Harmonizētā sistēma
Harmonizētā sistēma, HS, nomenklatūra ļauj precīzi identificēt savu ražojumu un pārbaudīt, kādas tarifa pozīcijas un noteikumus piemēro. Preču klasifikācija ir loģiska struktūra, ko muitas iestādes visā pasaulē izmanto vienādi.
Preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizētā sistēma (HS), ko parasti dēvē par Harmonizēto sistēmu, ir starptautiska preču klasifikācijas sistēma, ko izstrādājusi Pasaules Muitas organizācija (PMO). Tā ir plaša klasifikācijas sistēma, kas sastāv no aptuveni 5000 sešciparu produktu kategorijām, kuras hierarhiskā struktūrā
- iedaļas
- nodaļas (2 cipari)
- pozīcijas (4 cipari)
- apakšpozīcijas (6 cipari)
un to papildina īstenošanas noteikumi un paskaidrojumi.
Tas ļauj jebkuras valsts uzņēmējiem, muitas amatpersonām un likumdevējiem identificēt vienu un to pašu produktu, izmantojot ciparu kodu.
Valstis izmanto HS sistēmu kā pamatu muitas tarifiem un statistikas datu vākšanai. Tās sīkāk iedala HS sešciparu ražojumu kategorijas astoņās vai vairākās tarifu pozīcijās, lai panāktu lielāku specifiskumu. Eiropas Savienība izmanto astoņu ciparu kodus.
Kā HS nomenklatūra ir strukturēta?
- 21 galvenā sadaļa
- 97 nodaļas (2 cipari)
- pozīcijas (četrciparu kods)
- apakšpozīcijas (6 ciparu kods)
- 5000 preču grupu
- apakšpozīcijas (6 ciparu kods)
- pozīcijas (četrciparu kods)
- 97 nodaļas (2 cipari)
Produkta klasifikācijas piemērs
- II iedaļa Augu produkti
- 07. nodaļa. ēdami dārzeņi un noteiktas saknes un bumbuļi
- pozīcija: 0705 salāti (lactucasativa) un cigoriņi (cichorium spp.), svaigi vai atdzesēti
- salāti
- apakšpozīcija 070511: lapu galviņsalāti:
- apakšpozīcija 070519: citādi
- cigoriņi
- apakšpozīcija 070521: lapu cigoriņi (Chicorium intybus var. foliosum)
- apakšpozīcija 070529: citādi
- salāti
- pozīcija: 0705 salāti (lactucasativa) un cigoriņi (cichorium spp.), svaigi vai atdzesēti
- 07. nodaļa. ēdami dārzeņi un noteiktas saknes un bumbuļi
Piezīmes par HS nomenklatūru
- gandrīz visām pasaules valstīm ir vienāda HS kodu interpretācija
- sistēmu izmanto vairāk nekā 200 valstis un tautsaimniecības kā pamatu muitas tarifiem un starptautiskās tirdzniecības statistikas vākšanai — vairāk nekā 98 % no precēm starptautiskajā tirdzniecībā klasificē HS.
- HS kodi tiek pastāvīgi atjaunināti, lai atspoguļotu izmaiņas tehnoloģijās un jaunu produktu parādīšanos — jaunākais grozījums stājās spēkā 2022. gadā, tādējādi pašreizējā versija ir nosaukta par HS nomenklatūru 2022. gadā.
- tomēr praksē dažas valstis var pielāgot savas procedūras un tiesību aktus dažādos laikos — tas dažkārt noved pie īslaicīgām nekonsekvencēm.
- Eiropas Savienības (ES) kombinētā nomenklatūra ir ES astoņu ciparu kodēšanas sistēma, ko veido HS kodi ar citām ES apakšnodaļām un juridiskas piezīmes, kas īpaši izveidotas, lai apmierinātu ES vajadzības.