPA'en mellem EU og Stillehavsområdet blev ratificeret af Europa-Parlamentet i januar 2011 og af Papua Ny Guinea i maj 2011. Fijis regering begyndte at anvende aftalen i juli 2014. Samoa tiltrådte aftalen i december 2018 og har siden da anvendt den. Salomonøerne tiltrådte også aftalen i maj 2020 og har siden da anvendt den.
Den 27. januar 2025 vedtog EU-Rådet afgørelser om godkendelse af Niues, Tongas og Tuvalus tiltrædelse af den foreløbige ØPA. og den 13. oktober 2025 Vanuatus tiltrædelse. Disse stater vil begynde at anvende aftalen, når de har afsluttet deres interne vedtagelsesprocedurer og underrettet EU.
ØPA'en mellem EU og Stillehavsområdet åbner op for handel med varer med EU. Aftalen indeholder
- told- og kvotefri adgang til EU-markedet for alle varer fra ØPA-Stillehavslandene
- asymmetrisk og gradvis åbning af deres markeder for EU-varer under fuld hensyntagen til forskelle i udviklingsniveauer og følsomme sektorer
- udelukkelse af visse følsomme sektorer og produkter fra liberalisering på Stillehavssiden
- Stillehavslandenes mulighed for at genindføre told og kontingenter, hvis importen fra EU forstyrrer eller truer med at forstyrre deres lokale økonomier
- regler om tekniske handelshindringer og sundheds- og plantesundhedsforanstaltninger for at hjælpe eksportører i Stillehavsområdet med at opfylde EU's importstandarder
- effektive toldprocedurer og øget samarbejde mellem administrationerne
- forbedrede oprindelsesregler for forarbejdede fiskevarer fra Stillehavsområdet – den såkaldte bestemmelse om "global sourcing", som har til formål at fremme jobskabelse og udvikling i regionen.
Handelstal
- Den samlede handel mellem EU og AVS-landene i Stillehavet var på 3,8 mia. EUR i 2024, hvilket er en stigning på 50 % siden 2014.
- EU's import fra Stillehavsområdet omfatter hovedsagelig tilberedt og konserveret fisk, palmeolie, kaffe og ædelmetalmalm og kobber.
- EU's eksport til Stillehavsområdet omfatter hovedsagelig skibe og både, maskiner og apparater samt mineralolier.
- Fiji, Papua Ny Guinea, Samoa, Salomonøerne, Timor-Leste, Tonga og Vanuatu er medlemmer af WTO.
- ØPA'erne mellem EU og Stillehavsområdet har øget eksporten, den økonomiske vækst, iværksætterånden og jobskabelsen betydeligt, og den samlede handel med EU er steget med 44 % siden aftalens ikrafttræden i 2014.
De begunstigede lande
- Fiji
- Papua Ny Guinea
- Samoa
- Salomonøerne
Mulige fremtidige begunstigede lande
- Niues, Tuvalus, Tongas og Vanuatus tiltrædelse er nært forestående
- Cookøerne, Mikronesiens Forenede Stater, Republikken Marshalløerne og Timor-Leste har givet udtryk for, at de agter at tiltræde ØPA'en.
- Kiribati har også udtrykt interesse for at tilslutte sig ØPA'en.
- Aftalen er fortsat åben for tiltrædelse af de øvrige AVS-lande i Stillehavsområdet.
Asymmetriske bestemmelser til fordel for Stillehavslandene
ØPA'en mellem EU og Stillehavsområdet indeholder asymmetriske bestemmelser til fordel for Stillehavslandene, såsom udelukkelse af følsomme produkter fra liberalisering, lange liberaliseringsperioder, fleksible oprindelsesregler ud over særlige beskyttelsesforanstaltninger og foranstaltninger for landbrug, fødevaresikkerhed og nyoprettede industrier.
Mens EU's markeder blev åbnet øjeblikkeligt og fuldstændigt, åbner ØPA-landene i Stillehavsområdet deres markeder delvist og gradvist for import fra EU under fuld hensyntagen til forskellene i udviklingsniveau.
Toldsatser
- EU giver 100 % told- og kvotefri adgang til al import fra ØPA-lande i Stillehavet. Adgangen til EU-markedet er permanent, fuldstændig og gratis for alle produkter.
- Stillehavs-ØPA-landene udfaser tolden delvist og gradvist som følger:
- Papua Ny Guinea åbnede frivilligt sit marked for 88 % af EU's import fra dag ét (selv om landet ville have nydt godt af en overgangsperiode på 15 år)
- Fiji åbner sit marked for 87 % af importen fra EU over 15 år
- Samoa åbner sit marked for 80 % af importen fra EU over 20 år
- Salomonøerne åbner sit marked for 83 % af importen fra EU over 15 år
- Hvis importen af visse EU-varer til Stillehavs-ØPA-landene pludselig stiger kraftigt, kan Stillehavs-ØPA-landene under visse omstændigheder anvende beskyttelsesforanstaltninger såsom importkvoter og genindførelse af told.
Brug søgefunktionen i Min handelsassistent til at finde de nøjagtige oplysninger om told og takster for dit specifikke produkt under hensyntagen til dets oprindelses- og bestemmelsesland. Hvis du er i tvivl, skal du kontakte dine toldmyndigheder.
Oprindelsesregler
For at være berettiget til præferencebehandling skal dit produkt opfylde oprindelsesreglerne i aftalen. Tjek det interaktive"selvevalueringsværktøj vedrørende oprindelsesregler (ROSA)" i My Trade Assistant for at vurdere, om dit produkt opfylder oprindelsesreglerne, og find ud af, hvordan du udarbejder de korrekte dokumenter.
Generelle oplysninger om oprindelsesreglerne og oprindelsesprocedurerne findes i dette afsnit.
Oprindelse er den "økonomiske nationalitet" af handlede varer. Hvis du er ny til emnet, kan du finde en introduktion til hovedbegreberne i vareafsnittet.
Oprindelsesregler
For at være berettiget til præferencesatsen skal dit produkt overholde visse regler, der beviser dets oprindelse.
Hvor finder jeg oprindelsesreglerne?
Oprindelsesreglerne er fastsat i protokol II om definition af begrebet "produkter med oprindelsesstatus" og metoder for administrativt samarbejde til den økonomiske partnerskabsaftale mellem EU og Stillehavsområdet.
Har mit produkt oprindelse i EU eller et Stillehavs-ØPA-land?
For at dit produkt kan komme i betragtning til en lavere eller nulpræferencetold i henhold til den økonomiske partnerskabsaftale mellem EU og Stillehavsområdet, skal det have oprindelse i EU eller et Stillehavs-ØPA-land. Et produkt anses for at have oprindelse i EU eller i et Stillehavs-ØPA-land, hvis det
- fuldt ud er fremstillet i EU eller i et Stillehavs-ØPA-land, eller
- fremstillet i EU eller i et Stillehavs-ØPA-land under anvendelse af materialer uden oprindelsesstatus og opfylder de produktspecifikke regler i bilag II
Se bilag 1 "Indledende bemærkninger" til produktspecifikke oprindelsesregler. Se også bilag II, litra a), for alternative produktspecifikke regler for visse produkter.
Produktet skal også opfylde alle andre gældende krav i kapitlet (f.eks. utilstrækkelig bearbejdning eller forarbejdning, reglen om direkte transport). Der er også nogle yderligere fleksibilitetsmuligheder, der kan hjælpe dig med at overholde produktspecifikke regler (f.eks. tolerance eller kumulation).
Tolerance
- tolerancereglen giver producenten mulighed for at anvende materialer uden oprindelsesstatus, som normalt er forbudt i henhold til den produktspecifikke regel, op til 15 % af produktets pris ab fabrik
- denne tolerance kan ikke anvendes til at overskride en tærskel for materialer uden oprindelsesstatus udtrykt i værdi, der er anført i de produktspecifikke regler
- Der gælder særlige tolerancer for tekstilvarer og beklædningsgenstande, der tariferes i kapitel 50-63 i det harmoniserede system, og som er omfattet af bestemmelse 5-6 i bilag 1 "Indledende bemærkninger".
Kumulation
Aftalen indeholder bestemmelser om følgende typer oprindelseskumulation:
- bilateral kumulation, som gør det muligt at medregne materialer med oprindelse i et Stillehavs-ØPA-land som materialer med oprindelse i EU (og omvendt), når de anvendes til fremstilling af et produkt
- fuld kumulation, som gør det muligt at betragte materialer uden oprindelsesstatus som materialer med oprindelse i EU eller i Stillehavs-ØPA-landene, når de er bearbejdet eller forarbejdet i disse lande eller i andre AVS-stater eller EU's oversøiske lande og territorier
- diagonal kumulation, der tillader, at materialer med oprindelse i et Stillehavs-ØPA-land, en anden AVS-stat eller i et oversøisk EU-land eller -territorium medregnes, som om de havde oprindelse i et Stillehavs-ØPA-land eller EU, når de anvendes i produktionen af et produkt på visse betingelser. Denne form for kumulation kræver, at der er indgået en administrativ samarbejdsaftale mellem de to lande, hvorfra oprindelsen kumuleres.
