Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom
EU in Združeno kraljestvo sta dosegla dogovor o sporazumu o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom, ki se začasno uporablja od 1.januarja 2021 in je začel veljati 1. maja 2021.
Sporazum o trgovini in sodelovanju ne zajema le trgovine z blagom, storitvami, naložbami, javnimi naročili in pravicami intelektualne lastnine, temveč tudi številna druga ključna področja v interesu EU, kot so zračni in cestni promet, energija in trajnost, ribištvo in koordinacija sistemov socialne varnosti. Pravila o trgovini in naložbah temeljijo na celovitih zavezah glede enakih konkurenčnih pogojev in trajnostnega razvoja.
- Določa ničelne tarife in ničelne kvote za vse blago, ki je v skladu z ustreznimi pravili o poreklu.
- Vlagateljem iz EU omogoča, da ustanovijo svoja podjetja na ozemlju Združenega kraljestva in jih prosto upravljajo v večini sektorjev.
- Zagotavlja na primer dostop do trga, ki presega tistega, ki je bil dogovorjen z Japonsko, in vključuje regulativne določbe za številne ključne storitvene sektorje.
- Zagotavlja, da podjetja EU, ki so že ustanovljena v Združenem kraljestvu, ne bodo diskriminirana v postopkih javnega naročanja.
- Umetnikom iz EU zagotavlja sledne pravice, ki niso zajete v mednarodnih konvencijah o pravicah intelektualne lastnine.
- Zagotavlja neizkrivljeno trgovino in konkurenco za podjetja EU v energetskem sektorju in sektorju surovin ter za industrijo na splošno.
- Vsebuje poglavje o MSP, namenjeno spodbujanju sodelovanja MSP v sporazumu.
- Obe strani sta se zavezali, da bosta zagotovili trdne enake konkurenčne pogoje z ohranjanjem visoke ravni varstva na področjih, kot so:
- varstvo okolja;
- boj proti podnebnim spremembam in oblikovanje cen ogljika;
- socialne pravice in pravice delavcev;
- davčna preglednost in državna pomoč;
- z učinkovitim nacionalnim izvrševanjem, zavezujočim mehanizmom za reševanje sporov in možnostjo, da obe strani sprejmeta popravne ukrepe.
Za blagovno menjavo med EU in Severno Irsko se uporablja Protokol o Irski in Severni Irski, vključen v sporazum o izstopu.
Pritožbe
Besedilo sporazuma in pregled
- Besedilo sporazuma med EU in Združenim kraljestvom
- Vprašanja & Odgovori
- Prenesi: Odnosi med EU in Združenim kraljestvom se močno spreminjajo v primerjavi s koristmi članstva v EU – kontrolni seznam
Pravila o poreklu
Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, bo moral izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA)v aplikaciji My Trade Assistant, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.
Splošne informacije o pravilih o poreklu in postopkih v zvezi s poreklom so na voljo v tem oddelku.
Poreklo je "gospodarsko državljanstvo" blaga, s katerim se trguje. Če ste novi na to temo, poiščite uvod v glavne pojme v razdelku blago. pravila o poreklu.
Pravila o poreklu so določena v poglavju 2 naslova 1 drugega dela Sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom (Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom – UL L 149, 30.4.2021, str. 10) ter prilogah 2 do 9.
Ali je moj izdelek „s poreklom“ v skladu s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom?
Da bi bil vaš izdelek upravičen do nižje ali ničelne preferencialne tarife na podlagi sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom, mora imeti poreklo iz EU ali Združenega kraljestva.
Proizvod „izvira“ iz EU ali Združenega kraljestva, če izpolnjuje eno od naslednjih zahtev:
- je v celoti pridobljeno v EU ali Združenem kraljestvu;
- proizveden je izključno iz materialov s poreklom iz EU ali Združenega kraljestva;
- je bil zadostno proizveden v EU ali Združenem kraljestvu v skladu s pravili za posamezne izdelke iz Priloge 3.
Poleg tega Priloga 4 določa kvote po poreklu in alternativna pravila za določene izdelke.
