Začasni sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in pacifiškimi državami
Sporazum o (začasnem) gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom ljudem in podjetjem iz obeh regij olajšuje naložbe in medsebojno trgovanje ter spodbuja razvoj v Pacifiku. Več o tem, kako lahko sporazum EU o gospodarskem partnerstvu s štirimi pacifiškimi državami koristi vaši trgovini.
Sporazum na kratko
Evropski parlament je sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom ratificiral januarja 2011, Papua Nova Gvineja pa maja 2011. Vlada Fidžija je sporazum začela uporabljati julija 2014. Samoa je k Sporazumu pristopila decembra 2018 in ga od takrat uporablja. Maja 2020 so k Sporazumu pristopili tudi Salomonovi otoki, ki ga od takrat uporabljajo.
Tonga in Vzhodni Timor sta Evropsko komisijo obvestila, da se nameravata pridružiti sporazumu o gospodarskem partnerstvu.
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom odpira trgovino z blagom z EU. Sporazum vključuje
- brezcarinski in brezkvotni dostop do trga EU za vse blago iz pacifiških držav podpisnic sporazuma o gospodarskem partnerstvu
- asimetrično in postopno odpiranje njihovih trgov za blago EU, pri čemer se v celoti upoštevajo razlike v stopnjah razvoja in občutljivih sektorjih;
- izključitev nekaterih občutljivih sektorjev in proizvodov iz liberalizacije na pacifiški strani
- možnost pacifiških držav, da ponovno uvedejo dajatve in kvote, če uvoz iz EU moti ali grozi, da bo motil njihova lokalna gospodarstva
- pravila o tehničnih ovirah v trgovini ter sanitarni in fitosanitarni ukrepi za pomoč pacifiškim izvoznikom pri izpolnjevanju uvoznih standardov EU
- učinkoviti carinski postopki in okrepljeno sodelovanje med upravami
- izboljšana pravila o poreklu za predelane ribiške proizvode iz Tihega oceana – t. i. določba o „globalnem pridobivanju“, ki naj bi spodbudila ustvarjanje delovnih mest in razvoj v regiji.
Države upravičenke
- Fidži
- Papua Nova Gvineja
- Samoa
- Salomonovi otoki
Možne prihodnje države upravičenke
- Tonga je izrazila namero, da pristopi k sporazumu o gospodarskem partnerstvu
- Vzhodni Timor je izrazil namero o pristopu k sporazumu o gospodarskem partnerstvu
- K sporazumu lahko pristopijo tudi druge pacifiške države AKP.
Asimetrične določbe v korist pacifiških držav
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom predvideva asimetrične določbe v korist pacifiških držav, kot so izključitev občutljivih proizvodov iz liberalizacije, dolga obdobja liberalizacije, prožna pravila o poreklu, poleg posebnih zaščitnih ukrepov in ukrepov za kmetijstvo, zanesljivo preskrbo s hrano in mlade industrijske panoge.
Trgi EU so bili takoj in v celoti odprti, pacifiške države, ki izvajajo SGP, pa so svoje trge delno in postopoma odprle za uvoz iz EU, pri čemer so v celoti upoštevale razlike v stopnjah razvoja.
Tarife
- EU zagotavlja 100-odstotni dostop brez dajatev in kvot za ves uvoz iz pacifiških držav, ki izvajajo SGP. Dostop do trga EU je trajen, popoln in brezplačen za vse izdelke.
- Pacifiške države, ki izvajajo SGP, delno in postopno odpravljajo dajatve, kot sledi
- Papua Nova Gvineja je prostovoljno odprla svoj trg za 88 % uvoza EU od prvega dne (tudi če bi imela koristi od prehodnega obdobja 15 let)
- Fidži v 15 letih odpira svoj trg za 87 % uvoza iz EU
- Samoa v 20 letih odprla svoj trg za 80 % uvoza iz EU
- Salomonovi otoki v 15 letih odprli svoj trg za 83 % uvoza iz EU
- Če se uvoz nekaterega blaga EU v pacifiške države, ki izvajajo SGP, nenadoma poveča, lahko pacifiške države, ki izvajajo SGP, pod določenimi pogoji uporabijo zaščitne ukrepe, kot so uvozne kvote in ponovna uvedba dajatev.
Z iskalno možnostjo My Trade Assistant (Moj trgovinski pomočnik) lahko poiščete natančne informacije o dajatvah in tarifah za določen izdelek, pri čemer upoštevajte njegovo državo porekla in namembno državo. Če ste v dvomih, se obrnite na svoje carinske organe.
Pravila o poreklu
Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, bo moral izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v aplikaciji My Trade Assistant, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.
Splošne informacije o pravilih o poreklu in postopkih v zvezi s poreklom so na voljo v tem oddelku.
Poreklo je "gospodarsko državljanstvo" blaga, s katerim se trguje. Če ste novi na to temo, lahko najdete uvod v glavne pojme v razdelku blago.
Pravila o poreklu
Za upravičenost do preferencialne stopnje mora vaš izdelek izpolnjevati nekatera pravila, ki dokazujejo njegovo poreklo.
Kje lahko najdem pravila o poreklu?
Pravila o poreklu so določena v Protokolu II o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja k Sporazumu o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom.
Ali moj izdelek izvira iz države EU ali pacifiške države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu?
Da bi bil vaš izdelek upravičen do nižje ali ničelne preferencialne tarife v skladu s Sporazumom o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom, mora imeti poreklo iz države EU ali pacifiške države, ki izvaja sporazum o gospodarskem partnerstvu. Izdelek se šteje za izdelek s poreklom iz EU ali pacifiške države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu, če:
- so v celoti pridobljeni v EU ali pacifiški državi, ki izvaja SGP, ali
- proizvedeni v EU ali pacifiški državi, ki izvaja SGP, z uporabo materialov brez porekla in izpolnjujejo pravila za določene izdelke iz Priloge II,
glej Prilogo 1 „Uvodne opombe“ k pravilom o poreklu za določene izdelke. Za alternativna pravila za določene izdelke glej tudi Prilogo II(a).
Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz poglavja (na primer nezadostno obdelavo ali predelavo, pravilo neposrednega prevoza). Obstaja tudi nekaj dodatnih prilagodljivosti, ki vam bodo pomagale pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke (na primer toleranca ali kumulacija).
Primeri pravil za posamezne izdelke v trgovinskih sporazumih EU
- pravilo dodane vrednosti – vrednost vseh uporabljenih materialov brez porekla ne sme presegati določenega odstotka cene izdelka franko tovarna.
- sprememba tarifne uvrstitve – proizvodni proces povzroči spremembo tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnim izdelkom, npr. proizvodnjo papirja (poglavje 48 harmoniziranega sistema) iz celuloze brez porekla (poglavje 47 harmoniziranega sistema);
- posebne operacije – potreben je poseben proizvodni proces, na primer predenje vlaken za prejo. Takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilnem, oblačilnem in kemijskem sektorju.
- kombinacija teh različnih pravil je mogoča, pri čemer se različna pravila upoštevajo alternativno ali v kombinaciji.
Nasveti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke
Sporazum zagotavlja dodatno prožnost, ki vam pomaga pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, kot sta toleranca ali kumulacija.
Toleranca
- pravilo o dovoljenem odstopanju proizvajalcu omogoča uporabo materialov brez porekla, ki so običajno prepovedani s pravilom za določen izdelek, do 15 % cene izdelka franko tovarna.
- tega odstopanja ni mogoče uporabiti za preseganje katerega koli praga največjih materialov brez porekla, izraženih v vrednostih, navedenih v pravilih za določene izdelke;
- za tekstil in oblačila, uvrščena v poglavja 50 do 63 harmoniziranega sistema, ki so vključena v opombe 5 do 6 Priloge 1 „Uvodne opombe“, se uporabljajo posebna odstopanja.
Kumulacija
Sporazum določa naslednje vrste kumulacije porekla:
- dvostranska kumulacija, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz pacifiške države, ki izvaja SGP, štejejo za materiale s poreklom iz EU (in obratno), kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka
- polna kumulacija, ki omogoča, da se materiali brez porekla štejejo za materiale s poreklom iz EU ali pacifiških držav, ki izvajajo SGP, kadar so obdelani ali predelani v teh državah ali drugih državah AKP ali čezmorskih državah in ozemljih EU
- diagonalna kumulacija, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz katere koli pacifiške države, ki izvaja SGP, druge države AKP ali čezmorske države ali ozemlja EU štejejo, kot da so s poreklom iz pacifiške države ali EU, kadar se uporabljajo pri proizvodnji izdelka pod določenimi pogoji. Za to vrsto kumulacije je potreben sporazum o upravnem sodelovanju med državama, iz katerih se kumulira poreklo.
EU lahko od 22. februarja 2019 uporablja diagonalno kumulacijo z nekaterimi državami AKP ter čezmorskimi državami in ozemlji EU (UL C 69, 22.2.2019, str. 2).
- kumulacija s sosednjimi državami v razvoju, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz teh držav štejejo za materiale s poreklom iz pacifiške države, kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka, če so izpolnjeni določeni pogoji
Druge zahteve
Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz Protokola, kot so nezadostna obdelava ali predelava ali pravilo neposrednega prevoza:
Prevoz prek tretje države: pravilo o neposrednem prevozu
Izdelke s poreklom je treba prevažati iz EU v pacifiško državo, ki izvaja sporazum o gospodarskem partnerstvu (in obratno), ne da bi bili nadalje predelani v tretji državi.
Pretovarjanje ali začasno skladiščenje v tretji državi je dovoljeno, če izdelki ostanejo pod nadzorom carinskih organov in se na njih ne opravijo drugi postopki razen
- raztovarjanje
- ponovno natovarjanje
- vsak postopek, katerega namen je, da se ohranijo v dobrem stanju
Izdelki s poreklom se lahko pošiljajo po cevovodih čez ozemlja, ki niso ozemlja pacifiških držav, ki izvajajo SGP, ali ozemlja EU.
Dokazilo o neposrednem prevozu bo treba predložiti carinskim organom države uvoznice.
Povračilo dajatev
Povračilo dajatev, predhodno plačanih za materiale brez porekla, ki se uporabljajo za izdelavo izdelka, ki se izvaža na podlagi preferencialne tarife, je dovoljeno na podlagi Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom.
Postopki v zvezi s poreklom
Izvozniki in uvozniki morajo upoštevati postopke v zvezi s poreklom. Postopki v zvezi s poreklom, ki se nanašajo na zahtevke za preferencialno tarifo in preverjanje s strani carinskih organov, so določeni v naslovu IV o dokazilu o poreklu in naslovu V o ureditvah za upravno sodelovanje. Pojasnjujejo na primer, kako:
- za deklariranje porekla izdelka
- zahtevati preferenco
- carinski organi lahko preverijo poreklo proizvoda.
Kako zahtevati preferencialno tarifo?
Da bi bili upravičeni do preferencialne obravnave, morate predložiti dokazilo o poreklu.
- Potrebovali boste tudi
- potrdila o gibanju blaga EUR.1 ali
- izjavo o poreklu
- je dokazilo o poreklu veljavno 10 mesecev od datuma izdaje
- dokazilo o poreklu se ne zahteva, če skupna vrednost izdelkov ne presega
- 500 € za manjše pakete
- 1.200 EUR za osebno prtljago
Dokazilo o poreklu
Potrdilo o gibanju blaga EUR.1
- Potrdila o gibanju blaga EUR.1 izdajo carinski organi države izvoznice.
- Priloga III vsebuje vzorec potrdila EUR.1 in navodila za njegovo izpolnjevanje.
- izvoznik, ki vlaga zahtevek za potrdilo, mora biti pripravljen predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov
Izjava o poreklu (samoizjava izvoznika)
- izvozniki lahko sami izjavijo, da njihov izdelek izvira iz EU ali pacifiške države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu, tako da predložijo izjavo o poreklu. Izjavo o poreklu lahko poda
- pooblaščeni izvoznik ali
- kateri koli izvoznik, če skupna vrednost izdelkov ne presega 6 000 EUR.
Odobreni izvozniki
Izvozniki lahko v skladu s tem sporazumom zaprosijo svoje carinske organe za dovoljenje, da sestavijo izjave o poreklu za izdelke katere koli vrednosti.
Izvoznik mora carinskim organom zagotoviti zadostna jamstva, da je mogoče preveriti status porekla izdelkov in izpolnjevanje vseh drugih zahtev sporazuma (protokol).
Carinski organi lahko v primeru kakršne koli zlorabe odvzamejo status pooblaščenega izvoznika.
Kaj mora vsebovati izjava o poreklu?
- izvoznik mora na račun, dobavnico ali drug trgovinski dokument, ki opredeljuje izdelek (Priloga IV), natipkati, ožigosati ali natisniti naslednjo izjavo: „Izvoznik izdelkov, ki jih zajema ta dokument (carinsko dovoljenje št. ... izjavlja, da imajo ti izdelki ... preferencialno poreklo, razen če je jasno navedeno drugače.“
- izjava o poreklu se lahko sestavi v katerem koli uradnem jeziku EU
- izjavo o poreklu morate podpisati osebno. Če ste pooblaščeni izvoznik, ste izvzeti iz te zahteve, če se carinskim organom pisno zavežete, da sprejemate polno odgovornost za vsako izjavo, s katero vas je mogoče identificirati.
Predložitev
- Izjavo o poreklu lahko da izvoznik ob izvozu izdelkov, na katere se nanaša, ali po izvozu, pod pogojem, da je predložena v državi uvoznici najpozneje dve leti po uvozu izdelkov, na katere se nanaša.
