Papildomi muitinio įforminimo dokumentai

Vykdant prekybą prekėmis tarptautiniu mastu svarbu parengti keletą pagrindinių dokumentų, kurių reikia muitiniam įforminimui atlikti. Tai paprastai apima, be kita ko, komercinę sąskaitą faktūrą, įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo statusą, kilmės įrodymą, privalomąją tarifinę informaciją, privalomąją kilmės informaciją, atitinkamus sertifikatus ar licencijas ir PVM bei eksporto apskaitą.

Tačiau, atsižvelgiant į transporto priemonę, paprastai turi būti užpildyti ir paskirties šalies muitinei pateikti papildomi dokumentai, kad būtų galima atlikti prekių muitinį įforminimą. Šiame skirsnyje pateikiama išsamesnė informacija apie šiuos papildomus dokumentų tipus:

  • Važtaraštis (konosamentas)
  • FIATA konosamentas (kombinuotasis transportas)
  • Kelio važtaraštis (transportas keliais)
  • Orlaivio važtaraštis (krovinių oru)
  • Geležinkelio važtaraštis (krovinių geležinkeliais)
  • ATA knygelė (Visos transporto formos)
  • TIR knygelė (kombinuotasis kelių transportas ir kitas transportas)
  • Pakuočių sąrašas

Bendro importo ir eksporto proceso aprašymą, taip pat bendruosius veiksmus, kurių reikia imtis, taip pat rasite mūsų nuosekliuose vadovuose.

Konosamentas

Konosamentas (B/L) yra dokumentas, kurį laivybos bendrovė išduoda ekspeditoriui ir kuriuo patvirtinama, kad prekės buvo gautos laive. Taigi konosamentu įrodoma, kad vežėjas gavo prekes. Jis įpareigoja juos pristatyti prekes gavėjui. Jame pateikiama išsami informacija apie prekes, laivą ir paskirties uostą. Jame pavaizduota vežimo sutartis ir perduodama krovinio nuosavybės teisė. Tai reiškia, kad dabar konosamento turėtojas yra prekių savininkas.

Konosamentas gali būti derybų dokumentas. Gali būti naudojamas įvairių rūšių važtaraštis. „Švarūs konosamentai“ reiškia, kad prekės gautos akivaizdžiai tvarkingai ir geros būklės. „Nešvarūs arba nešvarūs konosamentai“ reiškia, kad prekės yra sugadintos arba prastos kokybės. Tokiais atvejais finansuojantysis bankas gali atsisakyti priimti siuntėjo dokumentus.

FIATA konosamentas

FIATA konosamentas yra Tarptautinės krovinių ekspeditorių asociacijų federacijos (FIATA) parengtas dokumentas. Jis naudojamas įvairių rūšių transportui (daugiarūšis transportas) ir gali būti naudojamas kaip mišrusis vežimo dokumentas, turintis derybinį statusą. Konkreti transporto rūšis nenurodyta. Kelionės metu gali būti perduota teisinė atsakomybė už prekes.

Kelio važtaraštis (CMR)

Kelių važtaraštis yra dokumentas, kuriame pateikiama išsami informacija apie tarptautinį krovinių vežimą keliais. Ji nustatyta 1956 m. Tarptautinio krovinių vežimo keliais sutarties konvencijoje (CMR konvencija). Jis suteikia siuntėjui galimybę disponuoti prekėmis vežimo metu. Turi būti keturi dokumento egzemplioriai ir jie visi turi būti pasirašyti siuntėjo ir vežėjo. Pirmasis egzempliorius skirtas siuntėjui; Antrasis lieka vežėjo žinioje; Trečiasis asmuo lydi prekes ir yra pristatomas gavėjui; O prieš grąžinant siuntėjui, gavėjas turi pasirašyti ir uždėti antspaudą. Paprastai kiekvienai transporto priemonei išduodama CMR.

CMR pranešimas nėra pavadinimo dokumentas ir yra nediskutuotinas. Teisinė nuosavybė negali būti perduota.