Primeri pravil za posamezne izdelke v trgovinskih sporazumih EU:
- pravilo dodane vrednosti – vrednost vseh uporabljenih materialov brez porekla ne sme presegati določenega odstotka cene izdelka franko tovarna;
- sprememba tarifne uvrstitve – proizvodni proces povzroči spremembo tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnim izdelkom;
- posebne operacije – potreben je poseben proizvodni proces, na primer predenje vlaken za prejo. Takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilnem, oblačilnem in kemijskem sektorju.
Možna je kombinacija teh različnih pravil, pri čemer se različna pravila izpolnjujejo alternativno ali v kombinaciji.
Nasveti in triki za pomoč pri skladnosti s pravili za posamezne izdelke
Sporazum zagotavlja dodatno prožnost, ki vam pomaga pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, kot so dovoljena odstopanja ali kumulacija.
Toleranca
- tolerančno pravilo proizvajalcu omogoča uporabo materialov brez porekla, ki so običajno prepovedani s pravilom za določen izdelek, do 10 % cene izdelka franko tovarna;
- za kmetijske in predelane kmetijske proizvode iz poglavij 2 in 4 do 24 harmoniziranega sistema, razen predelanih ribiških proizvodov iz poglavja 16, znaša odstopanje 15 % teže proizvoda;
- tega odstopanja ni mogoče uporabiti za preseganje katerega koli praga največje vrednosti ali teže materialov brez porekla, navedenih v pravilih za določen izdelek;
- za tekstil in oblačila, uvrščena v poglavja HS 50 do 63, veljajo posebna odstopanja.
Kumulacija
Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom določa dva načina kumulacije porekla:
- dvostranska kumulacija – materiali s poreklom iz Združenega kraljestva se lahko štejejo za materiale s poreklom iz EU (in obratno), kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka;
- polna kumulacija – omogoča upoštevanje obdelave ali predelave, opravljene na materialih brez porekla v EU ali Združenem kraljestvu, da se pripomore k skladnosti s pravilom za določen izdelek.
Druge zahteve
Vaš izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz Protokola o pravilih o poreklu, kot so nezadostna obdelava ali predelava ali pravilo o nespreminjanju.
Pravilo o nespreminjanju
Izdelke s poreklom je treba prevažati iz EU v Združeno kraljestvo (in obratno) brez nadaljnje predelave v tretji državi.
Nekatere operacije se lahko izvajajo v tretji državi, če proizvodi ostanejo pod carinskim nadzorom:
- nakladanje ali razkladanje;
- dodajanje ali pritrjevanje oznak, nalepk, pečatov ali kakršne koli dokumentacije, da se zagotovi skladnost s posebnimi domačimi zahtevami države uvoznice;
- skladiščenje;
- delitev pošiljk;
- postopki za ohranitev izdelkov v dobrem stanju.
Carinski organi lahko zahtevajo dokazila o skladnosti s pravilom, kot so:
- pogodbene prevozne dokumente, kot so nakladnice;
- dejanske ali konkretne dokaze, ki temeljijo na označevanju ali številčenju tovorkov;
- kakršne koli dokaze v zvezi s samim blagom.
Povračilo dajatev
V skladu s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom je mogoče dobiti povračilo dajatev, predhodno plačanih za materiale brez porekla, ki se uporabljajo za proizvodnjo izdelka, ki se izvaža po preferencialni tarifi.
Kako zahtevati preferencialno tarifno obravnavo?
Uvozniki lahko zahtevajo preferencialno tarifno obravnavo na podlagi navedbe o poreklu, ki jo predloži izvoznik.
Navedba o poreklu
Izvozniki lahko sami izjavijo, da njihov izdelek izvira iz EU ali Združenega kraljestva, tako da predložijo navedbo o poreklu.
V EU se lahko izpolni:
- izvoznik, registriran v sistemu registriranih izvoznikov (REX),
- kateri koli izvoznik, če skupna vrednost izdelkov ne presega 6 000 EUR
- Ista številka REX se lahko uporablja tudi za nekatere druge preferencialne trgovinske sporazume EU (na primer trgovinski sporazum EU s Kanado, Japonsko, Novo Zelandijo ali Vietnamom).
- besedilo navedbe o poreklu je lahko sestavljeno v katerem koli uradnem jeziku EU in je na voljo v Prilogi 7 k Sporazumu o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom;
- navedba o poreklu mora biti navedena na računu ali katerem koli drugem dokumentu, ki izdelek s poreklom opisuje dovolj natančno, da ga je mogoče prepoznati;
- Za uvoz v EU je navedba o poreklu, ki jo sestavi izvoznik iz Združenega kraljestva, veljavna 12 mesecev. Za uvoz v Združeno kraljestvo je navedba o poreklu, ki jo sestavi izvoznik EU, veljavna 24 mesecev;
- navedba o poreklu lahko zajema več pošiljk enakih izdelkov v obdobju, ki ni daljše od enega leta.
Preverjanje porekla
Carinski organi lahko preverijo, ali ima uvoženi izdelek dejansko poreklo ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla.
V primeru dvoma lahko carinski organ od uvoznika zahteva, da dokaže, da je bil izdelek, za katerega uvoznik zahteva preferencialno tarifno obravnavo, odpremljen v skladu s pravili prevoza.
Preverjanje temelji na naslednjih načelih:
- upravno sodelovanje med carinskimi organi države uvoznice in države izvoznice;
- preglede porekla proizvodov, ki jih izvajajo lokalni carinski organi. Obiski države uvoznice pri izvozniku niso dovoljeni.
Praktične smernice o določbah Sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom o pravilih o poreklu:
- Uvodni vodnik za trgovce o določbah o pravilih o poreklu iz Sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom
- Smernice o oddelku II Sporazuma o trgovini in sodelovanju: postopki v zvezi s poreklom
- Smernice o nezadostni proizvodnji
- Za uporabo odstopanj od kvot po poreklu si lahko ogledate izvedbeno uredbo o izvajanju tarifnih kvot.
Storitve
EU in Združeno kraljestvo sta pomembna partnerja na področju trgovine s storitvami in naložb. Združeno kraljestvo je bilo leta 2021 drugi največji trgovinski partner EU na področju storitev, takoj za Združenimi državami Amerike. Glavni storitveni sektorji, s katerimi se je trgovalo med EU in Združenim kraljestvom, so bile tako imenovane „druge poslovne storitve“ (tj. raziskovalne in razvojne storitve, pravne storitve, arhitekturne storitve itd.), finančne storitve ter telekomunikacijske, računalniške in informacijske storitve.
Združeno kraljestvo od 1. januarja 2021 ne sodeluje več na enotnem trgu EU in zato zanj ne veljajo več načela prostega gibanja oseb, prostega opravljanja storitev in svobode ustanavljanja. Zato bodo morali ponudniki storitev iz Združenega kraljestva, da bi lahko ponujali storitve po vsej EU, morda ustanoviti sedež v EU, da bodo lahko še naprej poslovali. Upoštevati morajo nacionalna pravila, postopke in dovoljenja, ki se uporabljajo za njihove dejavnosti v vsaki državi članici, v kateri delujejo. Enako velja za gospodarske subjekte EU, kar pomeni, da morajo izpolnjevati nacionalna pravila v Združenem kraljestvu, da lahko opravljajo storitve v Združenem kraljestvu.
Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom zagotavlja znatno stopnjo odprtosti za trgovino s storitvami in naložbe v številnih sektorjih, vključno s strokovnimi in poslovnimi storitvami (npr. pravnimi, revizijskimi, arhitekturnimi storitvami), storitvami dostave in telekomunikacijskimi storitvami, računalniškimi in digitalnimi storitvami, finančnimi storitvami, raziskovalnimi in razvojnimi storitvami, večino prometnih storitev in okoljskimi storitvami. Poleg tega se uporablja tudi za naložbe v sektorje, ki niso storitveni, kot so proizvodnja, kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo, energetika in druge primarne industrije.
