Īss ceļvedis darbam ar izcelsmes noteikumiem

Izcelsmes noteikumi – kāpēc tie mums ir vajadzīgi?
Izcelsmes noteikumi ir būtiska ES tirdzniecības nolīgumu daļa. Tā kā nolīgumi bieži vien piemēro zemākus tarifus precēm no partnervalstīm, ir svarīgi zināt jūsu produkta izcelsmi.
Izcelsmes noteikumi nosaka, kurā valstī produkts ir iegūts vai izgatavots – tā “ekonomisko valstspiederību” – un palīdz nodrošināt, ka muitas iestādes pareizi piemēro zemākus nodokļus, lai uzņēmumi no tiem gūtu labumu.
Lai varētu pretendēt uz zemāku tarifu saskaņā ar ES tirdzniecības nolīgumu, jūsu produktam jāatbilst nolīguma īpašajiem izcelsmes noteikumiem.
Tas ir tikpat viegli kā 1, 2, 3!
Tirdzniecības nolīguma izcelsmes noteikumi var šķist pārsteidzoši no pirmā acu uzmetiena, bet, tiklīdz jūs saprotat pamatus, tas ir viegli.
Trīs soļi, lai samaksātu zemākus muitas nodokļus:
Sākat gūt labumu no zemākiem muitas nodokļiem par importu vai eksportu!
Noskaidrojiet, vai jūsu produkts atbilst prasībām.
Kā noskaidrot, vai jūsu precei var piemērot zemākus muitas nodokļus?
Katrā tirdzniecības nolīgumā ir paredzēti īpaši izcelsmes noteikumi katram produktam.
Noteikumus varat atrast manā tirdzniecības asistentā.
Rosa — Izcelsmes noteikumiPašnovērtēšanasrīks —palīdzēsnoskaidrot, vai jūsu produkts atbilst prasībām.
Vai jūsu produkts atbilst pamatnoteikumiem par konkrētu produktu?
Pirmkārt, noteikt, vai jūsu produkts ir pilnībā iegūts attiecīgajā valstī. Ja tas tā ir, tā var pretendēt uz zemākiem muitas nodokļiem.Tas, ka produkts ir pilnībā iegūts, galvenokārt attiecas uz dzīviem dzīvniekiem un lauksaimniecības produktiem.
Ja jūsu ražojums nav pilnībā iegūts attiecīgajā valstī, tam būs jāatbilst citiem noteikumiem, kas attiecas uz konkrētiem ražojumiem. Ja ir alternatīvi noteikumi, jūsu precei ir jāatbilst tikai vienam no tiem.
Parasti tie ir noteikumi,
- Sīki nosaka kritērijus pietiekamai ražošanai vai pārveidošanai, ja ražojums ir izgatavots no tā sauktajiem nenoteiktas izcelsmes materiāliem.
vai
- noteikt, kurus ražojumus var uzskatīt par atbilstīgiem, ja tie izgatavoti tikai no noteiktas izcelsmes materiāliem
Konkrētu produktu pamatnoteikumu piemēri
- pievienotās vērtības noteikums – visu izmantoto nenoteiktas izcelsmes materiālu vērtība nedrīkst pārsniegt noteiktu procentuālo daļu no ražojuma ražotāja cenas
- tarifa klasifikācijas maiņa – ražošanas procesa rezultātā mainās tarifa klasifikācija starp nenoteiktas izcelsmes materiāliem un galaproduktu. Piemēram, papīra ražošana (harmonizētās sistēmas 48. nodaļa) no nenoteiktas izcelsmes celulozes (harmonizētās sistēmas 47. nodaļa).
- īpašas darbības – ir vajadzīgs īpašs ražošanas process. Piemēram, šķiedru vērpšana dzijās.Šādus noteikumus galvenokārt izmanto tekstilrūpniecības un apģērbu, kā arī ķīmijas nozarē.
Ieteikumi, kā jums palīdzēt ievērot noteikumus, kas attiecas uz konkrētiem ražojumiem
Ja jūsu ražojums tieši neatbilst konkrētā ražojuma pamatnoteikumiem, papildu noteikumu kopums var palīdzēt jūsu ražojumam iegūt noteiktas izcelsmes statusu.
Papildu elastība galvenokārt attiecas uz toleranci un kumulāciju.Tirdzniecības nolīgumā var būt arī dažas atkāpes.
Iecietība
- pielaides noteikums ļauj izmantot nenoteiktas izcelsmes materiālus, kas parasti ir aizliegti ar konkrētu ražojuma noteikumu, līdz noteiktai procentuālajai daļai – parasti 10 % vai 15 % no ražojuma ražotāja cenas.
