Intelektuālais īpašums

Kas ir intelektuālais īpašums?

Intelektuālais īpašums (IĪ) attiecas uz darbiem, piemēram, izgudrojumiem, literāriem un mākslas darbiem, dizainparaugiem un simboliem, kā arī uzņēmumu izmantotajiem nosaukumiem un attēliem.

  • Uzņēmumiem ir svarīgi aizsargāt savu IĪ, izmantojot intelektuālā īpašuma tiesības (IĪT).
  • IĪT aizsargā izgudrotājus, radītājus un uzņēmumus no citiem, kas negodīgi gūst labumu no saviem darbiem vai izgudrojumiem.
  • Intelektuālā īpašuma tiesības dod uzņēmumiem iespēju atgūt naudu, ko tie ieguldījuši produkta izstrādē, vai savu uzņēmumu reputāciju — ja uzņēmuma idejas, zīmoli vai produkti tiek pirātizēti un viltoti, samazinās to spēja augt un nodarbināt cilvēkus.
  • Intelektuālā īpašuma tiesības sniedz garantijas patērētājiem, izmantojot preču zīmes un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, kas identificē radīšanas vietu un var kalpot par kvalitātes rādītājiem.
  • Viltoti produkti var apdraudēt iedzīvotāju drošību vai veselību, piemēram, transportlīdzekļu rezerves daļu vai zāļu gadījumā.

Intelektuālā īpašuma tiesības nodrošina jūsu uzņēmuma tiesisko aizsardzību.

Galvenie intelektuālā īpašuma tiesību veidi ir aprakstīti turpmāk.

Patenti

Patenti aizsargā izgudrojumu vai tehnisku produktu vai procesu. Citiem ir aizliegts izgatavot, izmantot, pārdot, iznomāt vai piegādāt patentēto izstrādājumu vai procesu. Tomēr patenta īpašnieks var dot citiem atļauju to darīt, piešķirot patenta licenci. Patenta licence ir vienošanās starp patenta īpašnieku un personu, kas vēlas izmantot patentu. Tas parasti prasa samaksu no personas, kas saņem licenci.

Autortiesības

Autortiesības aizsargā literatūras, stipendiju, zinātnes un mākslas darbus, tostarp grāmatas un rakstus, filmas, gleznas, mūziku, spēles, fotogrāfijas un programmatūru. Uzņēmumiem ir svarīgi atcerēties, ka autortiesības pastāv automātiski. Tas nozīmē, ka nav nepieciešams reģistrēties vai pieteikties uz to. Piemēram, ikvienam, kurš veido zīmējumu, automātiski pieder autortiesības uz to.

Blakustiesības vai blakustiesības

Papildus autortiesībām pastāv “blakustiesības”, ko dažkārt sauc par “blakustiesībām”. Blakustiesības ir publiska izpildījuma autoratlīdzība, kas maksājama, ja autortiesību īpašnieka skaņu ieraksts tiek veikts publiski. Katrai dziesmai ir pievienoti divi autortiesību pamatveidi: viens par dziesmas kompozīciju un otrs par dziesmas ierakstu. Kompozīcijas autortiesības maksā dziesmu autoram un izdevējam, savukārt skaņu ierakstu autortiesības maksā māksliniekam, kurš ierakstīja dziesmu, un ierakstu uzņēmumam. Tāpat kā autortiesības, arī šīs tiesības ir automātiskas.

Preču zīmes

Jūsu uzņēmums var izmantot preču zīmi, lai atšķirtu savus produktus vai pakalpojumus no konkurentu produktiem vai pakalpojumiem. Preču zīmju tiesības aizsargā produktu vai pakalpojumu nosaukumus. Tie arī aizsargā produkta logotipu un tā iepakojuma dizainu. Jūsu uzņēmumam ir jāreģistrē sava preču zīme, ja vēlaties to aizsargāt.