Fra den 22. februar 2019 kan EU anvende diagonal kumulation med visse AVS-stater og med EU's oversøiske lande og territorier (EUT C 69 af 22.2.2019, s. 2).
- kumulation med tilgrænsende udviklingslande, som gør det muligt at betragte materialer med oprindelse i sådanne lande som materialer med oprindelse i et Stillehavsland, når de anvendes til fremstilling af et produkt, forudsat at visse betingelser er opfyldt
Andre krav
Produktet skal også opfylde alle andre gældende krav, der er anført i protokollen, såsom utilstrækkelig bearbejdning eller forarbejdning eller reglen om direkte transport:
Transport gennem et tredjeland: Regel om direkte transport
Produkter med oprindelsesstatus skal transporteres fra EU til et Stillehavs-ØPA-land (og omvendt) uden yderligere forarbejdning i et tredjeland.
Omladning eller midlertidig oplagring i et tredjeland er tilladt, hvis produkterne forbliver under toldmyndighedernes tilsyn og ikke undergår andre behandlinger end
- losning
- genpålæsning
- enhver operation, der har til formål at bevare dem i god stand
Produkter med oprindelsesstatus kan transporteres i rørledninger gennem et andet område end Stillehavs-ØPA-landenes eller EU's område.
Bevis for den direkte transport skal fremlægges for indførselslandets toldmyndigheder.
Toldgodtgørelse
Refusion af told, der tidligere er betalt på materialer uden oprindelsesstatus, der anvendes til fremstilling af et produkt, der eksporteres i henhold til en præferencetold, er tilladt i henhold til den økonomiske partnerskabsaftale mellem EU og Stillehavsområdet.
Oprindelsesprocedurer
Eksportører og importører skal følge oprindelsesprocedurerne. Oprindelsesprocedurer i forbindelse med anmodninger om præferencetold og toldmyndighedernes kontrol er fastsat i afsnit IV om oprindelsesbeviser og afsnit V om ordninger for administrativt samarbejde. De præciserer f.eks., hvordan:
- at angive et produkts oprindelse
- at gøre krav på præferencer
- toldmyndighederne kan kontrollere et produkts oprindelse.
Hvordan ansøger man om en præferencetakst?
For at opnå præferencebehandling skal du fremlægge bevis for oprindelse.
- Du får brug for enten
- et varecertifikat EUR.1 eller
- en oprindelseserklæring
- oprindelsesbeviset er gyldigt i en periode på 10 måneder fra udstedelsesdatoen
- der kræves ikke noget oprindelsesbevis, hvis produkternes samlede værdi ikke overstiger
- 500 € for små pakker
- 1.200 € for personlig bagage
Oprindelsesbevis
Varecertifikat EUR.1
- Varecertifikater EUR.1 udstedes af udførselslandets toldmyndigheder
- Bilag III indeholder et eksemplar af EUR.1-certifikatet og en vejledning i, hvordan det udfyldes.
- den eksportør, der ansøger om certifikatet, bør være rede til at fremlægge dokumenter, der beviser de pågældende produkters oprindelsesstatus
Oprindelseserklæring (egenerklæring fra eksportøren)
- eksportører kan selv erklære, at deres produkt har oprindelse i EU eller i et Stillehavs-ØPA-land, ved at fremlægge en oprindelseserklæring. Oprindelseserklæringen kan udfærdiges af
- en godkendt eksportør, eller
- enhver eksportør, hvis den samlede værdi af produkterne ikke overstiger 6 000 EUR
Godkendte eksportører
Eksportører i henhold til denne aftale kan anmode deres toldmyndigheder om tilladelse til at udfærdige oprindelseserklæringer for produkter af enhver værdi.
Eksportøren skal over for toldmyndighederne give tilstrækkelige garantier for, at det kan kontrolleres, at produkterne har oprindelsesstatus, og at alle de øvrige betingelser i aftalen (protokollen) er opfyldt.
Toldmyndighederne kan inddrage status som godkendt eksportør i tilfælde af misbrug.
Produktkrav
Tekniske regler og krav
- lære om de tekniske krav, regler og procedurer, som varer skal opfylde for at blive importeret til Den Europæiske Union
- søg efter de specifikke regler og bestemmelser, der gælder for dit produkt og dets oprindelsesland, i Min handelsassistent
Sundheds- og sikkerhedskrav SPS
- lære om de generelle sundheds-, sikkerheds-, sundheds- og plantesundhedsstandarder (SPS), som varer skal opfylde for at blive importeret til Den Europæiske Union
- søge efter de sundheds-, sikkerheds- og SPS-regler, der gælder for dit produkt og dets oprindelsesland, i Min handelsassistent
Toldklareringsdokumenter og -procedurer
For en beskrivelse af, hvordan du kan bevise dine produkters oprindelse med henblik på at anmode om præferencetoldsatser, og af reglerne for toldmyndighedernes kontrol af oprindelse henvises til afsnittet om oprindelsesregler ovenfor.
Få mere at vide om andre toldklareringsdokumenter og -procedurer, der er nødvendige for at importere til Den Europæiske Union.
Oplysninger om toldprocedurer for import og eksport generelt findes på webstedet for Generaldirektoratet for Beskatning og Toldunion.
Intellektuel ejendomsret og geografiske betegnelser
- finde specifikke oplysninger om EU-lovgivningen om intellektuel ejendomsret og geografiske betegnelser samt EU's politik for intellektuelle ejendomsrettigheder over for de mindst udviklede lande og udviklingslandene
- finde generelle oplysninger om intellektuel ejendomsret og geografiske betegnelser
Handel med tjenesteydelser
- finde specifikke oplysninger om EU's marked for tjenesteydelser
- finde generelle oplysninger om de regler, bestemmelser og faciliteter, der gælder for handel med tjenesteydelser
Offentlige indkøb
- finde specifikke oplysninger om EU-markedet for offentlige udbud
- finde generelle oplysninger om lovgivning om offentlige indkøb, regler og adgang til forskellige markeder
Investeringer
- finde specifikke oplysninger om investeringer fra udlandet til EU
- Find generelle oplysninger, der gør det muligt for dig at investere i udlandet
Andre områder
Konkurrence
- Siden 2014 har EU standset eksportsubsidier for alle produkter, der eksporteres til ØPA-lande.
- EU har minimeret foranstaltningerne med produktions- og handelsforvridende virkninger
- hvis den lokale industri er truet på grund af importstigninger fra Europa, giver Stillehavs-ØPA'en mulighed for at udløse foranstaltninger til beskyttelse af industrisektorer og nyoprettede industrier
Bæredygtig udvikling og menneskerettigheder
ØPA'en mellem EU og Stillehavsområdet er udtrykkeligt baseret på de "væsentlige og grundlæggende" elementer i Samoaaftalen, dvs. menneskerettigheder, demokratiske principper, retsstatsprincippet og god regeringsførelse.
- "klausulen om manglende gennemførelse" betyder, at der kan træffes "passende foranstaltninger" (som fastsat i Samoaaftalen), hvis en af parterne ikke opfylder sine forpligtelser med hensyn til de væsentlige elementer. Dette kan omfatte suspension af handelsfordele.
- de fælles ØPA-institutioner har til opgave at overvåge og vurdere virkningerne af ØPA'ens gennemførelse for parternes bæredygtige udvikling.
Kapacitetsopbygning og teknisk bistand
EU yder teknisk bistand i forbindelse med handelsbistand. Dette hjælper landene med at tilpasse deres toldprocedurer og reducere papirarbejdet. For dig betyder det mindre besvær, når du beskæftiger dig med told.
Nyttige links og dokumenter
- Min handelsassistent – find de detaljerede betingelser, regler og krav for dit produkt
- Se den fulde tekst til ØPA'en mellem EU og Stillehavsområdet
- Undtagelsesansøgning Bilag VII
- Undtagelser PSR bilag IIa
- Oplysningsskema bilag VI
- Indledende bemærkninger Bilag I
- Fakturaerklæring Bilag IV
- Fælleserklæringer
- OLT'ernes nabolande Bilag VIII
- PSR'er, bilag II
- RoO-protokol
- Sydafrika, artikel 4, bilag XII
- Undtagelser fra Sydafrika Bilag XI
- Leverandørerklæring Bilag V