Enotni trg EU

Na enotnem trgu EU, ki se včasih imenuje notranji trg, se lahko ljudje, blago, storitve in denar prosto gibljejo. Vzajemno priznavanje zagotavlja, da se lahko vsak izdelek, ki se zakonito prodaja v eni državi EU, prodaja v vseh drugih. Državljani EU lahko študirajo, živijo, nakupujejo, delajo in se upokojijo v kateri koli državi EU ter uživajo v izdelkih iz vse Evrope.

Koristi

Podjetja EU imajo koristi od

  • "domači trg" z več kot 450 milijoni potrošnikov za njihove izdelke
  • Lažji dostop do širokega nabora dobaviteljev
  • nižji stroški na enoto
  • večje poslovne priložnosti.

Državljani EU imajo koristi od

  • nižje cene
  • več inovacij in hitrejši tehnološki razvoj
  • Višji varnostni in okoljski standardi

Zakonodaja

Cilj zakonodaje o enotnem trgu blaga je zagotoviti, da proizvodi, dani na trg EU, izpolnjujejo visoke zdravstvene, varnostne in okoljske zahteve ter da lahko proizvodi, ki se lahko prodajajo v EU, krožijo brez ovir za trgovino, hkrati pa čim bolj zmanjšajo upravno breme.

Ključni elementi

Ključni elementi notranjega trga so:

  • Varnost – proizvodi, ki se tržijo v EU, morajo izpolnjevati visoke varnostne in okoljske zahteve.
  • Standardi – Standardi opredeljujejo tehnične zahteve ali zahteve glede kakovosti za proizvode, proizvodne procese, storitve ali preskusne metode. Standardizacija je orodje, s katerim industrija zagotavlja učinkovitost, varnost in interoperabilnost proizvodov. Več o evropski standardizaciji.
  • Ugotavljanje skladnosti – postopek ugotavljanja skladnosti je treba izvesti, preden se proizvod lahko da na trg EU. Proizvajalec lahko da proizvod na trg EU le, če izpolnjuje vse veljavne zahteve. Več o postopku ugotavljanja skladnosti.
  • Akreditacija – Akreditacija je končna raven javnega nadzora v evropskem sistemu ugotavljanja skladnosti. Njegov namen je zagotoviti, da imajo organi za ugotavljanje skladnosti tehnične zmogljivosti za opravljanje svojih nalog. Več o akreditaciji.
  • Priglašeni organi – Priglašeni organ je organizacija, ki jo država EU imenuje za ugotavljanje skladnosti nekaterih proizvodov, preden se dajo na trg. Več o priglašenih organih.
  • Nadzor trga – nadzor trga zagotavlja, da neživilski proizvodi na trgu EU ne ogrožajo evropskih potrošnikov in delavcev ter da so zaščiteni drugi javni interesi, kot so okolje, varnost in pravičnost trgovine. Več o nadzoru trga.
  • ICSMS – informacijski in komunikacijski sistem za nadzor trga (ICSMS) je informacijska platforma za lažjo komunikacijo med organi za nadzor trga v EU in državah Efte. Več o sistemu ICSMS.
  • Oznaka CE – Oznaka CE pomeni, da izdelek, ki se prodaja v EU, izpolnjuje vse veljavne zahteve glede varnosti, zdravja in varstva okolja. Več o oznaki CE.
  • Pravno meroslovje – uporaba pravnih zahtev za meritve in merilne instrumente. Pravna meroslovna zakonodaja EU je eden od stebrov enotnega trga za proizvode. Zahteve EU so namenjene spodbujanju tehnoloških inovacij, varovanju zdravja in okolja, zagotavljanju javne varnosti in spodbujanju pravične trgovine. Več o zakonskem meroslovju .
  • Zunanje meje – države EU na mejah Unije preverjajo proizvode, ki prihajajo z ozemlja zunaj EU.
  • Nov zakonodajni okvir – Leta 2008 je bil sprejet nov zakonodajni okvir za izboljšanje notranjega trga blaga in okrepitev pogojev za dajanje široke palete proizvodov na trg EU. Več o novem zakonodajnem okviru.

Prosti pretok blaga

Za številne proizvode na trgu EU veljajo usklajena pravila, ki varujejo potrošnike, javno zdravje in okolje. Usklajena pravila preprečujejo sprejetje potencialno različnih nacionalnih pravil in zagotavljajo prosti pretok izdelkov v EU. Vendar za nekatere sektorje še vedno veljajo nacionalna pravila. Načelo prostega pretoka blaga zagotavlja, da ta pravila ne ustvarjajo neupravičenih ovir za trgovino.

Usklajeni sektorji

Za usklajene sektorje veljajo skupna pravila po vsej EU. Podjetjem zagotavljajo jasen in predvidljiv pravni okvir. Če proizvajalci upoštevajo ta pravila, se lahko njihovi izdelki prosto prodajajo na trgu.

  • V večini sektorjev(npr. elektronska in električna oprema, stroji, dvigala in medicinski pripomočki) je zakonodaja EU omejena na bistvene zdravstvene in varnostne zahteve ter zahteve glede varstva okolja – za dokazovanje skladnosti s temi zahtevami lahko proizvajalci prostovoljno uporabijo standarde ali druge tehnične specifikacije.
  • V drugih sektorjih (npr. avtomobilski sektor in sektor kemikalij)zakonodaja določa podrobne zahteve, v skladu s katerimi morajo imeti nekatere vrste izdelkov enake tehnične specifikacije.

Neusklajeni sektorji

Za neusklajene sektorje ne veljajo skupna pravila EU in so lahko zajeti v nacionalnih pravilih. Za te sektorje še naprej veljajo določbe Pogodbe, ki urejajo prosti pretok blaga v skladu s členi 34–36 PDEU. Za nacionalne predpise o teh proizvodih velja postopek priglasitve, da se zagotovi, da ne ustvarjajo neupravičenih ovir za trgovino.

Za zagotovitev prostega pretoka blaga v neusklajenih sektorjih, načela vzajemnega priznavanja, postopka uradnega obveščanja 2015/1535 in uporabe členov Členi 34–36 PDEU so bistvenega pomena.

Hitre povezave