Dejanska raven dostopa do trga bo odvisna od načina opravljanja storitve: ali se opravlja čezmejno iz matične države dobavitelja, npr. prek interneta („način 1“); dobavljeno potrošniku v državi ponudnika, na primer turist, ki potuje v tujino in kupuje storitve („način 2“); dobavljeno prek lokalno ustanovljenega podjetja, ki je v lasti tujega ponudnika storitev (v nadaljnjem besedilu: način 3), ali z začasno prisotnostjo ponudnika storitev, ki je fizična oseba, na ozemlju druge države (v nadaljnjem besedilu: način 4). V praksi je dejanska zmožnost zagotavljanja določene storitve ali vlaganja v določen sektor odvisna tudi od posebnih pridržkov iz Sporazuma o trgovini in sodelovanju, ki se lahko naložijo ponudnikom storitev iz EU pri zagotavljanju storitev v Združenem kraljestvu v nekaterih sektorjih, in obratno.
Kar zadeva vstop in začasno bivanje fizičnih oseb iz poslovnih razlogov (v nadaljnjem besedilu: način 4), sta se EU in Združeno kraljestvo dogovorila o številnih vzajemnih zavezah. Pogodbenici takega vstopa in bivanja ne moreta zavrniti iz ekonomskih razlogov (npr. kvote, preverjanje gospodarskih potreb) – čeprav lahko v nekaterih primerih obstajajo pridržki glede zavez. Poleg tega se lahko v nekaterih primerih še vedno zahteva vizum in/ali dovoljenje za prebivanje ali delo.
Sporazum zajema naslednje kategorije oseb:
- Poslovni obiskovalci za namene ustanovitve - npr. vodja, ki pride v Združeno kraljestvo, da bi ustanovil hčerinsko družbo. Te osebe lahko pridejo za 90 dni v šestmesečnem obdobju.
- Osebe, premeščene znotraj podjetja – npr. vodstveni delavec, ki ga podjetje X v EU pošlje na delo v svojo hčerinsko družbo Y v Združenem kraljestvu). Te osebe lahko pridejo za tri leta (razen če so pripravniki; v tem primeru je obdobje bivanja omejeno na eno leto).
- Kratkoročni poslovni obiskovalci: tem osebam je dovoljen vstop v EU ali Združeno kraljestvo zaradi opravljanja nekaterih (enajstih) dejavnosti iz odstavka 8 Priloge 21. Pojavijo se lahko 90 dni v 6-mesečnem obdobju. Vendar lahko države članice in Združeno kraljestvo izrazijo pridržke v zvezi z nekaterimi od teh dejavnosti.
- Ponudniki pogodbenih storitev: te osebe lahko vstopijo v EU (ali Združeno kraljestvo) zaradi izvajanja pogodbe o storitvah, ki jo ima njihovo podjetje s stranko iz EU (ali Združenega kraljestva) za največ 12 mesecev ali za čas trajanja pogodbe – kar je krajše. Imeti morajo univerzitetno izobrazbo in poklicne izkušnje, povezane z opravljeno storitvijo. Opravljajo lahko storitve iz odstavka 10 Priloge 22. Vendar lahko države članice izrazijo pridržke v zvezi z nekaterimi od teh dejavnosti: glej odstavek 12 Priloge 22 – to pomeni, da so lahko pogoji za zagotavljanje določene storitve bolj omejevalni ali celo nemogoči.
- Neodvisni strokovnjaki. Enako kot ponudniki pogodbenih storitev, vendar so samozaposleni. Seznam dovoljenih storitev je vključen v odstavek 11 Priloge 22.
Poleg tega se uporabljajo vsa nacionalna pravila o poklicnih kvalifikacijah. Sporazum o trgovini in sodelovanju vključuje okvir, v katerem se lahko Evropska unija in Združeno kraljestvo pozneje za vsak primer posebej in za posamezne poklice dogovorita o dodatnih ureditvah za priznavanje nekaterih poklicnih kvalifikacij, ki bi postale priloga k Sporazumu. Take ureditve mora sprejeti Partnerski svet.
Praktične informacije za ponudnike storitev iz EU za opravljanje storitev v Združenem kraljestvu
Iskalnik licenc
Za zagotavljanje storitve v Združenem kraljestvu je potrebna licenca za nekatere poslovne dejavnosti ali druge dejavnosti.
Kako ustanoviti podjetje v Združenem kraljestvu
Zahteve za ustanovitev podjetja v Združenem kraljestvu bodo odvisne od vrste podjetja, ki ga želite ustanoviti, od tega, kje delate, in od tega, ali boste zaposlili ljudi, ki vam bodo pomagali. Vodnik za ustanovitev podjetja v Združenem kraljestvu
Priznavanje poklicnih kvalifikacij
Poklicne kvalifikacije, ki niso iz Združenega kraljestva, bo moral uradno priznati regulativni organ Združenega kraljestva, da bi lahko opravljal poklic, ki je reguliran v Združenem kraljestvu. Informacije o regulativnih organih in reguliranih poklicih v Združenem kraljestvu
Več informacij o reguliranih poklicih je na voljo na spletišču centra Združenega kraljestva za poklicne kvalifikacije.
Informacije o pravnih storitvah in storitvah pomorskega prometa
Novi strokovni sodelavec za storitve in naložbe, ki je na voljo na portalu Access2Markets, ponuja informacije podjetjem EU, ki želijo v Združenem kraljestvu opravljati pravne storitve in storitve pomorskega prometa. Vključuje informacije o zahtevah, ki jih morajo izpolniti, in kontaktne podatke ustreznih regulativnih organov.
Pravila za vstop in bivanje usposobljenega osebja
Splošne informacije o vizumskih zahtevah za različne kategorije prosilcev.
Natančneje za usposobljeno osebje:
- Pravila za poslovne obiskovalce
- Vizum za kvalificirane delavce
- Vizum znotraj podjetja
- T5 Delavec za določen čas - delavec po mednarodnem sporazumu
- Predstavnik čezmorskega podjetja
Javna naročila
Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom vključuje sporazum STO o vladnih naročilih in ga presega. To pomeni, da so vse koristi, povezane z dvostranskimi pravili in dostopom do trga Združenega kraljestva za podjetja EU, ki izhajajo iz Sporazuma GPA, potrjene tudi v okviru Sporazuma o trgovini in sodelovanju ter predmet dvostranskega reševanja sporov.
Sporazum o trgovini in sodelovanju presega zaveze iz Sporazuma GPA in zagotavlja dodaten dostop do trga:
- ki zajema naročnike, ki upravljajo plinska in toplotna omrežja, ter naročnike v zasebni lasti z monopolnimi pravicami v vseh sektorjih gospodarskih javnih služb,
- Zajema nekatere dodatne storitve, kot so:
- Storitve hotelov in restavracij (CPC Prov. 641)
- Storitve strežbe hrane (CPC Prov. 642)
- Storitve strežbe pijač (CPC Prov. 643)
- Storitve, povezane s telekomunikacijami (CPC Prov. 754)
- Nepremičninske storitve za honorar ali po pogodbi (CPC Prov. 8220)
- Druge poslovne storitve (CPC Prov. 87901, 87903, 87905-87907)
- Izobraževalne storitve (CPC Prov. 92)
Sporazum o trgovini in sodelovanju razširja tudi veljavni sklop pravil in posledično olajšuje dostop do trga zaradi:
- večja uporaba elektronskih sredstev,
- enotni portal za vsa obvestila,
- sprejemanje lastnih izjav,
Sodišče je v sporazum o trgovini in sodelovanju vključilo tudi nediskriminacijo za podjetja v lasti EU s sedežem v Združenem kraljestvu pri vseh javnih razpisih, vključno z izključenimi javnimi naročili, kot so na primer nakupi majhne vrednosti (nacionalna obravnava pod pragom iz sporazuma o vladnih naročilih).
Več informacij o dostopu do trga javnih naročil Združenega kraljestva:
Javna naročila v vrednosti več kot 10.000 GBP
Javna naročilaSeverne Irske: eSourcing NI – eTenders NI