Dodatni dokumenti za carinjenje

Pri mednarodnem trgovanju z blagom je pomembno pripraviti številne ključne dokumente, potrebne za carinjenje. Ti med drugim običajno vključujejo trgovinski račun, dokazilo o poreklu in vsa ustrezna potrdila ali dovoljenja.

Vendar carinski organi v namembni državi glede na način prevoza običajno zahtevajo dodatne dokumente za carinjenje blaga. Ta oddelek vsebuje podrobnejše informacije o naslednjih dodatnih vrstah dokumentov:

  • Nakladnica
  • Nakladnica FIATA
  • Cestni tovorni list
  • Letalski tovorni list
  • Železniški tovorni list
  • Zvezek ATA
  • Zvezek TIR
  • Pakirni seznam.

Za opis celotnega postopka uvoza in izvoza ter splošnih korakov, ki jih je treba izvesti, si lahko ogledate tudi naša navodila po korakih .

Nakladnica

Nakladnica (B/L) je dokument, ki ga ladjarska družba izda pošiljatelju in potrjuje, da je bilo blago prejeto na krov. Nakladnica kot taka služi kot dokaz, da je prevoznik prejel blago. Prevoznika zavezuje, da dostavi blago prejemniku. Vsebuje podatke o blagu, plovilu in namembnem pristanišču. Prikazuje prevozno pogodbo in prenaša lastništvo blaga. To pomeni, da je imetnik nakladnice lastnik blaga.

Nakladnica je lahko dokument, o katerem se je mogoče pogajati. Uporabljajo se lahko različne vrste tovornih listov. V „čisti“ nakladnici je navedeno, da je bilo blago prejeto v očitnem dobrem stanju. „Nečista“ nakladnica pomeni, da je blago poškodovano ali v slabem stanju. V takih primerih lahko banka financiranja zavrne sprejem dokumentov pošiljatelja.

Nakladnica FIATA

Nakladnica FIATA je dokument, ki ga je razvila Mednarodna zveza združenj špediterjev (FIATA). Uporablja se za različne načine prevoza (multimodalni) in se lahko uporablja kot kombinirana prevozna listina s tržnim statusom. Poseben način prevoza ni določen. Pravna odgovornost za blago se lahko med potovanjem prenese.

Cestni tovorni list (CMR)

Cestni tovorni list je dokument, ki vsebuje podrobnosti o mednarodnem cestnem prevozu blaga. Ureja ga Konvencija o pogodbi za mednarodni cestni prevoz blaga iz leta 1956 (Konvencija CMR). Pošiljatelju omogoča, da ima blago na voljo med prevozom.

Dokument je sestavljen iz štirih izvodov, ki jih morata podpisati pošiljatelj in prevoznik. Prvi izvod je namenjen pošiljatelju, drugi ostane pri prevozniku, tretji spremlja blago in se izroči prejemniku, četrtega pa mora prejemnik podpisati in ožigosati, preden se vrne pošiljatelju. Običajno se za vsako vozilo izda CMR.

CMR ni dokument z naslovom in o njem se ni mogoče pogajati. Pravnega naslova ni mogoče prenesti.

Letalski tovorni list (AWB)

Letalski tovorni list je dokument, ki se uporablja kot dokazilo o prevozni pogodbi med pošiljateljem in prevoznikom. Izda ga zastopnik prevoznika, ureja pa ga Varšavska konvencija (Konvencija o poenotenju nekaterih pravil za mednarodni letalski prevoz, 12. oktober 1929). Za več pošiljk blaga se lahko uporabi en letalski tovorni list.

Sestavljen je iz treh izvirnikov in več dodatnih kopij. Vsaka stranka, ki sodeluje pri prevozu (pošiljatelj, prejemnik in prevoznik), hrani en izvirnik. Kopije se lahko zahtevajo na odhodnih in namembnih letališčih, med dostavo in v nekaterih primerih pri drugih prevoznikih. Letalski tovorni list prikazuje pogodbo o prevozu in dokazuje prejem blaga.

Standardni letalski tovorni list IATA je posebna vrsta letalskega tovornega lista, ki ga uporabljajo letalski prevozniki, ki so člani Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov (IATA). Na splošno vsebuje splošne pogoje, določene v Varšavski konvenciji.

Železniški tovorni list (CIM)

Železniški tovorni list (CIM) je dokument, ki se zahteva za železniški prevoz blaga. Ureja ga Konvencija o mednarodnem železniškem prometu iz leta 1980 (COTIF-CIM). CIM izda prevoznik v petih izvodih. Izvirnik spremlja pošiljko. Pošiljatelj hrani dvojnik izvirnika. Nosilec hrani preostale tri kopije za notranjo uporabo. CIM se šteje za pogodbo o železniškem prevozu.

Zvezek ATA

Zvezki ATA (AdmissionTemporaire/TemporaryAdmission) so mednarodni carinski dokumenti, ki jih izdajajo gospodarske zbornice v večini industrializiranih držav, da se omogoči začasen uvoz blaga brez carin in davkov. Zvezki ATA se lahko izdajo za naslednje kategorije blaga: trgovski vzorci, profesionalna oprema in blago za predstavitev ali uporabo na sejmih, predstavah, razstavah itd. Več informacij je na voljo na spletišču Mednarodne trgovinske zbornice. 

Zvezek TIR

Zvezki TIR so carinski tranzitni dokumenti, ki se uporabljajo za mednarodni prevoz blaga, kadar mora del poti potekati po cesti. Omogočajo prevoz blaga po postopku TIR. Sistem TIR je bil vzpostavljen s Konvencijo TIR iz leta 1975 pod okriljem Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (UN/ECE)in zahteva, da se blago prevaža v varnih vozilih ali zabojnikih. Vse dajatve in davki, ki jih je treba plačati na blago, so zajeti z mednarodno veljavno garancijo. Zvezek TIR določa, da morajo to zavarovanje sprejeti tranzitne in namembne države.

Pakirni seznam

Pakirni list (P/L) je trgovinski dokument, ki je priložen trgovinski fakturi in prevoznim listinam. Zagotavlja informacije o blagu in podrobnosti o embalaži vsake pošiljke (teža, dimenzije, vprašanja ravnanja itd.).

Lahko se zahteva za carinjenje kot inventar dohodnega tovora.

Pakirni seznam običajno vključuje:

  • informacije o izvozniku, uvozniku in prevozniku;
  • datum izdaje;
  • številka računa za prevoz;
  • vrsta pakiranja (boben, zaboj, škatla, škatla, sod, vreča itd.);
  • število tovorkov;
  • vsebina vsakega paketa (opis blaga in število kosov na paket);
  • oznake in številke;
  • neto teža, bruto teža in dimenzije tovorkov.

Posebna oblika ni potrebna. Izvoznik pripravi dobavnico v skladu s standardno trgovinsko prakso. Običajno se predloži izvirnik in vsaj ena kopija.

Na splošno pakirnega seznama ni treba podpisati. Vendar se v praksi izvirnik in ena kopija pogosto podpišeta. Pakirni seznam se lahko pripravi v katerem koli jeziku. Priporočljiv je prevod v angleščino.

Hitre povezave