- jūs nevarat izmantot šo pielaidi, lai pārsniegtu robežvērtību, kas noteikta konkrētajam ražojumam piemērojamos noteikumos uzskaitīto nenoteiktas izcelsmes materiālu maksimālajam pieļaujamajam daudzumam.
Kumulācija
- kumulācija ļauj uzskatīt, ka jums ir jūsu valsts izcelsme vai ka tā ir veikta jūsu valstī.
- visi izmantotie nenoteiktas izcelsmes materiāli
vai
- citā valstī veikta apstrāde
Ir trīs galvenie kumulācijasveidi
- Divpusējā kumulācija (divi partneri) – materiālus, kuru izcelsme ir partnervalstī, var izmantot kā materiālus, kuru izcelsme ir jūsu valstī (un otrādi). Šo kumulāciju piemēro visiem ES preferenciāliem režīmiem.
- Diagonālā kumulācija (vairāk nekā divi partneri piemēro identiskus izcelsmes noteikumus) – materiālus, kuru izcelsme ir noteiktā trešā valstī (minēti attiecīgajos noteikumos par kumulāciju), var izmantot kā materiālus, kuru izcelsme ir jūsu valstī
- pilna kumulācija – procesus, ko veic jebkurā ES valstī vai jebkurā citā noteiktā valstī (minēti attiecīgajos noteikumos par kumulāciju), var uzskatīt par veiktiem jūsu valstī.
Atkāpes
- var piemērot arī īpašas atkāpes – pārbaudīt tirdzniecības nolīgumu
Ja jūsu produkts atbilst visiem noteikumiem, jums ir jāapsver vairākas papildu prasības.
Vai jūsu produkts atbilst arī visām citām piemērojamām prasībām?
Produktam jāatbilst visām citām piemērojamām prasībām, piemēram, minimālajām darbībām (pietiekama apstrāde vai pārstrāde) un noteikumiem par tiešo transportēšanu.
Minimālas darbības – pietiekama apstrāde vai pārstrāde
- jums ir jāpārbauda, vai jūsu valstī veiktā apstrāde vai pārstrāde pārsniedz obligātās darbības.
- minimālās darbības ir uzskaitītas tirdzniecības nolīguma izcelsmes noteikumos. Tie var ietvert tādas darbības kā, piemēram,
- iepakojums
- vienkārša griešana
- vienkārša montāža
- vienkārša sajaukšana
- tekstilmateriālu gludināšana vai presēšana
- krāsošanas vai pulēšanas darbības
- ja jūsu valstī veiktā ražošana ir viens no uzskaitītajiem ražojumiem un tur nav ražots neviens cits materiāls, proti, nav ražots vai pārveidots, izstrādājumu nevar uzskatīt par noteiktas izcelsmes ražojumu, pat ja ir ievēroti konkrētiem ražojumiem piemērojamie izcelsmes noteikumi.
Noteikumi par tiešajiem pārvadājumiem vai pārvadājumi caur trešo valsti
- pat ja jūsu prece tiek uzskatīta par “noteiktas izcelsmes preci”, jums joprojām būs jāpārliecinās, ka prece ir nosūtīta no eksportētājvalsts un nogādāta galamērķa valstī bez manipulācijām nevienā citā valstī, izņemot darbības, kas vajadzīgas, lai saglabātu preci labos apstākļos.
- katrā tirdzniecības nolīgumā ir izklāstīti īpašie nosacījumi.
- parasti pārkraušana vai pagaidu uzglabāšana trešā valstī ir atļauta, ja produkti paliek muitas dienestu uzraudzībā un ar tiem neveic citas darbības kā vien
- izkraušana
- pārkraušana
- jebkura darbība, kas paredzēta, lai uzturētu tos labā stāvoklī.
- ņemiet vērā, ka jums būs jāpierāda importētājvalsts muitas iestādēm, ka jūsu ražojums tika tieši transportēts.
Nodokļu atmaksa
Daži tirdzniecības nolīgumi pieļauj nodokļu atmaksu.
Tas nozīmē, ka, ja maksājat nodokļus par nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kurus izmantojat, lai izgatavotu ražojumu, ko tad eksportējat saskaņā ar preferenciālu tarifu, varat pieprasīt šo nodokļu atmaksu.
Kas var palīdzēt noteikt, vai jūsu produkts atbilst prasībām?
