ES bendroji rinka
ES bendrojoje rinkoje, kartais vadinamoje vidaus rinka, žmonės, prekės, paslaugos ir pinigai gali judėti laisvai. Abipusiu pripažinimu užtikrinama, kad bet koks vienoje ES šalyje teisėtai parduodamas gaminys galėtų būti parduodamas visose kitose ES šalyse. ES piliečiai gali studijuoti, gyventi, apsipirkti, dirbti ir išeiti į pensiją bet kurioje ES šalyje ir mėgautis produktais iš visos Europos.
Privalumai
ES įmonės gauna naudos iš
- daugiau kaip 450 mln. savo produktų vartotojų „namų rinka“
- lengvesnė prieiga prie įvairių tiekėjų;
- mažesnės vieneto sąnaudos
- Didesnės komercinės galimybės.
ES piliečiai gauna naudos iš
- mažesnės kainos
- daugiau inovacijų ir spartesnė technologinė plėtra
- aukštesni saugos ir aplinkosaugos standartai
Teisės aktai
Bendrosios prekių rinkos teisės aktais siekiama užtikrinti, kad ES rinkai pateikiami gaminiai atitiktų aukštus sveikatos, saugos ir aplinkos apsaugos reikalavimus ir kad gaminiai, kuriuos leidžiama parduoti ES, galėtų judėti be kliūčių prekybai, kartu kuo labiau sumažinant administracinę naštą.
Pagrindiniai elementai
Pagrindiniai vidaus rinkos elementai yra šie:
- Sauga. ES parduodami gaminiai turi atitikti aukštus saugos ir aplinkosaugos reikalavimus.
- Standartai. Standartuose apibrėžiami techniniai arba kokybės reikalavimai produktams, gamybos procesams, paslaugoms arba bandymo metodams. Standartizacija yra pramonės priemonė produktų veikimui, saugai ir sąveikumui užtikrinti. Daugiau apie Europos standartizaciją.
- Atitikties vertinimas. Prieš pateikiant gaminį ES rinkai turi būti atlikta atitikties vertinimo procedūra. Gamintojas gali pateikti gaminį ES rinkai tik tuo atveju, jei jis atitinka visus taikomus reikalavimus. Daugiau apie atitikties vertinimo procedūrą.
- Akreditavimas – akreditavimas yra galutinis viešosios kontrolės lygis Europos atitikties vertinimo sistemoje. Juo siekiama užtikrinti, kad atitikties vertinimo įstaigos turėtų techninių pajėgumų savo pareigoms atlikti. Daugiau apie akreditaciją.
- Notifikuotosios įstaigos. Notifikuotoji įstaiga yra ES šalies paskirta organizacija, kuri vertina tam tikrų gaminių atitiktį prieš juos pateikiant rinkai. Daugiau apie paskelbtąsias įstaigas.
- Rinkos priežiūra. Rinkos priežiūra užtikrinama, kad ES rinkoje esantys ne maisto produktai nekeltų pavojaus Europos vartotojams ir darbuotojams ir kad būtų apsaugoti kiti viešieji interesai, pavyzdžiui, aplinka, sauga ir prekybos sąžiningumas. Daugiau apie rinkos priežiūrą.
- ICSMS – Rinkos priežiūros informacinė ir ryšių sistema (ICSMS) – tai IT platforma, skirta ES ir ELPA šalių rinkos priežiūros institucijų ryšiams palengvinti. Daugiau apie ICSMS.
- CE ženklas – CE ženklas rodo, kad ES parduodamas gaminys atitinka visus taikomus saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus. Daugiau apie žymėjimą CE ženklu.
- Teisinė metrologija – teisinių reikalavimų taikymas matavimams ir matavimo priemonėms. ES teisės aktai metrologijos srityje yra vienas iš bendrosios gaminių rinkos ramsčių. ES reikalavimais siekiama skatinti technologines inovacijas, apsaugoti sveikatą ir aplinką, užtikrinti visuomenės saugumą ir skatinti sąžiningą prekybą. Daugiau apie teisinę metrologiją.
- Išorės sienos. ES šalys tikrina gaminius, įvežamus ne iš ES teritorijos, prie Sąjungos sienų.
- Nauja teisės aktų sistema. 2008 m. priimta nauja teisės aktų sistema, kuria siekiama pagerinti prekių vidaus rinką ir pagerinti įvairių produktų pateikimo ES rinkai sąlygas. Daugiau informacijos apie naująją teisės aktų sistemą.
Laisvas prekių judėjimas
Daugeliui ES rinkoje esančių gaminių taikomos suderintos vartotojų, visuomenės sveikatos ir aplinkos apsaugos taisyklės. Suderintomis taisyklėmis užkertamas kelias priimti galimai skirtingas nacionalines taisykles ir užtikrinamas laisvas gaminių judėjimas ES. Tačiau kai kuriems sektoriams vis dar taikomos nacionalinės taisyklės. Laisvo prekių judėjimo principu užtikrinama, kad šios taisyklės nesudarytų nepagrįstų kliūčių prekybai.
Suderinti sektoriai
Suderintiems sektoriams visoje ES taikomos bendros taisyklės. Jos suteikia įmonėms aiškią ir nuspėjamą teisinę sistemą. Jei gamintojai laikosi šių taisyklių, jų gaminiai gali būti laisvai parduodami rinkoje.
- Daugumoje sektorių(pvz., elektroninės ir elektros įrangos, mašinų, liftų ir medicinos prietaisų) ES teisės aktuose apsiribojama esminiais sveikatos, saugos ir aplinkos apsaugos reikalavimais – kad įrodytų atitiktį šiems reikalavimams, gamintojai gali savanoriškai naudoti standartus ar kitas technines specifikacijas.
- Kituose sektoriuose (pvz., automobilių ir cheminių medžiagų)teisės aktuose nustatyti išsamūs reikalavimai, pagal kuriuos tam tikrų rūšių produktams turi būti taikomos tos pačios techninės specifikacijos.
Nesuderinti sektoriai
Nesuderintiems sektoriams netaikomos bendros ES taisyklės ir jiems gali būti taikomos nacionalinės taisyklės. Šiems sektoriams ir toliau taikomos Sutarties nuostatos, kuriomis reglamentuojamas laisvas prekių judėjimas pagal SESV 34–36 straipsniai. Šiems produktams taikomoms nacionalinėms taisyklėms taikoma pranešimo procedūra, siekiant užtikrinti, kad dėl jų neatsirastų nepagrįstų prekybos kliūčių.
Siekiant užtikrinti laisvą prekių judėjimą nesuderintuose sektoriuose, abipusio pripažinimo principą, 2015/1535 m. pranešimo procedūrą ir SESV 34–36 straipsniai yra labai svarbūs.