- pri izpolnjevanju izjave o poreklu morate biti pripravljeni predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla vaših izdelkov
Preverjanje porekla
Carinski organi lahko preverijo, ali ima uvoženi izdelek dejansko poreklo ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla. Preverjanje temelji na
- upravno sodelovanje med carinskimi organi pogodbenice uvoznice in pogodbenice izvoznice
- pregledi, ki jih opravijo lokalni carinski organi – obiski pogodbenice uvoznice pri izvozniku niso dovoljeni
Organi pogodbenice izvoznice določijo poreklo in o rezultatih obvestijo organe pogodbenice uvoznice.
Zahteve za izdelke
Tehnična pravila in zahteve
- spoznati tehnične zahteve, pravila in postopke, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo
- v razdelku Moj trgovinski pomočnik poiščite posebna pravila in predpise, ki veljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla.
Zdravstvene in varnostne zahteve SPS
- spoznati splošne zdravstvene, varnostne, sanitarne in fitosanitarne (SPS) standarde, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo
- v razdelku Moj pomočnik za trgovino poiščite pravila o zdravju, varnosti in sanitarnih in fitosanitarnih ukrepih, ki se uporabljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla.
Dokumenti in postopki za carinjenje
Za opis načina dokazovanja porekla vaših izdelkov za uveljavljanje preferencialnih tarif in pravil v zvezi s preverjanjem porekla s strani carinskih organov glej oddelek o pravilih o poreklu zgoraj.
Več o drugih dokumentih in postopkih carinjenja, potrebnih za uvoz v Evropsko unijo.
Informacije o carinskih postopkih za uvoz in izvoz na splošno so na voljo na spletišču GD za obdavčenje in carinsko unijo .
Intelektualna lastnina in geografske označbe
- iskanje posebnih informacij o zakonodaji EU o intelektualni lastnini in geografskih označbah ter politiki EU na področju pravic intelektualne lastnine do najmanj razvitih držav in držav v razvoju;
- iskanje splošnih informacij o intelektualni lastnini in geografskih označbah
Trgovina s storitvami
- iskanje posebnih informacij o trgu EU za storitve
- poiščite splošne informacije o pravilih, predpisih in olajšavah, ki urejajo trgovino s storitvami
Javna naročila
- iskanje posebnih informacij o trgu javnih naročil EU
- iskanje splošnih informacij o zakonodaji o javnih naročilih, pravilih in dostopu do različnih trgov
Naložbe
- Poiščite specifične informacije o naložbah iz tujine v EU
- Poiščite splošne informacije, ki vam bodo omogočile naložbo v tujini
Druga področja
Konkurenca
- EU je od leta 2014 ukinila izvozne subvencije za vse proizvode, izvožene v države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu.
- EU je zmanjšala število ukrepov, ki izkrivljajo proizvodnjo in trgovino
- če je lokalna industrija ogrožena zaradi nenadnega povečanja uvoza iz Evrope, pacifiški sporazum o gospodarskem partnerstvu omogoča sprožitev ukrepov za zaščito industrijskih sektorjev in mlade industrije.
Trajnostni razvoj in človekove pravice
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom izrecno temelji na „bistvenih in temeljnih“ elementih iz Sporazuma iz Cotonouja, tj. človekovih pravicah, demokratičnih načelih, pravni državi in dobrem upravljanju.
- „klavzula o neizvajanju“ pomeni, da se lahko sprejmejo „ustrezni ukrepi“ (kot so določeni v Sporazumu iz Cotonouja), če katera koli pogodbenica ne izpolni svojih obveznosti v zvezi z bistvenimi elementi. To lahko vključuje začasno ukinitev trgovinskih ugodnosti.
- skupne institucije SGP so zadolžene za spremljanje in ocenjevanje učinka izvajanja SGP na trajnostni razvoj pogodbenic. V skladu s Sporazumom iz Cotonouja imajo civilna družba in poslanci jasno vlogo.
Krepitev zmogljivosti in tehnična pomoč
EU zagotavlja tehnično pomoč v okviru pomoči za trgovino. To državam pomaga, da prilagodijo svoje carinske postopke in zmanjšajo birokracijo. Za vas to pomeni manj težav pri ravnanju s carino.
Koristne povezave in dokumenti
- Moj trgovinski pomočnik – oglejte si podrobne pogoje, pravila in zahteve za vaš izdelek
- Glej celotno besedilo sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Pacifikom.
- Uporaba odstopanja Priloga VII
- Odstopanja od priporočil za posamezne države, Priloga IIa
- Informativno spričevalo Priloga VI
- Uvodne opombe Priloga I
- Izjava na računu, Priloga IV
- Skupne izjave
- ČDO sosednje države Priloga VIII
- PSR Priloga II
- Protokol RoO
- Južna Afrika, člen 4, Priloga XII
- Izključitve iz Priloge XI za Južno Afriko
- Izjava dobavitelja Priloga V