Dizainparauga tiesības

Dizainparauga tiesības aizsargā divdimensiju vai trīsdimensiju ražojumu izskatu. Tas ietver tapešu modeļus, tekstilizstrādājumus un mājsaimniecības priekšmetu, piemēram, modinātāju, rotaļlietu un krēslu, dizainu. Dizainparaugam jābūt jaunam un oriģinālam. Lai iegūtu šādu aizsardzību, dizainparaugs principā vispirms ir jāreģistrē. Tomēr dažos gadījumos dizainparaugi ES tiek automātiski aizsargāti bez iepriekšējas reģistrācijas.

Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

Ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (ĢIN) ir apzīmējums, ko izmanto produktiem, kuriem ir konkrēta ģeogrāfiskā izcelsme un īpašības vai reputācija, kas saistāma ar šo izcelsmi.

Piemēram, Darjeeling tēja. Reģionā, kurā ir aizsargāta “Darjeeling” ĢIN, “Darjeeling” tējas ražotāji var aizliegt izmantot apzīmējumu “Darjeeling” attiecībā uz tēju, kas nav audzēta to tējas dārzos vai nav ražota saskaņā ar ĢIN prakses kodeksā noteiktajiem standartiem.

ĢIN parasti izmanto lauksaimniecības produktiem, pārtikai, vīniem un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, amatniecības izstrādājumiem un rūpniecības ražojumiem. ĢIN zīmei ir jāidentificē produkts kā tāds, kas nāk no konkrētas vietas. Klikšķiniet šeit, lai iegūtu vairāk informācijas.

Augu selekcionāru tiesības

Augu selekcionāri var atsaukties uz augu selekcionāru tiesībām, lai aizsargātu savas jaunās augu šķirnes. Lai varētu pretendēt uz šīm ekskluzīvajām tiesībām, šķirnei jābūt jaunai, atšķirīgai, viendabīgai un stabilai. Šīs jaunās šķirnes bieži vien ir ilgstošu un dārgu selekcijas procesu rezultāts.

Augu selekcionāru tiesības vairākus gadus piešķir selekcionāram ekskluzīvu kontroli pār jaunās šķirnes pavairošanas materiālu (kas ietver sēklas, augu spraudeņus un daļas, kā arī augu audu kultūru) un ievākto materiālu (kas ietver grieztus ziedus, augļus un lapotni).

Ar šīm tiesībām selekcionārs var izvēlēties kļūt par ekskluzīvo šķirnes tirgotāju vai licencēt šķirni citiem.

Daudzām valstīm ir augu selekcionāru tiesības, jo tās ir pievienojušās Starptautiskajai konvencijai par jaunu augu šķirņu aizsardzību un PTO Nolīgumam par intelektuālā īpašuma tiesību komercaspektiem (TRIPS).

Datubāzu tiesības

Datubāzes, kas ir pasūtīto datu kolekcijas, var aizsargāt ar datubāzu tiesībām. Uzņēmumam šādas datubāzes izveidei bieži vien ir nepieciešams ievērojams laika un naudas ieguldījums. Datu bāzes īpašniekam ir tiesības neļaut kopēt būtiskas viņa datubāzes daļas.

Īsumā par uzņēmējdarbību un intelektuālo īpašumu

Neatkarīgi no jūsu uzņēmuma vai tā sniegto pakalpojumu, jūs, visticamāk, izmantot un radīt intelektuālo īpašumu.

Piemēram:

  • Lielākajai daļai uzņēmumu ir tirdzniecības nosaukums vai viena vai vairākas preču zīmes, un tiem būtu jāapsver iespēja tās aizsargāt.
  • Gandrīz visiem uzņēmumiem ir vērtīga konfidenciāla uzņēmējdarbības informācija, piemēram, klientu datubāzes vai pārdošanas stratēģijas, kuras tie varētu vēlēties aizsargāt.
  • Daudzi uzņēmumi arī izstrādā oriģinālus radošus dizainus vai izgudro vai uzlabo produktus vai pakalpojumus — uzņēmumi var arī ražot un izplatīt ar autortiesībām aizsargātus darbus.

Jūsu uzņēmumam būtu jāapsver, kā vislabāk izmantot IĪ sistēmu savā labā.

  • Jūsu uzņēmumam būtu jāapsver, kas ir nepieciešams, lai aizsargātu, pārvaldītu un īstenotu jūsu intelektuālo īpašumu un komercnoslēpumus, lai no jūsu aktīviem iegūtu vislabākos iespējamos komerciālos rezultātus.
  • Daži uzņēmumi var uzskatīt, ka IĪ tiesību reģistrācija ir dārga, jo īpaši, ja tie ir mazi uzņēmumi.
  • Tomēr atcerieties, ka dažas IĪ tiesības var izmantot bez oficiālas procedūras un nemaksājot oficiālas nodevas — tas attiecas uz autortiesībām un nereģistrētiem dizainparaugiem.

Jūsu uzņēmums var izmantot intelektuālo īpašumu, kas pieder citiem. Šādos gadījumos jūs varat iegūt tiesības to izmantot, saņemot licenci, tādējādi izvairoties no strīda un dārgas tiesvedības, kas var sekot.

Kā īstenot savas intelektuālā īpašuma tiesības

Ja uzskatāt, ka ir pārkāptas jūsu intelektuālā īpašuma tiesības, apsveriet iespēju meklēt ekspertu, iespējams, juridisku konsultāciju.

  • Jums var ieteikt nosūtīt oficiālu vēstuli — tā dēvēto vēstuli par atturēšanos no nelikumīgas darbības — jūsu intelektuālā īpašuma tiesību iespējamajam pārkāpējam.
  • Tajā viņi būtu jāinformē, ka var rasties konflikts starp jūsu uzņēmuma IĪ tiesībām un tā darījumdarbību — tajā būtu jānorāda precīzs konflikts, un tas var arī ieteikt iespējamu problēmas risinājumu.
  • Ja pārkāpējs netīši pārkāpj jūsu tiesības, vēstule par atturēšanos no nelikumīgas darbības var apturēt pārkāpumu vai ļaut jums vienoties par licences līgumu, nevēršoties tiesā.
  • Attiecībā uz tīšiem IĪT pārkāpumiem, piemēram, viltošanu un pirātismu, jums var ieteikt vērsties pēc palīdzības tiesībaizsardzības iestādēs.

Ja uzskatāt, ka jūsu interesēs ir izvairīties no tiesvedības, varat apsvērt arī alternatīvus strīdu izšķiršanas mehānismus, piemēram, šķīrējtiesu un mediāciju.

Kāda ir saikne starp tirdzniecību un IĪT?

Uzņēmumi šodien dara vairāk nekā tikai nosūta preces uz ārzemēm. Inovācija, radošums un zīmolrade rada daudz lielāku pievienoto vērtību to tirdzniecībai nekā agrāk. Svarīga vērtība ir jūsu uzņēmuma zināšanas par jaunām tehnoloģijām, idejām, metodēm un paņēmieniem.

Aizsargājot uzņēmējdarbības idejas ar efektīvām intelektuālā īpašuma tiesībām, valdības veicina uzņēmējdarbības inovācijas un radošumu, jo tas var attīstīt jūsu uzņēmējdarbību un radīt darbvietas.

Daudzi ES uzņēmumi darbojas ārvalstīs. Tā kā to intelektuālais īpašums starptautiskajā tirdzniecībā kļūst arvien nozīmīgāks, dažādie intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības un īstenošanas līmeņi visā pasaulē var radīt spriedzi.

Valstis, kurām ir daudz intelektuālā īpašuma ārvalstīs, cenšas aizstāvēt savas iekšzemes uzņēmējdarbības intereses, lūdzot citām valdībām nodrošināt efektīvus noteikumus vai intelektuālā īpašuma tiesību noteikumu izpildi savās valstīs.

Vienošanās par jauniem tirdzniecības noteikumiem attiecībā uz IĪT ir svarīgs veids, kā nodrošināt lielāku noteiktību un paredzamību, kā arī sistemātiskāk atrisināt IĪT strīdus ārvalstīs.

Ir vairāki starptautiski IĪT nolīgumi, tostarp:

Tiešās saites