- Izmantojiet ROSA, lai palīdzētu novērtēt, vai jūsu produkts atbilst noteikumiem. Dodieties pie mana tirdzniecības asistenta un izvēlieties savu produktu un tirgu, lai saņemtu šo palīdzību
- Ja vēlaties būt juridiski pārliecināts, ka savām precēm jau iepriekš piemērojat pareizo produkta kodu, varat pieteikties saistošas izziņas par tarifu (SIT) lēmuma saņemšanai.
- Ja neesat pārliecināts par savu preču izcelsmi, varat pieteikties arī saistošajai informācijai par izcelsmi (BOI). SII lēmums apliecina preču izcelsmi un ir saistošs Eiropas Savienībā.Lūdzu, ņemiet vērā, ka SII neatbrīvo jūs no pienākuma sniegt izcelsmes apliecinājumu saskaņā ar attiecīgā tirdzniecības nolīguma noteikumiem.
Ja jūsu produkts ir “noteiktas izcelsmes”,
Kad jūs zināt, ka jūsu prece atbilst zemākiem muitas nodokļiem (jūsu preci uzskata par “noteiktas izcelsmes preci”), nākamais solis ir galamērķa valsts muitas dienestiem pierādīt tās noteiktas izcelsmes statusu. Tikai tad varēsiet maksāt zemākus muitas nodokļus.
Produkta izcelsmes pierādīšana
Katrā tirdzniecības nolīgumā ir izklāstīti īpaši noteikumi par izcelsmes procedūrām.Jūs varat tos aplūkot sadaļā “Tirgi” vai “Mans tirdzniecības asistents”meklēšanas rezultātos.Noteikumos ir precizēts, kā jūs varat pierādīt sava produkta izcelsmi.
Izcelsmes apliecinājums
Atkarībā no tirdzniecības nolīguma pastāv dažādi izcelsmes apliecinājuma veidi.Parasti tie var būt vai nu
- Eksportētājvalsts muitas dienestu izsniegts oficiāls izcelsmes sertifikāts (piemēram, “Pārvietošanas sertifikāts EUR.1”)
- eksportētāja pašdeklarācija (bieži saukta par “izcelsmes deklarāciju” vai “faktūras deklarāciju”;
Oficiāliem izcelsmes sertifikātiem — tirdzniecības nolīgums
- ietver piemēru
- sniedz norādījumus par to, kā to aizpildīt
Attiecībā uz pašdeklarācijām — tirdzniecības nolīgums
- norāda, kāds teksts jāiekļauj rēķinā vai citos dokumentos, kas identificē produktus
Izcelsmes apliecinājums ir derīgs noteiktu mēnešu skaitu no izdošanas dienas.
Parasti zemas vērtības produktiem nav vajadzīgs izcelsmes apliecinājums.
Eksportētājam, kurš iesniedz pieteikumu izcelsmes sertifikāta saņemšanai, jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu.
Lai varētu pašdeklarēt izcelsmi, eksportētājam parasti jāsaņem iepriekšēja atļauja no muitas dienestiem ar “apstiprināta eksportētāja” statusu.
Uzrāda savus produktus un dokumentus muitošanai
Tiklīdz jums būs visi muitošanai vajadzīgie dokumenti, tostarp pareizs jūsu produkta izcelsmes apliecinājums, jūs būsiet gatavs iesniegt prasību samaksāt zemākus muitas nodokļus muitas dienestiem galamērķa valstī.
Katra tirdzniecības nolīguma izcelsmes noteikumos ir aprakstīti veidi, kā muitas iestādes var pārbaudīt produkta izcelsmi.
Izcelsmes pārbaude
Muitas dienesti var pārbaudīt, vai importētais produkts patiešām ir noteiktas izcelsmes produkts vai atbilst citām izcelsmes prasībām. Pārbaudes pamatā parasti ir:
- administratīvā sadarbība starp importētājvalsts un eksportētājvalsts muitas iestādēm
- vietējo muitas dienestu veiktās pārbaudes
Sākat gūt labumu no zemākiem muitas nodokļiem par importu vai eksportu!
Kas notiek, ja jūsu produkts neatbilst prasībām?
Ja jūsu produkts neatbilst tirdzniecības nolīguma izcelsmes noteikumiem, tiks piemēroti parastie muitas nodokļi.
- valstīm, kas ir Pasaules Tirdzniecības organizācijas locekles, piemēro vislielākās labvēlības režīma nodokļa likmes (MFN nodokļa likmes).
- citām valstīm piemēro vispārējo likmi (GEN nodokļa likmes).
- Rosa palīdz atrast jūsu produkta izcelsmes noteikumus