Intelektuālais īpašums
Kas ir intelektuālais īpašums?
Intelektuālais īpašums (IĪ) attiecas uz tādiem darbiem kā izgudrojumi, literārie un mākslas darbi, dizainparaugi un simboli, kā arī uzņēmumu izmantotie nosaukumi un attēli.
- uzņēmumiem ir svarīgi, lai to intelektuālais īpašums tiktu aizsargāts, izmantojot intelektuālā īpašuma tiesības (IĪT).
- IĪT aizsargā izgudrotājus, autorus un uzņēmumus no citiem, kas nepamatoti gūst labumu no saviem darbiem vai izgudrojumiem
- Intelektuālā īpašuma tiesības sniedz uzņēmumiem iespēju atgūt naudu, ko tie ieguldījuši produkta izstrādē, vai uzņēmumu reputāciju — ja uzņēmuma idejas, zīmoli vai preces ir pirātiskas un viltotas, tas samazina uzņēmuma izaugsmes un cilvēku nodarbinātības iespējas.
- Intelektuālā īpašuma tiesības sniedz garantijas patērētājiem, izmantojot preču zīmes un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, kas identificē jaunrades izcelsmi un var kalpot par kvalitātes rādītājiem
- viltotas preces var apdraudēt iedzīvotāju drošību vai veselību, piemēram, attiecībā uz transportlīdzekļu rezerves daļām vai zālēm
Intelektuālā īpašuma tiesības piedāvā jūsu uzņēmumam tiesisko aizsardzību.
Lūk, galvenās intelektuālā īpašuma tiesības
Patenti
Patenti aizsargā izgudrojumu vai tehnisku produktu vai procesu. Citiem ir nelikumīgi izgatavot, izmantot, pārdot tālāk, iznomāt vai piegādāt patentēto priekšmetu vai procesu. Tomēr patenta īpašnieks var dot citiem atļauju to darīt, piešķirot patenta licenci. Patentu licencēšana ir nolīgums starp patenta īpašnieku un personu, kas vēlas izmantot patentu. Parasti par to ir jāmaksā personai, kas saņem licenci.
Autortiesības
Autortiesības aizsargā literatūras darbus, stipendijas, zinātni un mākslu. Tie ietver grāmatas un rakstus, filmas, gleznas, mūziku, spēles, fotogrāfijas un programmatūru. Uzņēmumiem ir svarīgi atcerēties, ka autortiesības pastāv automātiski. Tas nozīmē, ka nav vajadzības to reģistrēt vai pieprasīt. Piemēram, ikvienam, kas izgatavo zīmējumu, automātiski pieder autortiesības uz to.
Blakustiesības vai blakustiesības
Papildus autortiesībām pastāv “kaimiņtiesības”, kas dažkārt tiek sauktas par “saistītām tiesībām”. Blakustiesības ir publiska izpildījuma autoratlīdzība, kas izriet no autortiesību īpašnieka skaņu ierakstu atskaņošanas publiski. Katrai dziesmai ir divu veidu autortiesības: vienu par dziesmas sastāvu un otru par dziesmas ierakstu. Komplektācijas autortiesības maksā dziesmu autoram un izdevējam, savukārt skaņu ierakstu autortiesības maksā māksliniekam, kurš reģistrē dziesmu un ierakstu etiķeti. Šīs tiesības, tāpat kā autortiesības, rodas automātiski.
Preču zīmes,
Jūsu uzņēmums var izmantot preču zīmi, lai atšķirtu jūsu produktus vai pakalpojumus no konkurentu produktiem un pakalpojumiem. Preču zīmju tiesības aizsargā produktu vai pakalpojumu nosaukumus. Tie arī aizsargā produkta logotipu un tā iepakojuma dizainu. Jūsu uzņēmumam ir jāreģistrē sava preču zīme, ja vēlaties to aizsargāt.
Dizainparauga tiesības,
Dizainparaugu tiesības aizsargā divdimensiju vai trīsdimensiju ražojumu izskatu. Tie ietver tapešu modeļus, tekstilmateriālus un mājsaimniecības priekšmetu, piemēram, signalizācijas pulksteņu, rotaļlietu un krēslu, dizainu. Dizainparaugam jābūt jaunam un oriģinālam. Lai iegūtu šādu aizsardzību, dizainparaugs principā vispirms ir jāreģistrē. Tomēr dažos gadījumos dizainparaugs tiek automātiski aizsargāts ES bez iepriekšējas reģistrācijas.
Ģeogrāfiskās norādes
Ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (ĢIN) ir apzīmējums, ko izmanto uz produktiem, kuriem ir īpaša ģeogrāfiskā izcelsme un kuriem piemīt īpašības vai reputācija, kas izriet no šīs izcelsmes.
Piemēram, Darjeeling tēja. Reģionā, kurā ir aizsargāta “Darjeeling” ģeogrāfiskās izcelsmes norāde, Darjeeling tējas ražotāji var aizliegt izmantot apzīmējumu “Darjeeling” attiecībā uz tēju, kas nav audzēta to tējas dārzos vai nav ražota saskaņā ar standartiem, kuri noteikti ģeogrāfiskās izcelsmes norādes prakses kodeksā.
Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes parasti izmanto lauksaimniecības produktiem, pārtikas produktiem, vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, amatniecībai un rūpniecības produktiem. ĢIN zīmei ir jāidentificē produkts, kura izcelsme ir konkrētā vietā. Plašāka informācija ir pieejama šeit.
Augu selekcionāru tiesības
Augu selekcionāri var atsaukties uz augu selekcionāru tiesībām, lai aizsargātu savas jaunās augu šķirnes (lai varētu pretendēt uz šīm ekskluzīvajām tiesībām, šķirnei jābūt jaunai, atšķirīgai, viendabīgai un stabilai). Šīs jaunās šķirnes bieži rodas ilgu un dārgu selekcijas procesu rezultātā.
Augu selekcionāru tiesības piešķir selekcionāram ekskluzīvu kontroli pār jaunas šķirnes pavairošanas materiālu (kas ietver sēklas, spraudeņus un iedalījumus, augu audu kultūru) un ievākto materiālu (tostarp grieztus ziedus, augļus un lapotnes) vairākus gadus.
Ar šīm tiesībām selekcionārs var izvēlēties kļūt par ekskluzīvu šķirnes tirgotāju vai licencēt šķirni citiem.
Daudzām valstīm ir augu selekcionāru tiesības, jo tās ir pievienojušās Starptautiskajai konvencijai par jaunu augu šķirņu aizsardzību un PTO Nolīgumam par intelektuālā īpašuma tiesību komercaspektiem.
Tiesības uz datubāzēm
Datubāzes, kas sastāv no pasūtīto datu kolekcijām, var aizsargāt ar datubāzu tiesībām. Uzņēmumam šādas datubāzes izveidei bieži vien ir vajadzīgs ievērojams laika un naudas ieguldījums. Īpašniekam ir tiesības iebilst pret savas datubāzes būtisku daļu kopēšanu.
Īsumā — uzņēmumi un intelektuālā īpašuma tiesības
Neatkarīgi no jūsu uzņēmuma vai tā sniegtā pakalpojuma jūs, visticamāk, izmantosiet un radīsiet intelektuālo īpašumu.
Piemēram
- lielākajai daļai uzņēmumu ir komercnosaukums vai viena vai vairākas preču zīmes, un tiem būtu jāapsver iespēja tos aizsargāt
- gandrīz visiem uzņēmumiem ir vērtīga konfidenciāla komercinformācija, piemēram, klientu datubāzes vai pārdošanas stratēģijas, ko tie varētu vēlēties aizsargāt.
- daudzi uzņēmumi arī izstrādā radošus oriģinālus dizainus vai izgudro vai uzlabo produktus vai pakalpojumus — uzņēmumi var arī radīt un izplatīt ar autortiesībām aizsargātu darbu.
Jūsu uzņēmumam būtu jāapsver, kā vislabāk izmantot IĪ sistēmu savā labā.
- Jūsu uzņēmumam būtu jāapsver, kas ir nepieciešams, lai aizsargātu, pārvaldītu un īstenotu jūsu intelektuālo īpašumu un komercnoslēpumus, lai iegūtu vislabākos iespējamos komerciālos rezultātus no jūsu aktīviem.
- Daži uzņēmumi var uzskatīt, ka intelektuālā īpašuma tiesību reģistrācija ir dārga, jo īpaši, ja tie ir mazi uzņēmumi.
- Tomēr atcerieties, ka dažas intelektuālā īpašuma tiesības var izmantot bez jebkādas oficiālas procedūras un bez jebkādām oficiālām maksām — tas attiecas uz autortiesībām un nereģistrētiem dizainparaugiem.
Iespējams, ka jūsu uzņēmums izmanto intelektuālo īpašumu, kas pieder citiem.
- Šādās situācijās jūs varat to iegādāties vai iegūt tiesības to izmantot, saņemot licenci, tādējādi izvairoties no strīda un no tā izrietošas dārgas tiesvedības.
Vairāk par intelektuālā īpašuma tiesību priekšrocībām varat izlasīt šeit.
Kā īstenot jūsu intelektuālā īpašuma tiesības
Ja uzskatāt, ka jūsu intelektuālā īpašuma tiesības ir apdraudētas, jums jāapsver iespēja meklēt ekspertu, iespējams, juridisku konsultāciju.
- jums var ieteikt nosūtīt oficiālu vēstuli, ko sauc par “izbeigšanas un pārtraukšanas vēstuli”, iespējamajam IĪT pārkāpējam.
- ar to viņi būtu jāinformē par iespējamu pretrunu starp jūsu uzņēmuma IĪ tiesībām un uzņēmējdarbību — tajā būtu precīzi jānorāda konflikts un varētu arī ierosināt iespējamu problēmas risinājumu.
- ja pārkāpējs netīši pārkāpj jūsu tiesības, lauzuma un atturēšanās vēstule varētu apturēt pārkāpumu vai ļaut jums risināt sarunas par licences līgumu, nevēršoties tiesā.
- par tīšiem IĪT pārkāpumiem, piemēram, viltošanu un pirātismu, jums var ieteikt vērsties pēc palīdzības tiesībaizsardzības iestādēs.
Ja uzskatāt, ka jūsu interesēs ir izvairīties no tiesvedības, pastāv arī alternatīvi strīdu izšķiršanas mehānismi, tostarp arbitrāža un mediācija, ko jūs varētu apsvērt.
Kāda ir saikne starp tirdzniecību un intelektuālā īpašuma tiesībām?
Pašlaik uzņēmumi vairs nesūta preces tikai uz ārvalstīm. Inovācija, radošums un zīmols to tirdzniecības vērtībai rada daudz lielāku pievienoto vērtību nekā iepriekš. Jūsu uzņēmuma zināšanas par jaunām tehnoloģijām, idejām, metodēm un paņēmieniem ir svarīga vērtība.
Aizsargājot uzņēmējdarbības idejas ar efektīvām intelektuālā īpašuma tiesībām, valdības veicina uzņēmējdarbības inovāciju un radošumu, jo tā var paplašināt savu uzņēmumu un radīt darbvietas.
Daudzi ES uzņēmumi veic uzņēmējdarbību ārvalstīs. Tā kā to intelektuālais īpašums kļūst arvien nozīmīgāks starptautiskajā tirdzniecībā, atšķirības IĪT aizsardzības un īstenošanas līmeņos visā pasaulē var radīt spriedzi.
Valstis, kurām ir daudz intelektuālā īpašuma ārvalstīs, mēģina aizstāvēt savas vietējās uzņēmējdarbības intereses, lūdzot citām valdībām nodrošināt efektīvus noteikumus vai IĪT noteikumu izpildi savās valstīs.
Vienošanās par jauniem tirdzniecības noteikumiem intelektuālā īpašuma tiesību jomā ir svarīgs veids, kā panākt lielāku drošību un paredzamību, kā arī sistemātiskāk risināt ar intelektuālā īpašuma tiesībām saistītus strīdus ārvalstīs.
Starptautiskā mērogā ir noslēgti vairāki intelektuālā īpašuma tiesību nolīgumi, tostarp:
- pasaules Tirdzniecības organizācija un tās Līgums par intelektuālā īpašuma tiesību komercaspektiem (TRIPs). TRIPS nolīgumā ir noteikti obligātie intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības standarti, kas katrai valstij būtu jānodrošina, un noteiktas procedūras ar intelektuālā īpašuma tiesībām saistītu strīdu izšķiršanai. Intelektuālā īpašuma tiesības, uz kurām attiecas TRIPS līgums, ietver:
- autortiesības un blakustiesības
- preču zīmes, tostarp pakalpojumu zīmes
- ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, tostarp cilmes vietu nosaukumi
- rūpnieciskie dizainparaugi
- patenti, tostarp jaunu augu šķirņu aizsardzība
- integrālshēmu izkārtojums
- neizpaužama informācija, tostarp komercnoslēpumi un testēšanas dati
- pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija (WIPO)
- WIPO ir ANO aģentūra, kas piedāvā intelektuālā īpašuma (IĪ) pakalpojumus, politiku, informāciju un sadarbību, kuras mērķis ir izveidot līdzsvarotu un efektīvu starptautisku intelektuālā īpašuma sistēmu, kas veicina inovāciju un radošumu visu interesēs.
- Plašāka informācija par WIPO starptautiskajiem intelektuālā īpašuma tiesību līgumiem un rokasgrāmata par IĪTpakalpojumu izveidi ir atrodama šeit.
- citi resursi starptautiskajām intelektuālā īpašuma tiesību organizācijām
- pasaules Muitas organizācija: Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība
- Apvienoto Nāciju Organizācijas Tirdzniecības un attīstības konference (UNCTAD): Intelektuālā īpašuma programma
- Interpols: Noziegumi pret intelektuālo īpašumu un viltošana
- Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija: Projekts par viltošanu un privātumu
- uzņēmējdarbības iniciatīvas — React and BASCAP