Orlaivio važtaraštis (AWB)

Oro transporto važtaraštis yra dokumentas, kuriuo patvirtinama siuntėjo ir vežėjo įmonės vežimo sutartis. Jį išduoda vežėjo atstovas ir jam taikomos Varšuvos konvencijos (1929 m. spalio 12 d. Konvencija dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo) nuostatos. Vienas orlaivio važtaraštis gali būti naudojamas daugkartiniam prekių vežimui. Jį sudaro trys originalai ir kelios papildomos kopijos. Po vieną originalą saugo kiekviena su vežimu susijusi šalis (siuntėjas, gavėjas ir vežėjas). Kopijų gali būti reikalaujama išvykimo ir (arba) paskirties oro uoste, pristatymo metu ir kai kuriais atvejais – kitų krovinių vežėjų. Oro transporto važtaraštis – tai važtaraštis, kuriame nurodyta vežimo sutartis. Jis įrodo prekių gavimą.

IATA standartinis oro transporto važtaraštis yra specialios rūšies oro transporto važtaraštis, kurį naudoja Tarptautinei oro transporto asociacijai (IATA) priklausantys vežėjai. Jame paprastai pateikiamos standartinės sąlygos, nustatytos Varšuvos konvencijoje.

Geležinkelio važtaraštis (CIM)

Geležinkelio važtaraštis (CIM) – tai dokumentas, reikalingas prekėms vežti geležinkeliu. Jis reglamentuojamas 1980 m. Tarptautinio vežimo geležinkeliais sutartimi (COTIF-CIM). Vežėjas išduoda CIM penkis egzempliorius. Originalas pridedamas prie prekių. Siuntėjas pasilieka originalo dublikatą. Tris likusias kopijas vežėjas laiko vidaus reikmėms. CIM laikoma geležinkelių transporto sutartimi.

ATA knygelė

ATA(laikinojoįvežimo) knygelės yra tarptautiniai muitinės dokumentai, kuriuos daugumoje pramoninių šalių išduoda prekybos rūmai, kad būtų galima laikinai įvežti prekes be muitų ir mokesčių. ATA knygelės gali būti išduodamos šių kategorijų prekėms: Komerciniai pavyzdžiai, profesinė įranga ir prekės, skirtos pristatyti ar naudoti prekybos mugėse, parodose, parodose ir t. t. Daugiau informacijos ieškokite Tarptautinių prekybos rūmų interneto svetainėje

TIR knygelė

TIR knygelės yra muitinės tranzito dokumentai, naudojami tarptautiniam krovinių vežimui, kai dalį kelionės reikia atlikti keliais. Jomis leidžiama gabenti prekes pagal procedūrą, vadinamą TIR procedūra. TIR procedūra buvo nustatyta 1975 m. TIR konvencijoje ir pasirašyta remiant Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijai (JT EEK). TIR sistema reikalauja, kad prekės būtų gabenamos saugiomis transporto priemonėmis arba konteineriais. Visiems už prekes mokėtiniems muitams ir mokesčiams taikoma tarptautiniu mastu galiojanti garantija. TIR knygelėje nustatyta, kad šią garantiją turi priimti tranzito ir paskirties šalys.

Pakuočių sąrašas

Pakuočių sąrašas (P/L) yra komercinis dokumentas, pridedamas prie komercinės sąskaitos faktūros ir vežimo dokumentų. Jame pateikiama informacija apie importuotas prekes ir kiekvienos siuntos pakuotės duomenys (svoris, matmenys, tvarkymo klausimai ir t. t.).

Ji reikalinga atliekant muitinį įforminimą kaip įvežamų krovinių inventorizaciją.

Į pakuočių sąrašą paprastai įtraukta:

  • informacija apie eksportuotoją, importuotoją ir transporto bendrovę
  • išdavimo data
  • frachto sąskaitos numeris
  • pakuotės tipas (būgnas, rėminė dėžė, kartonas, dėžutė, statinė, maišelis ir t. t.)
  • pakuočių skaičius
  • kiekvienos pakuotės turinys (prekių aprašymas ir kiekvienos pakuotės vienetų skaičius)
  • ženklai ir numeriai
  • grynasis svoris, bendrasis svoris ir pakuočių matavimas

Specialios formos nereikalaujama. Eksportuotojas sudaro pakuočių sąrašą pagal įprastą verslo praktiką. Turi būti pateiktas dokumento originalas ir bent viena kopija. Apskritai jo pasirašyti nereikia. Tačiau praktiškai pakuočių sąrašo originalas ir kopija dažnai pasirašomi. Pakuočių sąrašas gali būti parengtas bet kuria kalba. Tačiau rekomenduojamas vertimas į anglų kalbą.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos