Kratka navodila za delo s pravili o poreklu

Pravila o poreklu - zakaj jih potrebujemo?
Pravila o poreklu so bistven del trgovinskih sporazumov EU. Ker sporazumi pogosto določajo nižje tarife za blago, ki prihaja iz partnerskih držav, je bistveno poznati poreklo vašega proizvoda.
Pravila o poreklu določajo, v kateri državi je bil izdelek pridobljen ali izdelan - njegovo „ekonomsko državljanstvo“ - in pomagajo zagotoviti, da carinski organi pravilno uporabljajo nižje dajatve, tako da imajo podjetja od njih koristi.
Da bi bil izdelek upravičen do nižje tarife na podlagi trgovinskega sporazuma EU, mora biti v skladu s posebnimi pravili sporazuma o poreklu.
To je tako preprosto kot 1, 2, 3!
Pravila o poreklu, določena v trgovinskem sporazumu, se lahko na prvi pogled pojavijo na prvi pogled, vendar je, ko razumete osnove, preprosta.
Trije koraki za plačilo nižjih carin:
Začnete uživati ugodnosti nižjih carinskih dajatev za vaš uvoz ali izvoz!
Preverite, ali izdelek izpolnjuje pogoje
Kako ugotoviti, ali vaš izdelek izpolnjuje pogoje za nižje carine
Vsak trgovinski sporazum določa posebna pravila o poreklu za vsak proizvod.
Pravila so na voljo v rubriki My Trade Assistant.
Rosa — orodjezasamoocenjevanjepravil o poreklu - vambopomagalo ugotoviti, ali vaš izdelek izpolnjuje pogoje.
Ali je vaš izdelek v skladu z osnovnimi pravili za posamezne proizvode?
Najprej preverite, ali je vaš izdelek v celoti pridobljen vzadevni državi. V tem primeru bi lahko bila upravičena do nižjih carin.V celoti pridobljeno je predvsem pomembno za žive živali in kmetijske proizvode.
Če vaš izdelek ni v celoti pridobljen v zadevni državi, bo moral izpolnjevati druga pravila za posamezne izdelke. Če obstajajo alternativna pravila, mora izdelek izpolnjevati le eno od njih.
Običajno so to pravila
- Podrobno opišite merila za zadostno proizvodnjo ali predelavo, kadar je izdelek izdelan iz t. i. materialov brez porekla.
ali
- opredelitev izdelkov, ki se lahko štejejo za upravičene, če so izdelani izključno iz materialov s poreklom
Primeri osnovnih pravil za posamezne izdelke
- pravilo dodane vrednosti - vrednost vseh uporabljenih materialov brez porekla ne sme presegati določenega odstotka cene izdelka franko tovarna
- sprememba tarifne uvrstitve - rezultat proizvodnega postopka je sprememba tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnim izdelkom. Na primer proizvodnja papirja (poglavje 48 harmoniziranega sistema) iz celuloze brez porekla (poglavje 47 harmoniziranega sistema).
- posebne dejavnosti - zahteva se poseben proizvodni postopek. Na primer predenje v prejo.Takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilnem in oblačilnem sektorju ter v kemičnem sektorju.
Nasveti za skladnost s pravili za posamezne izdelke
Če izdelek neposredno ne izpolnjuje osnovnih pravil za posamezne izdelke, lahko dodatni sklop pravil vašemu izdelku še vedno pomaga izpolnjevati pogoje za status blaga s poreklom.
Dodatna prožnost se nanaša predvsem na toleranco in kumulacijo.Trgovinski sporazum lahko vsebuje tudi nekatera odstopanja.
Strpnost
- pravilo dovoljenega odstopanja dovoljuje uporabo materialov brez porekla, ki jih pravilo za določene izdelke običajno prepoveduje, do določenega deleža - običajno 10 % ali 15 % - cene izdelka franko tovarna.
- tega odstopanja ne morete uporabiti za preseganje mejne vrednosti dovoljenih materialov brez porekla, navedenih v pravilih za določene izdelke.
Kumulacija
- kumulacija omogoča, da se šteje, da ima poreklo v vaši državi ali se izvaja v vaši državi.
- vsi uporabljeni materiali brez porekla
ali
- obdelava opravljena v drugi državi
Obstajajo tri glavne vrste kumulacije
- Dvostranska kumulacija (dva partnerja) - materiali s poreklom iz partnerske države se lahko uporabijo kot materiali s poreklom iz vaše države (in obratno). Ta kumulacija se uporablja za vse preferencialne režime EU.
- Diagonalna kumulacija (več kot dva partnerja, ki uporabljata enaka pravila o poreklu) - materiali s poreklom iz opredeljene tretje države (navedeni v ustrezni določbi o kumulaciji) se lahko uporabijo kot materiali s poreklom iz vaše države
- polna kumulacija - postopki, ki se izvajajo v kateri koli državi EU ali drugi opredeljeni državi (navedeni v ustrezni določbi o kumulaciji), se lahko štejejo za izvedene v vaši državi
Odstopanja
- uporabijo se lahko tudi posebna odstopanja - preverjanje trgovinskega sporazuma
Če je vaš izdelek skladen z vsemi pravili, morate upoštevati številne dodatne zahteve.
Ali vaš izdelek izpolnjuje tudi vse druge veljavne zahteve?
Proizvod mora izpolnjevati vse druge veljavne zahteve, kot so minimalni postopki (zadostna obdelava ali predelava) in pravila o neposrednem prevozu.
Minimalni postopki - zadostna obdelava ali predelava
- preveriti morate, ali obdelava ali predelava, opravljena v vaši državi, presega minimalne zahtevane postopke.
- minimalni postopki so navedeni v pravilih o poreklu trgovinskega sporazuma. Vključujejo lahko operacije, kot so:
- pakiranje
- enostavno rezanje
- preprosto sestavljanje
- preprosto mešanje
- likanje ali stiskanje tekstila
- barvanje ali poliranje
- če je proizvodnja, opravljena v vaši državi, ena od navedenih in tam ni bilo narejeno nič drugega, kar pomeni, da material ni bil proizveden ali predelan, se izdelek ne more šteti za izdelek s poreklom, tudi če so bila izpolnjena posebna pravila o poreklu za izdelek.
Pravilo o neposrednem prevozu ali prevoz prek tretje države
- tudi če se vaš izdelek šteje za „s poreklom“, boste morali še vedno zagotoviti, da je bil izdelek poslan iz države izvoznice in prispel v namembno državo, ne da bi bil prirejen v kateri koli drugi državi, razen postopkov, ki so potrebni, da se izdelek ohrani v dobrem stanju.
- vsak trgovinski sporazum določa posebne pogoje.
- pretovarjanje ali začasno skladiščenje v tretji državi je običajno dovoljeno, če proizvodi ostanejo pod nadzorom carinskih organov in na njih niso opravljeni drugi postopki razen:
- razkladanje
- ponovno polnjenje
- vsak postopek, namenjen ohranjanju dobrega stanja
- opozarjamo vas, da boste morali carinskim organom države uvoznice dokazati, da je bil vaš izdelek prepeljan neposredno.
Povračilo dajatev
Nekateri trgovinski sporazumi omogočajo povračilo dajatev.
Če plačate dajatve na materiale brez porekla, ki jih uporabljate za izdelavo izdelka, ki ga nato izvozite po preferencialni tarifi, lahko zaprosite za povračilo teh dajatev.
Kdo lahko pomaga ugotoviti, ali vaš izdelek izpolnjuje pogoje?
- Uporabite ROSA, da vam pomagate oceniti, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila. Pojdite na moj pomočnik za trgovino in izberite izdelek in trg, da boste prejeli to pomoč.
- Če želite biti pravno prepričani, da za vaše blago vnaprej uporabljate pravilno oznako izdelka, lahko zaprosite za odločbo o zavezujočih tarifnih informacijah (ZTI).
- Če niste prepričani o poreklu blaga, lahko zaprosite tudi za zavezujoče informacije o poreklu. Odločba ZIPB potrjuje poreklo vašega blaga in je zavezujoča v Evropski uniji.Upoštevajte, da vas ZIPB ne odvezuje od predložitve dokazila o poreklu v skladu s pravili zadevnega trgovinskega sporazuma.
Če ima vaš izdelek poreklo
Ko izveš, da je izdelek upravičen do nižjih carin (naš izdelek šteje kot „s poreklom“), je naslednji korak dokazilo o statusu blaga s poreklom carinskim organom namembne države. Samo tako boste lahko plačali nižje carine.
Dokazilo o poreklu vašega izdelka
Vsak trgovinski sporazum določa posebna pravila o postopkih v zvezi s poreklom.Poiščite jih lahko v razdelku „Trgi“ ali v zadetkih iskanja Mojega pomočnika za trgovino.Pravila določajo, kako lahko dokažete poreklo izdelka.
Dokazilo o poreklu
Obstajajo različne vrste dokazil o poreklu, odvisno od trgovinskega sporazuma.Običajno so lahko bodisi
- Uradno potrdilo o poreklu, ki ga izdajo carinski organi države izvoznice (kot je „potrdilo o gibanju blaga EUR.1“)
- lastna izjava izvoznika (pogosto imenovana „izjava o poreklu“ ali „izjava na računu“
Za uradna potrdila o poreklu, trgovinski sporazum
- vključuje primer
- daje navodila, kako ga izpolniti
Za lastne izjave trgovinski sporazum
- navaja, katero besedilo je treba vključiti na račun ali na druge dokumente, ki identificirajo izdelke.
Dokazilo o poreklu velja določeno število mesecev od datuma izdaje.
Običajno se dokazilo o poreklu ne zahteva za izdelke majhne vrednosti.
Izvoznik, ki zaprosi za potrdilo o poreklu, mora biti pripravljen predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov.
Da bi lahko izvoznik sam prijavil poreklo, morajo carinski organi običajno predhodno pooblastiti izvoznika s statusom „odobreni izvoznik“.
Predložite svoje izdelke in dokumente za carinjenje
Ko imate vse potrebne dokumente za carinjenje, vključno s pravilnim dokazilom o poreklu za izdelek, ste pripravljeni carinskim organom v namembni državi predložiti zahtevek za plačilo nižjih carin.
V pravilih o poreklu vsakega trgovinskega sporazuma je opisano, kako lahko carinski organi preverijo poreklo proizvoda.
Preverjanje porekla
Carinski organi lahko preverijo, ali ima uvoženi izdelek dejansko poreklo ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla. Preverjanje običajno temelji na
- upravno sodelovanje med carinskimi organi države uvoznice in države izvoznice
- pregledi, ki jih izvajajo lokalni carinski organi
Začnete uživati ugodnosti nižjih carinskih dajatev za vaš uvoz ali izvoz!
Kaj se zgodi, če izdelek ne izpolnjuje zahtev?
Če izdelek ne izpolnjuje pravil o poreklu iz trgovinskega sporazuma, se uporabljajo običajne carine.
- za države, ki so članice Svetovne trgovinske organizacije, se bodo uporabljale stopnje dajatev za države z največjimi ugodnostmi (MFN)
- za druge države se bo uporabljala splošna stopnja (stopnje splošnih dajatev)
- Rosa vam pomaga pri iskanju pravil o poreklu vašega izdelka